Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 
(Read 43837 times)
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #165 - 12.09.2005 at 22:39:26
 
Dobro vprašanje.
Situacija je taka da stražar reče B.. (ali C) .. Pač nekoga reče, in od tam naprej, se verjetnost računa pogojno, glede na ta dogodek..

sicer pa vemo da je P(IB) + P(IC) = 1
in P(A | 1) = P(A) .. če si tako računal potem si res dobil da verjenost ostane nespremenjena.. vendar, pogojna verjetnost izklučuje določene dogodke ravno zato, ker se niso zgodili..
stražar NI rekel C, je rekel B..Torej tiste s C lahko damo stran, ker se pač niso zgodili, in ne morejo se zgoditi, po tem, ko stražar reče B.

poglejmo recimo ta primer, sicer in "popoln" vendar se bolšega ta trenutek ne spomnim..
A - pade kocka, cifra
B - pade liho število
C - pade sodo število

Če ti jaz povem ali bo padlo sodo ali liho število
bo potem tvoja verjetnost
P(A | B) ali P(A|C) , glede na to kaj sem ti povedal..
== 1/3..
ne pa P(A | B U C) = P(A) = 1/6

Lahko še neki povem kjer še nikjer nisem ekspliticno povedal.. Prostor izidov ima 4 elemente.
pomiloščen C - reče B
pomiloščen B - reče C
pomiloščen A - reče B
pomiloščen A - reče C

in ne treh, kot se zdi na prvi pogled.
Pogojno verjetnost si pa fajn z množicam predstavljat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: verjetnost & paradoks
Reply #166 - 12.09.2005 at 22:47:56
 
Že zadnjič sem tudi sam uporabil Bayesovo formulo (verzija s totalno verjetnostjo v imenovalcu) in sem dobil podobnen rezultat, kot ti p/(1+p) vendar se mi je to zdelo absurdno. Nato mi je kapnilo, da sem s tem res izračunal (neko) verjetnost, samo ne tiste, za katero se že stalno zanimam P(A) in to v vseh slučajih. Če upoštevamo samo izzide v katerih je stražar izbral jetnika B, potem je ta formula točna.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12