Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 
(Read 43839 times)
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #150 - 12.09.2005 at 07:07:30
 
Quote:
Veš, jaz sem ga dobil lepo računsko, matematično upoštevajoč verjetnostno teorijo in njene izreke.
Če mislim prav, govorimo o preživetju zapornika A: namreč varira med 0 in 1/2 in je odvisna od določenga parametra. Torej 1/3 je tudi možen rezultat.



Si pač uporabil napačne formule. Preden uporabljaš formule moraš zadevo najprej razumeti.
Verjetnost preživetja zapornika A ne more varirati. Je samo ena vrednost in to je 1/3.
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #151 - 12.09.2005 at 07:09:19
 
Bardo_Thodol wrote on 07.09.2005 at 23:40:12:
Program je vladar, ki vsakič naključno z verjetnostjo 1/3 pomilosti enega zapornika, vse dogodke pa tudi vestno sproti beleži in sešteva.



Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 21:12:12:
Mi že postaja jasno, zakaj  je v simulaciji vrednost verjetnosti, da bo A usmrčen vedno 1/3. Zato, kar se bo to tudi res zgodilo v 1/3 primerov.


O moj bog kakšna terminologija

Kot bi dejal:

Zgodilo se bo 1/3 dogodkov,  ker se bo res zgodilo 1/3 dogodkov.

Ampak to je pa že konfuzija enkrat v 1/3 primerih pomiloščen, drugič pa v 1/3 primerih usmrčen.

Včasih se človek res vpraša ...
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #152 - 12.09.2005 at 07:24:33
 
Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01:
Ne vem, kolikokrat moram še napisati, da se po moje motita oba, stražar s svojo 1/2 verjetnosti, jetnik, pa s trditvijo, da ni izvedel nič novega. Tako, kot je naloga predstavljena v prvem postu te teme, verjetno za A res ni kaj dosti novega, lahko je le "fouš" sojetniku C, ker zaradi te informacije ve, da ima C več šans za preživetje kot on.


Praviš: “Ne vem kolikokrat moram še napisati …” pa se zopet nisi jasno izrazil. Pa kaj se greš? To počneš že ves čas, trdim še enkrat, da se dosedaj še nisi jasno odločil, torej ne veš? Rešitev pa je samo ena pravilna!!!!

Najprej napišeš, da se motita oba (kar je napačno, opomba bamby) potem pa dodaš: ”verjetno za A res ni kaj dosti novega,...” Torej kaj je sedaj? Tu gre za eksaktno zadevo in ne za nekaj kar naj bi bilo verjetno pravilno ali mogoče pravilno ali nič kaj dosti novega. A je to matematični termin? Če res želiš priti, do pravilne rešitve mi odgovarjaj na vprašanja:

Ali ima zapornik A prav ali ne (odgovori z DA ali NE in se nehaj sprenevedat ali pa povej da (še) ne veš odgovora!!!)

Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01:
Slučajno poznam tudi originalno verzijo problema od Gardnera, kjer ga stražar med drugim vpraša ali bi želel menjati s sojetnikom C. V tem primeru je dodatna informacija, da bo B usmrčen, še kako pomembna.


Seveda to je pa potem res Monty Hall, kar sem tudi napisal na koncu svoje razlage na tej temi (moj prvi post) ...Še enkrat:

Bamby wrote on 31.05.2005 at 01:44:29:
Pri tem problemčku zgoraj gre za elementarni dogodek (samo ena oseba je lahko izbrana), pri problemu “Monty Halla” pa gre za sestavljeni dogodek, kjer ne gre samo za zadetek ampak tudi za to kje se nahaja ta zadetek. (oseba, ki izbira se lahko v drugo premisli). Če bi vladar rekel, jaz bom odločil v kateri celici A, B ali C se nahaja oseba, ki bo preživela vi trije pa se zmenite po principu Monty Halla kdo bo v kateri celici, bi bila primera seveda identična (sestavljeni dogodek, celica in oseba).


… vendar to ni naša naloga.!!!!!  V tem primeru bi si zapornik A res povečal verjetnost preživetja iz 1/3 na 2/3. Naš problem in Monty Hall pa nista identična, ker A nima možnosti izbire. Tudi to sem že poudaril. Ne širi (ne zamegljuj) zopet zadeve na težje, dokler ne rešiš osnovne (lažje) naloge!!!


Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01:
Ta problem je v svetu že buril duhove, pa zgleda, da jih še vedno. To pa zato, ker tisto, kar zgleda očitno, sploh ni očitno.


To sploh ni problem ampak “enostavna” verjetnost. Še enkrat ponavljam, ker se vam očitno ni dalo brati moje rešitve:

Vladar “vrže kocko” in to je vse. Stražar se mora samo prilagoditi temu dejstvu. ODLOČA VLADAR IN NE STRAŽAR. Pa ja niste tako slepi, da bi verjeli, da lahko informacija stražarja zaporniku A spremeni vladarjev žreb!!! Verjetnost preživetja vse treh oseb je enaka, to je 1/3. In zapornik A ima prav, karkoli mu stražar reče (ali oseba B ali oseba C) to ne spremeni verjetnosti preživetja zapornika A, ki je vedno 1/3.

Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01:
Pravzaprav mi dol visi, kdo bo bolj pameten izpadel in kdo je teta in kdo stric.


Ja seveda najprej neargumentirano napadeš mene, (ne mojo rešitev) sedaj ti pa nenadoma dol visi. “Lep” oportunizem. Sedaj pa meni ni več vseeno. Da ne bo več izmotavanja. Če se bo izkazalo, da nimam prav se bom jaz opravičil (čeprav sem prepričan, da imam prav) za tisto ko sem dejal, da ste vsi bluzili, drugače pa se boš ti. Prav?

Če bi prebrali moj prvi post pazljivo bi videli za kaj gre. Bom sedaj podal podrobno analizo vsega, tudi tistega kar se ne tiče vprašanja naloge, da bo bolj razumljivo:
:

Bamby wrote on 31.05.2005 at 01:44:29:

V našem primeru imamo tri osebe A, B in C. Ni nikakršnega paradoksa samo napačno razmišljanje.

1= preživetje
0= smrt

So tri možnosti:

#1

A=0
B=0
C=1


#2

A=0
B=1
C=0


#3

A=1
B=0
C=0

ZELO POMEBNO je ZAČETNO STANJE in iz tega se izhaja pri računanju verjetnosti dogodka (preživetja osebe A). Vladar se je odločil, da bo pomilostil eno osebo in to je ZAČETNO STANJE, ki se ga moramo držati, ko določamo kakšna je verjetnost, da oseba A preživi. Ne glede kaj stražar reče (ali bo umrla oseba B ali oseba C) verjetnost preživetja za osebo A je vedno 1:3. Namreč vladar je tisti, ki je odločil  in določil ZAČETNO STANJE in ne stražar, stražar se temu lahko samo prilagodi (ker ve za vladarjevo odločitev), tako da reče:

V primeru #1

MORA stražar reči oseba B bo umrla

V primeru #2

MORA stražar reči oseba C bo umrla

V primeru #3


Ima stražar celo izbiro in lahko reče tako za osebo B ali pa za osebo C, da bo umrla. Vseeno je kaj izbere, ker je vse že DOLOČIL VLADAR  pred njim (ZAČETNO STANJE)  


Vladar žreba (npr. vrže kocko), verjetnost preživetja za vsako izmed treh oseb je 1/3.
Torej pri velikem številu poskusov imamo vsakega od treh primerov zgoraj (#1, #2, #3) po eno tretjino: Torej je verjetnost primerov #1, #2, #3 enaka 1/3.

#1: A=0;  B=0;  C=1 => 1/3 vseh ponovitev

#2: A=0;  B=1;  C=0 => 1/3 vseh ponovitev

#3: A=1;  B=0;  C=0 => 1/3 vseh ponovitev

Torej v primeru #1 in #2 je stražar prisiljen izbrati eno osebo in nima možnosti izbire. V primeru #1 mora izbrati osebo B, v primeru #2 pa mora izbrati osebo C. V boldu.

Samo v tretjem primeru (#3) ima stražar možnost izbire med B ali C. V boldu.
Kaj nam to pove:
Prvič, da je verjetnost preživetja osebe A, ki je za našo nalogo edina pomembna enaka 1/3. Vendar pa je tudi verjetnost ostalih dveh oseb (B in C) ravno tako enaka 1/3.

Drugič, stražar lahko izbira samo v primeru #3.

In sedaj to kar za odgovor naše naloge ni pomembno:
Če bo stražar v tretjem primeru (#3) izbiral popolnoma naključno (žrebal) med osebama B ali C bomo imeli sledečo situacijo:

Stražar bo v polovici primerov izbral osebo B v polovici primerov  pa osebo C. Tu lahko rečemo, da je verjetnost, da bo stražar izbral osebo B enaka 1/2 in verjetnost, da bo izbral osebo C ravno tako 1/2. Naključno žrebanje pač. Vendar to ni verjetnost pogubljenja teh oseb ampak samo verjetnost tega kolikokrat bo oseba B ali oseba C izbrana s strani stražarja za posredovanje informacije osebi A.. Verjetnost preživetja oseb B in C ostaja nespremenjena in to je 1/3 saj stražar ni SPREMINJAL ŽREBA VLADARJA ampak se je samo naključno odločal (žrebal) med osebo B in osebo C, ki bosta itak obe pogubljeni.

Kako pridemo do tega zgoraj. Oseba B bo izbrana s strani stražarja v vseh primerih  iz primera #1 in
v polovici  primerov iz primera #3 (naključno žrebanje). Torej skupaj:

1/3 + (1/3) * (1/2) = 1/3 + 1/6 = 1/2  (to je verjetnost kolikokrat bo izbrana s strani stražarja oseba B, ki pa bo pogubljena v resnici v 2/3 primerov)

Analogno velja enako za osebo C:

To pa je edini način v tretjem primeru (#3), saj ima stražar samo eno možnost izbire (B ali C)  in  dve možnosti (B in C), torej izbira stražar z verjetnostjo 1/2.

Sta še dve skrajni varianti (pri ponovitvah), ki pa ne sodita k verjetnostnem računu ampak k statistiki:

Recimo, da bi se pri ponovitvah stražar v primeru #3 pri vsaki ponovitvi vedno odločil za osebo B. Oseba B bo izbrana s strani stražarja v vseh primerih iz primera #1 in v vseh primerih   iz primera #3. Torej:

1/3 +1/3 = 2/3 (enako velja za osebo C, če bi se stražar vedno odločil za njo v primeru #3)

Ti dve zadnji "skrajni" varianti pa nista možni saj sta stvar statistike, ker: Stražar se mora vsakič posebej odločiti med dvema možnostima za eno samo (B ali C, verjetnost =1/2), ravno tako kot vladar, ki pa ima pri vsaki ponovitvi simulacije tri možnosti (mora se odločiti za A ali B ali C, verjetnost =1/3) .

In to je vsa “skrivnost” tega  problema, ki to v bistvu sploh ni.
Tu se je verjetno Bardo motil (kot sem že dejal v enem izmed prejšnih postov, da slutim kje je napaka) pri svojem programu, ko je preferiranje ene osebe s strani stražarja označeval za povečanje možnosti preživetja neizbrane osebe. (pa sploh ni šlo za preživetje) Kaj neki naj bi njegov program delal: V primeru #1 in primeru #2 MORA program  izbrati točno določeno osebo, v primeru #3 pa lahko izbira naključno med dvema osebama eno samo. Pri simulaciji ponovitev program ne sme vztrajati pri eni sami osebi ampak se mora pri vsaki ponovitvi posebej (naključno) odločiti za eno samo osebo (B ali C).

Skratka ne gre za nikakršno pogojno verjetnost pri preživetju osebe A (in osebe B in C.)

Bardo_Thodol wrote on 07.09.2005 at 23:40:12:
Program je vladar, ki vsakič naključno z verjetnostjo 1/3 pomilosti enega zapornika, vse dogodke pa tudi vestno sproti beleži in sešteva. Paznik sem bil jaz, ki vsakič kliknem na obsojenega zapornika B ali C. Klikanje lahko tudi pospešim, tako, da namesto mene na B ali C klikne računalnik, kar je zelo pripravno, če je poskusov 10000.

Iz podatkov dobljenih s simulacijo je lepo razvidno, da se verjetnost P(A) suče pri 1/3 in to ne glede na to, na kakšen način stražar izbira med obsojenim B ali obsojenim C.
Verjetnost, da bo izmed B in C pomilošćen tisti, ki ga stražar ni izbral, se suče pri 2/3  


Temu prvemu stavku v boldu si se v mojem predzadnjem postu kar lepo (“elegantno”) izognil, ko sem napisal:” No vidiš, končno se strinjava, verjetnost preživetja vsakega od zapornikov je 1/3.”  A si že opazil svojo popolno zmoto pri razumevanju naloge? Stavka v boldu sta tudi v protislovju (1/3 : 2/3). Vladarja pri reševanju naloge kar ignoriraš. Pravzaprav te sploh ne razumem več. A hočeš skozi stranska vrata priti do enake rešitve kot sem jo podal že v svojem prvem postu in istočasno do konca trditi, da so vse moje navedbe razen prve netočne. Cheesy

Za reševanje nalog je potrebna osredotočenost ne pa:
Če (še) ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na avtoritete.
Če (še) ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na to, da je naloga burila duhove po svetu.
Če ne razumeš naloge je nesmiselno širiti problem na Monty Halla.
Če ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na avtoriteto programa, ki je narejen ravno tako kot je tvoje razumevanje naloge.
Če ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na formule.

Če razumeš nalogo pa v tem primeru formule sploh niso potrebne. Zato se obadva z Mihom nehajta “obmetavati” s formulami in razmislita z glavo in ne s knjigami, step by step.
Back to top
« Last Edit: 19.09.2005 at 00:05:17 by Bamby »  

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: verjetnost & paradoks
Reply #153 - 12.09.2005 at 09:02:28
 
Bamby wrote on 12.09.2005 at 07:09:19:
O moj bog kakšna terminologija

Kot bi dejal:

Zgodilo se bo 1/3 dogodkov,  ker se bo res zgodilo 1/3 dogodkov.

Ampak to je pa že konfuzija enkrat v 1/3 primerih pomiloščen, drugič pa v 1/3 primerih usmrčen.
.

Nisi dojel poante.
Frekvenca deljena s številom poskusom je le približek verjetnosti. Iz zakona velikih števil sledi definicija za verjetnost dogodka, kjer je limita kvocienta, ko število poskusov narašča, enaka verjetnosti dogodka.

V našem primeru lahko kolikokrkrat hočemo ponavljamo scenarij treh zapornikov, pa ne bomo nikoli fiksirali frekvence točno na 1/3 , res pa je, da bo temu zmeraj bližje.

Ti bi bil dober tudi za kakšnega zasliševalca v zaporih, kjer bi iz zapornikov z različnimi mučilnimi metodami poskušal na vsak način izsiliti  neko točno določeno izjavo.  8)

Zdaj hočeš na vsak način, da izjavim "stražar se je motil" ampak ta izjava sledi že tudi iz moje izjave, da se motita oba, torej tudi stražar. Če ne znaš sklepat, lahko posebej za tebe ponovom, ja Bamby stražar se je motil

Motil se je pa tudi jetnik, saj je očitno izvedel nekaj novega, namreč, kateri bo zagotovo umrl, pa čeprav to ne vpliva na verjetnost njegovega preživetja. Jetnik iz naloge nikjer ne diskutira o verjetnosti (številki), ampak samo o tem ali je zvedel kaj novega ali ne.

Tisto na koncu se mi je pa zatipkalo. (verjetnost, da bo A pogubljen je 2/3 in ne 1/3  (lapsus linguae) vendar mislim, da iz konteksta ni nobenega dvoma, kaj sem dejansko mislil, saj o tem pišemo že lep čas.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: verjetnost & paradoks
Reply #154 - 12.09.2005 at 09:34:27
 
Še tole bi dodal.
V tem topiku se nismo pogovarjali samo o verjetnosti iz problema iz prvega posta. Nekaj kasneje je bp postavil tudi dodatno vprašanje, kolikšna bi pa bila verjetnost preživetja za A, če bi zamenjal z zapornikom C. (tudi bp ima pravico zastavljati vprašanja, čeprav bi bilo mogoče bolj pregledno, če bi ga zastavil v drugem topiku, ampak ker se navezuje na nalogo in ker je forum  kot življenje, nikoli ne more bit vse tako pošlihtano, kot bi si vsi želeli)  

Ko je bilo postavljeno tudi to vprašanje, je pa debata postala še bolj živahna in verjamem, da smo se mimogrede tudi kaj novega naučili, kar je vplivalo tudi na boljše razumevanje  naloge.

Namen take naloge in debate, ki iz nje sledi, naj ne bi bil v dokazovanju, kdo od nas ima bolj prav (in je tako pred vsemi dokazal, da je večji frajer),  ampak predvsem v tem, ali smo se iz nje kaj koristnega naučili in razjasnili nekatere pojme.

Jaz vidim smisel takih debat samo v učenju, ne vidim pa smisla v "dokazovanju" kdo ima bolj prav.
(A zato, da bi ga potem bolj spoštovali ali kako in mu s tem utrdili samospoštovanje (ego)  8) )



Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #155 - 12.09.2005 at 16:41:23
 
Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 21:12:12:
Ta primer si zelo dobro izbral, ker nazorno opisuje, zakaj je informacija pri verjetnosti pomembna.
Informacija je pomembna, kadar se zaradi nje sproži naslednji dogodkek in potem računamo verjetnost za ta nov dogodek, ne prejšnjega.

Če informacija ne "poganja" novih dogodkov, potem se ne bo zgodilo nič novega.

Pri metu kocke je verjetnost, da pade šestica vedno 1/6.
Z informacijo, da je že padla liha številka, si mi pa pomagal v toliko, da sedaj lažje ugibam kaj je padlo, to se pravi, da ne gre več za dogodek metanja kocke, s kakšno verjetnostjo je padla kocka, ampak za nov dogodek, s kakšno verjetnostjo, bom jaz uganil, da je padla šestica. Zaradi informacije se bo povečala verjetnost za moje ugibanje ne pa tudi verjetnost, da bo pri metanju kocke padla šestica. To sta dva različna dogodka.


Pri jetniškem problemu ne gre za to ali A stražarja razume ali ne, ampak za to ali bo s to informacijo kaj naredil ali ne.

Informacija bi bila za jetnika pomembna, če bi imel možnost zamenjati celico, ker bi si s tako odločitvijo, sprožil nov dogodek, spremembo celice in si povečal možnost preživetja. Če novega dogodka ne sproži, imamo še vedno stari dogodek z njegovo verjetnostjo vred.

Mi že postaja jasno, zakaj  je v simulaciji vrednost verjetnosti, da bo A usmrčen vedno 1/3. Zato, kar se bo to tudi res zgodilo v 1/3 primerov. To pa zato, ker merim frekvence žrebanja, koga bo vladar pomilostil, ne pa frekvence kakšnih novih dogodkov, ki naj bi sledili iz novih informacij in ki nato sprožijo nove dogodke, za katere potem na novo zračunamo verjetnosti.




Ja , si že bližji razumevanju. Sedaj še naslednji korak.
Pogoja verjetnost.. si že slišal za to? No oglej si jo..
A - vržemo kocko ,pade cifra
B - padla je liha številka

P(A ) = 1/6
P(A | B) = 1/3

Torej:
A - pomiloščen bo A
IB- Izbere B

P(A) = 1/3
P(A|IB) = p/(1+p)

Torej ko stražar reče B je to neka informacija. In nova verjetost je potem A | IB.. Torej A pri POGOJU da se zgodi IB.
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #156 - 12.09.2005 at 16:43:27
 

Nekje si rekel da P(A | IB) nima veze z verjetnostjo preživetja: O ja, še kako ima..

P(A| IB) torej pomeni
Kakšna je verjetnost prežiovetja A, če stražar reče B.
To je TOČNO to, kar nas zanima..

Vidva pa že skos trdita da je P(A) = 1/3.. Kar je čista resnica, ne upoštevata pa dogodka IB (stražar izbere B)
Dogodki so odvisni, sovplivajo in si spreminjajo verjetnost
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #157 - 12.09.2005 at 16:45:43
 
Bamby wrote on 12.09.2005 at 07:07:30:
Si pač uporabil napačne formule. Preden uporabljaš formule moraš zadevo najprej razumeti.
Verjetnost preživetja zapornika A ne more varirati. Je samo ena vrednost in to je 1/3.


Opis dogodkov
A - A je pomiloščen
IB - stražar reče B

P(A ) = 1/3
P(A | IB) = [0, 1/2]

V besedah: Verjetnost dogodka da bo A pomiloščen je 1/3.
Če stražar reče B, se verjetnost preživetja A spremeni na neko število ki varira med 0 in 1/2.
Back to top
 
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #158 - 12.09.2005 at 17:00:27
 
Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:34:27:
Še tole bi dodal.
Namen take naloge in debate, ki iz nje sledi, naj ne bi bil v dokazovanju, kdo od nas ima bolj prav (in je tako pred vsemi dokazal, da je večji frajer),  ampak predvsem v tem, ali smo se iz nje kaj koristnega naučili in razjasnili nekatere pojme.



Ja ravno v tem je fora, da se razjasni kaj je prav in kaj ne.Ker v matematiki so stvari točno določene , katere so resnične in katere ne. Iz mojega vidika je tako: vidva hočta neki povedat in "dokazat" na podlagi enih poskusov in laičnega ukvarjanja z problemom,  v resnici pa noben nima pojma o teoriji verjetnosti oz. verjetnostnem računu.
In glede na to da nimata pojma o stvari, bi lahko vsaj nebi bla tko pametna kot se delata.
In ker nimata pojma o teoriji, tut ne razumeta stvari, k vam jih razlagam. Seveda mi pa ne morta kr na slepo verjet, dokler sama ne razumeta.
Zato pač pomagam in razlagam, da bosta razumela, če bosta hotla...Ker kšne stvari se da tut mimo teorije razumet. to pa na žalost pomeni, da si sposoben razumet samo specifičen primer, ob najmanjši spremembni naloge si pa takoj mrzel, sploh pri verjetnsti ki je tako antiintiuitivna( to je samo na prvi pogled) V resnici je verjetnost še kako intiutivna, če jo dobro razumeš (teorijo+prakso)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #159 - 12.09.2005 at 18:25:51
 
Najprej nekaj “proze”. Podal sem podrobno analizo “problema”. Pa ti:
Zopet se nisi niti z eno samo besedo dotaknil mojih trditev (jih skušal ovreči ali se z njimi stinjati ali celo dopolniti) ampak si se zopet spravil na mene z nesramnim duhovičenjem.

Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:02:28:
Ti bi bil dober tudi za kakšnega zasliševalca v zaporih, kjer bi iz zapornikov z različnimi mučilnimi metodami poskušal na vsak način izsiliti  neko točno določeno izjavo.  8)


Nič nimam proti , da tudi ti meni postavljaš vprašanja in zahtevaš jasen odgovor in skušaš ti izsiliti iz mene neko točno določeno trditev, vendar ti tega ne počneš, ker je jasno, da sploh ne veš za rešitev. Ampak kljub temu, da ne veš za rešitev najprej napadeš mene in ne moje trditve (češ, da tudi jaz bluzim) in pozneje, da je samo ena izmed mojih štirih izjav resnična, ostale pa napačne. Tega ne dokazuješ.Torej nekdo, ki ne pozna rešitve (Bardo) kar naprej postavlja ocene (BREZ DOKAZOV) nekomu, ki zase trdi da pozna rešitev in jo je tudi podrobno opisal. Zakaj zahtevam jasen odgovor na jasno vprašanje. Zato ker tu ne gre za neko neeksaktno zadevo ampak je to že kar matemetična zadeva, kjer ni prostora za trditve kot jih ti postavljaš:” Verjetno ni povedal ničesar novega”. Kaj je to verjetno. A si podal verjetnost tega “verjetno” kar je seveda nesmisel saj je odgovor jetnika A lahko samo pravilen ali  pa napačen. Vse bolj mi je jasno, da manipuliraš ali pa resnično ne zmoreš (kar pa kljub vsemu (še) dvomim).
To, “izsiliti točno določeno” napeljuje na misel, da je za Barda ta problem (sedaj že lahko rečem, da je to problem) stvar  neke verske ali politične  opredelitve in ne stvar matematične eksaktnosti. Vedno lahko odgovoriš, da na vprašanje NE VEŠ ODGOVORA!!! Pa te ne bom dal na nikakršno natezalnico zaradi tega. Samo tega, da ne veš moraš najprej priznati samemu sebi, drugače ti ne bom verjel, da se res želiš naučiti nekaj novega ampak bom to tvojo izjavo imel za zavajanje.


Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:02:28:
Nisi dojel poante.
Frekvenca deljena s številom poskusom je le približek verjetnosti. Iz zakona velikih števil sledi definicija za verjetnost dogodka, kjer je limita kvocienta, ko število poskusov narašča, enaka verjetnosti dogodka.

V našem primeru lahko kolikokrkrat hočemo ponavljamo scenarij treh zapornikov, pa ne bomo nikoli fiksirali frekvence točno na 1/3 , res pa je, da bo temu zmeraj bližje.



No, to je že ena izmed tvojih manipulacij. Najprej postaviš popolnoma protislovno trditev, da je enkrat verjetnost nekega SLUČAJNEGA dogodka enaka 1/3 drugič pa 2/3. Potem pa pripopaš odgovor, “da ne dojamem poante” in dodaš nekaj definicij iz UČBENIKA, ki držijo NIMAJO PA NIČ SKUPNEGA S TVOJO PROTISLOVNO TRDITVIJO. Res, takih “poant” res ne dojamem, ker verjetnost nekega slučajnega dogodka je točno določena vrednost z eno samo vrednostjo in ne z dvemi popolnoma različnimi vrednostmi kot si ti navedel. Res takih “poant” ne dojamem, ker so nesmisli..


Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:02:28:
Zdaj hočeš na vsak način, da izjavim "stražar se je motil" ampak ta izjava sledi že tudi iz moje izjave, da se motita oba, torej tudi stražar. Če ne znaš sklepat, lahko posebej za tebe ponovom, ja Bamby stražar se je motil
Motil se je pa tudi jetnik, saj je očitno izvedel nekaj novega, namreč, kateri bo zagotovo umrl, pa čeprav to ne vpliva na verjetnost njegovega preživetja. Jetnik iz naloge nikjer ne diskutira o verjetnosti (številki), ampak samo o tem ali je zvedel kaj novega ali ne.



Še ena tvoja, to pot že kar podla in skrajno nesramna manipulacija. Prvič sem ti postavil to vprašanje

“Kdo ima prav zapornik A ali stražar?”

Na kar si odgovoril ZELO NEJASNO, zavil v pododgovor “PO MOJE SE MOTITA OBA” vendar si še posebej zameglil odgovor za zapornika A.

Odgovoril si zelo nejasno in protislovno (“NEMATEMATIČNO”); “VERJETNO ZA A RES NI KAJ DOSTI NOVEGA” Ker je ta odgovor “slinasto zmuzljiv” in nejasen, (kaj je to “verjetno”, kaj je to “Ni kaj dosti”, (Koliko dosti?), vedno dopušča nadaljna manipuliranja ti je bamby ponovil vprašanje:

Kaj je bamby izvedel od Barda: “Da se PO MOJE MOTITA OBA” Torej ne, da se “motita” ampak, da se “po moje motita” (še en “matematični” termin ”eksaktnosti”) in da se “po moje verjetno za A res ni kaj dosti novega (zgodilo)”

Ponovljeno vprašanje se je glasilo:

“Ali ima zapornik A prav ali ne (odgovori z DA ali NE in se nehaj sprenevedat ali pa povej da (še) ne veš odgovora!!!)”

In na to si sedaj odgovoril, ...

“Če ne znaš sklepat, lahko posebej za tebe ponovom, ja Bamby stražar se je motil

... z odgovorom ,ki ti ga drugič sploh nisem postavil več in hotel narediti iz mene pepčka, ki ne razume tvojih zmuzljivosti, kar si še posebej poudaril s “če ne znaš sklepat”. (pasivna agresivnost) Res podlo in hinavsko. Ti ne znaš sklepati, če ti niso jasne tvoje dvoumnosti v svojem odgovoru glede zapornika A in če nisi opazil, da nisem ponovil vprašanja glede stražarja, ker sem ta tvoj “PO MOJE SE STRAŽAR MOTI) sprejel za trditev, da se “STRAŽAR MOTI”.  Zato pa si dodal ta odgovor:


Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:02:28:
Motil se je pa tudi jetnik, saj je očitno izvedel nekaj novega, namreč, kateri bo zagotovo umrl, pa čeprav to ne vpliva na verjetnost njegovega preživetja. Jetnik iz naloge nikjer ne diskutira o verjetnosti (številki), ampak samo o tem ali je zvedel kaj novega ali ne.



Torej prej se za zapornika A “VERJETNO RES NI KAJ DOSTI NOVEGA ZGODILO” sedaj pa:
je zapornik A izvedel “OČITNO NEKAJ NOVEGA, namreč, kateri bo zagotovo umrl, pa čeprav to ne vpliva na verjetnost njegovega preživetja.” Če odmislim to tvojo matematično eksaktnost (“očitno nekaj novega”):

Sedaj se boš izmotaval, da zapornik A ni diskutiral o verjetnosti (številki). To je res saj njega zanima samo to ali SE JE NJEGOVA MOŽNOST PREŽIVETJA S STRAŽARJEVO IZJAVO KAJ POVEČALA ALI NE”  To pa je povezano s številko, ali ne? Njega res ne zanima številka pač pa je ta številka zelo pomembna za reševalca naloge zato, da najde pravilen odgovor. Lahko rečemo, da zapornika res ne zanima ali zunaj sije sonce ali pa da pada dež čeprav bi bila to s strani stražarja za njega tudi neka OČITNO NOVA informacija, (vendar tudi tega ne vemo). Če meniš, da ima taka vrste informacije (vreme) kakšen pomen v reševanju naloge potem ti lahko dam prav, zapornik A je izvedel nekaj OČITNO NOVEGA in je nedvomno bolj pomirjen glede svojega preživetja. Wink


Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 09:02:28:
Tisto na koncu se mi je pa zatipkalo. (verjetnost, da bo A pogubljen je 2/3 in ne 1/3  (lapsus linguae) vendar mislim, da iz konteksta ni nobenega dvoma, kaj sem dejansko mislil, saj o tem pišemo že lep čas.  


A sedaj bi moral jaz ugotoviti še tvoje misli in celo to kdaj se ti zmotiš. Tu gre vendar za matematične zadeve. Sem ti že napisal, daj vzemi si raje čas in premisli kot, da takoj ihtavo odgovarjaš, kot bi hotel vse tuje poste “potisniti v pozabo”. Pišeš hitreje kot misliš in to je narobe.

Sedaj pa nazaj k nalogi:

Tu si navedel: “verjetnost, da bo A pogubljen je 2/3 in ne 1/3 “

Vprašanja:

Ali se strinjaš, da je verjetnost preživetja zapornika A enaka 1/3? (prosim odgovori z DA ali NE)


Ali se strinjaš, da  se z izjavo stražarja možnost preživetja zapornika A ne spremeni? (prosim odgovori z DA ali NE)


Ali se strinjaš, da je tudi verjetnost preživetja ostalih dveh zapornikov enaka 1/3? (prosim odgovori z DA ali NE)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: verjetnost & paradoks
Reply #160 - 12.09.2005 at 18:39:27
 
Bamby wrote on 12.09.2005 at 18:25:51:
Vprašanja:

Ali se strinjaš, da je verjetnost preživetja zapornika A enaka 1/3? (prosim odgovori z DA ali NE)


Ali se strinjaš, da  se z izjavo stražarja možnost preživetja zapornika A ne spremeni? (prosim odgovori z DA ali NE)


Ali se strinjaš, da je tudi verjetnost preživetja ostalih dveh zapornikov enaka 1/3? (prosim odgovori z DA ali NE)


DA
DA  
NE (po stražarjevi informaciji nič več 1/3)


----------------
Za več zdaj nimam časa, bom čez kakšni dve uri kaj več pokomentiral.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #161 - 12.09.2005 at 19:10:06
 
Quote:
In glede na to da nimata pojma o stvari, bi lahko vsaj nebi bla tko pametna kot se delata. In ker nimata pojma o teoriji, tut ne razumeta stvari, k vam jih razlagam.



Nisem videl, da bi podal kakšno končno rešitev imaš pa veliko povedati o tujem domnevnem neznanju. Sam sem podal rešitev že na tretji strani pa se je nisi niti dotaknil (kje naj bi bila napačna) pač pa je kot razumem tvoj edini “matematični” protiargument:
“Nimata pojma”. Ni kaj “matematični” argument “poznavalca” proti kateremu se lahko upirajo samo "strokovnjaki"
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
Bamby
5
*****
Offline

No pain no gain
Posts: 999

Gender: male
Re: verjetnost & paradoks
Reply #162 - 12.09.2005 at 19:14:07
 
Bardo_Thodol wrote on 12.09.2005 at 18:39:27:
DA
DA  
NE (po stražarjevi informaciji nič več 1/3)


----------------
Za več zdaj nimam časa, bom čez kakšni dve uri kaj več pokomentiral.





Bom počakal, ti pa se lahko medtem še premisliš (no to se lahko tudi še kdaj pozneje)
Back to top
 

Življenje je popolnoma zastonj in brezplačno, pa vendar je ni
stvari na tem svetu, ki bi bila vredna več. (Bamby)
 
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: verjetnost & paradoks
Reply #163 - 12.09.2005 at 20:24:14
 
Bamby wrote on 12.09.2005 at 19:10:06:
Nisem videl, da bi podal kakšno končno rešitev imaš pa veliko povedati o tujem domnevnem neznanju. Sam sem podal rešitev že na tretji strani pa se je nisi niti dotaknil (kje naj bi bila napačna) pač pa je kot razumem tvoj edini “matematični” protiargument:
“Nimata pojma”. Ni kaj “matematični” argument “poznavalca” proti kateremu se lahko upirajo samo "strokovnjaki"


model, končno rešitev sm povedal tko vsaj 10x..
spet si mi povedal da si polpismen..(kot že v nekem drugem topiku)

in drugič. Glede na to, da si tko našpičen skos in prepričan si v svoj prav in boš ostal prepričan tut če ti dokažem belo na črnem.
No.. glede na to se mi ne da še teb razlagat zakaj je tko kot pravim jaz, ker bo vzelo še naslednjih 10 strani(kot pri bardotu) in bo izguba cajta in energije.. Ker rezultat na koncu bo isti - tumbal boš svoje. To mislim tudi zaradi tega ker nimaš pojma o verjetnosti. To bi ti rekel vsak, ki razume verjetnostni račun in ki bi bral tvoje poste..
Poleg tega se mi pa v debato s tabo ne da spuščat ker si bržkone vse prej drugo kot prijazen..

Če te pa zanima "pravilna" rešitev pa povprašaj kakšnega dr. matematike. Sem tudi že napisal email od enega izmed takih v tej temi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: verjetnost & paradoks
Reply #164 - 12.09.2005 at 21:53:04
 
Quote:

Opis dogodkov
A - A je pomiloščen
IB - stražar reče B

P(A ) = 1/3
P(A | IB) = [0, 1/2]

V besedah: Verjetnost dogodka da bo A pomiloščen je 1/3.
Če stražar reče B, se verjetnost preživetja A spremeni na neko število ki varira med 0 in 1/2.

Eno podvprašanje?

Zakaj si se pa omejil na računanje verjetnosti P(A|IB) ?

Zakaj ne računaš verjetnosti P(A | IB U IC) ?
Verjetnost, da bo A pomiloščen, če je bil izbran B ali C.
Če se omejimo samo na tiste slučaje, kadar je bil izbran jetnik B, ne upoštevamo vseh dogodkov, saj včasih je izbran tudi jetnik C, ne glede na verjetnostno porazdelitev med tema dvema slučajnima spremenljivkama (IB in IC).

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12