Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01:Ne vem, kolikokrat moram še napisati, da se po moje motita oba, stražar s svojo 1/2 verjetnosti, jetnik, pa s trditvijo, da ni izvedel nič novega. Tako, kot je naloga predstavljena v prvem postu te teme, verjetno za A res ni kaj dosti novega, lahko je le "fouš" sojetniku C, ker zaradi te informacije ve, da ima C več šans za preživetje kot on.
Praviš: “Ne vem kolikokrat moram še napisati …” pa se zopet nisi jasno izrazil. Pa kaj se greš? To počneš že ves čas, trdim še enkrat, da se dosedaj še nisi jasno odločil, torej ne veš? Rešitev pa je samo ena pravilna!!!!
Najprej napišeš, da se motita oba (kar je napačno, opomba bamby) potem pa dodaš:
”verjetno za A res ni kaj dosti novega,...” Torej kaj je sedaj? Tu gre za eksaktno zadevo in ne za nekaj kar naj bi bilo verjetno pravilno ali mogoče pravilno ali nič kaj dosti novega. A je to matematični termin? Če res želiš priti, do pravilne rešitve mi odgovarjaj na vprašanja:
Ali ima zapornik A prav ali ne (odgovori z DA ali NE in se nehaj sprenevedat ali pa povej da (še) ne veš odgovora!!!)Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01: Slučajno poznam tudi originalno verzijo problema od Gardnera, kjer ga stražar med drugim vpraša ali bi želel menjati s sojetnikom C. V tem primeru je dodatna informacija, da bo B usmrčen, še kako pomembna.
Seveda to je pa potem res Monty Hall, kar sem tudi napisal na koncu svoje razlage na tej temi (moj prvi post) ...Še enkrat:
Bamby wrote on 31.05.2005 at 01:44:29: Pri tem problemčku zgoraj gre za elementarni dogodek (samo ena oseba je lahko izbrana), pri problemu “Monty Halla” pa gre za sestavljeni dogodek, kjer ne gre samo za zadetek ampak tudi za to kje se nahaja ta zadetek. (oseba, ki izbira se lahko v drugo premisli). Če bi vladar rekel, jaz bom odločil v kateri celici A, B ali C se nahaja oseba, ki bo preživela vi trije pa se zmenite po principu Monty Halla kdo bo v kateri celici, bi bila primera seveda identična (sestavljeni dogodek, celica in oseba).
… vendar to ni naša naloga.!!!!! V tem primeru bi si zapornik A res povečal verjetnost preživetja iz 1/3 na 2/3. Naš problem in Monty Hall pa nista identična, ker A nima možnosti izbire. Tudi to sem že poudaril. Ne širi (ne zamegljuj) zopet zadeve na težje, dokler ne rešiš osnovne (lažje) naloge!!!
Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01: Ta problem je v svetu že buril duhove, pa zgleda, da jih še vedno. To pa zato, ker tisto, kar zgleda očitno, sploh ni očitno.
To sploh ni problem ampak “enostavna” verjetnost. Še enkrat ponavljam, ker se vam očitno ni dalo brati moje rešitve:
Vladar “vrže kocko” in to je vse. Stražar se mora samo prilagoditi temu dejstvu. ODLOČA VLADAR IN NE STRAŽAR.
Pa ja niste tako slepi, da bi verjeli, da lahko informacija stražarja zaporniku A spremeni vladarjev žreb!!! Verjetnost preživetja vse treh oseb je enaka, to je 1/3. In zapornik A ima prav, karkoli mu stražar reče (ali oseba B ali oseba C) to ne spremeni verjetnosti preživetja zapornika A, ki je vedno 1/3.
Bardo_Thodol wrote on 11.09.2005 at 01:24:01: Pravzaprav mi dol visi, kdo bo bolj pameten izpadel in kdo je teta in kdo stric.
Ja seveda najprej neargumentirano napadeš mene, (ne mojo rešitev) sedaj ti pa nenadoma dol visi. “Lep” oportunizem. Sedaj pa meni ni več vseeno. Da ne bo več izmotavanja. Če se bo izkazalo, da nimam prav se bom jaz opravičil (čeprav sem prepričan, da imam prav) za tisto ko sem dejal, da ste vsi bluzili, drugače pa se boš ti. Prav?
Če bi prebrali moj prvi post pazljivo bi videli za kaj gre. Bom sedaj podal podrobno analizo vsega, tudi tistega kar se ne tiče vprašanja naloge, da bo bolj razumljivo:
:
Bamby wrote on 31.05.2005 at 01:44:29:…
V našem primeru imamo tri osebe A, B in C. Ni nikakršnega paradoksa samo napačno razmišljanje.
1= preživetje
0= smrt
So tri možnosti:
#1
A=0
B=0
C=1
#2
A=0
B=1
C=0
#3
A=1
B=0
C=0
ZELO POMEBNO je ZAČETNO STANJE in iz tega se izhaja pri računanju verjetnosti dogodka (preživetja osebe A). Vladar se je odločil, da bo pomilostil eno osebo in to je ZAČETNO STANJE, ki se ga moramo držati, ko določamo kakšna je verjetnost, da oseba A preživi. Ne glede kaj stražar reče (ali bo umrla oseba B ali oseba C) verjetnost preživetja za osebo A je vedno 1:3. Namreč vladar je tisti, ki je odločil in določil ZAČETNO STANJE in ne stražar, stražar se temu lahko samo prilagodi (ker ve za vladarjevo odločitev), tako da reče:
V primeru #1
MORA stražar reči oseba B bo umrla
V primeru #2
MORA stražar reči oseba C bo umrla
V primeru #3
Ima stražar celo izbiro in lahko reče tako za osebo B ali pa za osebo C, da bo umrla. Vseeno je kaj izbere, ker je vse že DOLOČIL VLADAR pred njim (ZAČETNO STANJE)
Vladar žreba (npr. vrže kocko), verjetnost preživetja za vsako izmed treh oseb je 1/3.
Torej pri velikem številu poskusov imamo vsakega od treh primerov zgoraj (#1, #2, #3) po eno tretjino: Torej je verjetnost primerov #1, #2, #3 enaka 1/3.
#1: A=0;
B=0; C=1 => 1/3 vseh ponovitev
#2: A=0; B=1;
C=0 => 1/3 vseh ponovitev
#3: A=1;
B=0; C=0 => 1/3 vseh ponovitev
Torej v primeru #1 in #2 je stražar prisiljen izbrati eno osebo in
nima možnosti izbire. V primeru #1 mora izbrati osebo B, v primeru #2 pa mora izbrati osebo C. V boldu.
Samo v tretjem primeru (#3) ima stražar možnost izbire med B ali C. V boldu. Kaj nam to pove:
Prvič, da je verjetnost preživetja osebe A, ki je za našo nalogo edina pomembna enaka 1/3. Vendar pa je tudi verjetnost ostalih dveh oseb (B in C) ravno tako enaka 1/3.
Drugič,
stražar lahko izbira samo v primeru #3. In sedaj to kar za odgovor naše naloge ni pomembno:
Če bo stražar
v tretjem primeru (#3) izbiral popolnoma naključno (žrebal) med osebama B ali C bomo imeli sledečo situacijo:
Stražar bo v polovici primerov izbral osebo B v polovici primerov pa osebo C. Tu lahko rečemo, da je verjetnost, da bo stražar izbral osebo B enaka 1/2 in verjetnost, da bo izbral osebo C ravno tako 1/2. Naključno žrebanje pač.
Vendar to ni verjetnost pogubljenja teh oseb ampak samo verjetnost tega kolikokrat bo oseba B ali oseba C izbrana s strani stražarja za posredovanje informacije osebi A.. Verjetnost preživetja oseb B in C ostaja nespremenjena in to je 1/3 saj stražar ni SPREMINJAL ŽREBA VLADARJA ampak se je samo naključno odločal (žrebal) med osebo B in osebo C, ki bosta itak obe pogubljeni. Kako pridemo do tega zgoraj. Oseba B bo izbrana s strani stražarja v vseh primerih iz primera #1 in
v polovici primerov iz primera #3 (naključno žrebanje). Torej skupaj:
1/3 + (1/3) * (1/2) = 1/3 + 1/6 = 1/2 (to je verjetnost kolikokrat bo izbrana s strani stražarja oseba B, ki pa bo pogubljena v resnici v 2/3 primerov)
Analogno velja enako za osebo C:
To pa je edini način v tretjem primeru (#3), saj ima stražar samo eno možnost izbire (B ali C) in dve možnosti (B in C), torej izbira stražar z verjetnostjo 1/2.
Sta še dve skrajni varianti (pri ponovitvah), ki pa ne sodita k verjetnostnem računu ampak k statistiki:
Recimo, da bi se pri ponovitvah stražar v primeru #3 pri vsaki ponovitvi vedno odločil za osebo B. Oseba B bo izbrana s strani stražarja v vseh primerih iz primera #1 in v vseh primerih iz primera #3. Torej:
1/3 +1/3 = 2/3 (enako velja za osebo C, če bi se stražar vedno odločil za njo v primeru #3)
Ti dve zadnji "skrajni" varianti pa nista možni saj sta stvar statistike, ker: Stražar se mora vsakič posebej odločiti med dvema možnostima za eno samo (B ali C, verjetnost =1/2), ravno tako kot vladar, ki pa ima pri vsaki ponovitvi simulacije tri možnosti (mora se odločiti za A ali B ali C, verjetnost =1/3) .
In to je vsa “skrivnost” tega problema, ki to v bistvu sploh ni.
Tu se je verjetno Bardo motil (kot sem že dejal v enem izmed prejšnih postov, da slutim kje je napaka) pri svojem programu, ko je preferiranje ene osebe s strani stražarja označeval za povečanje možnosti preživetja neizbrane osebe. (pa sploh ni šlo za preživetje) Kaj neki naj bi njegov program delal: V primeru #1 in primeru #2 MORA program izbrati točno določeno osebo, v primeru #3 pa lahko izbira naključno med dvema osebama eno samo. Pri simulaciji ponovitev program ne sme vztrajati pri eni sami osebi ampak se mora pri vsaki ponovitvi posebej (naključno) odločiti za eno samo osebo (B ali C).
Skratka ne gre za nikakršno pogojno verjetnost pri preživetju osebe A (in osebe B in C.)
Bardo_Thodol wrote on 07.09.2005 at 23:40:12: Program je vladar, ki vsakič naključno z verjetnostjo 1/3 pomilosti enega zapornika, vse dogodke pa tudi vestno sproti beleži in sešteva. Paznik sem bil jaz, ki vsakič kliknem na obsojenega zapornika B ali C. Klikanje lahko tudi pospešim, tako, da namesto mene na B ali C klikne računalnik, kar je zelo pripravno, če je poskusov 10000.
Iz podatkov dobljenih s simulacijo je lepo razvidno, da se verjetnost P(A) suče pri 1/3 in to ne glede na to, na kakšen način stražar izbira med obsojenim B ali obsojenim C.
Verjetnost, da bo izmed B in C pomilošćen tisti, ki ga stražar ni izbral, se suče pri 2/3
Temu prvemu stavku v boldu si se v mojem predzadnjem postu kar lepo (“elegantno”) izognil, ko sem napisal:” No vidiš, končno se strinjava, verjetnost preživetja vsakega od zapornikov je 1/3.” A si že opazil svojo popolno zmoto pri razumevanju naloge? Stavka v boldu sta tudi v protislovju (1/3 : 2/3). Vladarja pri reševanju naloge kar ignoriraš. Pravzaprav te sploh ne razumem več. A hočeš skozi stranska vrata priti do enake rešitve kot sem jo podal že v svojem prvem postu in istočasno do konca trditi, da so vse moje navedbe razen prve netočne.

Za reševanje nalog je potrebna osredotočenost ne pa:
Če (še) ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na avtoritete.
Če (še) ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na to, da je naloga burila duhove po svetu.
Če ne razumeš naloge je nesmiselno širiti problem na Monty Halla.
Če ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na avtoriteto programa, ki je narejen ravno tako kot je tvoje razumevanje naloge.
Če ne razumeš naloge se je nesmiselno sklicevati na formule.
Če razumeš nalogo pa v tem primeru formule sploh niso potrebne. Zato se obadva z Mihom nehajta “obmetavati” s formulami in razmislita z glavo in ne s knjigami, step by step.