Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 16007 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Varanje v mislih?
Reply #45 - 08.12.2004 at 13:08:58
 
Bardo_Thodol wrote on 08.12.2004 at 11:08:46:
Po porušenju vse te navlake (kar ni enostavna naloga), pa je potrebno za uspešno funkcioniranje v družbi začeti vzorce ponovno graditi.
Novo zgrajeni vzorci bodo navzven lahko izgledali celo isto ali podobno prejšnjim, že porušenim,  vendar s to pomembno razliko, da ne bodo več oni obvladovali nas, ampak mi njih.
Novi vzorci naj ne bi več  temeljili na iracionalnih in od zunaj (največkrat s strani ideologij in religij) diktiranih vzpodbud, ampak od znotraj, na večjem razumevanju in spoštovanju ter upoštevanju drugih (živih bitij in njihovih načinov življenja).


Kako berem tole jaz; da smo že itak v prvi vrsti upoštavali druge, ampak zarad pritiskov bi naj te vzorce porušili in jih zgradili nove za kao kot praviš za uspešno funkcioniranje v družbi. Spet torej za drugega. Spoštovanje in upoštevanje njihovega načina življenja, praviš. Tu najdem vozel.


Kje pa si ti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #46 - 08.12.2004 at 16:04:46
 
Quote:


Kako berem tole jaz; da smo že itak v prvi vrsti upoštavali druge, ampak zarad pritiskov bi naj te vzorce porušili in jih zgradili nove za kao kot praviš za uspešno funkcioniranje v družbi. Spet torej za drugega. Spoštovanje in upoštevanje njihovega načina življenja, praviš. Tu najdem vozel.


Kje pa si ti?

Družba brez drugih ni družba in ker nihče od nas ne živi samozadostno nekje na luni ali v kakšni puščavi, se je potrebno v družbo vključevati tudi z upoštevanjem drugih,  sicer se vozli le še bolj zavozlajo.

Ni pa vseeno, kako druge upoštevamo, ali  to počnemo zgolj zaradi družbenih pritiskov na nas same ali pa se teh pritiskov lahko tudi znebimo in druge upoštevamo tudi zaradi nekega svojega razumevanja, zaradi svoje vesti, če hočeš.

S spoštovanjem in upoštevanjem načina življenja drugih ne vidim nobenih problemov, dokler se tudi drugi neposredno ne vmešavajo v moj način življenja, ali se vmešavajo le toliko, kolikor jim sam dovolim (kot naprimer najbližjim družinskim članom)

Ker imamo od širše družbe koristi, je najbrž prav, da tudi sami v ta skupni fond kaj prispevamo (čeprav mnogi na to  gledajo tudi drugače in smatrajo, da jim ni treba nič dajati, da jim pripada le prejemanje) .

Če se vrnem k naslovni temi, je tudi odnos med dvema v enem podobnem daj-dam razmerju in kadar se to razmerje namerno poruši v škodo enega ali obeh, je v nevarnosti  tudi obstoj same zveze.


Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #47 - 09.12.2004 at 09:22:01
 
Bardo, se ful strinjam s tvojim pisanjem na temle topicu.

Da kar počnemo, ne počnemo zato, ker nam taka pravila postavlja družba, okolje - pa tud ne zarad upiranja/kljubovanja temu, kar bi nam radi 'dopovedali' drugi, ampak preprosto zato, ker v sebi čutimo, kaj je prav.
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #48 - 09.12.2004 at 10:03:17
 
za Bardota en zanimiv člančič na temo Varanje v ženskih genih:

http://24ur.com/naslovnica/zanimivosti/20041127_2049166.php


glede na to, da se sklicuje, na moško genetsko predispozicijo za kurbarijo

Torej Bardo slepa pega a ne?

Kar se rušenja kulturnih vzorcev tiče ... kultura je sinonim za vzorce, brez vzorcev tudi kulture ne bi bilo. Rušenje vzorcev kar povprek je nevarno za kulturo in družbo kot celoto. Tudi vzorce je zatorej potrebno rušiti selektivno - torej le negativne vzorce


zdaj pa ... pojdimo najprej ozavestit kaj je negativni vzorec ...


... po pisanju moškega dela foruma je negativno vse tisto kar posega v tipično moško percepcijo moške vloge v družbi ... ker pod vprašaj postavljajo njihove naučene vzorce moči ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #49 - 09.12.2004 at 10:29:48
 
Kar se omenja v tem člančiču ni nič novega, saj to vsi bolj ali manj že poznamo.  Novinarji so članku pridali malce "večjo" težo z omembo znanstvenikov ...
Hehe, za kurbarijo smo pa itak biološko vsi predispozicionirani, tako ženske, kot moški.   8)

Najbrž si me narobe razumela, saj se ne sklicujem na genetske predispozicije, ampak na majhno, a pomembno biološko razliko, ki se pojavi pri zaploditvi, kjer lahko moški v istem časovnem obdobju zaplodi nebroj žensk, ženska pa lahko naenkrat zanosi samo z enim.
Zaradi te malenkosti je z vidika vrste moški "biološki interes" zaploditi čimveč samic, ženski biološki interes pa je najti najprimernejšega samca za zarod, kjer tisti, ki se zdi najprimernejši za zaplod, ni nujno tudi najprimernejši za pomoč pri vzreji naraščaja.


Glede kulturnih vzorcev sem pa enkrat celo omenil, da so za normalno funkcioniranje družbe potrebni, če ne celo nujni.
Omenil sem pa tudi, da se mi za osebno rast zdi nujno potrebno, da porušimo vse vzorce, ki so nam bili vsiljeni, tako dobre kot slabe (sicer, če so vsiljeni, itak ne morejo biti dobri) in jih začnemo sami ponovno in zavestno na novo graditi.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Varanje v mislih?
Reply #50 - 09.12.2004 at 10:30:49
 
Bardo_Thodol wrote on 08.12.2004 at 11:08:46:
Takoimenovani družbeni pritiski niso nič drugega, kot vsiljevanje (propagiranje) določenih kulturnih vzorcev.
Dilema nastane, ker so za normalno funkcioniranje vsake družbe nekakšni vzorci vedno potrebni, če ne celo nujni.


Razumem kaj si hotu povedat, sam vseeno. V nadaljevanju praviš:


Quote:
Kar se mi zdi pomembno pa je, da te vzorce, pa kakršni koli že so, ozavestimo.
Pri tem je dobro biti čimbolj dosleden, si "naliti čistega vina" in reči "bobu bob" ter začeti z rušenjem  praktično vseh tabujev po vrsti, ker nas ti zaradi iracionalnosti itak samo tlačijo in so kot taki bolj kot ne škodljivi.


Se strinjam z ozaveščanjem. Vendar kot že vemo, v procesu odraščanja se VZORCI kopičijo v osebnosti. Ker gre splošni razvoj človeštva naprej, to terja tudi čiščenje tistega dela, ki se prepoznava kot ovira pri pravih medsebojnih odnosih. Tle pa rušenje po vrsti ni čist sprejemljiv prijem. Prej prepoznavanje in postopno odpravljanje, kar načeloma družba tud počne, če tako pogledaš. Vendar precej počasi. Npr. Najprej nardimo kup smeti, pol se pa ukvarjamo kam z njimi.... Je pa dejstvo, da so posamezniki precej pred splošno družbo. In premik - revolucija, sprememba ali kakorkoli to imenujeva zahteva vedno kritično maso.


Quote:
Po porušenju vse te navlake (kar ni enostavna naloga), pa je potrebno za uspešno funkcioniranje v družbi začeti vzorce ponovno graditi.
Novo zgrajeni vzorci bodo navzven lahko izgledali celo isto ali podobno prejšnjim, že porušenim,  vendar s to pomembno razliko, da ne bodo več oni obvladovali nas, ampak mi njih.


Vedno ti sam če se trudiš prepoznat, te takoimenovane vzorce, le ti sam obvladuješ njih in ne oni tebi, tisti trenutek, ko veš zakaj gre.

Quote:
Novi vzorci naj ne bi več  temeljili na iracionalnih in od zunaj (največkrat s strani ideologij in religij) diktiranih vzpodbud, ampak od znotraj, na večjem razumevanju in spoštovanju ter upoštevanju drugih (živih bitij in njihovih načinov življenja).


Sploh ne gre za nove vzorce, ker gre le za spoznavanje resnic življenja takih kot so. Ko te vse bolj spoznavaš, pač tudi enostavno veš, da te pes ugrizne če ga dražiš, da drevo zraste iz semena, da voda teče navzdol in ne navzgor. To so splošne resnice ki veljajo za naš tukaj - zdaj. In tukaj - zdaj živimo, jemo in kakamo, se imamo radi ali pač ne. Razumemo nekoga ali ga pač ne. Seveda je človek precej bolj kompleksno bitje, kot ena rastlina, a vendar, tud tega človečka vse bolj spoznavamo....  Wink

--------------
Tle sem se spomnu enga pogovora iz risanke Wakening Life, ko en model pravi. Da kako je čist res, da so veliki geniji v razmerju do običajnega - splošnega - povprečnega človeka v razvoju oddaljeni precej več, kot ta povprečni človek od šimpanza....  Grin Grin Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #51 - 09.12.2004 at 10:41:50
 
Bardo_Thodol wrote on 09.12.2004 at 10:29:48:
Najbrž si me narobe razumela, saj se ne sklicujem na genetske predispozicije, ampak na majhno, a pomembno biološko razliko, ki se pojavi pri zaploditvi, kjer lahko moški v istem časovnem obdobju zaplodi nebroj žensk, ženska pa lahko naenkrat zanosi samo z enim.

Zaradi te malenkosti je z vidika vrste moški "biološki interes" zaploditi čimveč samic, ženski biološki interes pa je najti najprimernejšega samca za zarod, kjer tisti, ki se zdi najprimernejši za zaplod, ni nujno tudi najprimernejši za pomoč pri vzreji naraščaja.




predvsem Bardo ne vidiš razlike med "sposobnostjo" in "interesom" oploditve večjega dela samic. Tudi samci živalskih vrst, koder poznajo striktno monogamijo imajo "sposobnost" oploditi več samic .... zakaj pa potem nimajo interesa?

genski zapis?

verjetno

človeški samec pa pozna še eno variablo ... sposobnost odločanja, kako se bo odločil pa pogojuje kultura in NJEGOVA OSEBNA ETIKA (če je zadosti OZAVEŠČEN)



Bardo_Thodol wrote on 09.12.2004 at 10:29:48:
Glede kulturnih vzorcev sem pa enkrat celo omenil, da so za normalno funkcioniranje družbe potrebni, če ne celo nujni.
Omenil sem pa tudi, da se mi za osebno rast zdi nujno potrebno, da porušimo vse vzorce, ki so nam bili vsiljeni, tako dobre kot slabe (sicer, če so vsiljeni, itak ne morejo biti dobri) in jih začnemo sami ponovno in zavestno na novo graditi.




vsi vzorci, so naučeni ... in vzorce se naučimo in spravimo v podzavest v času otroštva ... zmožnost ozaveščenega življena pa pridobimo šele z odraslostjo

zatorej VSI vzorci so vsiljeni (ali so potemtakem res vsi vzorci slabi?)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #52 - 09.12.2004 at 11:10:20
 
Interes je prisoten, če je sposobnost, vendar interesov zaradi različnih vzrokov vseeno ni vedno lahko udejanjiti.
Tako nastane konflikt, ki se lepo odraža tudi v naslovu te teme (varanje v mislih).


Quote:
človeški samec pa pozna še eno variablo ... sposobnost odločanja, kako se bo odločil pa pogojuje kultura in NJEGOVA OSEBNA ETIKA (če je zadosti OZAVEŠČEN)

Sposobnost odločanja je v večji ali manjši meri prisotna tudi pri živalih in tudi pri njih se ta sposobnost omejuje znotraj kulture. Če opazuješ naprimer pavijane, prideš kmalu do spoznanja, da njihovo socialno življenje ni dosti manj zapleteno, kot je to pri ljudeh, (kako naprimer poskušajo mlajši tekmeci prelisičiti in izriniti glavnega, ki ima trenutno v svoji lasti celoten harem samic).


Quote:
vsi vzorci, so naučeni ... in vzorce se naučimo in spravimo v podzavest v času otroštva ... zmožnost ozaveščenega življena pa pridobimo šele z odraslostjo

zatorej VSI vzorci so vsiljeni (ali so potemtakem res vsi vzorci slabi?)

V tem logičnem sklepu manjka nekaj podatkov, da bi bil lahko pravilen. Vsi vzorci niso naučeni v otroštvu in niso vsi vzorci vsiljeni. Najbolj zvito so nam vsiljeni tisti vzorci, ki smo jih fasali takole mimogrede, nezavedno  in se jih zato ne zavedamo niti kasneje.

Tukaj govorim o ozaveščanju in ponovnem ovrednotenju tistih vzorcev, ki so bili doslej manifestirani avtomatsko, ne da bi se jih sploh dobro zavedali,  niti se nam ne sanja, zakaj so ravno taki (češ, kaj pa vem, tako to je, že od nekdaj je tako, ne razmišljam, zakaj mora biti tako in podobno)


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4