Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 16009 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #15 - 07.12.2004 at 11:06:35
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 10:00:54:
O posameznikovi sreči v veliki meri odločajo tudi kulturne norme v okolju v katerem živi. Če mu vsi nenehno dopovedujejo, da imeti več žena "no good" in začne v to verjeti tudi sam, potem se v poligamnih zvezah verjetno res ne bo počutil najbolje.

Če pa okolje to dopušča, kot naprimer v islamskih državah, se lahko en poligamni sultan s svojimi stotimi ženami počuti prav srečnega in notranje izpolnjenega.   8)




em, tukaj bi dodala še dostavek...

muslimani izkoriščajoi mnogoženstvo za zastonj delovno silo. Mnogoženstvo se je namreč pojavilo v obdobju poljedelstva. In so se šele v fazi meščanstva talibani spomnili, da mora biti ženska doma, ne pa v službi, ker tam lahko (bog pomagaj) sreča drugega in boljšega dedca.

Celo preseljenci na Z (v Belgiji jih je ogromno iz Maroka) svojo tradicijo mnogoženstva ohranjajo v Evropi... s tem da svoje žene pošiljajo delat, sami so pa gospodje doma. Vsakega 15. v mesecu pa ženam poberejo vso plačo.


kar se pa free vez tiče, pa vsaj za tiste, ki jih jaz poznam velja tole: Obstaja 1. partner, ki je za free varianto, drugi partner pa zadevo tolerira z stisnjenimi zobmi. Ta tretji partner pa upa, da se bo ta prvi partner od tadrugega ločil.

u glavnem igra slepih miši
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #16 - 07.12.2004 at 11:16:57
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 11:06:35:
kar se pa free vez tiče, pa vsaj za tiste, ki jih jaz poznam velja tole: Obstaja 1. partner, ki je za free varianto, drugi partner pa zadevo tolerira z stisnjenimi zobmi. Ta tretji partner pa upa, da se bo ta prvi partner od tadrugega ločil.

u glavnem igra slepih miši


Se strinjam za večino primerov,sem pa skor prepričana,da obstajajo valda tut izjeme...in proti tem nimam nč...drugač pa itak...brezvezne igrce...
...sicer se pa slej ko prej pokaže,kaj je res in kaj ne...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #17 - 07.12.2004 at 11:40:26
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 11:06:35:
Celo preseljenci na Z (v Belgiji jih je ogromno iz Maroka) svojo tradicijo mnogoženstva ohranjajo v Evropi... s tem da svoje žene pošiljajo delat, sami so pa gospodje doma. Vsakega 15. v mesecu pa ženam poberejo vso plačo.

Pri nas je dostikrat ravno obratno in so žene tiste, ki možu 15. poberejo plačo  8)

Ne vem, kako je s priseljenci iz Maroka, vendar sultan svojih žena prav gotovo ni imel za delovno silo, ampak za razplod in uživanje. Za delovno silo so bili služabniki.

V bistvu sem hotel povedati, da poligamnost ni nujno ovira za srečo in notranjo izpolnjenost. Nekdo je lahko nesrečen  tudi zaradi tega, ker ima samo eno ... nekaterim je pa še ena preveč  8)



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Varanje v mislih?
Reply #18 - 07.12.2004 at 11:45:10
 
Meni se zdi, Bardo, da so tvoji primeri zgolj primeri navidezne sreče (beri: lagodnosti). O kaki notranji izpolnjenosti bi težko govorili. Ker pri takih patronih ni notranje vsebine, pač pa ena sama praznina in slepota.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #19 - 07.12.2004 at 11:50:43
 
Lilith wrote on 07.12.2004 at 11:45:10:
Meni se zdi, Bardo, da so tvoji primeri zgolj primeri navidezne sreče (beri: lagodnosti). O kaki notranji izpolnjenosti bi težko govorili. Ker pri takih patronih ni notranje vsebine, pač pa ena sama praznina in slepota.

Kako to misliš, da ni notranje vsebine?
Raznoraznih patronov je veliko tudi med za naše razmere "normalnimi" pari.

Kadar se poudarja, da lahko samo določen vzorec obnašanja prinaša srečo, vsi drugi so pa kao prazni, navidezni  (ali kako že) me to bolj spominja na propagando v imenu točno določenega kulturnega vzorca, kot na ugotavljanje dejstev.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Varanje v mislih?
Reply #20 - 07.12.2004 at 11:59:54
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 11:50:43:
Kadar se poudarja, da lahko samo določen vzorec obnašanja prinaša srečo, vsi drugi so pa kao prazni, navidezni  (ali kako že) me to bolj spominja na propagando v imenu točno določenega kulturnega vzorca, kot na ugotavljanje dejstev.



Bardo, mogoče zato, ker si prazen? Grin
Hec.

Drugače pa se strinjam, da patrone najdeš povsod, tudi v kulturno sprejemljivih skupnostih. Osebno sem prepričana, da patroni tvorijo družbeno večino - le da ga eni bolj kronajo, drugi manj... Undecided
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #21 - 07.12.2004 at 12:05:51
 
Lilith wrote on 07.12.2004 at 11:59:54:
Bardo, mogoče zato, ker si prazen? Grin
Hec.

Wink
Biti prazen je sicer cilj mnogih iskalcev, mistikov, meditantov ali kako bi jih imenovali. Če hočeš napolniti posodo z novo vsebino, jo moraš najprej izprazniti.

Vprašanje je tako, prazen česa?
In kaj je to, praznina?   8)



Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #22 - 07.12.2004 at 12:36:06
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 11:40:26:
Pri nas je dostikrat ravno obratno in so žene tiste, ki možu 15. poberejo plačo  8)




za razliko od muslimank, imajo/imate Slovenčki možnost izbire  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #23 - 07.12.2004 at 12:38:24
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 11:50:43:
Kako to misliš, da ni notranje vsebine?
Raznoraznih patronov je veliko tudi med za naše razmere "normalnimi" pari.

Kadar se poudarja, da lahko samo določen vzorec obnašanja prinaša srečo, vsi drugi so pa kao prazni, navidezni  (ali kako že) me to bolj spominja na propagando v imenu točno določenega kulturnega vzorca, kot na ugotavljanje dejstev.




zanimivo, da si pod vzorec sreče opisal sultane (ki jih je bilo razmeroma malo, glede na celotno moško populacijo v sultanatu)


ampak a ni hec, da se lažje poistovetiš s sultanom, kot pa z njegovimi nekaj 100 ženskami oz. priležnicami? Ali si ziher, da so bile te ženske srečne?


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #24 - 07.12.2004 at 12:43:51
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 12:36:06:
za razliko od muslimank, imajo/imate Slovenčki možnost izbire  8)
Možnost izbire je le načelna, v praksi je običajno ni.
Saj podobno imajo tudi muslimanke možnost izbire in nekaterim je tudi že uspelo pobegniti. Res da bolj redkim,  vendar, če malo pomislim, tudi med Slovenci ne poznam prav veliko mož, ki bi jim uspelo "pobegniti", ali pa so "pobegnili" in padli v drugo, še težjo godljo ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #25 - 07.12.2004 at 12:46:15
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 12:38:24:
zanimivo, da si pod vzorec sreče opisal sultane (ki jih je bilo razmeroma malo, glede na celotno moško populacijo v sultanatu)

Ja to je pa res čudno, a ne?
Ja kateri moški si pa ne želi (vsaj na skrivaj, če že na glas ne upa povedati), da bi ga pedenalo vsaj ducat žensk?


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #26 - 07.12.2004 at 12:50:22
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 12:46:15:
Ja to je pa res čudno, a ne?
Ja kateri moški si pa ne želi (vsaj na skrivaj, če že na glas ne upa povedati), da bi ga pedenalo vsaj ducat žensk?




Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 11:50:43:
Kadar se poudarja, da lahko samo določen vzorec obnašanja prinaša srečo, vsi drugi so pa kao prazni, navidezni  (ali kako že) me to bolj spominja na propagando v imenu točno določenega kulturnega vzorca, kot na ugotavljanje dejstev.





še en kulturno pogojeni vzorec  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #27 - 07.12.2004 at 12:54:35
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 12:50:22:
še en kulturno pogojeni vzorec  8)

Možno,  seveda ima tudi kultura nekaj zraven,  čeprav sem pa bolj prepričan, da gre primarno za biološko pogojenost.

V (biološkem) interesu samca je zaploditi čimveč samic, v interesu samice pa je prepričati samca, da ji bo pomagal gor spraviti mladiče.


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Varanje v mislih?
Reply #28 - 07.12.2004 at 12:59:58
 
Bardo_Thodol wrote on 07.12.2004 at 12:54:35:
V (biološkem) interesu samca je zaploditi čimveč samic, v interesu samice pa je prepričati samca, da ji bo pomagal gor spraviti mladiče.




še ena kulturno pogojena samoprevara

v živalskem kraljestvu je pri 95% živalskih vrst samica tista, ki mladiče gor spravi brez samca

v človeški vrsti pa vsaj pri Slovenčkih število samohranilk strmo narašča (če pa pomislim, kakšen delež očetov preživnine nikoli ne plača me se mi pa ob teh besedah res začne od smeha kolcat)

Roll Eyes  Roll Eyes  Roll Eyes  8)

Grin  Grin  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Varanje v mislih?
Reply #29 - 07.12.2004 at 13:07:30
 
sinjeoka wrote on 07.12.2004 at 12:59:58:
še ena kulturno pogojena samoprevara

v živalskem kraljestvu je pri 95% živalskih vrst samica tista, ki mladiče gor spravi brez samca

v človeški vrsti pa vsaj pri Slovenčkih število samohranilk strmo narašča (če pa pomislim, kakšen delež očetov preživnine nikoli ne plača me se mi pa ob teh besedah res začne od smeha kolcat)


Seveda, saj to ti razlagam, da gre za kulturno pogojeno "prevaro", ki je pogosto prisotna tudi v živalskem svetu.

Tudi širše v živalskem svetu je kar precejšen delež (mnogo mnogo večji od 5%) samcev, ki samicam izdatno pomagajo pri vzreji mladičev. Ne bi našteval mnogih vrst primatov, sesalcev, ptic  in celo žuželk, kjer se v parih trudijo za svoj zarod. V mnogih je prisotna tudi poligamnost, obstaja pa tudi nekaj takih, kjer ne samica ne samec ne skrbita za zarod ampak ga prepustita samega sebi.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4