Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 10744 times)
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #30 - 08.08.2004 at 12:19:59
 
Lilith wrote on 30.07.2004 at 10:15:10:
Pa se ti ne zdi, da naše vrednote kar same po sebi silijo spolnost na položaj nečesa posebnega? Meni bi bilo slabo (in to tudi dobesedno Grin), če bi ubogali vsak impulz po spolnosti, kakor ubogamo vsako potrebo po dihanju. Tega dvojega ne gre enačiti. Dihanje je eksistenčno pomembno na nivoju posameznika, spolnost zgolj na nivoju vrste.
V prevladujoče  monogamni družbi kot je naša, bi s tovrstnim odnosom do spolnosti kot ga ti predlagaš, kar hitro naleteli na številne probleme.
Meni osebno se zdi prav spolni nagon podrediti celi vrsti vrednot, ki mi veliko več pomenijo od spolnosti kot take.


Ravno zaradi takšnega razmišljanja je naša družba tako lepo dresirana, beri nevrotična. Saj je jasno, da nore družbe, kakršna naša je, ni mogoče spremeniti, to je ozdraviti z enim zamahom. Tudi če bi vsi začeli seksati vse počez, to še ne bi bila končna rešitev.

Mene predvsem bode v oči dejstvo, da mnogi mislite (vsaj tak vtis imam), da je na seks možno gledati samo na dva načina: ali upoštevaš vse norme v zvezi z njim, ali pa se goniš kot žival.

Mar je res tako težko razumeti, da je možno še več različnih doživljanj in uresničevanja seksa?! Seksualno energijo se vendar da kultivirati, jo imeti v oblasti in početi z njo tisto, za kar se sam odločiš! Informacij o tantri in tau je ogromno, pa imam občutek, kot da gredo mimo vseh vas brez učinka.

Vse to kaže na to, kako nebogljen in prepuščen svojim nagonom in čustvenih vzgibom je povprečen posameznik v tej družbi. Samo pripadniki manjšine razmišljajo o tem, da je v seksu še kaj več, kot pa samo živalski vidik: sprostitev psihofizične potrebe. Očitno moram posebej poudariti: seks ima v sebi tudi to plat; tu je njegov začetni pomen. Samo, če pa ljudje ostajamo samo pri živalski plati seksa, pa s tem globoko žalimo svoj obstoj in velik del našega bitja, saj ga zanikamo.

Tudi z monogamnostjo so veliki problemi. Po psihološki plati smo ljudje poligamni. To dejstvo je v nasprotju z našimi višjimi duhovnimi potrebami po enosti in zlitju z ljubljenim bitjem. Edini pravi način preseganja tega nasprotja pa vidim v tem, da vsak posameznik na lastni koži izkusi, kaj to pomeni: v odraščanju naj bi bil poligamen, v zreli dobi pa monogamen. Seveda tak vzorec vedenja brez hkratnega samoopazovanja in posledično odkrivanja resnice o sebi, nič ne pomeni. Skratka: potrebno je življenje doživljati! Ne pa biti človek-ovca!

Družbene norme so se pojavile samo zato, ker se ljudem ni zdelo vredno živeti lastnega življenja, pač so v svoji lenobi rajši videli, da jim drugi predpisujejo, kako naj živijo. V končni fazi ima posameznik dve možnosti: ali biti len ali biti svoboden. Pa da se razumemo: svoboda ne pomeni biti prost nečesa, ampak biti prost za nekaj.


Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #31 - 10.08.2004 at 08:43:50
 
Jakob_Ostrjan wrote on 08.08.2004 at 12:19:59:
Mene predvsem bode v oči dejstvo, da mnogi mislite (vsaj tak vtis imam), da je na seks možno gledati samo na dva načina: ali upoštevaš vse norme v zvezi z njim, ali pa se goniš kot žival.


Mene tuki bode v oči, da ti vidiš samo ti dve opciji - ali nevrotična čreda ali zgonjena čreda. I don't think so. Posameznik se skozi svojo etiko je sposoben opredeljevati, katere norme so njemu prijazne in čez katere norme bo šel, ker niso v skladu z njegovo naravo. No, na srečo si uporabil izraz "mnogi", kar pomeni vsaj to, da dopuščaš možnost, da izven zgoraj omenjenih dveh čred še kaj obstaja.


Jakob_Ostrjan wrote on 08.08.2004 at 12:19:59:
Tudi z monogamnostjo so veliki problemi. Po psihološki plati smo ljudje poligamni. To dejstvo je v nasprotju z našimi višjimi duhovnimi potrebami po enosti in zlitju z ljubljenim bitjem. Edini pravi način preseganja tega nasprotja pa vidim v tem, da vsak posameznik na lastni koži izkusi, kaj to pomeni: v odraščanju naj bi bil poligamen, v zreli dobi pa monogamen.


Izhodiščna teza mi ne potegne- da je potreba po enosti in zlivanju višja duhovna potreba? Vsak otrok se rodi s potrebo zliti se z materjo, biti eno z njo. To ni višja duhovna potreba, pač pa primarna potreba.
In nekako mi je jasno, da če so bili zgodnji odnosi promiskuitetni- to pomeni, da ni bilo dovolj dobrega objekta za ustvariti objektni odnos, potem bo človek promiskuiteten tudi kot odrasel...in ga bodo obsedale vse te lepo zveneče ideje o "šeranju ljubezni in seksa" in da bo to samo kamuflaža za lastno nesposobnost vzpostaviti predani partnerski odnos.

Pri tebi cenim vsaj to, da svojega početja ne zavijaš v neko leporečje, pač pa odkrito priznaš (v topicu Posilstvo), da si se  "gonil naokoli".

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #32 - 10.08.2004 at 09:03:43
 
sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 09:01:28:
em, jaz Jakobovo pisanje razumem ravno tako kot ti tule zagovarjaš ... da sex ni ne nevrotična ne utrujena čreda ... ampak nekaj vmes...


Ja, saj... Ampak namiguje, da mnogi pa sodimo v ti dve kategoriji.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #33 - 10.08.2004 at 09:49:58
 
Jakob_Ostrjan wrote on 08.08.2004 at 12:19:59:
Ravno zaradi takšnega razmišljanja je naša družba tako lepo dresirana, beri nevrotična. Saj je jasno, da nore družbe, kakršna naša je, ni mogoče spremeniti, to je ozdraviti z enim zamahom. Tudi če bi vsi začeli seksati vse počez, to še ne bi bila končna rešitev.


'Kultiviranje' spolne energije je in bo v vsaki  družbi ena  glavnih preoukupacij, saj je ravno spolnost tisto področje, ki nas najbolj konkretno in trajno 'prisiljuje' v odnos z drugim. Potrebo po hrani, zavetju,  gibanju in drugi elementarnih zadevah lahko 'poteši' skor da brez ostanka vsak tud sam, čeprav se je izkazalo, da kolektivno skoz socializacijo očitno dost bolj udobno, če ne teh potreb ne bi zadovoljeval skoz določene kulturne obrazce, za katere je itak zano, da ustvarjajo v posamezniku določeno nelagodje, pred katermu tud spolnost ni imuna.        

Quote:
Mene predvsem bode v oči dejstvo, da mnogi mislite (vsaj tak vtis imam), da je na seks možno gledati samo na dva načina: ali upoštevaš vse norme v zvezi z njim, ali pa se goniš kot žival.


Se tako kot ti prištevam med ljudi, ki so inovativni na področju moralnih norm pri zadovoljenju spolnih potreb s to razliko, da si ne bi upal sodit o moralni inovativnosti oz. črednosti drugih na tem področju.

Quote:
Mar je res tako težko razumeti, da je možno še več različnih doživljanj in uresničevanja seksa?! Seksualno energijo se vendar da kultivirati, jo imeti v oblasti in početi z njo tisto, za kar se sam odločiš! Informacij o tantri in tau je ogromno, pa imam občutek, kot da gredo mimo vseh vas brez učinka.


Človek je človek po tem, da se je nagonske potrebe nauču skoz zavestno kulturo zadovoljevat z zadržkom pri zadovoljitvi (najprej delo,  potem plačilo) ali  sublimirat (nardit avtomne centre ugodja). Tantra za nas nč drugega kot združitev teh obeh tipično človeških lastnosti v eno transcedetno dimenzijeo avtonomnega ugodja, ki ga lahko doseže/občuti vsak po svoje in jest si tud okrog tega ne bi upal drugim pameti solit.  

Quote:
Vse to kaže na to, kako nebogljen in prepuščen svojim nagonom in čustvenih vzgibom je povprečen posameznik v tej družbi. Samo pripadniki manjšine razmišljajo o tem, da je v seksu še kaj več, kot pa samo živalski vidik: sprostitev psihofizične potrebe. Očitno moram posebej poudariti: seks ima v sebi tudi to plat; tu je njegov začetni pomen. Samo, če pa ljudje ostajamo samo pri živalski plati seksa, pa s tem globoko žalimo svoj obstoj in velik del našega bitja, saj ga zanikamo.


Negativno slikanje  živalske/nagonske dinemnzije spolnosti  kot poriv za sublimacijo  spolnosti na tantritčnem nivoju? Lahko tud, nimam nč proti, če kdo to rab,  ampak ne nujno za vse in vsakogar.  

Quote:
Tudi z monogamnostjo so veliki problemi. Po psihološki plati smo ljudje poligamni. To dejstvo je v nasprotju z našimi višjimi duhovnimi potrebami po enosti in zlitju z ljubljenim bitjem. Edini pravi način preseganja tega nasprotja pa vidim v tem, da vsak posameznik na lastni koži izkusi, kaj to pomeni: v odraščanju naj bi bil poligamen, v zreli dobi pa monogamen. Seveda tak vzorec vedenja brez hkratnega samoopazovanja in posledično odkrivanja resnice o sebi, nič ne pomeni. Skratka: potrebno je življenje doživljati! Ne pa biti človek-ovca!


Vsaka kultura, ki želi bit vitalna, si mora izoblikovat tako inovativne vzorce za svojo reprodukcijo, da se kolkrtolk skladajo z osebnostnim razvojem človeka od rojstva do smrti. 'Postarane' kulture so konzervatino/tradicinolano monogamne, 'mlajše' pa bolj permisivne/modrene/svobodne. To se lahko vidi tud skoz zahodno kulturo npr. od wwII naprej, ki nam je kulturno bližje. O  'čredništvu' pa  v bistvu lahko govorimo  tako v konzervativni spolnosti '50 let in s**ualni svovobodi '60,  ker posameznik itak prakticira tako spolnost kot je prevladujoč kulturni obrazec.  

Quote:
Družbene norme so se pojavile samo zato, ker se ljudem ni zdelo vredno živeti lastnega življenja, pač so v svoji lenobi rajši videli, da jim drugi predpisujejo, kako naj živijo. V končni fazi ima posameznik dve možnosti: ali biti len ali biti svoboden. Pa da se razumemo: svoboda ne pomeni biti prost nečesa, ampak biti prost za nekaj.


Res je, svoboda od še ni svoda za, je reku fromm.
In res je tud, da je nekonformizem predvsem svoboda  od in ne svoboda za, je reku osho. V tem smislu je zavračanje čredništva samo druga/sprevžena  oblika čredništva, saj vso svojo energijo črpa prav iz kontriranja  proti njemu.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mikron
3
***
Offline

Free your mind and the
rest will follow
Posts: 182

Gender: male
Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #34 - 17.08.2004 at 12:31:11
 
projekcija mojih misli:

Ker dandanes ne moremo živeti v brezčasju, smo obsojeni na bolečino, ki pa je naša zvesta spremljevalka.
In ga. Bolečina ima prijateljico, ki ji je ime ga. Osamljenost.
Se pravi s časom pride minljivost z minljivostjo bolečina z bolečino osamljenost sledi patos in nov začetek.Cikel.
Kako ven?
Brezpogojna ljubezen, mogoče?
Brezpogojna ljubezen z brezpogojnimi čustvi in posledično brezpogojen sex? <=> stalno zadovoljstvo, sreča, mir in gospe odpadeta?
Ali je to mogoče uresničiti?
Nekateri bežijo ven iz tega ravno z one night stand sexom sam gospe ostaneta.
Back to top
 

A sem to jest napisu? Smiley
 
IP Logged
 
Mikron
3
***
Offline

Free your mind and the
rest will follow
Posts: 182

Gender: male
Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #35 - 20.08.2004 at 12:03:27
 
Back to top
 

A sem to jest napisu? Smiley
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: razčlovečenje spolnosti in odnosi
Reply #36 - 27.09.2004 at 10:02:38
 
ste velik napisal enih pametnih modrosti. naslov je mal sfalen.
vzemimo primer. človek v svojem celotnem življenju vidi samo desetino vseh lepih stvari na svetu, okusi samo desetino vseh dobrot, sliši samo desetino vse prekrasne glasbe, obišče samo desetino celotne zemeljske pokrajine, sreča samo desetino vseh ljudi in ne na koncu okusi samo to prekleto desetino vse ljubezni in spolnosti. samo desetino. kje pa je ostalo vseh ostalih  devetdeset procentov? mar to pomeni, da jaz, pa ne ti, v biti v resnici nisva polno živela, polno ljubila? tudi spolnost nikoli ne izživimo v celoti. teoretično ne. praktično pa je to že nekaj povsem drugega. torej smo le del celote. koliko komu pomeni spolnost, pa je drug problem? eni se v njej utapljajo, eni pa jo stradajo, tko ali tako pa vemo, da so skrajnosti ne-normalne., pa čeprav je tud beseda nekam ne-mogoče čudna.
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3