Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 
(Read 27720 times)
LittleStar
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #75 - 16.07.2004 at 08:58:27
 
q
Subjekt občuti ljubosumje, kadar mu tekmec jemlje ljubezen, za katero misli, da mu pripada ali če obstaja nevarnost, da mu bo odvzeta.  
q



Kaj pa dovoliti spoznanje, da ti tekmec ni tekmec?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #76 - 19.07.2004 at 09:22:22
 


Zanimivo branje  Grin


Najprej teorija, potem pa prakticiranje v živo  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #77 - 19.01.2005 at 10:25:51
 
Včeraj sem izvedela za dogodek, ki ga sedaj želim deliti z vami.
Srečala sem nekdanjega sošolca (iz prvega razreda OŠ), s katerim sva se nazadnje videla pred 9 leti, ko sva se slučajno srečala na morju- oba s svojo klapo. Jaz se spomnim, da sem ga bila precej vesela, ker ga pred tem vse od prvega razreda nisem videla, sva se pa kot otroka dobro razumela. Kaj več pa se ne spomnim. On pa mi je povedal, da je bil takrat na morju s punco. In da smo se šli kopati in midva naj bi se v vodi dolgo pogovarjala. Ko je prišel ven, je bila njegova punca v nezavesti, naj bi od ljubosumja "skup padla", ker je šel z menoj v vodo, z njo pa ne. ???  Potem so jo v Puljsko bolnišnico peljali in nekako baje komaj rešili.  In punca ni več hotela slišati zanj.

Jaz sem imela ob tem, kar je pripovedoval, občutke krivde. Tako hinavsko so se od nekod priplazili. Pa čeprav se večinoma dogodkov ne spomnim, vem pa, da je moja vest čista, ker če bi mi bil količkaj kot moški zanimiv, bi si to zapomnila. Od kod potem ta občutek krivde?

In ne vem, kaj naj naredim, da se bom nehala krivo počutiti za ljubosumje drugih ljudi. ??? V bistvu, da se bom nehala počutiti odgovorno za počutje drugih ljudi, ker me to ful utruja. Sad
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #78 - 19.01.2005 at 10:53:46
 
Lilith wrote on 19.01.2005 at 10:25:51:
In ne vem, kaj naj naredim, da se bom nehala krivo počutiti za ljubosumje drugih ljudi. ??? V bistvu, da se bom nehala počutiti odgovorno za počutje drugih ljudi, ker me to ful utruja. Sad

v kolk so tvoji nameni bli čisti, si tak naredla največ kot si mogla in želet narest še več, je iluzorno
se pa krivda lahko pojavi če te nekdo drug ne potrdi, tebe in tvojih namenov in če si ti želiš bit všečna drugim pa zarad nečesa, kar si naredla, nisi, pol lahko svojim ravnanjem sama pripišeš napako, četud je ni blo
pri sprejemanju odgovornosti za svoja ravnanja morš na svojih nogah stat, ne na drugih
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #79 - 19.01.2005 at 11:22:35
 
Lilith wrote on 19.01.2005 at 10:25:51:
In ne vem, kaj naj naredim, da se bom nehala krivo počutiti za ljubosumje drugih ljudi. ??? V bistvu, da se bom nehala počutiti odgovorno za počutje drugih ljudi, ker me to ful utruja. Sad

ena izmed krscanskih molitev je ta

o Bog, prosim daj mi moc, da lahko spremenim tisto kar se da spremeniti in daj mi moc, da ne bom spreminjal tistega kar se ne da in prosim, daj mi moc, da bom lahko razlikoval med njima.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #80 - 19.01.2005 at 11:52:30
 
Lilith wrote on 19.01.2005 at 10:25:51:
Jaz sem imela ob tem, kar je pripovedoval, občutke krivde. Tako hinavsko so se od nekod priplazili. Pa čeprav se večinoma dogodkov ne spomnim, vem pa, da je moja vest čista, ker če bi mi bil količkaj kot moški zanimiv, bi si to zapomnila. Od kod potem ta občutek krivde?


Če si res zelo želiš za vedno znebiti občutka krivde v podobnih socialnih situacijah, potem si začni prizadevat, da postaneš psihopat, ti se menda od ostalih ljudi ločijo po tem, da jih občutki krivde in podobne težave nič kaj preveč ne mučijo, empatija pa jim ne povzroča prav nobenih podobnih problemov več. Enostavno rešljivo. Tongue

Za konec pa še eno po mojem še bolj zanimivo vprašanje: zakaj se ti je zdelo to potrebno takoj objavit tukaj?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #81 - 19.01.2005 at 12:19:28
 
Lilith wrote on 19.01.2005 at 10:25:51:
Jaz sem imela ob tem, kar je pripovedoval, občutke krivde. Tako hinavsko so se od nekod priplazili. Pa čeprav se večinoma dogodkov ne spomnim, vem pa, da je moja vest čista, ker če bi mi bil količkaj kot moški zanimiv, bi si to zapomnila. Od kod potem ta občutek krivde?


Mogoče si njegove prevzela. Najbrž se je v mislih kar ukvarjal z dogodkom, ker pa dekle z njim več ni imelo stikov, je bistvo (prizadetost, razočaranje, čudenje...) zadržal v sebi, kar si pa ti, kot vpletena oseba, imela moč sprostiti. Ne vem, morda.

Jaz recimo bi skušala gledati mal širše, kot pa le tako, da bi punco pospravila z nalepko, da je bila ljubosumna. Včasih naletimo na situacije, za katere izgleda, da jim enostavno nismo kos, nam pa je v resnici namenjeno nekaj drugega, nekdo drug oz. kdaj kasneje.





Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #82 - 20.01.2005 at 11:55:58
 
Hvala za odgovore.  Smiley (razen bp-ju, ki se je očitno zajebaval Undecided )
Sem pri sebi razmislila in odkrila, od kod izvirajo ti občutki. So refleksni, naučeni že v otroštvu.
V bistvu si nisem na jasnem, kako se jih rešiti. Eno je, da jih razumsko predelam in odpošljem, ko jih začutim. Kako pa preprečiti njihovo refleksnost, da se tisti hip ne bi pojavljali, pa ne vem. Mogoče pa se jih da tudi odučiti...? Smiley
Bomo videli čez par let. Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #83 - 20.01.2005 at 13:09:52
 
Lilith wrote on 20.01.2005 at 11:55:58:
Mogoče pa se jih da tudi odučiti...? Smiley
Bomo videli čez par let. Wink




Zakaj pa ne takoj??
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #84 - 20.01.2005 at 13:19:50
 
t wrote on 20.01.2005 at 13:09:52:
Zakaj pa ne takoj??


Jaz bi rade volje takoj, ampak ni uspelo. Očitno vsaka stvar rabi svoj čas. V psihoterapiji celo pravijo, da potrebujemo za odpravljanje nečesa vsaj toliko časa kot je nastajalo - do takrat, ko se je zafiksiralo. Praviloma pa še enkrat več časa. Ampak to je teza razvojno analitičnih terapevtih, ki delajo globinsko terapijo.
Pri kakšni kognitivni-vedenjski pa znajo biti hitrejši uspehi.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #85 - 20.01.2005 at 14:03:52
 
Lilith wrote on 19.01.2005 at 10:25:51:
Jaz sem imela ob tem, kar je pripovedoval, občutke krivde. Tako hinavsko so se od nekod priplazili. Pa čeprav se večinoma dogodkov ne spomnim, vem pa, da je moja vest čista, ker če bi mi bil količkaj kot moški zanimiv, bi si to zapomnila. Od kod potem ta občutek krivde?

Ena finta, ki meni pomaga take zadeve reševat je priznanje. Rečeš si, zihr je nekaj od tega res, zihr znam tud take stvari počet, ko pridem v kako situacijo. Pa kaj čmo. Pa kaj pol. Taka sem. In to je v redu.
Včasih se avtomatizem prekine zarad šoka, da kake stvari glede sebe nočeš več zanikat.
In včasih se ti odprejo pol čist druge opcije pogleda na sebe. Sam nikakor in nikoli se glede česarkoli ne smeš obsojat, vsaka stvar ima svoj razlog. In običajno je tud dober (za nas).
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #86 - 20.01.2005 at 14:10:24
 
Devi wrote on 20.01.2005 at 14:03:52:
Ena finta, ki meni pomaga take zadeve reševat je priznanje. Rečeš si, zihr je nekaj od tega res, zihr znam tud take stvari počet, ko pridem v kako situacijo. Pa kaj čmo. Pa kaj pol. Taka sem. In to je v redu.


Ja, vem o čem tu govoriš. O ozaveščanju sence, ne? Smiley
Sem že skapirala, da ne tiči v temle grmu moj problem.  Meni je čisto jasno (včasih pa tud mal manj), da znam biti tudi žleht, pa kdaj načrtno komu zagreniti življenje.

Moj problem je drugje. Si pa zlata, da tak pomagaš....
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #87 - 20.01.2005 at 14:20:06
 
Cheesy Kiss

oki pol, sam ko pogruntaš, morš povedat
nikol ne veš, kdaj komu kej prav pride Wink
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #88 - 20.01.2005 at 14:28:10
 
Saj imaš prav. Najbrž je res fer povedati, če sem že načela temo. Mi je pa težko o tem govoriti... Undecided
Bom prespala, mogoče bo jutri kaj lažje.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #89 - 20.01.2005 at 14:29:48
 
Evo, se mi že dogaja.
Imam občutke krivde, ker javno ne povem, kaj sem ugotovila. Za pop*****. Angry
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7