Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 14931 times)
katjuša
Guest




Alkohol v družini
02.04.2004 at 08:39:05
 
Slučajno sem zašla na ta forum. Mogoče mi bo pomagalo kakšno vaše mnenje, nasvet, ... Situacija je takšna, da je oče alkoholik. Ni več v službi , cele dneve je v vinogradu, na vikendu, zvečer ko se vrne je
pošteno nadelan. Da ne govorim o cirkusu, ki se potem dogaja doma. Človek bi prenesel vse besede, ampak on se tudi fizično spravlja na nas (mamo, brata, ..). Pogovor noben ne zeleže za dolgo. Mogoče je kakšen dan mir, se oče skrušeno potika po hiši in smili sam sebi, potem pa je zopet vse isto. Vsi smo že živčne razvaline zraven njega, bojim se, da bo komu naredil kaj hujšega, ne vidim rešitve... želim si, da bi umrl. Vem, daje kruto in, da za takšne želje se bo verjetno meni sami kaj zgodilo, ampak ne morem drugače. Glede na vse gorje (kar sem napisala je samo en majhen delček) ki nam ga povzroča ne morem drugače. Spremeniti se noče. Doma ne moremo več tako živeti, se nam bo vsem zmešalo zraven njega (če nas ne bo prej on nas fental). Najhujše je, da tudi stran ne morem, ne morem pustiti doma mame in brata - da bi pa vsi šli je NEMOGOČE. Nimamo kam. Povsod nas bi našel. Kraj je majhen. Grozi, da če gremo, nas bo našel in pobil.
Verjemite mi, da smo obupani.
Vsak nasvet dobrodošel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Alkohol v družini
Reply #1 - 02.04.2004 at 09:35:26
 
Draga Katjuša

Dati kak pameten nasvet na tvojo prošnjo je težko...tudi...hm...strokovnjaku...ali njim. Jaz ti ga ne morem dati, ker sem laik..ker si premalo povedala o stanju v družini ; zakaj, od kdaj..tisoč vprašajev je. Alkoholizem je huda bolezen, ki jo je potrebno razgaliti, jo zdraviti. Vprašal bi te, ali si se..ti ali mati ali brat, obrnila po pomoč na socialno službo v vaši občini. Moje mnenje je, da je to prvi korak, ki ga je potrebno storiti, kajti tam so strokovnjaki, ki imajo izkušnje in znanje, kako pristopiti k problemu. Kako pa naprej, ti pa verjetno nihče na tem forumu ne bo znal odgovoriti glede na to, kar si ti povedala, kajti preveč je faktorjev, ki so pomembni za pravilno usmeritev...žal. Močno upam, da so delavci na socialni usposobljeni, vestni in zagnani do te mere, da ti bodo pomagali najti pravo pot.

en bk
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Alkohol v družini
Reply #2 - 02.04.2004 at 09:51:41
 
Vkolikor je ocetovo pitje postalo navada, del vsakdanjika, potem je po mojem mnenju prvi korak k resevanju problema  ocetovo priznanje, da ima tak problem in pa njegova pripravljenost, da se bo aktivno vkljucil v njegovo resevanje. Po mojem ga je treba spraviti v situacijo, v kateri se bo moral izjasnit. v primeru, da tega se ne zeli priznat in spremenit, pa vam preostane samo kontrola skode, torej to, da poskrbite, da zaradi njegovih dejanj ne boste trpeli se vsi ostali.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Alkohol v družini
Reply #3 - 02.04.2004 at 10:47:41
 
Quote:
Slučajno sem zašla na ta forum. Mogoče mi bo pomagalo kakšno vaše mnenje, nasvet, ... Situacija je takšna, da je oče alkoholik. Ni več v službi , cele dneve je v vinogradu, na vikendu, zvečer ko se vrne je
pošteno nadelan. Da ne govorim o cirkusu, ki se potem dogaja doma. Človek bi prenesel vse besede, ampak on se tudi fizično spravlja na nas (mamo, brata, ..). Pogovor noben ne zeleže za dolgo. Mogoče je kakšen dan mir, se oče skrušeno potika po hiši in smili sam sebi, potem pa je zopet vse isto. Vsi smo že živčne razvaline zraven njega, bojim se, da bo komu naredil kaj hujšega, ne vidim rešitve... želim si, da bi umrl. Vem, daje kruto in, da za takšne želje se bo verjetno meni sami kaj zgodilo, ampak ne morem drugače. Glede na vse gorje (kar sem napisala je samo en majhen delček) ki nam ga povzroča ne morem drugače. Spremeniti se noče. Doma ne moremo več tako živeti, se nam bo vsem zmešalo zraven njega (če nas ne bo prej on nas fental). Najhujše je, da tudi stran ne morem, ne morem pustiti doma mame in brata - da bi pa vsi šli je NEMOGOČE. Nimamo kam. Povsod nas bi našel. Kraj je majhen. Grozi, da če gremo, nas bo našel in pobil.
Verjemite mi, da smo obupani.
Vsak nasvet dobrodošel.


Za vsa mamila (alkohol, marihuana,...) v grobem velja naslednje:

"Pije viski, puno puši, jel ga guši bol u duši....!"

Se pravi večina ljudji se zateče v omamo, ker bežijo od lastni težav, stisk... Težave poskusijo utapljazi v alkoholu, pri čemer pozabljajo, da so teževe izredno dobri plavalci... To je najslabši možen način reševanje osebnih problemov, ker pomeni pasivnost, vdanost v usodo, omamimo se, nismo si pripravljeni pomagati, niti prisluhniti drugim, kar nam svetujejo, le da nam ni potrebo trpeti, v bistvu pa se otopimo...




Na zadevo ne smeš gledat niti malo sentimentalo, za pijance, ki si ne dajo nič dopovedat, ne obstaja empatija, ampak realno, če človek sam pri sebi ni zrel, da se spreobrne, gre na zdravljenje, potem, žal, večkrat obvelja reklo: "Pijanec se spreobne, ko se v grob zvrne." Tukaj ne gre za sočustvovanje, ampak da z vami manipulira, vas čustveno izsiljuje, trpinči, izživlja, laže, zato je potreben jasen ultimatom za zdravljenje, ki mu postavi meje, 2 opciji brez vmestne poti, čeprav pravi - jutri grem, ali da ne bo več pil, potem pa jovo na novo gre na stare tirnice...

postavite jasen svarilni poziv:

- ti ali mi, naj izbira, kaj mu je več vredno, flaša ali družina. Če se odloči za alkohol, pomeni, da več da na tisto, kar mu steče po kosmatem grlu, kot pa družina, kateri povzroča nenehne čustvene prtrese, brazgotine, nad katero se izživlja, jo maltretira, pretepa.... To več ni tvoj oče, ta je izginil že zdavnaj, tista osebnost, ki si mu nekoč pravla ata, se je utopila v alkoholu, ni je več, tega človeka ne poznaš, je kod nezemljan z drugega sveta, ker ti je popoln tujec.

Ta človek, čeprav je tvoj oče, ni vreden, da mu praviš oče, če ni pripravljen, da se gre zdravit, ampak je to oseba, ki se je poročila z žganjem in skrbi le za lastne potrebe, vi ste mu malo mar...

Če imate možnost se odselite od njega, magari greste živet začasno k  sorodnikom, kake začasne sociane ustanove, ki bi vas vzele pod okrilje, boste videli, kako dolgo bo zdržal, če ga ne bo nihče pedenal, mu kuhal, ga pral, vsaj tvoja mati naj gre, da vidite, če ima namen, da gre na zdravljanje, če ne, potem je najboljša opcija ločitev in to čimprej, distanciranje od njega.... 1/2 premoženja pripada materi, če ne drugo bo prodala. Zakj bi vsi trpeli zaradi enega pijanca?



Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #4 - 02.04.2004 at 10:53:46
 
Sama glede očetovega alkoholizma ne moreš narediti ničesar. Le žena mu lahko postavi pogoj, ultimat, kar je običajno prva pot do zdravljenja, če sploh pride do tega.

Za tvojo mamo in zate bi bilo morda dobro obiskati skupino anonimnih alkoholikov. V njihovem okviru obstaja tudi skupina za svojce, AL ANON se imenuje, delujejo v vseh večjih krajih v Sloveniji, za njihovo telefonsko številko zveš na telefonskih informacijah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #5 - 02.04.2004 at 11:05:18
 
Strani družinskih skupin Al Anon najdeš tukaj:

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20031112205706343&quer...

http://www.aa-drustvo.si/aaslo/alanon.htm

Po dolgoletnih lastnih izkušnjah z družinami in svojci, prizadetimi zaradi alkoholizma, si mislim, da imajo oni na zalogi več idej in metod, ki bi vam lahko konkretno pomagale, kot si jih lahko mi tukaj laično izmislimo, pa čeprav ti še tolk dobro hočemo.

Ne sprijazni se! Nič ni nemogoče!
drži se Kiss
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Katjuša
Guest




Re: Alkohol v družini
Reply #6 - 02.04.2004 at 11:08:49
 
Oče je star 52 let. Na bolniški od poletja 03 (torej ta zadnjega) zaradi  (kao) problemov z križem, pa nekaj z jetri ne štima,...V pogovoru je priznal, da ima problem z alkoholom ampak pomoči ne potrebuje, da bo to rešil sam, zaradi svojega zdravlja,...Brez pijače je bil par dni. Potem pa vse po starem. Kaj bi bil vzrok? Ne vem točno. Kreganj med mamo in njim se spomnim že od svojega 4 leta.. To so bila kreganja zaradi ljubosumja predvsem. Pije pa nekje cca.zadnji 2 leti, od poletja pa je to redno vsakodnevno. Če je bila prej scena 1x na 2 meseca, je sedaj 1/2leta vsakodnevno. Mislim, da je problem v premalo komuniciranja med njim in mamo. Sedaj sva otroka odrasla, vsak po svoje si urejava življenje, imava razne obveznosti,... starša sta osala sama s seboj, vsi se ne družimo več toliko kot včasih, res. Ne hodimo več vsi skupaj na morje. ... Ampak imam občutek, da sta si ona postala tujca, z različnimi interesi. Mama (in midva z bratom) mrzi vinograd in ne gre rada gor, razen, ko je potrebno kaj postoriti. Oče bi visel gor nonstop. Mnenja drugih so vedno več vredna od naših. ....


Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Alkohol v družini
Reply #7 - 02.04.2004 at 11:19:57
 
Edina pot je, da se oče odloči nehat, vendar sam, ne zato, da bo vam ustregel.

Sam v sebi mora prepoznat, da to njemu škodi in potem naprej, ožjim družinskim članom, in tako naprej.

Težko je tudi dat nasvet, ker je poleg tega še agresiven, vendar to kar je bilo odlašano vsa ta leta, zdej z vso silo pritiska navzven.

Prej ali slej bo treba problem razrešit, ker bo iz dneva v dan huje.

Držim pesti, da vam uspe zajadrat v druge vode.
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #8 - 02.04.2004 at 12:21:57
 
V tem trenutku je o razlogih in vzrokih brezpredmetno govorit. Ker o tem lahko razglablja v nedogled, se smili sam sebi in ne spremeni ničesar. Šele če/ko se bo odločil za zdravljenje, ko bo abstiniral in svoje življenje uredil v smislu funkcionalnosti, se lahko vključi v terapijo in razglablja o vzrokih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #9 - 09.04.2004 at 08:09:32
 
Ali je alkoholizem, tko k druge take, substančna odvisnost ali stvar ne/volje? Ker, če gre za substančno odvisnost, ne bo mogel sam, eden ga mora porint na pravo pot.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #10 - 09.04.2004 at 09:33:23
 
Mae wrote on 09.04.2004 at 08:09:32:
Ali je alkoholizem, tko k druge take, substančna odvisnost ali stvar ne/volje? Ker, če gre za substančno odvisnost, ne bo mogel sam, eden ga mora porint na pravo pot.


Pri alkoholizmu gre kar za oboje. Zato je proces zdravljenja tako zahteven in dolgotrajen. Najprej je potrebno "urediti" fizično odvisnost, nato sledi dolgotrajno delo:  prevrednotiti dosedanje vrednote, na novo osmisliti življenje, napolniti na novo pridobljen prosti čas (ki ga sedaj ne zapravi za šankom) z novimi vsebinami, "urediti" odnose z bližnjimi, pa še marsikaj je za postorit.

Največkrat je res tako, da so bližnji tisti , ki ga potisnejo na zdravljenje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Alkohol v družini
Reply #11 - 09.04.2004 at 11:34:54
 
Mae wrote on 09.04.2004 at 08:09:32:
Ali je alkoholizem, tko k druge take, substančna odvisnost ali stvar ne/volje? Ker, če gre za substančno odvisnost, ne bo mogel sam, eden ga mora porint na pravo pot.


Je oboje, kar še ni nobeno jamstvo zato, da ga zarad  tega lahko kdorkoli lažje izkoplje iz odvisnosti, kot pa če bi bla samo substančna odvisnost. Če bi bi bla odvisvnost samo substančna , bi se alkoholika magari s prisilno abstinenco sorazmerzno enostavno dalo 'odvadit'  zasvojenosti. In obratno,  bi se   potrebo po alkoholu dalo  dokaj enostvno premagat  s (prosto) voljo  ali avtosugestijo, spremembo okollja, navad,  vedenja  itd.

Ravno zato, ker je odvisnost od alkohola psihična, zmerom obstaja šansa, da se v človeku zgodi en 'klik', da z uživanjem prekine s sorazmerno majhnim vložkom volje, majhno spremebembo okolja in tud obnašanja, tkorekoč brez lastnega napora. Po mojih izkušnjah je ta varovalka  skrita v dejstvo, da alkoholkolik pije, ker se smili samemu seb, to se pravi, da ima kljub navidezni šibkosti do sebe vendarle en močan  odnos. Moč tega  se mu ponavad razkrije, ko (u)smiljenja ne dobi  več od nobenga, od katerega bi mu to (u)smiljenje še kaj lahko pomenilo (ko čustveno uniči okrog  vse okrog sebe) in ko orenh zacvika, da niti občutja samo(u)smiljnja s pijačo ne more več vzpostavljat.   Takrat alkoholik  spoza, da ima sebe vendarle neskončno  rad in da mu je prav  ta neskončna ljubezen do sebe tud nizčrpen vir  samo(u)smiljenja. In prav tako, kot je ta  ljubezen do sebe  lahko vir samo(u)smiljenja in uničevanja   je  lahko tud neizčrpen vir kreativnega usmiljenja. Zato po moje pride do tako radikalnih in tkorekoč spontanih  spreobrnitev alkoholikov, da pogosto postanejo najboljš ljudje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Alkohol v družini
Reply #12 - 09.04.2004 at 21:24:31
 
titud wrote on 09.04.2004 at 11:34:54:
........ ko (u)smiljenja ne dobi  več od nobenga, od katerega bi mu to (u)smiljenje še kaj lahko pomenilo (ko čustveno uniči okrog  vse okrog sebe) in ko orenh zacvika, da niti občutja samo(u)smiljenja s pijačo ne more več vzpostavljat........

Takrat alkoholik  spozna, da tako kot je ta  ljubezen do sebe  lahko vir samo(u)smiljenja in uničevanja   je  lahko tud neizčrpen vir kreativnega usmiljenja.

Zato pride do radikalnih in spontanih  spreobrnitev alkoholikov.


Good point!  Smiley

Zdej pa katero bl zaleže:

1) ga zapustit, tko, da se bo s-cooliral in sam pričel s kreativnim usmiljenjem ali
2) ga v imenu ljubezni poskušat prepričat v zdravljenje, prosim...

(Ali v obeh primerih postaviš ali presežeš svojo mejo, in v katerem od obeh eno ali drugo, skratka, ...)  Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Alkohol v družini
Reply #13 - 09.04.2004 at 21:40:29
 
Quote:
Slučajno sem zašla na ta forum. Mogoče mi bo pomagalo kakšno vaše mnenje, nasvet, ... Situacija je takšna, da je oče alkoholik. Ni več v službi , cele dneve je v vinogradu, na vikendu, zvečer ko se vrne je
pošteno nadelan. Da ne govorim o cirkusu, ki se potem dogaja doma. Človek bi prenesel vse besede, ampak on se tudi fizično spravlja na nas (mamo, brata, ..). Pogovor noben ne zeleže za dolgo. Mogoče je kakšen dan mir, se oče skrušeno potika po hiši in smili sam sebi, potem pa je zopet vse isto. Vsi smo že živčne razvaline zraven njega, bojim se, da bo komu naredil kaj hujšega, ne vidim rešitve... želim si, da bi umrl. Vem, daje kruto in, da za takšne želje se bo verjetno meni sami kaj zgodilo, ampak ne morem drugače. Glede na vse gorje (kar sem napisala je samo en majhen delček) ki nam ga povzroča ne morem drugače. Spremeniti se noče. Doma ne moremo več tako živeti, se nam bo vsem zmešalo zraven njega (če nas ne bo prej on nas fental). Najhujše je, da tudi stran ne morem, ne morem pustiti doma mame in brata - da bi pa vsi šli je NEMOGOČE. Nimamo kam. Povsod nas bi našel. Kraj je majhen. Grozi, da če gremo, nas bo našel in pobil.
Verjemite mi, da smo obupani.
Vsak nasvet dobrodošel.


Katjuša, pojdi na policijo. NUJNO. Tam jim boš razložila zakaj se gre in te bodo povezali z ustrezno službo, ki se s tem ukvarja. Oni bodo najbolje vedeli kaj storiti ker imajo izkušnje s takimi primeri. Verjamem, da bodo pri reševanju problema zelo odgovorni.

Sami situacije ne morete rešiti.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
b5
4
****
Offline

not all shadows are cast
by light...
Posts: 414
Medvode
Gender: male
Re: Alkohol v družini
Reply #14 - 09.04.2004 at 22:57:07
 
Taki ponavadi samo obljubljajo, spremenili se ne bodo so prevelike "reve".  Saj poznaš tisto o pijancu, ki pravi: Pijanec se spreobrne ko se v jarek zvrne.
Pojdi na policijo ne odlašaj...
Back to top
 
WWW WWW b5er_svn  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3