Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9
(Read 24824 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #15 - 16.03.2004 at 14:29:42
 
Valentinaa wrote on 16.03.2004 at 14:27:26:
A tudi, če so tile joški nabildane mišice, ki se pnejo nad krasnimi radiatorčki?  Wink



Grin  Grin  Grin  Grin

pol pa to niso več joški  Roll Eyes  Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #16 - 16.03.2004 at 14:31:20
 
Bardo_Thodol wrote on 16.03.2004 at 13:50:54:
Tako je mogoče tudi odločitev možakarja iz vica za joškasto ženo razumeti kot premišljeno.



A to kao da tip racionalno razmišlja nekako takole: vse ženske so itak slabe, če že moram eno vzet, naj ima vsaj velike joške.  Tongue


P.S.: Bralce obveščam, da moji odzivi na tale topik niso racionalni!

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #17 - 16.03.2004 at 14:32:39
 
Bardo_Thodol wrote on 16.03.2004 at 13:50:54:
Racionalno pomeni premišljeno, oziroma nekaj, kar je mogoče razumeti.

Tako je mogoče tudi odločitev možakarja iz vica za joškasto ženo razumeti kot premišljeno.
Verjetno je prišel do spoznanja, da bo za denar itak on sam skrbel in da je za njega pomembneje, da ga žena zadovoljuje drugače.To je povsem racionalna odločitev.

Še najbolj iracionalno izpade odločitev tiste, ki je milijon odnesla na borzo in ga zaupala borznim hazarderjem
(borzna dogajanja je izredno težko ali nemogoče napovedovati in razumeti.  




ja, ama točno to ...
poskusil, je zadevo zracionalizirat po naprej določenih preferencah ... pol pa je zbral rešitev po kriteriju X (ali pa po hormonih) ... ker joški verjetno niso bili samo veliki, ampak tudi čvrsti  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #18 - 16.03.2004 at 14:48:30
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 14:29:42:
Grin  Grin  Grin  Grin

pol pa to niso več joški  Roll Eyes  Tongue


=> iracionalna odločitev?   Tongue Cheesy
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #19 - 16.03.2004 at 14:53:43
 
Valentinaa wrote on 16.03.2004 at 14:31:20:
P.S.: Bralce obveščam, da moji odzivi na tale topik niso racionalni!



               Grin   Grin   Grin   Grin   Grin   Grin   Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #20 - 16.03.2004 at 15:14:26
 
Valentinaa wrote on 16.03.2004 at 14:31:20:
A to kao da tip racionalno razmišlja nekako takole: vse ženske so itak slabe, če že moram eno vzet, naj ima vsaj velike joške.  Tongue

Racionalne odločitve niso nujno do žensk (ali moških) prijazne odločitve.   Cheesy
Racionalne so zato, ker so premišljene, razumljive, načrtne.



Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #21 - 16.03.2004 at 15:23:07
 
No, ker iz Angleščine bi bil prevod iz "be rational" - bodi razumen, razumski, pameten... To pa se mi zdi, da ni nujno načrtno, vnaprej premišljeno, razumljivo... Lahko s srcem razumeš Smiley




Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #22 - 16.03.2004 at 15:32:06
 
Od vsega tega velikega in krasnega neocortexa s katerim smo vec ali manj vsi obdarjeni ni kaksne posebne koristi, ce se vse pomembne odlocitve sprejema v evolucijsko prej razvitih delih mozgan.

Da bi se vse to razvilo, da bi lahko pripovedovali pravljice, se kregali po forumih, ali imeli bolj zanimive tripe in uzitke ob kaksnem jointu, pa ne verjamem. (pod pripovedovanje pravljic stejem tudi nakdnadno opravicevanje odlocitev).

"Poba, ti zivis za sekundarna custva," mi je pred leti rekel neki slovenski umetnik, takrat ze malo pod gasom, z namenom, da bi se me nekako znebil in morebiti slekel hlacke moji takratni spremljevalki. "Kar je zame vseeno boljse, kot bit prozoren in predvidljiv, kot kak potreben reptil", je bil moj odgovor.

Dostikrat zamenjujemo predvidljivost z racionalnostjo. Racionalni odzivi niso vedno predvidljivi, ker ne moremo upostevati vseh interesov in okoliscin, ki pri nekom drugem privedejo do odlocitve.

Obicajna definicja racionalnega odziva pa je, da je to tisti, ki najbolje zadvolji vse moje interese v dani situaciji. Vcasih je taksen ze refleksni odziv, dostikrat je custveni odziv tudi pravi odziv. Hudic pa nastane takrat, ko vem, da mi razum pravi eno, moja custvena reakcija pa je povsem drugacna. In po mojem se da vcasih z nekaj truda obvladat tudi svoja custva. Ceprav meni to dostikrat oz. kar ponavadi niti priblizno ne uspe. Stejem to med svoje napake.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #23 - 16.03.2004 at 15:37:56
 
Quote:
No, ker iz Angleščine bi bil prevod iz "be rational" - bodi razumen, razumski, pameten... To pa se mi zdi, da ni nujno načrtno, vnaprej premišljeno, razumljivo... Lahko s srcem razumeš Smiley

Pod racionalno (ratio=misliti, razlog, razum) bi spadalo tudi vse, kar ima v besedi "razum";
razum-ljeno, razum-ljivo, razum-ski, razum-evanje ...
Načrtovanja brez razuma si ne predstavljam.

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #24 - 16.03.2004 at 15:54:53
 


če gremo nekoliko nazaj:



po moje se je možakar zagotovo odločil racionalno: konec koncev si je iskal ženo in če si iščeš ženo imaš najbrž predvsem potrebo po čem višjem od "nižjih užitkov" - recimo potrebo po nasledstvu

in smo že pri racionalnosti, če je nadugodni miljonar iskal ženo je najbrž predhodne kandidatke že preiskusil v drugem smislu, da si ne bi priženil mačka v žakju

in ko je sprejemal racionalno odločitev, katera naj bo mati njegovih otrok je že vnaprej hotel poskrbeti, da otroci ne bodo stradali materinega mleka - ravnal je torej povsem racionalno in svojim potomcem izbral mater z dovolj hrane



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #25 - 16.03.2004 at 18:54:31
 
Ha, ha, ha...
Grin Grin Grin


Kok poizkusov racionalnosti iz enega iracionalnega vica....


Grin Grin Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #26 - 16.03.2004 at 19:32:25
 
Pojem racionalnosti se pogosto meša s pojmom dobrega, kar pa ni nujno povezano.

Nekdo se odloči izvesti uboj zaradi koristoljubja.
Pripravi natančen načrt, preuči navade žrtve, kdaj se kje nahaja, kdaj je sama, predvidi razvoj dogodkov in si priskrbi alibi, skrbno izbere orožje in poskrbi za brisanje sledi.
Do tega uboja so privedle racionalne odločitve.

Če pa v gostilni ob prepiru o političnih temah pade nekomu mrak na oči in v nastalem prerivanju razbije na prijateljevi glavi polno steklenico vina, je to uboj iz iracionalnih razlogov.

Žrtev je v obeh primerih ubita, vendar se tudi na sodišču primera različno obravnava in ni treba dvakrat ugibati, za kateri primer je predvidena višja kazen.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #27 - 16.03.2004 at 21:13:29
 
t wrote on 16.03.2004 at 15:54:53:
in ko je sprejemal racionalno odločitev, katera naj bo mati njegovih otrok je že vnaprej hotel poskrbeti, da otroci ne bodo stradali materinega mleka - ravnal je torej povsem racionalno in svojim potomcem izbral mater z dovolj hrane



uživajte!



To je pa racionalizem po moško.  Tongue  Ampak, večje joške ne pomenijo več mleka!

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #28 - 17.03.2004 at 07:51:23
 
Valentinaa wrote on 16.03.2004 at 21:13:29:
To je pa racionalizem po moško.  Tongue  Ampak, večje joške ne pomenijo več mleka!



No, pa že na vse zgodaj spet neki novga vem. Dober začetek dneva, ni kej  Grin
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #29 - 17.03.2004 at 08:59:34
 
Bardo_Thodol wrote on 16.03.2004 at 15:37:56:
Pod racionalno (ratio=misliti, razlog, razum) bi spadalo tudi vse, kar ima v besedi "razum";
razum-ljeno, razum-ljivo, razum-ski, razum-evanje ...
Načrtovanja brez razuma si ne predstavljam.


Zdaj si dal vse v en koš  Undecided Smiley

Izhajam iz tega, da  imamo ljudje vsak svoj razum oz. dar razumevanja tega čudeža, imenovanega Življenje, Smrt, Bog, Vesolje, Inteligenca, Ljubezen, RAZUM... (slednjemu bi lažje rekla mind kot pa ratio). Zato, ko je človek pripravljen opustiti racionaliziranje tega, kar JE, je pravzaprav to edina resnična odločitev, ki jo je sprejel skupaj z "velikim razumom". Vse ostalo jaz ne bi štela pod odločitve, saj je človekovo edino poslanstvo, da najde Boga.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9