Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 9
(Read 24723 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
koliko so odločitve sploh racionalne?
16.03.2004 at 11:11:58
 
Na tole pisanje me je navedel goinup-ov štos o bogataševi ženi ...  Grin  Grin  Grin


Že v večih knjigah sem zasledila, da naše odločitve sploh niso racionalne, ampak storjene zmeraj v duhu momenta - impulzivno ... torej čustveno.

Odločitve sicer skušamo racionalizirat ... ama končni rezultat - odločitev, pa je zmeraj posledica čustvenega impulza...

Torej ... ali je možno, da odločitev absolutno nikoli ni racionalna ...
Jaz zase lahko mirno zatrdim, da je to čist res.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #1 - 16.03.2004 at 11:26:12
 
na nase odlocitve vpliva vec "notranjih" ali "zunanjih" glasov/sugestij. mas ciz nagonske, mas racionalne in mas spiritualne dveh vrst.

splaca se bolj poslusat/sprejemat tiste, ki ti hocejo vecno dobro in manj tiste, ki te nategujejo (ceprav obljubljajo marsikaj pa kasneje niso zmozni drzat obljube).

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #2 - 16.03.2004 at 11:30:33
 
Quote:
na nase odlocitve vpliva vec "notranjih" ali "zunanjih" glasov/sugestij. mas ciz nagonske, mas racionalne in mas spiritualne dveh vrst.

splaca se bolj poslusat/sprejemat tiste, ki ti hocejo vecno dobro in manj tiste, ki te nategujejo (ceprav obljubljajo marsikaj pa kasneje niso zmozni drzat obljube).

Hari bol.


ne vem aryan kak tebi tole znese... samo jaz res nisem jasnovidna  Undecided Sad Angry žal
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #3 - 16.03.2004 at 11:33:49
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 11:30:33:
ne vem aryan kak tebi tole znese... samo jaz res nisem jasnovidna  Undecided Sad Angry žal

pa bi rada jasneje vidla/zaznavala?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #4 - 16.03.2004 at 11:52:33
 
Quote:
pa bi rada jasneje vidla/zaznavala?


? ? ?
aryan .. govorila sem o jasnovidnosti ... ne pa o jasnejšem zaznavanju  Grin  Grin  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #5 - 16.03.2004 at 11:54:51
 


To, da naše odločitve v največji meri niso racionalne je popolnoma jasno, konec koncev so o tem imeli veliko za povedati že stari, poleg tega, da nam je zadeve popestril še Freud, pred njim pa že Marx in Nietzsche.

Naše odločitve so načeloma vedno neracionalne, saj je že naša zasnova popolnoma neracionalna. Vendar pa se večina naših odločitev kasneje racionalno upraviči za nazaj. Sicer pa, kdo pravi, da tudi neracionalnost in nagonskost ne delujeta po svojih zakonitistih - jeba je samo v tem, da so vse prepogosto v nasprotju z našimi "racionalnimi" hotenji in željami. Mi lahko hočemo, kar si želimo, ne moremo pa si želeti, kot bi hoteli.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #6 - 16.03.2004 at 11:59:57
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 11:52:33:
aryan .. govorila sem o jasnovidnosti ... ne pa o jasnejšem zaznavanju  Grin  Grin  Grin

in kasna je razlika med jasnovidnostjo in jasnejsem vidu/zaznavi? zgori si napisala, da "zal" nisi jasnovidna, pa sem te in te se zdej sprasujem, ce si zelis jasneje videti (oz. zaznavati)?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #7 - 16.03.2004 at 12:06:15
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 11:11:58:
Na tole pisanje me je navedel goinup-ov štos o bogataševi ženi ...  Grin  Grin  Grin


Že v večih knjigah sem zasledila, da naše odločitve sploh niso racionalne, ampak storjene zmeraj v duhu momenta - impulzivno ... torej čustveno.

Odločitve sicer skušamo racionalizirat ... ama končni rezultat - odločitev, pa je zmeraj posledica čustvenega impulza...

Torej ... ali je možno, da odločitev absolutno nikoli ni racionalna ...
Jaz zase lahko mirno zatrdim, da je to čist res.


Ni tolk problem v tem, da bi  odkločitev ne mogla bit samo racionalna (v pomenu logična), problem  je v tem, da racionalnost ni noben garant za njeno pravilnost. Pravilnost/nepravilnost   se namreč  izkazuje samo v čustvenem diapazonu etičnega  (dobro/slabo) ali estetskega (lepo/grdo), zato imajo  racionalne odločitve  nujno podlago v vrednotah.

Razvsvetljenski mit o človeku kot racioalnemu akterju izvira iz ideje o univerzalnem moralnem imperativu, ki velja univerzalno za vsa racionalna bitja, je samo mit, ker tak racionalni akter ne obstaja oz. je samo utvara. Resnično nevezan posameznik, obdarjen samo z razumom, je samo abstrakcija. Vrednote niso utemljene na nevezanem posamezniku, obdarhjenem z razumom, ampak so ukoreninjene v skupnosti, ki ji posameznik pripada in ki jih posameznik ponotranji. Vsaka odločitev posmeznika  je vezana na te vrednote, iz katere črpa svojo identiteto.   Sodobno nevrološko raziskovanje je odkrilo posamzenike, katerih možgani so bili nenavadno poškodovani, tako da njihove sposobnosti neprizadetega opazovanja  in rezoninarnja niso bile okrnjene, prizadeto pa je bilo njihovovo občutenje identitete. Njihovo presojanje je bilo moteno in njihovo  vedenje je postalo brezciljno in neodgovorno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #8 - 16.03.2004 at 12:13:18
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 11:11:58:
Na tole pisanje me je navedel goinup-ov štos o bogataševi ženi ...  Grin  Grin  Grin


Že v večih knjigah sem zasledila, da naše odločitve sploh niso racionalne, ampak storjene zmeraj v duhu momenta - impulzivno ... torej čustveno.

Odločitve sicer skušamo racionalizirat ... ama končni rezultat - odločitev, pa je zmeraj posledica čustvenega impulza...

Torej ... ali je možno, da odločitev absolutno nikoli ni racionalna ...
Jaz zase lahko mirno zatrdim, da je to čist res.


Grin vic je dobr ja Grin

Fajn mi je tud, kar sprašuješ. Jaz sem v svojih razmišljanjih šla celo tako daleč, da sem želela pogruntat, ali sploh imamo odločitve Grin. Ne morm pa ti zdaj trenutno nič pametnega povedat Smiley




Back to top
 
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #9 - 16.03.2004 at 12:22:21
 
Racionalne ali ne. Pri odločitvah moraš iti zmeraj za nosom, pa je kar je Wink. Nikoli pa jih ne smeš obžalovati.

Jaz se edino pri denarnih odločitvah malo bolj obotavljam in skušam poiskati najbolj racionalno varianto, ampak na koncu vseeno ponavadi izpade iracionalna, kar pa ni nujno, da je slabo.

Sedaj pa še iracionalno vprašanje glede vica. Kaj bi vi izbrali/izbrale? Grin Wink
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #10 - 16.03.2004 at 13:08:03
 
Hvala bogu, da niso racionalne. Kako obupno grozen bi bil naš svet!



goinup wrote on 16.03.2004 at 12:22:21:
Sedaj pa še iracionalno vprašanje glede vica. Kaj bi vi izbrali/izbrale? Grin Wink



Če bi bil tip iz vica take vrste racionalnež, da bi izbral tretjo žensko, bi itak trčil ob njeno racionalnost (zna z denarjem), ona bi mu gotovo vrnila en milijon, ta drugega pa pobasala in ušla s kakšnim manj racionalnim tipom, ki ni Mr.Perfect. Če je ona tista z največjimi joški, je tip pač zvisel. Kaj mu potem racionalnost pomaga.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
goinup
3
***
Offline

Za nosom...
Posts: 220
Djibuti
Gender: male
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #11 - 16.03.2004 at 13:26:10
 
Valentinaa wrote on 16.03.2004 at 13:08:03:
Hvala bogu, da niso racionalne. Kako obupno grozen bi bil naš svet!





Če bi bil tip iz vica take vrste racionalnež, da bi izbral tretjo žensko, bi itak trčil ob njeno racionalnost (zna z denarjem), ona bi mu gotovo vrnila en milijon, ta drugega pa pobasala in ušla s kakšnim manj racionalnim tipom, ki ni Mr.Perfect. Če je ona tista z največjimi joški, je tip pač zvisel. Kaj mu potem racionalnost pomaga.


Važno je, da nikoli ne obžaluje svoje odločitve in da se iz tega nekaj nauči. V tem primeru je tudi ta odločitev čisto racionalna, edino, če bo naslednja odločitev zopet zgolj na podlagi dobrih jošk. Wink
Back to top
 

Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail.&&Ap,&&G
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #12 - 16.03.2004 at 13:40:00
 
goinup wrote on 16.03.2004 at 12:22:21:
Racionalne ali ne. Pri odločitvah moraš iti zmeraj za nosom, pa je kar je Wink. Nikoli pa jih ne smeš obžalovati.

Jaz se edino pri denarnih odločitvah malo bolj obotavljam in skušam poiskati najbolj racionalno varianto, ampak na koncu vseeno ponavadi izpade iracionalna, kar pa ni nujno, da je slabo.

Sedaj pa še iracionalno vprašanje glede vica. Kaj bi vi izbrali/izbrale? Grin Wink


Grin  Grin  Grin  Grin

jaz zihr ne bi zbrala tistega z največjimi joški

Grin  Grin  Grin   Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #13 - 16.03.2004 at 13:50:54
 
Racionalno pomeni premišljeno, oziroma nekaj, kar je mogoče razumeti.

Tako je mogoče tudi odločitev možakarja iz vica za joškasto ženo razumeti kot premišljeno.
Verjetno je prišel do spoznanja, da bo za denar itak on sam skrbel in da je za njega pomembneje, da ga žena zadovoljuje drugače.To je povsem racionalna odločitev.

Še najbolj iracionalno izpade odločitev tiste, ki je milijon odnesla na borzo in ga zaupala borznim hazarderjem
(borzna dogajanja je izredno težko ali nemogoče napovedovati in razumeti.  


Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: koliko so odločitve sploh racionalne?
Reply #14 - 16.03.2004 at 14:27:26
 
sinjeoka wrote on 16.03.2004 at 13:40:00:
Grin  Grin  Grin  Grin

jaz zihr ne bi zbrala tistega z največjimi joški

Grin  Grin  Grin   Grin



A tudi, če so tile joški nabildane mišice, ki se pnejo nad krasnimi radiatorčki?  Wink

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 9