Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11
(Read 20749 times)
Gost
Guest




Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #15 - 29.08.2005 at 19:23:47
 
Quote:
Seveda je problem po moje nekje drugje, terorizem kot tak   ne bi smel biti opredeljen kot neko dejanje, temveč kot oblika bojevanja, tako kot gverila ali konvencionalno bojevanje. Samo to opredeljevanje terorizma in odvzemanje legitimnosti teroristom ter njihovo kriminaliziranje je zgolj uveljavljanje premoči nad šibkejšimi. Je zgolj potrjevanje pravila, da ima vsakdo toliko previc, kolikor ima moči in da lahko močni kršijo tudi tista pravila, ki jih sami postavljajo za vse ostale, če jim v danem trenutku tako ustreza.  

Šele ko bo terorizem priznan kot popolnoma legitimna oblika bojevanja (paradoksno pa mu to priznanje s svojimi dejanji in svojim opravičevanjem takšnih dejanj (Dresden, Hirošima, Nagasaki, Beograd, Faludža...) dajejo pav tisti, ki mu hočejo legitimnost odvzeti) - šele tedaj se bo tudi možno usesti za isto mizo in se pogovarjati. Dokler pa se "teroristom" jemlje njiho legitimnost pa to že v osnovi ni mogoče.


Lepa, bravo Smiley.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #16 - 30.08.2005 at 07:28:41
 
t wrote on 21.08.2005 at 12:07:03:
Seveda je problem po moje nekje drugje, terorizem kot tak   ne bi smel biti opredeljen kot neko dejanje, temveč kot oblika bojevanja, tako kot gverila ali konvencionalno bojevanje. Samo to opredeljevanje terorizma in odvzemanje legitimnosti teroristom ter njihovo kriminaliziranje je zgolj uveljavljanje premoči nad šibkejšimi. Je zgolj potrjevanje pravila, da ima vsakdo toliko previc, kolikor ima moči in da lahko močni kršijo tudi tista pravila, ki jih sami postavljajo za vse ostale, če jim v danem trenutku tako ustreza.

Šele ko bo terorizem priznan kot popolnoma legitimna oblika bojevanja (paradoksno pa mu to priznanje s svojimi dejanji in svojim opravičevanjem takšnih dejanj (Dresden, Hirošima, Nagasaki, Beograd, Faludža...) dajejo pav tisti, ki mu hočejo legitimnost odvzeti) - šele tedaj se bo tudi možno usesti za isto mizo in se pogovarjati. Dokler pa se "teroristom" jemlje njiho legitimnost pa to že v osnovi ni mogoče.




uživajte!


Aleluja, kaj vse človeški um ustvari.

Zame vsak, ki lahko kaj takega ( ali podobnega ) spiše ne ve kaj je življenje.

O. Falaci jih imenuje  "progresiste" , preoblečene komuniste ali intelektualne teroriste. Jaz jih imenujem " nedozorele ( nezrele) gimnazijske idealiste ".


Back to top
« Last Edit: 30.08.2005 at 09:56:10 by Toni_Zamene »  

Svašta.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #17 - 30.08.2005 at 08:38:09
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 07:28:41:
Aleluja, kaj vse človeški um ustvari.

Zame vsak, ki lahko kaj takega ( ali podobnega ) spiše ne ve kaj je življenje.

O. Falaci jih imenuje  "progresiste" , preoblečene komuniste ali intelektualne teroriste. Jaz jih imenujem " nedozorele ( nezrele) gimnazijske idealiste ".




Za lažje razumevanje.

Zame je stvar zelo jasna in " čista " .

Današnji ( moderni ) svet je svet držav. Svet, tako kot je odvisen od različnih vzvodov lastnega obstoja, ne mora obstati brez inštitucij, ki ji rečemo država. Tako tudi ne more na tem planetu "biti" človek, ki ni državljan neke države. Torej . Tudi vsak t.i. terorist ali po mnenju samozvanih " progresistov" borec za pravičnejši svet mora imeti državljanstvo oziroma je državljan neke države. Kakšen je torej njegov status delovanja proti drugi državi ? Ali predstavlja zunanjo politiko države katere državljan je , ali pa je navaden zločinec. To kaj je se mora odločiti država, katere državljan je.

Pa še ena druga huda neumnost se napleta okrog teh t.i. teroristov ali - po mnenju "progresistov"- borcev za pravičnejši svet. In sicer to, da se t.i. terorizem idealizira kot "krik iz obupa zatiranega, nedolžnega in ponižanega islamskega sveta " .  V tem smislu si prizadevajo ta (islamski) svet prikazati kot vrednostno "nad našim".
Ja, "vitez" Berlusconi je imel prav , ko je rekel to za kar se je kasneje opravičeval : Smo v vojni. V vojni civilizacij .
In vsak se gre vojne na svoj način!
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #18 - 30.08.2005 at 09:14:51
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 08:38:09:
Današnji ( moderni ) svet je svet držav. Svet, tako kot je odvisen od različnih vzvodov lastnega obstoja, ne mora obstati brez inštitucij, ki ji rečemo država. Tako tudi ne more na tem planetu "biti" človek, ki ni državljan neke države. Torej . Tudi vsak t.i. terorist ali po mnenju samozvanih " progresistov" borec za pravičnejši svet mora imeti državljanstvo oziroma je državljan neke države. Kakšen je torej njegov status delovanja proti drugi državi ? Ali predstavlja zunanjo politiko države katere državljan je , ali pa je navaden zločinec. To kaj je se mora odločiti država, katere državljan je.



Ko berem takšne ideje, dobivam občutek, da je bila najprej država, nato pa je Bog ustvaril še Adama in Evo in ostalo življe, najbrž jo je ustvaril še preden je premišljeval, kajbo počel naslednjih 7 dni. Zato je človek najprej državljan, šele nato pa vse ostalo. Tudi svet so samo različne države in življenje je življenje držav, nato pa mogoče še kaj drugega.

Problem nastane samo, če se vprašamo, kaj je država, dokler pa se tega ne vprašamo, lahko klatimo tkšne neumnosti. (če bi poslušali od tonitazatebeja modrovanje, potem smo bili Slovenci navadni teroristi, kakor nas je razglasila država Jugoslavija, katere državljani smo bili, ko smo se od nje odcepili; isto bi veljalo tudi za američane, ko so se osamosvajali od Angležev, Italjane, in za vse države razen tistih najbolj prvih - po tvojem sklepanju so teroristi tudi partizani, tigrovci... skratka samo neka država lahko določa, kdo je kdaj kaj in kako) Tvoje veleumje drži samo če jemljemo države kot nekakšne monade, ki so po svojem obstoju večne, nespremenljive in nasploh absolutne. Žal pa to nima nobene veze z realnostjo.

Država je samo organizirana skupnost ljudi, ki ima suverenost na nekem določenem ozemlju in seveda v prenesenem pomnu tista politična skupina, ki vodi to državo.

Svojo državo se lahko gre vsak človek ali skupina ljudi, ki se odloči, da bodo imeli in vzdrževali svojo suverenost nad nekim ozemljem in glede na ostale ostale države je enako suveren, čeprav si nekatere od njih lastijo isto ozemlje in se smatrajo za njegove suverene vladarje (in čeprav mu nobena od obstoječih držav ne priznava njegove suverenosti). Od tu naprej poteka vojna.  

Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 08:38:09:
Pa še ena druga huda neumnost se napleta okrog teh t.i. teroristov ali - po mnenju "progresistov"- borcev za pravičnejši svet. In sicer to, da se t.i. terorizem idealizira kot "krik iz obupa zatiranega, nedolžnega in ponižanega islamskega sveta " .  V tem smislu si prizadevajo ta (islamski) svet prikazati kot vrednostno "nad našim".
Ja, "vitez" Berlusconi je imel prav , ko je rekel to za kar se je kasneje opravičeval : Smo v vojni. V vojni civilizacij .
In vsak se gre vojne na svoj način!



Vsak ima osnovno pravico, da se bojuje za svoje prepričanje, tako kot ima vsak pravico do svojega prepričanja.
Večinoma pa ne gre za vrednostna razmerja temveč za enostavno vprašanje, kdo bo gospodoval nad določenim ozemljem - in v tem pogledu je potrebno razumeti Palestince, katerim židi kradejo zemljo zadnjih 100 let, ali Čečene, katere Rusi bolj ali manj sistematično iztrebljajo zadnjih 300 let.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #19 - 30.08.2005 at 09:38:57
 
T- , kot te berem si odgovarjal ( komentiral ) meni, v osnovi pa si odgovoril samemu sebi.
Povedal si resnico : Zgodovino pišejo vedno zmagovalci !

In iz tega razloga smo v vojni.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #20 - 30.08.2005 at 10:03:58
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 08:38:09:
Za lažje razumevanje.

Zame je stvar zelo jasna in " čista " .

Današnji ( moderni ) svet je svet držav. Svet, tako kot je odvisen od različnih vzvodov lastnega obstoja, ne mora obstati brez inštitucij, ki ji rečemo država. Tako tudi ne more na tem planetu "biti" človek, ki ni državljan neke države. Torej . Tudi vsak t.i. terorist ali po mnenju samozvanih " progresistov" borec za pravičnejši svet mora imeti državljanstvo oziroma je državljan neke države. Kakšen je torej njegov status delovanja proti drugi državi ? Ali predstavlja zunanjo politiko države katere državljan je , ali pa je navaden zločinec. To kaj je se mora odločiti država, katere državljan je.

Pa še ena druga huda neumnost se napleta okrog teh t.i. teroristov ali - po mnenju "progresistov"- borcev za pravičnejši svet. In sicer to, da se t.i. terorizem idealizira kot "krik iz obupa zatiranega, nedolžnega in ponižanega islamskega sveta " .  V tem smislu si prizadevajo ta (islamski) svet prikazati kot vrednostno "nad našim".
Ja, "vitez" Berlusconi je imel prav , ko je rekel to za kar se je kasneje opravičeval : Smo v vojni. V vojni civilizacij .
In vsak se gre vojne na svoj način!



Tole je pa zelo jasen in argumentiran okvir za vsebinsko  postavitev terorizma na svoje mesto oz. za doseganje obče resnice o tem, kaj terorizem v svoji biti je.

Trop "večnih mladeničev" v doseganju nikoli dovolj izpolnjenih idealov v obrambni drži do življenja kot takega. Dovolj narcisističnih, da šteje le njihovo življenje ali pa včasih še slednje zamenjajo za ideal.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #21 - 30.08.2005 at 10:05:05
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 08:38:09:
Današnji ( moderni ) svet je svet držav. Svet, tako kot je odvisen od različnih vzvodov lastnega obstoja, ne mora obstati brez inštitucij, ki ji rečemo država. Tako tudi ne more na tem planetu "biti" človek, ki ni državljan neke države. Torej . Tudi vsak t.i. terorist ali po mnenju samozvanih " progresistov" borec za pravičnejši svet mora imeti državljanstvo oziroma je državljan neke države. Kakšen je torej njegov status delovanja proti drugi državi ? Ali predstavlja zunanjo politiko države katere državljan je , ali pa je navaden zločinec. To kaj je se mora odločiti država, katere državljan je.

Snif, snif,  ???, snif,  Shocked, snif,  Undecided

(bp voha argument realnosti  8))

Toni_Zamene wrote on 24.08.2005 at 07:43:04:
Istočasno pa me preplavlja bes, ko vidim kako slepi so ljudje v veri, da so dejansko prosvetljeni. Gape ( v navezavi na Ars ) se je v odgovoru oz.  v cilju zanikanja kompetentnosti vsebine povedane s strani Lilith poslužil zame najhujšega intelektualnega in duhovnega terorja - t.j. argumenta realnosti. Gape pa ne, da sodiš med ljudi, ki niso sposobni narediti razlikovanja med realnostjo in resničnostjo ?  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #22 - 30.08.2005 at 10:08:35
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 09:38:57:
T- , kot te berem si odgovarjal ( komentiral ) meni, v osnovi pa si odgovoril samemu sebi.
Povedal si resnico : Zgodovino pišejo vedno zmagovalci !

In iz tega razloga smo v vojni.





Ne vem kako me bereš.

Vendar pa dokler neka vojna traja, ne moremo govoriti o zmagovalcih in poražencih te vojne.


(je Bin Laden lepo povedal, koliko so porabili za svojo vojno oni in koliko Američani in ostali, zato tudi izid te vojne ni določen, tako kot ne moremo reči, kdo je zmagal v več bitkah)

Boja ne bije svetlo orožje, temveč junaško srce.




uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #23 - 30.08.2005 at 10:10:17
 
t wrote on 30.08.2005 at 10:08:35:
Boja ne bije svetlo orožje, temveč junaško srce.


uživajte!



ahhh... še en sodobni Peter Pan. Roll Eyes  Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #24 - 30.08.2005 at 10:13:19
 
V kontekstu ideologije terorizma, po kateri cilji opravičujejo sredstva in kjer je dovoljeno moriti vse povprek, je pravzaprav hecno govoriti o tem kdo ima kakšne "pravice", kdo je bolj "nedolžen" in podobno.

Izraelci so pač pregnali Palestince, vmes pobili nekaj prebivalstva, pa kaj?
Nekdo se je razstrelil in mimogrede ubil še dvajset mimoidočih, pa kaj?
Američani so vrgli atomsko bombo, pobili nekaj stotisoč civilistov, pa kaj?
Nacisti so zaplinili nekaj milijonov židov, pa kaj?

Pravzaprav vidim samo dve stališči, ki bi se ju dalo opravičevati kot načelni.
Ali zavračaš vsako zavestno ubijanje in ga brez izjeme obsodiš kot nesprejemljivo,
ali pa stopiš na "temno stran", v kateri je dovoljeno tudi ubijanje in iz katerega v bistvu sledi, da je dovoljeno tudi vse drugo.

V tem drugem primeru je vsakršno moraliziranje o tem, kdo ima več pravic in kdo je bolj nedolžen, nesmiselno in služi bolj kot ne zavajanju "neprijatelja".



Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #25 - 30.08.2005 at 10:19:58
 
t wrote on 30.08.2005 at 10:08:35:
Ne vem kako me bereš.

Vendar pa dokler neka vojna traja, ne moremo govoriti o zmagovalcih in poražencih te vojne.


(je Bin Laden lepo povedal, koliko so porabili za svojo vojno oni in koliko Američani in ostali, zato tudi izid te vojne ni določen, tako kot ne moremo reči, kdo je zmagal v več bitkah)

Boja ne bije svetlo orožje, temveč junaško srce.




uživajte!


No vidiš t- . S tem si vsaj priznal, da vojna je in da nimaš statusa nedolžne žrtve že samo zato, ker se "boriš" proti ZDA. Gre preprosto za to kdo bo koga.

In niti tebi niti sebi ne želim, da bi bile ZDA kdaj postavljene v takšen položaj znotraj te vojne, da bi nastala situacija, ko bi se midva ( in ostali ljudje, ki tukaj živijo) morali odločati - ali si z nami ali si proti nam.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #26 - 30.08.2005 at 10:37:24
 
Quote:
Snif, snif,  ???, snif,  Shocked, snif,  Undecided

(bp voha argument realnosti  8))



bp, če je to namenjeno meni v smislu " obvestila ", da se grem dvojne morale, ko v nekaterih zadevah ločujem realnost ( stvarnost) od resničnosti v drugih pa ne, potem obveščam nazaj, da imaš za to prepričanje premalo " podatkov" o meni ( kot osebi ).

Svet katere realnost želim podati je bistveno manj " moj " svet kot najverjetneje tvoj ( se opravičujem , če se motim ), predvsem pa t- jev in njemu podobnih. Tudi jaz imam mojo predstavo resničnosti tega sveta. In ta resničnost je tudi del mojega odnosa do sveta in življenja samega. Seveda o njej ne bom pisal na forumu.

Žal ni v moji moči, da bi "uravnaval" duha, ki žene ljudi.  Moč, bogastvo in oblast so motivi,  ki so enako prisotni pri vseh narodih in kulturah tega sveta : pri zahodnem človeku in pri islamskem fundamentalistu - še posebej pa njegovem mentorju ( šejkih, verskih vodjih, itd. ).

Torej : četudi ta svet ni moj drugega ni. To je moja realnost, ki ji ne morem ubežati ali je zanikati, ni pa moja resničnost. Ampak zaradi tega, da je to tako še nihče ni izgubil življenja in upam, da ga tudi nihče ne bo.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #27 - 30.08.2005 at 11:11:42
 
Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 10:19:58:
No vidiš t- . S tem si vsaj priznal, da vojna je in da nimaš statusa nedolžne žrtve že samo zato, ker se "boriš" proti ZDA. Gre preprosto za to kdo bo koga.

In niti tebi niti sebi ne želim, da bi bile ZDA kdaj postavljene v takšen položaj znotraj te vojne, da bi nastala situacija, ko bi se midva ( in ostali ljudje, ki tukaj živijo) morali odločati - ali si z nami ali si proti nam.




Demokratične države ne morejo govoriti o "nedolžnih žrtvah", saj kao načeloma vsi soodločajo pri dejanjih njihove države - torej s(m)o tudi vsi krivi oziroma odgovorni za dejanja njihove države.

Kar pa se tiče izbire, je takorekoč nimamo - še posebej, če pristajamo na tvojo tezo, da (naša) država določa kdo je kaj.



Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 10:37:24:
Svet katere realnost želim podati je bistveno manj " moj " svet kot najverjetneje tvoj ( se opravičujem , če se motim ), predvsem pa t- jev in njemu podobnih. Tudi jaz imam mojo predstavo resničnosti tega sveta. In ta resničnost je tudi del mojega odnosa do sveta in življenja samega. Seveda o njej ne bom pisal na forumu.


Svet je vse, kar se primeri - je celota dejstev, ne pa stvari, uči mojster. Zato bi težko govorili, čigav je, prej smo mi njegovi, kot pa on naš.

In ta svet je merilo resničnosti, ne pa mi ali karkoli njemu notranjega, tako kot resničnost ni del odnosa, ampak je odnos del resničnosti.


Toni_Zamene wrote on 30.08.2005 at 10:37:24:
Žal ni v moji moči, da bi "uravnaval" duha, ki žene ljudi.  Moč, bogastvo in oblast so motivi,  ki so enako prisotni pri vseh narodih in kulturah tega sveta : pri zahodnem človeku in pri islamskem fundamentalistu - še posebej pa njegovem mentorju ( šejkih, verskih vodjih, itd. ).

Torej : četudi ta svet ni moj drugega ni. To je moja realnost, ki ji ne morem ubežati ali je zanikati, ni pa moja resničnost. Ampak zaradi tega, da je to tako še nihče ni izgubil življenja in upam, da ga tudi nihče ne bo.



Srečen boš samo, če ti bo uspelo svojo resničnost pomiriti z resničnostjo sveta - ko ti bo uspelo pomiriti razkol med želeti in imeti.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #28 - 30.08.2005 at 11:22:30
 
Dober članek Miša Alkalaja, ki lepo prikazuje, kako je neokonzervatizem vzpostavil vlado nočnih mor za razliko od prejšnjih časov, za katere lahko rečemo, da so vladale sanje.

http://www.mladina.si/tednik/200534/clanek/nar--ekonomija-miso_alkalaj/

Par povzetkov:

Quote:
V preteklosti so nam politiki ponujali sanje o boljšem svetu. Danes nam obljubljajo, da nas bodo obvarovali pred nočnimi morami. Najbolj strahovita med temi morami je grožnja mednarodne teroristične mreže. A tako kot sanje niso bile resnične, tudi te more niso.
Adam Curtis: "Moč nočnih mor"; dokumentarec BBC 2004

Živimo v svetu, v katerem pripadajo vladajoče elite pretežno dvema ideologijama: neoliberalizmu in neokonzervativizmu. Obe zagovarjata državno in svetovno ureditev v korist bogate manjšine. V svojih učinkih se bolj dopolnjujeta, kot nasprotujeta. Ko smo se kot volilci prisiljeni odločati med neoliberalnim in neokonzervativnim slogom vladanja, smo pravzaprav v podobnem položaju, kot da bi morali izbrati, ali naj nam hišo uniči požar ali poplava. Vendar se ideologiji tudi razlikujeta, tako v političnih nosilcih in "prerokih" kot v teoretičnih podmenah, na katere se sklicujeta.


Quote:
Neoliberalizem

Ker je ustvarjanje dobička bistvo demokracije, je vsaka vlada, ki sledi protitržni politiki, protidemokratična, ne glede na to, koliko osveščene vseljudske podpore uživa.
Milton Friedman: "Kapitalizem in svoboda"

Neoliberalizem je ekonomsko-politična filozofija in predvsem ideologija, ki je bistveno vplivala na politiko praktično vseh svetovnih vlad od leta 1970, povsem prevladujoča pa je postala v 80. letih prejšnjega stoletja. Privrženci jo najpogosteje označujejo kot samo "liberalizem", čeprav s političnim liberalizmom ni v nikakršni zvezi. Nasprotniki govorijo o "thatcherizmu", po "železni lady" Margaret Thatcher, britanski ministrski predsednici 1979-1990, veliki zagovornici neoliberalnih ukrepov, ki je skovala kratico TINA - "There is no alternative" ("ni alternative" - neoliberalizmu namreč).

Neoliberalizem vleče velik del svojih teoretičnih korenin iz t. i. avstrijske šole in ekonomske teorije monetarizma. Njegovi najpomembnejši sodobni predstavniki so Michael Polanyi (1891-1976), Friedrich August von Hayek (1899-1992, Nobelova nagrada za ekonomijo 1974) in Milton Friedman (1912-, Nobelova nagrada za ekonomijo 1976). Neoliberalne teorije v ekonomski znanosti nikoli niso dosegle take stopnje priljubljenosti kot v politiki. K političnemu uspehu neoliberalizma so največ prispevale promocijske dejavnosti "možganskih trustov", ekonomskih inštitutov, ki so jih ustanovili oziroma navdihnili Polanyi, Hayek in Friedman, od katerih je najpomembnejši Societe du Mont Pelerin.

Po ameriškem borznem zlomu leta 1929 in svetovni depresiji so usodo globalnega kapitalizma v največji meri rešile zamisli Johna Maynarda Keynesa (1883-1946), verjetno najpomembnejšega ekonomista dvajsetega stoletja. Ameriški predsednik Franklin Delano Roosevelt je ameriško in globalno gospodarstvo obudil z deficitarnim spodbujanjem povpraševanja, v skladu s Keynesovimi teorijami. Keynes je zagovarjal tezo, da je kapitalizem po svoji naravi nestabilen in da zato potrebuje stalen nadzor države, ki mora omejiti destabilizacijske učinke recesij, depresij in obdobij pretirane rasti.

Neoliberalizem je nasprotje Keynesove teorije: zmanjšuje pomen ali tudi povsem zavrača vladne posege v gospodarstvo, celo v primerih, ko naj bi ti podprli dejavnosti zasebnega kapitala. Za gospodarski napredek naj poskrbi neomejeni kapitalizem v razmerah domače in svetovne svobodne konkurence ter odprtih trgov. Ključne strategije neoliberalizma so liberalizacija (kapitalističnih odnosov), svobodno tržišče in svobodna trgovina. Brez vmešavanja neučinkovitih in razsipnih državnih administracij bo neoliberalna ekonomska ureditev poskrbela za vse, tudi za socialo. Geslo "plima privzdigne vse barke" poudarja, da bo razmah gospodarstva v razmerah neoviranega kapitalizma zagotovil tudi ekonomsko šibkejšim slojem višje prihodke, po t. i. načelu "trickle-down" bo od višjih dobičkov vlagateljev več "pricurljalo" tudi "navzdol". Ker bodo nižji sloji več zaslužili, si bodo lahko sami plačali storitve, ki jih v "državno interventnih" okoliščinah sicer zagotavlja ali subvencionira država - zdravstvo, šolstvo, pokojninsko zavarovanje, javni promet …; še več: ker je država po mnenju neoliberalcev neizogibno neučinkovita, bodo nekdaj solidarnostno financirane storitve cenejše, če jih bo izvajal profitno usmerjen zasebni kapital, zaradi nižjih davkov (ker se bo država znebila socialnih storitev) pa bo vsem dejansko ostalo več denarja.



Quote:
Neokonzervativci

Ljudje ne bodo srečni, če izvedo, da obstaja ena sama naravna pravica - pravica večvrednih, da vladajo manjvrednim, gospodar sužnju, mož ženi, in modra manjšina vulgarni večini.
Leo Strauss: "O tiranstvu"

Medtem ko se neoliberalizem spogleduje z ekonomskimi teorijami, je neokonzervativizem predvsem ideologija vladanja, ki črpa svoj navdih v zamislih relativno neznanega ameriškega filozofa Lea Straussa (1899-1973). Leo Strauss se je rodil v Nemčiji in je kot Žid iz prve roke spoznal nacistični antisemitizem. Ob vse hujšem protižidovskem terorju se je Strauss odselil iz Nemčije, najprej v Francijo, potem v Veliko Britanijo in končno leta 1937 pristal v ZDA. Večino svoje profesionalne kariere je preživel kot profesor politične filozofije na univerzi v Chicagu.

Strauss je v svoji karieri malo objavljal, redko javno nastopal in ni dajal intervjujev. Bil pa je karizmatičen predavatelj, ki je znal svoje slušatelje prepričati v prave vernike. Med pomembnimi neokonzervativnimi politiki so Straussova predavanja obiskovali Paul Wolfowitz, ki je bil kot pomočnik obrambnega ministra Donalda Rumsfelda poglavitni arhitekt ameriškega napada na Irak; Abram Shulsky, direktor pentagonskega Urada za posebne načrte (Office of Special Plans), v katerem so s selektivnim izborom obveščevalnih poročil pripravili "dokaze" o iraškem orožju za množično uničenje; in Francis Fukuyama, vplivni politični filozof, ki je s svojo tezo o "koncu zgodovine" uveljavil idejo, da pomeni ameriški model kapitalistične demokracije vrhunec in konec razvoja človeških družb.

Leo Strauss, ki je bil velik občudovalec Nicola Machiavellija, je za vzpon Adolfa Hitlerja krivil Weimarsko republiko, ker je s svojim šibkim vladanjem in nenehnim iskanjem soglasja dopustila razraščanje skrajnih ideologij. In Strauss je v ameriški demokraciji videl enake kali propada. Liberalne zamisli o osebni svobodi ljudi zavajajo v dvom o vseh vrednotah in moralnih resnicah. Po Straussu je zahodni liberalizem vodil v nihilizem in tak razvoj družbe, da se ta končno ne bo mogla niti ovrednotiti niti braniti.

A Leo Strauss je bil prepričan, da je mogoče tako propadanje ustaviti. Zato je naloga politikov, da uveljavljajo mogočne in navdihujoče mite, v katere lahko vsi ljudje verjamejo. Ti miti morda niso resnični, a predstavljajo nujne iluzije, ki naj družbo odvrnejo od sebičnega uveljavljanja osebnih interesov. Eden takih mitov je po Straussu religija; drugi je nacija, država. Najpomembnejši mit Amerike pa mora postati ideja, da ji je kot edini državi usojeno boriti se proti silam zla po vsem svetu.



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: anarhija in 'Terorizem – strašilo XXI. stoletj
Reply #29 - 30.08.2005 at 11:36:21
 
t wrote on 30.08.2005 at 11:22:30:
Dober članek Miša Alkalaja, ki lepo prikazuje, kako je neokonzervatizem vzpostavil vlado nočnih mor za razliko od prejšnjih časov, za katere lahko rečemo, da so vladale sanje.

http://www.mladina.si/tednik/200534/clanek/nar--ekonomija-miso_alkalaj/

Par povzetkov:






uživajte!


Leo Strauss je s tem povedal nekaj kar sedaj ugotavlja moderna nevroznanost in sicer to, da je ena izmed najosnovnejših značilnosti človekovih možgan to, da želijo verjeti ( Vir. M.S.Gazzaniga , The Ethical Brain ).

Mišo Alkalaj lahko odpre na FDV-ju katedro za "reparaturo možgan ".
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11