Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 
(Read 65587 times)
exorcist
Ex Member




Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #150 - 06.11.2003 at 20:42:24
 
Samson wrote on 06.11.2003 at 19:48:59:
Zanimivo, Exorcist. Sleherni kristjan bi naj bil tudi nekakšen most od krščanstva do nekrščanskega sveta in obratno, sleherni iskalec bi mogel najti preko kristjana svojo pot do krščanstva, če to seveda iskreno išče. Seveda pa krščanstvo v življenju vernika ni neka okostenela stvar, je daleč od zgolj skupka dogem, je predvsem življenje v Kristusu in po Kristusu za svet. Dogme so v praktičnem življenju povsem pomožnega pomena. So zgolj nekako potrebni kažipoti, opozorila, ki človeku pomagajo v pravo smer, kadar je to potrebno. Vendar to pravo smer v bistvu kaže Kristus sam odznotraj, v samem kristjanovem srcu, ter ga tako vodi. Krščanstvo zato zelo poudarja pomembnost svobodne osebe, skupnost je le pomoč osebi, ki jo osebe po naravnem nagibu pač nujno sestavljajo. Tako bi menda bilo lahko že kar jasno, da jaz sam kot kritjan sploh ne temeljim na dogmah, ki so pomožnega pomena, ampak na živem Kristusu, ki me je vzljubil, me prepaja in razsvetljuje. Kristus je meni moj pravi osebni 'mojster', je osebni mojskter slehernemu kristjanu posebej, je neposredna živa vez med osebnim človekom v skupnosti in posemezno ter našim Bogom. Vse to se dogaja v primeru živahnega duhovnega življenja bolj na praktičnem kot na nekem razumskem ali celo spekulativnem nivoju.

V tem je Kristus v življenju človeka unikum, posebnost, neponovljiv, ki se mu noben daljnovzhodni mojster po svoji učinkovitosti in polnosti ljubezni niti približati ne zmore.



Saj ne pravim, da je krščanski nauk slab, ampak, če se spomnim našega župnika, je pri verouku udrihal otroke s palico po prsti, ki meri v prečnem prerezu skoraj 2cm. Ali je to izjema, da sem naletel na takega pastorja, še iz stare šole, starega kova, brez vsakršnega posluha in ubranostjo, ki je pri verouku premleval politiko, pa čeprav nikomor ni bilo jasno o čem sploh ta človek govori? Duhovni pastir bi moral biti dober psiholog, socilog in pedopedagog s smislom za "teamsko" delo, ki bi znal delati z mladimi in otroci, jih motivirati, približati vero, uporabljati domač, vsakdanji jezik...  V učilnici je morala biti absolutna tišina, nihče ni smel niti pisniti, že si jih dobil, ali pa te je nadrl, če se nisi naučil molitvice. Se poslušnost doseže s trdo palico? Bo ovčka imela rada pastirja, ki jo klesti? Kaj dosežeš z nasiljem in nefleksibilnostjo, oziroma če se ne prilagajaš današnjemu času, in če je tvoj poklic delo z množicami, z ljudmi?

Res je, da smo si ljudje različni, ampak zato si izbereš tak poklic, za katerega veš, da boš 100% pri stvari in te bo veselil. Ne moreš biti kirurg, če se ti roke trosijo. Srečal pa sem že tudi izjemne ljudi, prave zvezde danice, župnike, za katere veš, da samo ne pridigajo, kaj naj bi se počelo in kako naj živimo, ampak to vero udejanjajo, jo živijo, vsak dan, vsako uro, vsako minuto. Od njih nekaj žari, ne zaslutiš netolerance, niti neodobravanja do drugačemislečih in nekristjanov, ampak te preveva pozitivna naravnanost, katere izvir so ini sami. Škoda le, da so ti v manjšini, in da večina vedno zaduši manjšino.

Kleru manjka karizme, naprednosti, prilagodljivosti, idejne ločenosti od institucije, nevtikanja v posvetne stvari (politiko, intimo, spolnost), obojestranskega transferja, adaptacija namesto trmasto vztrajanje v ultrakonzervatizmu, svobodomiselnosti, sprejetje dognanj in dosežkov moderne psihologije in psihiatrije.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #151 - 06.11.2003 at 21:04:35
 
Aleš!

Si napisal, da bi se moral Samson še malo izkazat.  Mislim, da ga ni bilo nikogar na našem forumu, ki bi o krščanstvu napisal toliko kot on.   Mi ki smo tu že dlje tudi vemo, da so se tisti, ki so redno pisali v cerkevene topice iz protesta umaknili od nas.   Pač topic za topicom je ostal nedotaknjen, a Samson se je vedno vračal.  
Jaz to vidim kot nekakšno Samsonov poslanstvo. Vsak drug bi lahko šel kamorkoli na kateri koli drug forum pisat o Adamu in Evi, Mariji, Ježefu in Jezusu. Samsonu je nekdo napisal več postov kot Samson.  (Samson s piko), a se je vedno vrnil v svoji prvotni obliki. Poudarjam, da menim, da gre za poslanstvo, ker resnično bi si Samson lahko na spletu našel nek kotiček, kjer bi mu na dušo pihali. Tega kot vidimo ni storil.  Ostal je pri nas.


Samson!

Gape je napisal, da forum je med drugim narejen za odpiranje tem o čemer se manj govori, za neke vrste rušenje tabujev.  
Če bi recimo dobil tvoj direktorij ali karkoli že na temo krščanstvo bi moral biti pripravljen odgovarjati na vse drugo kot tisto kar uči Biblija in Sveto pismo ter ti in oni sakramenti.  
Saj veš.  Midva imava še vedno eno odprto vprašanje o lociranju objektov v Sloveniji. Verjetno je podobnih tem še več, saj ljudje se ukvarjajo z mnogočem. Cerkev, pač ki je v celoti obvladovala ljudstvo več stoletij, ima zagotovo še več ugank, saj eno je učiti vere in drugo učiti nauka, ki se ne uči na šolah.


Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #152 - 06.11.2003 at 21:23:54
 
exorcist wrote on 06.11.2003 at 20:42:24:
Kleru manjka karizme, naprednosti, prilagodljivosti, idejne ločenosti od institucije, nevtikanja v posvetne stvari (politiko, intimo, spolnost), obojestranskega transferja, adaptacija namesto trmasto vztrajanje v ultrakonzervatizmu, svobodomiselnosti, sprejetje dognanj in dosežkov moderne psihologije in psihiatrije.....  

Bravo, Exo, pod to se tudi jaz podpišem.

Kar se pa tiče pomena osebne svobode, ki bi ga naj krščanstvo vzpodbujalo in dogem, ki so v praktičnem življenju pomožnega pomena, to se zelo lepo sliši, vendar  jaz tega kljub odprtim očem in pripravljenosti na dialog pri kristjanih v več desetletjih srečevanj in skupnega življenja nisem doživela. Lepo je govoriti o tem, mislim pa, da je pomembneje tako živeti. Kje ste, svobodomiselni kristjani, rada bi vas spoznala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #153 - 06.11.2003 at 22:35:47
 
lola wrote on 06.11.2003 at 21:23:54:
Kje ste, svobodomiselni kristjani, rada bi vas spoznala.
Tukaj sem, draga lola, tukaj sem. Živ, osebno, s telesom, dušo in duhom. In zagotavljam ti, da mene krščanstvo zares osvobaja in osrečuje. Veselim se življenja, ki mi je darovano in ki ga tako lahko delim z drugimi, tudi s teboj v tem primeru.

Exo je pa o duhovnikih tudi dobro zapisal. Le to bi rad dodal, da jaz srečujem mnogo bolj številne tiste dobre duhovnike, ki ne delajo razlike med "vernimi" in "nevernimi", ampak se do vseh obnašajo enako velikodušno. Tudi so mnogi predvsem duhovniki, nikarkšni politiki, resnici na ljubo sem to moral zapisati. Sicer pa o.k.
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #154 - 07.11.2003 at 02:10:19
 
Samson wrote on 06.11.2003 at 22:35:47:
Exo je pa o duhovnikih tudi dobro zapisal. Le to bi rad dodal, da jaz srečujem mnogo bolj številne tiste dobre duhovnike, ki ne delajo razlike med "vernimi" in "nevernimi", ampak se do vseh obnašajo enako velikodušno. Tudi so mnogi predvsem duhovniki, nikarkšni politiki, resnici na ljubo sem to moral zapisati. Sicer pa o.k.


Škoda le, da se najvišji po činu med slovenskimi duhovniki, le preveč ukvarja s politiko. Namesto, da bi bolj ovčice pasel.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #155 - 07.11.2003 at 08:37:37
 
* DylanDog se podpiše pod zgornji post, pod post od Lole,  in še enkrat copy/paste vse svoje

In vtikanje v šolski sistem je še ena stvar ki mi dviguje dlake in kocine.


Grin

Z spoštovanjem, Dylan Dog
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #156 - 07.11.2003 at 09:03:51
 
Evo, če rečem tole takole andres.

Okolje foruma bi po vsej verjetnosti nekako omogočalo, topic za vez med krščanstvom in osebno ter duhovno rastjo.

Nikakor pa ne razlaganja forumovcem kaj je prav in kaj ne, kaj je res in kaj ne.
Razlaganja krščanstva, v tem stilu forum ne podpira.

Za razlage tega, okolje na forumu ni namenjen in iz tega vidika je samson napisal veliko stvari, to ja. Kot vez oz lastne izkušnje globine sebe, pa ne tako veliko.
Zato sem rekel prehodno obdobje če bo o tem akj več bomo urejal stavri.

Veliko ljudi ga je res iz drugega vidika spraševalo o krščanstvu, so določene stari obsodili in so zahtevale pojasnila, ne pa tudi neko razlaganje o tem, da je ena in endina prava stvar in to nekak ne sodi sem.

spadajo pa izkušnje, spada pa ideja kako približat new age krščanstvu, kako odpret stvari v krščanstu to kar rkc sedaj mal manj a še vedno zavira, ne samo krščanstvo, da ne bo pomote, ta je v osnovi ok, ampak rkc.

Če bi samson delal v tej smeri, da bi podal poglede na znanja, ki se jih tu gor pogovarjamo iz krščanskega vidika ok. Recimo reinkarnacija kot on razume, ne da bo sedaj navajal neke citate iz svetega pisma, v stilu tako je...
oz če bi zanja o katerih tu teče beseda predstavljal rkc in bi hotel met naše razlage in podproro tu gor ok.

za razalge krščanstva kot takega pa gre vsak lahko če tako čuti v cerkev, v okolje kjer se to pogovarjajo in se tam izobražuje te stvari.

tako je to in tega tudi obratno verjetno nebi mi podpiral, da bi šli naši v cerkev in tam razpravljal recimo o teh stvareh o katerih tu teče beseda.

Ne vsaka stvar ima svoj namen in zakaj bi zdej to neki drugače delu? jaz spoštujem ljudi v cerkvi in nikol ne govorim tam tega. zakaj bi? če se ne strinjam povem to drugje. Drugič.
lahko pa na nekem drugem teritiriju postavimo novo drugačno okolje, oz ga samson lahko postavi sam.

Tu na forumu obstaja zame zaželjena edino vez, razlaganje pa spodbujam v smeri, da naj vsak sam bere te stvari kot se mu razodevajo, če pa rabi več pa to obstaja drugje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #157 - 07.11.2003 at 10:01:18
 
Do sedaj so podprli Samsonov predlog:
Samson, bp, Harry. Jakob, Bartolome Las Casas, vida, exo, titanic, Andres, Lance, to je 10 glasov

Proti so bili BT, gape, ten, Dylan, Kali, veronika, A., Amstel, Valentina to je 9 glasov

Za Devi stojchija in morda se koga nisem uspel razbrat ali so oddali kaksen glas ali ne. Glasov gostov nisem stel iz znanih razlogov, ena oseba lahko na ta nacin odda vec glasov.

Trenutno je videti, da vecina, sicer marginalna vecina, podpira uvedbo. Tako da mene zanima, a je ta razprava brez veze, do kdaj se glasuje in kaj se bo zgodilo, ko bo glasovanje  zakljuceno. A.?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #158 - 07.11.2003 at 10:26:07
 
nekak takole samson ponovno definiraj rubriko in opis na kratko kaj bo se notri pisalo, da bo čisto jasno.

potem naj se počaka, da se vidi, če se kdo premisli in da drugačno željo oz. še ostali se jasno opredelite.

glede samega odpiranja je takole, argumetni so bili predstavljeni z obeh strani.
forum je omejen z os ta pa razlage ne podpira, podpira sodelovanje, pomoje se bo samo v to smer lahko odprlo kaj.

predlog za prehodno obdobje(da rubrika ostane takšna kot je) ostane, a se zmanjša na tri mesece, da vidimo ali se razvija tja kamor je namenjeno.

V tem času se lahk stvari spemenijo tudi v smislu, da bo za to več ali manj podpore.
Seveda je reciporočnost zaželjena tud z njegovega foruma.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #159 - 07.11.2003 at 12:09:14
 
Devi wrote on 31.10.2003 at 22:28:20:
Te sicer razumem, te pa ne podpiram, ...

tole se šteje za proti.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #160 - 07.11.2003 at 12:46:34
 
Še dobr, de Osho ne bere foruma, ker bi si čeljust izpahnil od smeha...

Mimogrede: kaj je to "svobodomiselni kristjan"?

Tipček, ki gre v soboto zvečer na veselico se napit, v nedeljo zjutraj k maši, popoldne pelje mamo na obisk k žlahti, zvečer si ga pa doma sam na roke meče?!
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #161 - 07.11.2003 at 12:49:09
 
Grin
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
klimax
3
***
Offline

there is moment as you're
waking, when you become
aware of the real world
around you, but you're
still dreaming
Posts: 176

Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #162 - 07.11.2003 at 13:12:07
 
Bom citiral prvi Samsonov stavek...

Quote:
Hare Krishna, Zen budizem, razno razni budizmi in religiozna eksotika vseh vrst, reiki, - neznanska vrsta verstev in gibanj, ki jih očitni "navdušeni pripadniki" daljnih eksotičnih "resnic" običajno sploh ne razumejo, kaj šele dodobra poznajo.... Vsega tega kar mrgoli na tem živahnem forumu. In ne morem si kaj, da bi ne zaklical: OJOJ, ENA SAMA UBOGA MODA, VARANJE SAMEGA SEBE IN DRUGIH!


1. Glede na Samsonov odnos do nekrscanskih tem,  povzdigovanje krscanstva nad oblake, govoriti o tem, da so nase korenine vse krscanske, neargumentiranje zastavljenih vprasanj s tipicnimi odgovori "ne razumes dobro" in podobno, me vse tole skupaj spominja na pokristjanjevanje...

2. Kaksna je razlika med kvaliteto posta, ki ga Samson lahko napise pod rubriko Religije in rubriko Krscanstvo...
Kaksna je razlika med prebranim postom v rubriki Religije in v rubriki Krscanstvo ? Je krscanstvo kaj vec kot religija ? Ce bi Samsonu res bilo toliko do tega, da bi nam prikazal krscanstvo v pozitivni luci, bi to storil lahko tako da bi odprl kaksno novo temo o krscanstvu, ne pa tole... Kot da bo potem, ko bo nov directory vse drugace... ???

3. Ce bi kdo prisel na forum www.mladi.net in rekel, da zahteva directory recimo o Islamu, obenem pa se na tak nacin zalil vse verne, ces da RKC sucks, pa tudi ce bi imel za to veliko argumentov, ga najprej nobeden nebi jemal resno, brisali bi njegove poste, ali pa bi bil banan kar po hitrem postopku, kot se je to ze velikokrat zgodilo...

ODLOCNO PROTI...

Ta forum je za zgled ostalim forumom, ker ima toliko strpnosti, da Samsona se vedno jemlete resno in Samson bi se glede na stanje na svojem forumu lahko malce zamislil...

Sicer pa sem preprican, da nobenga nebi motilo, ce bi bila se ena rubrika krscanstvo,...ampak pri vsem tem se gre predvsem za princip in dvojno moralo, ki je pri Samsonu vec kot ocitna...
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #163 - 07.11.2003 at 13:20:26
 
* DylanDog DylanDog se podpiše pod zgornji post, pod post od Harrya, pod post od Lole  in še enkrat copy/paste vse svoje

again Wink Grin
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
Samson
5
*****
Offline

RKC je zakon!!!
Posts: 627

Re: KRŠČANSTVO - NUJNO potreben forum!
Reply #164 - 07.11.2003 at 14:01:32
 
Quote:
Do sedaj so podprli Samsonov predlog:
Samson, bp, Harry. Jakob, Bartolome Las Casas, vida, exo, titanic, Andres, Lance, to je 10 glasov

Proti so bili BT, gape, ten, Dylan, Kali, veronika, A., Amstel, Valentina to je 9 glasov

bp

Pomota!
Bp, gape je izjavil, da se bo ravnal po glasovanju večine. Glede na to, da si za moj predlog zapisal 10, proti pa 9, si očitno namenoma majčkeno potvoril podatke. Glede na gapeovo osebno izjavljanje on sodi k večini, torej je pravi rezultat 11:8 za samsona!

Zdaj mi pa lahko kar zaploskate! Hihi. Smiley
Back to top
 

Prijateljski pozdrav!&&&&KRISTUS NAS VSE LJUBI! &&Nikoli ne pozabi tega!&&&&Samson
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13