Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11046 times)
exorcist
Ex Member




Pesimistična ljubezen?
06.10.2003 at 18:14:56
 
Kaj je ljubezen? Vse ali nič, svetloba ali tema, morda manifestacija Boga, zlitje dveh duš, metafora, utopija, alkoholna omamljenost, kemija možganov, utvara, norost? Tolikokrat opevana, poveličana in v zvezde kovana ljubezen, ki je verjetno zgolj iluzija in igra pretkane narave, ki nas je pretentala, z "optično varko", na hormonih bazirajočo biološko ukano (krinko), da je poskrbela za reprodukcijski ciklus (mešanje genov) in si zagotovila nadaljevanje človeške specije (vrste), ker ve, da nismo zgolj nagonska bitja.

Katera emocija je še bolj afektivna, bombastična in čustveno nabita kot je ljubezen? To je njena nasprotno predznačena sorodnica - sovraštvo. Ali ni ljubezen enako egoistična kot sovraštvo, le da je manj preračunljiva? Sovraštvo se ekstraventirano odpira nazven, na druge, medtem ko pa ljubezen temelji na evforični sebičnosti in samozadostnosti dveh, svet okrog njiju sploh ne obstaja.

Mislite, da je z mano kaj narobe, ker ne verjamem v mistificirano in glorificirano ljubezen, niti ne verjamem v krilatega angelčka z otroškim obrazom, imenovanega Amor, saj vem, da ji rok trajanja kaj hitro poteče? Dobra je le sveža, ko pa je konzerva enkrat odprta, je že obsojena na propad. Če je pravočasno ne použijemo, pomažemo s kruhom in prebavimo, lahko služi le še enemu samemu namenu, da je gojišče za bakterije in plesni - love agar.

LP, realist
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #1 - 06.10.2003 at 18:31:27
 
Eh ja Narcisek,

Vse to, kar si nastel, je zacetek, nekaj kar te iztiri iz zagledanosti vase in pripravi do tega, da recimo naredis otroka, lahko ti pa tudi (ni pa nujno) pomaga, da vzpostavis ljubec odnos do drugega. Kljuc je v odnosu, ljubecem odnosu. Ljubezen ni nekaj v kar verjames ali pa ne verjames. Ljubezen je nekaj kar prakticiras, zivis ali pa ne zivis.

Pa milijon topikov je bilo ze na to temo, kar pomeni, da ni kaksne splosne telesne definicije obcutja in se je o tem tezko pogovarjat. Lahko pa se seveda pogovarjas o prakticiranju. Pa tudi na to temo je bilo odprtih milijon tem in izpostavljenih milijon tezav.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #2 - 06.10.2003 at 18:31:38
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Mislite, da je z mano kaj narobe,
Ne Grin

exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Če je pravočasno ne použijemo, pomažemo s kruhom in prebavimo,
Kaj mislis s tem?  Razlozi...   (?)

exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Ali ni ljubezen enako egoistična kot sovraštvo,
Mislim da ne.



Realist?  ..al,  pe-si-mist?

LOVE rulz!
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #3 - 06.10.2003 at 18:33:06
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Tolikokrat opevana, poveličana in v zvezde kovana ljubezen, ki je verjetno zgolj iluzija in igra pretkane narave, ki nas je pretentala, z "optično varko", na hormonih bazirajočo biološko ukano (krinko), da je poskrbela za reprodukcijski ciklus (mešanje genov) in si zagotovila nadaljevanje človeške specije (vrste), ker ve, da nismo zgolj nagonska bitja.
LP, realist

Temu jaz rečem stanje zmanjšane prištevnosti, trik narave za nadaljevanje vrste, vendar bi to definirala kot zaljubljenost.

Ljubezen se razvije šele kasneje, ko partnerja razvijata svoj medsebojni odnos in temelji na spoštovanju, zaupanju, naklonjenosti  in seveda privlačnosti. Resnična ljubezen ni posesivna, dovoli drugemu dihati in oditi. Ironično je, da takrat, ko imaš možnost oditi, z veseljem ostaneš. Takrat, ko pa se čutiš ujetega v "ljubezni", ko te partner želi ves čas ob sebi in samo zase, želiš izstopiti iz tega odnosa, saj to ni ljubezen, to je posedovanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #4 - 06.10.2003 at 18:52:28
 
lola wrote on 06.10.2003 at 18:33:06:
Temu jaz rečem stanje zmanjšane prištevnosti, trik narave za nadaljevanje vrste, vendar bi to definirala kot zaljubljenost.

Ljubezen se razvije šele kasneje, ko partnerja razvijata svoj medsebojni odnos in temelji na spoštovanju, zaupanju, naklonjenosti  in seveda privlačnosti. Resnična ljubezen ni posesivna, dovoli drugemu dihati in oditi. Ironično je, da takrat, ko imaš možnost oditi, z veseljem ostaneš. Takrat, ko pa se čutiš ujetega v "ljubezni", ko te partner želi ves čas ob sebi in samo zase, želiš izstopiti iz tega odnosa, saj to ni ljubezen, to je posedovanje.


Meni pa se zdi, da ni prave razlike med zaljubljenostjo in ljubeznijo oziroma je meja skoraj nevidna/zabrisana? Vse se mi zdijo z marcipanom okrašene leporečne besede, romatika pa to, ah, uh => preveč gledamo holivudskih limonad, realnost je drugačna.

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #5 - 06.10.2003 at 19:13:14
 
Ni razlike?  Med zaljubljenostjo in ljubeznijo je kr konkretna razlika.
Romantika?  Na Sarhovi lipi ali na Brestrniskem hribu v dvoje opazovat milijon luck v dolini, ..podarit iskrico v oceh skupaj z rozico in toplim stiskom roke..   ji povedat nekje tam, sej vseeno kje, da tvoje vesolje obstaja samo zaradi nje in da samo zaradi nje vse te zvede na nebu svetijo in delajo vecer caroben...  - je meni ok, pa ne gledam holivudskih limonad...   nasprotno, grejo mi na ..... .

Zaljubljenost ni isto kot ljubezen.

LP
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #6 - 06.10.2003 at 19:28:37
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Če je pravočasno ne použijemo, pomažemo s kruhom in prebavimo,
Kaj mislis s tem?  Razlozi...   (?)
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #7 - 07.10.2003 at 00:09:26
 
iz nekje drugje:

*************
a je možno da pri vsem tem kar počnem sam s sabo, pri vsem dobrem kar od sebe dam, a je madrfaking možno da še nikol do danes nism bil v ljubezni ???

preprosto ni mogoče ...  

sm prašu matejo ... a je ljubezen fizični filing ... a jo lahko začutš?
in pravi, da pomoje ne. zaljubljenost kao ja, ljubezen ne ... lahko eni posredno, ker se overall pač tolk krasno počutš ... tko da ... ... tko se men zdi ... vedno bolj, čeprov vem da sm tud napisu že, da je to verjetno fizični filing

pa tud po definiciji je ljubezen, četrti nivo, nad tretjim nivojem, čustva - filingi.
************

skratka exo, eno je zaljubljenost, drugo je ljubezen in tretje je brezpogojna ljubezen ... prvo ti da okus, drugo ti da pot, tretje pa je podcilj v razvoju človeka ...


lahko bi, za domačo nalogo recimo, vedno ko tako stvar pejstaš v nov thread, potem še poiščeš po forumu kaj je blo na to temo že povedanega ... ker smo to vse res že zelo podrobno obdelali ... kot ti je že bp povedu

bi mogoče najdu odgovor na svoje vprašanje ... mislm neki kar bi zadovoljilo to zaradi česar si to sploh napisu ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #8 - 07.10.2003 at 07:39:26
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:52:28:
Meni pa se zdi, da ni prave razlike med zaljubljenostjo in ljubeznijo oziroma je meja skoraj nevidna/zabrisana? Vse se mi zdijo z marcipanom okrašene leporečne besede, romatika pa to, ah, uh => preveč gledamo holivudskih limonad, realnost je drugačna.

Wink


Zaljubljenost doživljam bolj kot fizično privlačnost, pri kateri še hormončki mal podivjajo in občutim čisto telesne feelinge ko sem z osebo v mislih ali v realnosti. Se mi zgodi mimo moje volje.

Ljubezen pa... nima z zaljubljenostjo veze. Ljubiti se odločim zavestno. Približno so mi jasni tudi kriteriji, na podlagi katerih se odločim... Samo to je pa že čisto privatna zadeva. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #9 - 16.10.2003 at 20:35:03
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:52:28:
Meni pa se zdi, da ni prave razlike med zaljubljenostjo in ljubeznijo oziroma je meja skoraj nevidna/zabrisana? Vse se mi zdijo z marcipanom okrašene leporečne besede, romatika pa to, ah, uh => preveč gledamo holivudskih limonad, realnost je drugačna. Wink


Provare per credere.

A misliš, da bi ti lahko dovolj natančno opisala trenutke zaljubljenosti ali stanje ljubezni? Kako ti lahko opišem, kakega okusa je recimo, limeta? Kako, kakooooo? Tongue Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
n
Guest




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #10 - 17.10.2003 at 11:44:37
 
Exorcist.

Na to temo, temo ljubezni, se je res že toliko pisalo, da sem prepričana, da ti ne bomo povedali nič, kar še nisi slišal.

Torej, zakaj nočeš sprejeti. Eno od razlag. Katerokoli. Katera ti je bližja.

Zakaj toliko vprašanj. Nekako berem tvoj post kot post, v katerih bi jaz čutila neko nezadovoljstvo. Kot da del tebe želi verjeti v vse lepo in možno, pa tega nima možnost izkusiti. Si želiš ljubiti in biti ljubljen?

Za mene ljubezen ne pride z željo, ampak z dopuščanjem. V sebi. Enostavno ga imam rada. Ker si dovolim čutiti. Ob njem, z njim.

V pesmih je opevana zaljubljenost. Ljubezen je za mene nekaj dosti bolj umirjenega, harmoničnega. Varnost s toplino.

Kaj bi pravzaprav rad slišal, Exorcist?

N.
Back to top
 
 
IP Logged
 
n
Guest




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #11 - 17.10.2003 at 11:45:51
 
P.S.

Vsi odgovori so v tebi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #12 - 17.10.2003 at 14:37:21
 
Ne moreš, exo,  ljubezni pomočjo  verjetja skreirat. Je ne moreš z  nobenim  glorificiranjem  pa  mistificarnjem priklicat, da bi si jo pol prisvoju. Gre kvečjemu glih obratno: je že v  v teb, pa  se ji na  vse pretege upiraš, jo ignoriraš, jo testiraš pa se  ji ne upaš prepustit, ji zaupat. Ker velja, da nam  je vsem v pogubo, bi jo rajš skreiral pa jo  jo imel  pod komando kot da se ji pustil  osvojit in se ji  podredit. Nas jebe mal moški zavojevalski princip, ki je ven butal srednjeveškim vitezom, je treba zato znat mal ženskemu vseb prisluhnint, pa se mu pustit osvojit. Sej pol, ko se boš  ljubezni pustu  osvojit, jo  boš vsaj znal mistificirat pa glorificirat, ko itak ne boš pojma imel al jo zadržat al se je znebit al ji zavladat al se podredit pa kolikor je še stvari, ki bi si jih želu posmično pedenat, a se jih boš moral hkrat naučit.                  
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #13 - 17.10.2003 at 19:46:17
 
Prepustiti se ljubezni se lahko bojimo iz strahu pred ranljivostjo. Saj ko ljubimo, se popolnoma predamo in odpremo, zato smo takrat  najbolj ranljivi. In najbolj te lahko prizadene oseba, ki jo ljubiš. Največ travm, prepirov, tragedij se zgodi v družini, med partnerjema.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #14 - 17.10.2003 at 20:02:58
 
..se strinjam.


Ljudje ki jih "spustimo blizu" lahko naredijo največjo in najbolj krvavo rano..     ..a je treba to razčistit pri sebi, dati času čas,   ..treba je živet.
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2