Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 8160 times)
DylanDog
5
*****
Offline


Posts: 791
somewhere in space..
Gender: male
Re: Odpušanje
Reply #15 - 01.09.2003 at 19:38:11
 
Odpuščam, ok,  ...sam to res nima veze s krščanstvom,  ..vsaj pri meni ne......     odpustim ker sam tako želim,  tako živim...........    ker mi je potem bolje,  ..ker je to korak naprej.....
Back to top
 

Think P O S I T I V E
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Odpušanje
Reply #16 - 14.09.2003 at 20:26:48
 
exorcist wrote on 26.08.2003 at 08:55:46:
Izumetničena beseda odpuščanje je že tolikokrat bila uporabljena v vseh mogočih religijah, nazorih in filozofijah. Poseben poudarek na odpuščanju da krščanstvo. Sedaj pa me zanima zakaj je toliko govora o odpuščanju, napisanih toliko knjig, etc. nihče pa se ne drži tega ali sploh ni sposoben odpustiti. Meni se zdi to bolj ideološko odpuščanje, kot pa tisto pravo iskreno iz srca. Ali bi morali odpustiti vsakomur, neglede na prizadejane rane, ki nam je hote ali nehote storil?


Odpustiti je v osnovi dobro, če se s tem notranje osvobodiš. Blagor tistim, ki to zmorejo. Roll Eyes Wink

Ampak tista krščanska finta z nastavljanjem drugega lica je pa meni osebno nedoumljiva.  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Odpušanje
Reply #17 - 15.09.2003 at 11:32:09
 
Enkrat, ko sem se sam sprehajal po gozdu..kr tko, ker je bil lep dan, mi je rekel moj prijatelj Konfuzij (mi včasih kaj pove, tudi če ga ne vprašam)...ne odpustit, pozabit moraš. Ko sem ga pogledal, kot pač bk pogleda v nova vrata ali pa kam drugam tudi, je dodal, da pozabiti pomeni, ne imeti več v spominu....vedno, oziroma čimmanjkrat, oziroma nikoli.

Hm, se mi zdi, da sem hotel nekaj povedati, pa sem najbrž pozabil
Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: Odpušanje
Reply #18 - 15.09.2003 at 12:56:49
 
en_bk wrote on 15.09.2003 at 11:32:09:
Enkrat, ko sem se sam sprehajal po gozdu..kr tko, ker je bil lep dan, mi je rekel moj prijatelj Konfuzij (mi včasih kaj pove, tudi če ga ne vprašam)...ne odpustit, pozabit moraš


No, ja... Meni se pa to ne obnese. Pravzaprav ravno obratno. Ampak pejmo od začetka:

odpuščanje zame je kontra zameri. In zamera pomeni, da te nekdo prizadane, ti pa mu ne odpustiš. Po mojih izkušnjah zamera bremeni samo eno osebo - tistega, ki jo drži. In če se človek hoče rešiti tega bremena, mora najti način, da odpusti, torej da "od-meri" zamero. Torej odpuščanje največ koristi prav tistemu, ki odpušča. Mu prinese duševni mir. Ne pride pa zlahka.

Sam ponavadi kar nekako najdem način, da odpustim, pozabim pa ne. Torej, se pobotam in ne mečem naprej preteklih dogodkov, vendar sem vsaj nekaj časa previdnejši s to osebo - če te nekdo prizadane, se okruši tudi zaupanje in dokler se to znova ne zgradi, je človek pazljivejši. Pozabljanje pa bi pomenilo, da me drugič lahko nekdo drug ali celo isti človek znova prizadane na isti način.

Pozabljanje pa ni isto, kot potlačevanje problema in odmikanje le-tega v nedogled. Pretekla čustvena navlaka ima to neprijetno lastnost, da te dohiti in povozi kot valjar - ponavadi takrat, ko si že tako ali tako na tleh. In to vem, ker sem to že doživel. Če se ne soočiš s težavo, zamero ipd. in jo poskušaš pozabiti oziroma izbrisati iz spomina, te najde, zasači nepripravljenega in mahne po glavi. Pri čustvenih težavah res ne kaže prelagati na jutri, kar lahko storiš danes.
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Odpušanje
Reply #19 - 15.09.2003 at 14:08:44
 
bogglefreak20 wrote on 15.09.2003 at 12:56:49:
No, ja... Meni se pa to ne obnese. Pravzaprav ravno obratno.


Sem ga vprašal, pa je rekel da je stvar interpretacije, pa da je zame pomembno da:
- zamera (prevara, smrt, ker mi nekdo pokaže jezik....) boli mene, pa še kar paše zraven, pa kar ne paše,
-odpustim, ko spustim od ali pa iz sebe...
- pozabim, ko odpustim, da me spomin, če že pride, ne boli....
- ni lahko ali enostavno,
- ( že malce v smehu) je za nekaj že dobro,
- sploh ni nujno, da je na ta način, da le pomaga...

Lep dan
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Odpušanje
Reply #20 - 15.09.2003 at 14:38:23
 
Pomoje bi se mogli bolj osredotočit na vzroke in razloge zaradi katerih prihaja do "zamere" in ne toliko na proces "odpuščanja".

Cilj bi torej moral bit naravnan na iskanje in spoznavanje razlogov zakaj pride do "zamere", ne pa na iskanje primernih rešitev in na sposobnost "odpuščanja".

Da bo lažje razumljivo kaj hočem povedati bom dal en primer. npr. Janez stori fizično silo nad Lojzetom.

Lojze bi pomoje moral težiti k temu, da Janezu sploh ne bi "zameril" in the first place (ampak se mu pač v bodoče izogibal in ga poskušal razumet, da takšen pač Janez je ) ne pa težit k temu, da zdaj ko je (že)jezen na njega, mu poskušat to odpustit oziroma iskati načine da to pozabi.

Skratka hočem povedat, da je potrebno odstranit problem v korenini, da sploh ne prihaja več do "zamer" , ne pa da "zamerimo" in potem iščemo načine kako to pozabit oz. odpustit.

hm..nevem če sem zdaj to razumljivo napisal...ampak naj bo



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
miha1
Guest




Re: Odpušanje
Reply #21 - 06.10.2003 at 19:08:19
 
bom se jaz napisal svoje skromno mnenje..
verjetno bom malo za mindom ponovil ker mislim da vem kaj hoce povedat..

*ce se vam zdi da morate odpustiti, potem ste morali nekoc obsojati*

ce prevec obsojate in ste mascevalni, potem je resitev iz tega, tako da odpustite vsem..  pa zame odpuscanje ni nekaj svetniskega al alturisticnega,.. gre za to da s tem k drugim odpuscas, tut seb odpuscas.. ker so ljudje kot zrcalo.. in ponavadi obsojamo tisto kar nas pri sebi moti oz nam tega primankuje, potem sledi da ubistvu sebi odpuscamo da smo oz nismo taki..  najbl zanimiv se mi zdi to, da sm jes to cist posteku sele na  v konkretni situaciji v zivljenju, ko sem se zalotil ko sem sebe "hotel obsodit", pa sem pomislil kaj pa ce bi nekdo drug to bil- njemu bi pa odpustil oz ubistvu ga sploh nebi obsodil, in tako sem se nehal obsojat za tisto stvar pac.. zapleteno

gre za dajanje ljubezni sebi, oz. ciscenje sovrastva in jeze v sebi..izgine iz vas, in vas pomiri..
sicer pa ko se boste znebili potrebe po obsojanju(pa verjetno se kaj), vam sploh ne bo treba vec odpuscat

Back to top
 
 
IP Logged
 
miha1
Guest




Re: Odpušanje
Reply #22 - 06.10.2003 at 19:13:10
 
ma presneto narobe sem kliknil in je sel post kar "v zivo". se opravicujem za zmedo

hotel sem povedati da sem to nacelo dojel sele v praksi ceprav sem nekaj o odpuscanju ze bral prej.
Back to top
 
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Odpušanje
Reply #23 - 09.10.2003 at 16:43:44
 
Mogoče vam bo to čudno, ampak kdaj zares odpustiš?

Jaz priznam, da sem imela z nekaterimi slabe izkušnje in da jih nimam ravno najraje. Sama pri sebi sem si rekla. Saj je ok, so ravnali v določenih situacijah najbolje kot so znali.

Odločim se in jih odpustim in sebi. - Takrat res tako mislim in tudi čutim.

Vendar, ko mine nekaj časa in če se spomnim na tiste osebe, se mi porajajo neprijetni občutki. Spomnim se preteklih situacij in ni nič drugače. Nimam jih nič bolj rada.

Rane pri meni celi čas. Stvari pozabim... Stvari ostanejo nedorečene. Vse se pozabi in ostane le medel spomin.

Ali je to odpuščanje?
Res bi rada vedela kako naj to naredim. Imam voljo!
Back to top
 
 
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: Odpušanje
Reply #24 - 09.10.2003 at 16:54:24
 
odpustial sem že, a zaradi sebe, ne zaradi nje. Pozabila pa nisem nikoli.

pa sem res odpustila? sem, toda sedaj vem, kakšna je, in vem kaj lahko pričakujem od nje in sem pripravljena na vse.

vedno pa odpuščamo zaradi sebe.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
soncnica
3
***
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 235

Re: Odpušanje
Reply #25 - 09.10.2003 at 17:26:36
 
Ja prav je tako, da odpuščamo zaradi sebe. Tu se 100% strinjam.

Vendar meme zanima kako veš, da si res odpustil? Ko ti je vseeno? Ko imaš to osebo rad?

Kaj čutiš do osebe, ko ji odpustiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Girl
1
*
Offline


Posts: 6

Re: Odpušanje
Reply #26 - 18.12.2003 at 09:34:59
 
zanima me, kako lahko odpustiš samemu sebi? Kajti drugim, ki so mi kaj naredili, odpustim. Zakaj ne morem na enak način tudi sebi?
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpušanje
Reply #27 - 18.12.2003 at 10:05:08
 
Girl wrote on 18.12.2003 at 09:34:59:
zanima me, kako lahko odpustiš samemu sebi? Kajti drugim, ki so mi kaj naredili, odpustim. Zakaj ne morem na enak način tudi sebi?


Kaj so ti pa naredili?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Odpušanje
Reply #28 - 18.12.2003 at 11:22:22
 
Girl wrote on 18.12.2003 at 09:34:59:
zanima me, kako lahko odpustiš samemu sebi?




sebi se ne odpušča - lahko pa se sprijazniš s stanjem stvari

(načeloma pač ti meni lahko odpustiš samo to, kar sem jaz storil tebi - sebi lahko odpustiš, kar si storila sebi)

sicer je pa odpuščanje po defoltu nekaj, česar si sami ne moremo talati (odpustkov pa Cerkev ne prodaja več)




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Odpušanje
Reply #29 - 18.12.2003 at 13:02:33
 
Girl wrote on 18.12.2003 at 09:34:59:
zanima me, kako lahko odpustiš samemu sebi? Kajti drugim, ki so mi kaj naredili, odpustim. Zakaj ne morem na enak način tudi sebi?


Quote:
Kaj so ti pa naredili?


Mogoče bi mogla vprašat - kaj ti niso naredili? No, pol tu dalje pa bodi sama sprememba, ki jo želiš ob zavedanju drugosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3