Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 10603 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #30 - 05.09.2003 at 12:44:18
 
Z razumom ni nič narobe, če se zavedaš njegovih trikov, zmožnosti in muh. Kljub temu je njegova pomoč neprecenljiva pri spoznavanju sveta okoli nas in nenazadnje tudi pri uspešnem delovanju v tem svetu.

Spoznavanje je proces ki naše predstave o svetu nenehno izboljšuje in vsakdo,  ki je sam pred sabo pošten,  bo znal priznati svojo morebitno napačno predhodno razlago.

Svet kot ga vidimo in občutimo je le naša razlaga tega, kar vidimo in občutimo in ki se od dejanskega stanja lahko tudi precej razlikuje zaradi naših umskih poenostavitev. To kar mi mislimo (in občutimo), da je realnost, so dejansko le naše interpretacije realnosti.

Največje zlo, ki ga pa tukaj vidim, je ravno v trmarjenju in načelnem vztrajanju pri nekakšnih "večnih" ideoloških resnicah, za katere postaja z novimi spoznanji vedno bolj očitno, da nimajo nobenega smisla in realne podlage.

Čeprav je bilo nekaterim težko priznati, se Zemlja vendarle še naprej vrti in ni ravna in ljudje na drugi strani "ne popadajo dol".   8)


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Rael - verstvo
Reply #31 - 05.09.2003 at 12:56:26
 
Bardo_Thodol wrote on 05.09.2003 at 12:44:18:
Z razumom ni nič narobe, če se zavedaš njegovih trikov, zmožnosti in muh. Kljub temu je njegova pomoč neprecenljiva pri spoznavanju sveta okoli nas in nenazadnje tudi pri uspešnem delovanju v tem svetu.

s cim pa lahko prepoznamo trike razuma? ... in ce vemo, da on vcasih deluje po trikih (torej nas zavaja), kako vemo kdaj ga uporabit in kdaj ne? kaj je tisto kar je "visje", "zmoznejse", od kjer lahko opazimo "pomankljvosti" nasega razuma?

Quote:
Spoznavanje je proces ki naše predstave o svetu nenehno izboljšuje in vsakdo,  ki je sam pred sabo pošten,  bo znal priznati svojo morebitno napačno predhodno razlago.

postenost/iskrenost je najvisja vrlina ja.

Quote:
Svet kot ga vidimo in občutimo je le naša razlaga tega, kar vidimo in občutimo in ki se od dejanskega stanja lahko tudi precej razlikuje zaradi naših umskih poenostavitev. To kar mi mislimo (in občutimo), da je realnost, so dejansko le naše interpretacije realnosti.

torej realnost je. dejansko stanje je. ker ce je ne bi blo, pol si je tud mi ne bi mogl po svoje interpretirat/obcutit, a ne? se prav realnost priznavate, hkrati pa pravite, da se dejanskega stanja oz. realnosti sploh ne da dokoncno spoznati? cemu se pol sploh trudite vi pridt k temu "nemogocemu" cilju?

Quote:
Največje zlo, ki ga pa tukaj vidim, je ravno v trmarjenju in načelnem vztrajanju pri nekakšnih "večnih" ideoloških resnicah, za katere postaja z novimi spoznanji vedno bolj očitno, da nimajo nobenega smisla in realne podlage.

zgori si napisu da realnost je, da dejansko stanje je. tukaj pa spet ne verjames v svojo lastno trditev. spekuliranje in negotovost iz trenutka v trenutek? kako boste s tem dosegl mir, ki je vas cilj?

Quote:
Čeprav je bilo nekaterim težko priznati, se Zemlja vendarle še naprej vrti in ni ravna in ljudje na drugi strani "ne popadajo dol".   8)

res je. tezko je priznati zmoto. tako meni, kot tudi tebi jo bo tezko, ko bova opazla katerim "informacijam" trenutno zaupava, ki na pretkan nacin obljubljajo, da naju bojo naredile mirne, srecne in zadovoljne.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #32 - 05.09.2003 at 13:05:40
 
Trike razuma lahko spoznaš samo z njegovo uporabo   8)

A zakaj se potem trudimo, če je vse kar vemo o svetu, le interpretacija razuma?
Zato ker nam je razum dan in ker nam omogoča boljše delovanje v svetu.
Misliš, da bi  mi zdajle lahko takole lepo klepetali po internetu, če nam pri tem ne bi pomagal razum in znanost, ki je zbir  naših dosedanjih spoznanj o svetu in ki nam je to omogočila.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Rael - verstvo
Reply #33 - 05.09.2003 at 13:21:16
 
Bardo_Thodol wrote on 05.09.2003 at 13:05:40:
Trike razuma lahko spoznaš samo z njegovo uporabo   8)

kaj pa ce je spoznanje teh trikov razuma, ki jih spoznamo z uporabljanjem razuma spet le trik?

kako bos ti z izkljucno pomocjo neresnice spoznal resnico? kako bos ti z izkljucno pomocjo teme spoznal svetlobo? kako bos ti z izkljucno pomocjo razuma spoznal njegove pomankljivosti? Wink

no comment.

postenost je zares vrlina.

Quote:
A zakaj se potem trudimo, če je vse kar vemo o svetu, le interpretacija razuma?
Zato ker nam je razum dan in ker nam omogoča boljše delovanje v svetu.

se prav pomoc razuma nam omogoca boljse delovanje v svetu, ceprav hkrati vemo, da izvaja trike, da nas lahko zavede, da popaceno interpretira itd.?

no comment.

Quote:
Misliš, da bi  mi zdajle lahko takole lepo klepetali po internetu, če nam pri tem ne bi pomagal razum in znanost, ki je zbir  naših dosedanjih spoznanj o svetu in ki nam je to omogočila.

mislis, da bi ti lahko zdle tipkal po internetu, ce ti ne bi nekdo dal tega razuma? al si si ga dal sam? oz. je prisel po neki "avtomatiki", ki je kasneje omogocila "svobodno voljo".

Smiley , tvoja teorija se glasi, iz avtomatike je prisla svobodna volja, iz materije je prislo zivljenje, iz enosti je prisla dvojnost, iz nica je prislo nekaj,...  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #34 - 05.09.2003 at 13:37:38
 
Quote:
Smiley , tvoja teorija se glasi, iz avtomatike je prisla svobodna volja, iz materije je prislo zivljenje, iz enosti je prisla dvojnost, iz nica je prislo nekaj,...  Grin

Tisto, da je iz niča je prišlo nekaj si dodal ti, to ni moja teorija.
Jaz trdim, da če so potenciali, potem ni nastalo iz nič.

Interneta naprimer pred 100 leti še ni bilo, iz česar pa ne moreš sklepati, da je nastal iz nič. Obstajali so naravni potenciali za internet, ki so omogočili njegov nastanek.

Tako, jaz sem svoje povedal, zdaj me lahko pa še ti malce nasmejiš s svojimi teorijami  in razlagami 8)

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Rael - verstvo
Reply #35 - 05.09.2003 at 13:59:02
 
Bardo_Thodol wrote on 05.09.2003 at 13:37:38:
Interneta naprimer pred 100 leti še ni bilo, iz česar pa ne moreš sklepati, da je nastal iz nič. Obstajali so naravni potenciali za internet, ki so omogočili njegov nastanek.

torej vse itak ze obstaja v potencialu in v za to primernem okolju se ta stvar lahko "razcveti"?

Quote:
Tako, jaz sem svoje povedal, zdaj me lahko pa še ti malce nasmejiš s svojimi teorijami  in razlagami 8)

fenomen zivljenja, ki bi ga ocitno rad dojel, ga bos zelo tezko dokler se izkljucno oklepas ne dovolj zmoznih instrumentov zaznave iz katerih trenutno pridobivas informacije. ampak v tem ni vse slabo. cez tok in tok casa ko bos pri prakticni uporabi teh instrumentov spoznal njihove pomankljivosti, zelja po spoznanju pa se ne bo potesena, bos postal "ponizen". v tisti poniznosti se ti bojo stvari razodevale same od sebe in dosegel bos tisto po cemer hrepeni tvoje srce.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #36 - 05.09.2003 at 15:32:16
 
Quote:
cez tok in tok casa ko bos pri prakticni uporabi teh instrumentov spoznal njihove pomankljivosti, zelja po spoznanju pa se ne bo potesena, bos postal "ponizen". v tisti poniznosti se ti bojo stvari razodevale same od sebe in dosegel bos tisto po cemer hrepeni tvoje srce.


Ti se kar tolaži, ampak samo od sebe se ne bo nič razodelo, pa če boš še tako ponižen!

Proces spoznanja je dolgotrajen in nič kaj lahek.
"Ponižnost" bi pa lahko razumel tudi kot odprtost (nedogmatičnost) in kot zmožnost prijaznejšega sprejemanja tako materialnega sveta in naših inštrumentov (pa kakršni že so).


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Rael - verstvo
Reply #37 - 05.09.2003 at 16:01:28
 
no, upam, da ti bo uspel.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #38 - 05.09.2003 at 16:15:39
 
Quote:
no, upam, da ti bo uspel.


Jaz tudi upam, da bo tebi uspelo ...



Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Rael - verstvo
Reply #39 - 06.09.2003 at 10:33:11
 
Bardo_Thodol wrote on 05.09.2003 at 12:44:18:
Z razumom ni nič narobe, če se zavedaš njegovih trikov, zmožnosti in muh. Kljub temu je njegova pomoč neprecenljiva pri spoznavanju sveta okoli nas in nenazadnje tudi pri uspešnem delovanju v tem svetu.


Prav imaš: brez razuma ne gre.

Ampak, a veš, kaj je največji trik razuma, v katerega si se ti tako očitno ujel?

Največja ukana uma je v tem, da trdi, da poleg njega nič ne obstaja, oziroma, da so vse pod- in nad-umske sestavine bivanja blodnje, kot jim ti praviš.

Pa lep' se mej!

Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Rael - verstvo
Reply #40 - 06.09.2003 at 11:46:24
 
Jakob_Ostrjan wrote on 06.09.2003 at 10:33:11:
Ampak, a veš, kaj je največji trik razuma, v katerega si se ti tako očitno ujel?

Največja ukana uma je v tem, da trdi, da poleg njega nič ne obstaja, oziroma, da so vse pod- in nad-umske sestavine bivanja blodnje, kot jim ti praviš.

Napačno posploševanje (s strani tvojega uma  8) ).
Kje sem pa trdil, da poleg uma ne obstaja nič in da so blodnje vse, česar se z razumom ne da dojeti?

Sicer pa je že moj sinonim, ki ga uporabljam na forumu (Bardo Thodol) dovolj pomenljiv. Gre za naslovni izraz iz Tibetanske knjige mrtvih in pomeni posmrtno raven bivanja, skratka nekaj, kar je razumsko praktično nemogoče dojeti.


Povsem jasno mi je, da obstajajo področja, ki jih je razumsko nemogoče zajeti.
Ne boš verjel, ampak take omejitve so na nekaterih posebnih področjih (matematike) dokazali celo s pomočjo samega razuma. Samo pomisli, razum je sam sebi dokazal, da obstajajo področja, ki so izven njegovega dometa.
Nekoč je že tudi filozof  Witgenstein nekaj zaslutil in omenil, da obstajajo področja, o katerih je enostavno nemogoče govoriti (če privzamemo, da je govor, jezik, tisti osnovni atribut razuma), ko je izjavil "O čemer ne moremo govoriti, je treba molčati"

Najbrž pa se vsi strinjamo, da obstajajo tudi take banalnosti, ki jih je mogoče z nekaj preprostimi preverjanji zlahka uvrstiti med blodnje.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3