Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 19184 times)
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #15 - 13.09.2003 at 20:00:39
 
Quote:
Bi pa še drugače vprašala: KAJ JE ZAVEDANJE?  In kakšna je razlika med samozavedanjem in zavedanjem?  


Zakaj pa ti je to pomembno ? Hočeš, da ti jaz postavljam merila ?
Grin

R.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #16 - 13.09.2003 at 20:02:01
 
Quote:
Če jo najdeš, s tem ločuješ, a ne?  


Brez ločevanja, ljudje ne bi obstajali.


Robi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #17 - 13.09.2003 at 20:06:13
 
Sicer pa samozavesti (tisto, kar verjamemo, da bi naj to bilo), ni možno pridobiti direkt.
Gre se le za neke človeške lastnosti, ki so pač trenutno v modi. Največkrat pa se gre le za iskanje moči.


Zavedanje samega sebe ali samozavedanje pride z razumevanjem in spoznavanjem sebe, svojih občutkov, prepričanj..... In če to počneš, se niti ne sprašuješ za samozavest.

Robi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #18 - 13.09.2003 at 20:25:46
 
Amy wrote on 16.08.2003 at 21:15:06:
Živjo!

Že vse življenje imam težave zaradi pomankanja samozavesti in odločnosti. Zaradi tega v marsikaterem trenutku izpadem čudno ali pa se raje kar umaknem. Zanima me, kako bi si lahko pridobila več samozavesti? Kaj lahko storim? Ima še kdo podobne težave? Kakšen nasvet? hvala za pomoč že vnaprej. Zares me zanima kaj še lahko storim, če sploh kaj...  ???  Cry

Kaj pa si do zdaj storila ?

Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #19 - 14.09.2003 at 10:59:54
 
Samozavest je tesno povezana s tem, kakšno podobo imaš o sebi. Če je samopodoba dobra, potem človek poseduje veliko samozavesti. Samopodoba pa je posledica 1)povratnih informacij, ki ti jih je okolje (predvsem v otroštvu) dajalo in 2)tvojega načina, kako si te informacije sprejela in interpretirala. Zatorej:
Če je okolje bilo "dovolj dobro", je lahko problem v tvojih zaznavah in interpretaciji. V tem primeru ti bo koristilo tisto, kar je gape napisal, da samo sebe avtosugestivno prepričuješ, da si samozavestna, lepa, pogumna....  in čez čas bo to postalo del tebe. Kajti ko spremenimo svoje razmišljanje in vedenje, se avtomatsko zraven spremeni čustvovanje in občutki. To je ful tesno povezano.

Če pa so tvoje zaznave v bistvu ustrezne in imaš to smolo, da živiš v okolju, ki ti je tuje, drugačno od tebe, potem je zelo verjetno, da si ves čas dobivala same negativne povratne informacije o sebi in si svoj pristni jaz zatrla, da bi vsaj približno ugajala okolju. To pa ne gre tako preprosto oz. sploh ne gre!!
Kajti v tem primeru človek izgubi stik s samim seboj. Ne boš verjela, koliko je tega med ljudmi.  Sad V tem primeru se posveti sama sebi in poskušaj ponovno odkriti, kdo si. Počni stvari, katere si resnično želiš (vzgib naj prihaja iz tvoje notranjosti), ne pa to, kar se pričakuje od tebe. In ko ti bo to uspelo, boš začutila, kdo si, kaj te osrečuje... Takrat boš svobodna. In takrat se s samozavestjo ne boš več imela potrebe ukvarjati, ker se boš itak zavedala sebe. Ampak, ja ,no, navzven pa boš delovala samozavestno Wink Cheesy.
Pa lep pozdrav! Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #20 - 14.09.2003 at 12:43:48
 
Amy wrote on 16.08.2003 at 21:15:06:
Zanima me, kako bi si lahko pridobila več samozavesti?


Samozavest, v smislu dobrega počutja v svoji koži, si "lahko" pridobiš s spremenjenim mišljenjem o sebi. Samo-zavestne občutke, dobre občutke o sebi, podpira ve'denje, da si vredna, da si ok.
To je temelj. Mislim sledijo občutki. Občutkom in čustvom pa vedenje, življenje.
"Lahko" sem dala v navednice, ker pač to ni lahko spremeniti. Menda, se da.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amy
1
*
Offline

Ne spreminjaj sebe zaradi
drugih
Posts: 15
Earth
Gender: female
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #21 - 14.09.2003 at 15:14:16
 
Lilith wrote on 14.09.2003 at 10:59:54:
Kajti v tem primeru človek izgubi stik s samim seboj. Ne boš verjela, koliko je tega med ljudmi.  Sad V tem primeru se posveti sama sebi in poskušaj ponovno odkriti, kdo si. Počni stvari, katere si resnično želiš (vzgib naj prihaja iz tvoje notranjosti), ne pa to, kar se pričakuje od tebe. In ko ti bo to uspelo, boš začutila, kdo si, kaj te osrečuje...

V tem je verjetno problem. In stvari je sedaj težko spremeniti. Saj poskušam, ampak ni nikogar, ki bi me razumel. potem vedno znova obupam... Kdaj se vprašam, če je vse skupaj sploh vredno...  ???
Back to top
 

You must teach your children that the ground beneath their feet are the ashes of your grandfathers. So that they will respect the land, tell your children that the earth is rich with the lives...
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #22 - 14.09.2003 at 16:58:42
 
Quote:
Če pa so tvoje zaznave v bistvu ustrezne in imaš to smolo, da živiš v okolju, ki ti je tuje, drugačno od tebe, potem je zelo verjetno, da si ves čas dobivala same negativne povratne informacije o sebi in si svoj pristni jaz zatrla

Mislim, da nihče ne živi v okolju, ki mu je tuje.
Naše okolje, naši odnosi nam vedno kažejo naš pristni jaz. Preko odnosov vidimo, kdo smo. Saj vedno hočemo sebi dokazati, da je to res, kar verjamemo in če verjamem, da nisem samozavesten, bom v takšnem okolju, ki mi bo to omogočalo. Ali pa sam izsilim vedno takšne situacije, ki mi dokazujejo resnico o sebi (ali samopodobo).

Njen pristni jaz je prepričan, da je nesamozavesten in tako mora biti. Zakaj ? Ker je to njena resnica. Ta resnica je nastala pod vplivom vzgoje in s tem ustvarjanja samopodobe.

Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #23 - 14.09.2003 at 17:02:44
 
Amy wrote on 14.09.2003 at 15:14:16:
V tem je verjetno problem. In stvari je sedaj težko spremeniti. Saj poskušam, ampak ni nikogar, ki bi me razumel. potem vedno znova obupam... Kdaj se vprašam, če je vse skupaj sploh vredno...  ???


Samo želja, da spremenim in direktno hočem delovati na situacijo ali odnose, je ravno tako, kot, če bi hotel z zdravili le prikriti simptome ali pa kot, če bi bil žalosten, pa bi jemal hormone sreče. Smiley

Pojdi v sebe, otroštvo, vzgoja, starši.....

Robi.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #24 - 14.09.2003 at 18:41:15
 
Quote:
Njen pristni jaz je prepričan, da je nesamozavesten in tako mora biti. Zakaj ? Ker je to njena resnica. Ta resnica je nastala pod vplivom vzgoje in s tem ustvarjanja samopodobe.

Robi.


Lažni self oz lažni jaz nastaja zaradi pričakovanj okolja. Če se vedemo tako, kakor okolje od nas pričakuje, potem smo nagrajeni, sicer zavrženi. Otrokovo preživetje pa je tesno povezano z ljubeznijo, ki jo prejema iz okolja, sploh od svoje pomembne osebe. Zato otrok razvije lažni jaz in izgubi stik s samim seboj, svojimi potrebami, željami, interesi. In pristni jaz pokoplje, ker pristni jaz za okolje ni dovolj dober.  
Ampak tako ne sme in ne rabi biti! To se da kasneje, ko otrok odraste, spremeniti.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #25 - 14.09.2003 at 18:53:33
 
Amy wrote on 14.09.2003 at 15:14:16:
V tem je verjetno problem. In stvari je sedaj težko spremeniti. Saj poskušam, ampak ni nikogar, ki bi me razumel. potem vedno znova obupam... Kdaj se vprašam, če je vse skupaj sploh vredno...  ???


Amy, lep pozdrav.
Tudi jaz sem se v tvojih letih počutila, kot da sem z Lune, okrog mene pa sami Zemljani. In osnovna napaka je bila, da sem se v iskanju rešitve še zmeraj naslanjala na druge, namesto, da bi prisluhnila sebi.
Za začetek potrebuješ samo dovolj poguma, da si upaš izgubiti popolnoma vse. Ker ljudje se najpogosteje odpovedujejo samemu sebi, da ne bi izgubili drugih ljudi. Paradoks pa je, da vkolikor v odnosih nismo pristni, nimamo v teh odnosih itak nič za iskati.
Torej, če si pripravljena na najslabše, na čisti podn, se lahko prične pot navzgor. Za začetek se osredotoči na aktivnosti, ki ti nekaj pomenijo - od tu lahko črpaš energijo.
Pri povezovanju z ljudmi pa se ne osredotočaj na to, kaj si oni mislijo, pač pa na to, kako se TI počutiš. Če ti je za oditi - prav. Če ti je za ostati - in molčati - tudi prav. Ljudje, ki te bodo zaradi tega zasmehovali imajo sami s seboj veliko težav in takšnih v svojem življenju ne potrebuješ. Tisti, ki bodo ostali, so vredni tvoje pozornosti.
Naslednja stvar - lažje je vzpostaviti stik s posameznikom, kakor pa s skupino ljudi. Ker ljudje se skrivamo za skupino, saj se takrat ne rabimo individualno izpostavljati. Verjetno boš kmalu ugotovila, da je vsak posameznik na nekem področju ranljiv, da ima vsak svojo Ahilovo peto, da torej nisi edina z nelagodnimi občutki.

Želim ti veliko uspeha pri iskanju same sebe! Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #26 - 14.09.2003 at 23:39:03
 
Lilith wrote on 14.09.2003 at 10:59:54:
Samozavest je tesno povezana s tem, kakšno podobo imaš o sebi. Če je samopodoba dobra, potem človek poseduje veliko samozavesti. Samopodoba pa je posledica 1)povratnih informacij, ki ti jih je okolje (predvsem v otroštvu) dajalo in 2)tvojega načina, kako si te informacije sprejela in interpretirala. Zatorej:
Če je okolje bilo "dovolj dobro", je lahko problem v tvojih zaznavah in interpretaciji. V tem primeru ti bo koristilo tisto, kar je gape napisal, da samo sebe avtosugestivno prepričuješ, da si samozavestna, lepa, pogumna....  in čez čas bo to postalo del tebe. Kajti ko spremenimo svoje razmišljanje in vedenje, se avtomatsko zraven spremeni čustvovanje in občutki. To je ful tesno povezano.

Če pa so tvoje zaznave v bistvu ustrezne in imaš to smolo, da živiš v okolju, ki ti je tuje, drugačno od tebe, potem je zelo verjetno, da si ves čas dobivala same negativne povratne informacije o sebi in si svoj pristni jaz zatrla, da bi vsaj približno ugajala okolju. To pa ne gre tako preprosto oz. sploh ne gre!!
Kajti v tem primeru človek izgubi stik s samim seboj. Ne boš verjela, koliko je tega med ljudmi.  Sad V tem primeru se posveti sama sebi in poskušaj ponovno odkriti, kdo si. Počni stvari, katere si resnično želiš (vzgib naj prihaja iz tvoje notranjosti), ne pa to, kar se pričakuje od tebe. In ko ti bo to uspelo, boš začutila, kdo si, kaj te osrečuje... Takrat boš svobodna. In takrat se s samozavestjo ne boš več imela potrebe ukvarjati, ker se boš itak zavedala sebe. Ampak, ja ,no, navzven pa boš delovala samozavestno Wink Cheesy.
Pa lep pozdrav! Smiley


Ja, tocno tako. Mislim, da Slovenci slovimo po dokaj represivni vzgoji in premalo na pohvalah. Glavni vzrok, da osebek ni samozavesten je familija ponavadi s svojim zanicevalskim odnosom do otroka. Verjetno je to eden razlogov, da slovenci usmerjamo agresijo proti samemu sebi, zato tudi toliko samomorov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #27 - 15.09.2003 at 00:50:55
 
exorcist wrote on 14.09.2003 at 23:39:03:
Ja, tocno tako. Mislim, da Slovenci slovimo po dokaj represivni vzgoji in premalo na pohvalah. Glavni vzrok, da osebek ni samozavesten je familija ponavadi s svojim zanicevalskim odnosom do otroka. Verjetno je to eden razlogov, da slovenci usmerjamo agresijo proti samemu sebi, zato tudi toliko samomorov.


Mislim, da je kljub vsemu, beseda zaničevalski odnos malo prehuda. Ali lahko zaničuješ svojega otroka?
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #28 - 15.09.2003 at 10:53:57
 
Quote:
Mislim, da je kljub vsemu, beseda zaničevalski odnos malo prehuda. Ali lahko zaničuješ svojega otroka?


Res je tale trditev malo skrajna, ampak tudi taki se najdejo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kako pridobiti samozavest?
Reply #29 - 15.09.2003 at 11:51:27
 
Amy wrote on 16.08.2003 at 21:15:06:
Živjo!
Zanima me, kako bi si lahko pridobila več samozavesti? Kaj lahko storim?  Zares me zanima kaj še lahko storim, če sploh kaj...  ???  Cry




Začni verjeti vase!

- samozavest je samo vera v sebe in svoje moči

(drugega itaq nimaš)



uživaj!

(verjameš v vsemogoče - tudi v to, da ti manjka samozavesti, zakaj tega ne odvržeš in verjameš samo še v sebe)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3