Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 12962 times)
aryan
Ex Member




Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #15 - 31.07.2003 at 11:12:00
 
t wrote on 31.07.2003 at 10:57:12:
Tako, kot je teorija zajeta v prakso (vedno korak zadaj in nikoli v celoti).

zakaj zadaj ali spredaj? teorija in praksa sta vedno skupaj, ceprav sta razlicna.

nekateri se iz teorije naucijo pa pol opazjo in uporabjo v praksi, nekateri se pa iz prakse naucijo in opazjo ter dolocjo teorijo. teorija in praksa se vedno ujemata in komplementirata. sta eno, ceprav sta hkrati razlicno.

Quote:
Razum ima obstoj sam zase, vendar je z realnostjo pogojen (pri norcih na primer obstaja popolnoma neodvisno od običajne realnosti)

ce je razum pogojen z realnostjo pol ne obstaja neodvisno sam od sebe. tud pr norcih ne... tam je le tok vecja razlika, ampak se zmeri ni neodvisen.

Quote:
Če gledamo realnost kot celoto vsega, potem pomeni vsako drobljenje in razstavljanje (analiziranje) te realnosti predvsem obračanje iz celote na dele celote. Tako kot s seciranjem ubijemo telo in dobimo truplo, tako tudi z razumskim analiziranjem ubijamo celoto in namesto nje dobimo truplo ter njegove mrtve dele.

ja, sam razum je se zmeri prisoten, ker je odvisen/pogojen od realnosti kot si sam napisu zgori. zakaj je pol razum sploh prisoten, ce pa sam "probleme" dela? in, ali se ga da sploh popolnoma izklopit, ce je pa itak odvisen, torej znotri ene absolutne realnosti?

in, kdo prav, da z izklapljanjem ali negiranjem razuma lahko dosezemo kej prijetnejsega kot z njegovo uporabo? praksa enkrat govori v prid razuma, drugic pa ne. kaj zdej narest?

Quote:
Vidimo sliko predmeta. Vsaka stvar ima neko svojo obliko ali pa je brezoblična, vendar pa stvar in njena oblika nikoli nista isto.

moj point je bil, da le, ce so v originalni stvari (realnosti) nivoji, se te lahko reflektirajo v ogledalu ali posnetku. drgac se ne morjo. ce ni v izvoru, ne more bit v posledici.

stvar in oblika nista ista? najbrz res nista ista, ampak sta pa hkrati nerazdruzljiva, a ne? torej sta povezana in sta eno, ista, a hkrati razlicna.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #16 - 31.07.2003 at 11:52:39
 
Quote:
zakaj zadaj ali spredaj? teorija in praksa sta vedno skupaj, ceprav sta razlicna.

nekateri se iz teorije naucijo pa pol opazjo in uporabjo v praksi, nekateri se pa iz prakse naucijo in opazjo ter dolocjo teorijo. teorija in praksa se vedno ujemata in komplementirata. sta eno, ceprav sta hkrati razlicno.


Lepo razmišljanje, vendar žal zgrešeno.

Quote:

ce je razum pogojen z realnostjo pol ne obstaja neodvisno sam od sebe. tud pr norcih ne... tam je le tok vecja razlika, ampak se zmeri ni neodvisen.

ja, sam razum je se zmeri prisoten, ker je odvisen/pogojen od realnosti kot si sam napisu zgori. zakaj je pol razum sploh prisoten, ce pa sam "probleme" dela? in, ali se ga da sploh popolnoma izklopit, ce je pa itak odvisen, torej znotri ene absolutne realnosti?  


Ok. Zame je razum del nas, ki se je razvil iz nagona po preživetju, kot tak mora biti v stiku z realnostjo, vendar pa od nje ni odvisen (recimo osnovna načela po katerih razum deluje imajo z realnostjo le malo zveze, tako kot tudi razuma sam zase - kar se lepo vidi na raznih metafizičnih in religijskih sistemih). Ne vem, kje sem napisal, da bi razum delal probleme (meni jih ne), opozoril sem samo na past, v katero se ujemajo raznorazni verniki, ko po eni strani razum obtožujejo za vse mogoče probleme, po drugi strani pa je vse v kar verjamejo produkt razuma in njegovega dela.

Quote:
in, kdo prav, da z izklapljanjem ali negiranjem razuma lahko dosezemo kej prijetnejsega kot z njegovo uporabo? praksa enkrat govori v prid razuma, drugic pa ne. kaj zdej narest?


1. izklaplanje ali negiranje ni isto
2. gre za pravilno in nepravilno uporabo - poštenost do konca
3. praksa vedno govori v prid pravilne uporabe razuma; vendar pa se večkrat odločamo nagonsko - nezavedno, saj uporaba razuma zahteva precejšno mero refleksije (tudi časa)
4. razum je samo ime za nekaj na telesu, uživamo pa lahko samo kot celota

Quote:
moj point je bil, da le, ce so v originalni stvari (realnosti) nivoji, se te lahko reflektirajo v ogledalu ali posnetku. drgac se ne morjo. ce ni v izvoru, ne more bit v posledici.

stvar in oblika nista ista? najbrz res nista ista, ampak sta pa hkrati nerazdruzljiva, a ne? torej sta povezana in sta eno, ista, a hkrati razlicna.  


Neskončna regresija v posnetke, stvar samo ubija (gre za geslo pustiti biti); vsaka stvar ima svoj smisel zase v sebi. Če stvari in celoto samo gledaš, čutiš, doživljaš, ne boš videl nobenih stopenj. Stopnje, oblike, barve in ostale kategorije se pojavijo šele z analiziranjem (z razstavljanjem celote na njene dele) in razumevanjem.



uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #17 - 31.07.2003 at 12:33:24
 
t wrote on 31.07.2003 at 11:52:39:
Lepo razmišljanje, vendar žal zgrešeno.

prosim za utemeljitev in razlago.

Quote:
Ok. Zame je razum del nas, ki se je razvil iz nagona po preživetju, kot tak mora biti v stiku z realnostjo, vendar pa od nje ni odvisen (recimo osnovna načela po katerih razum deluje imajo z realnostjo le malo zveze, tako kot tudi razuma sam zase - kar se lepo vidi na raznih metafizičnih in religijskih sistemih).

pravis da razum ni odvisen od realnosti, ampak vseeno ima vezo z njo, ceprav kot zgori pises malo, ampak se zmeri jo ima! to je isto kot sem ti jaz povedu.

Quote:
2. gre za pravilno in nepravilno uporabo - poštenost do konca

se strinjam. in ker sta mozni vsaj dve uporabi (kot zgori pises pravilna in nepravilna), pomen da sta tudi rezultata med seboj razlicna. en je najbrz prijeten, drug pa neprijeten.

Quote:
Neskončna regresija v posnetke, stvar samo ubija (gre za geslo pustiti biti); vsaka stvar ima svoj smisel zase v sebi. Če stvari in celoto samo gledaš, čutiš, doživljaš, ne boš videl nobenih stopenj. Stopnje, oblike, barve in ostale kategorije se pojavijo šele z analiziranjem (z razstavljanjem celote na njene dele) in razumevanjem.

spet isti point.

pravis, da se stopnje, oblike, barve in ostale kategorije  pojavijo sele z analiziranjem. analizira pa razum. in razum ima vsaj malo zveze z realnostjo kot sva zgori ugotovila. in ce mi lahko zdej v posledici/reflekciji/posnetku opazmo stopnje, barve, kategorije, oblike itd, to pomen da morjo bit tud v izvoru, v originalni stvari, a ne?

zakaj se ti zdi da ce mi tukaj opazmo barvo, da je izvor (realnost) nima, da ce mi tuki opazmo obliko, da je izvor nima, in ce so kle kategorije, da jih v izvoru ni.

pol bi bli tvoji zakljucki taki, da Bog nima ne oblike, ne barve, ne vonja, ne kvalitet ne nic. torej Bog je nic.

kako je lahko "nic" izvor "vsega"? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #18 - 31.07.2003 at 13:21:24
 
Quote:
prosim za utemeljitev in razlago.  


Kontempliraj o špehu v klobasi.

Quote:
pravis da razum ni odvisen od realnosti, ampak vseeno ima vezo z njo, ceprav kot zgori pises malo, ampak se zmeri jo ima! to je isto kot sem ti jaz povedu.  


Če je nekaj v stiku z nečem, to  še ne pomeni, da je od tega odvisno. Razum je v razmerju z realnostjo, vendar od nje ni odvisen: razum si gradi svojo realnost, ki je lahko model "dejanske" realnosti, lahko pa je tudi popolnoma neodvisna.

Quote:
pravis, da se stopnje, oblike, barve in ostale kategorije  pojavijo sele z analiziranjem. analizira pa razum. in razum ima vsaj malo zveze z realnostjo kot sva zgori ugotovila. in ce mi lahko zdej v posledici/reflekciji/posnetku opazmo stopnje, barve, kategorije, oblike itd, to pomen da morjo bit tud v izvoru, v originalni stvari, a ne?

zakaj se ti zdi da ce mi tukaj opazmo barvo, da je izvor (realnost) nima, da ce mi tuki opazmo obliko, da je izvor nima, in ce so kle kategorije, da jih v izvoru ni.


Razum ima samo toliko zveze z realnostjo, kolikor se z njo ukvarja - nič več.

Recimo, da poznava samo dve barvi: belo in črno. Ko se za neko stvar vprašava kakšne barve je, imava samo dve možnosti, da jo prepoznava za črno ali za belo. Recimo da vidiš ti to stvar podnevi in jo določiš za belo, jaz pa ponoči in jo vidim kot črno. Stvar sva videla oba, ker pa je barva vedno odvisna od loma svetlobe, sva jo določila drugače - v bistvu sva imela oba prav, tako kot je res, da barva ni lastnost stvari, temveč razumsko pogojena lastnost, ki je odvisna od loma svetlobe (ponavadi bele) na površini vsake stvari.

Tako je z vsemi različnimi kategorijami in modusi stvari: to so stvarem zunanje lastnosti, ki jih določami mi s svojim razumom, glede na opis sveta kot smo ga prevzeli od trenutnega občestva.

Quote:

pol bi bli tvoji zakljucki taki, da Bog nima ne oblike, ne barve, ne vonja, ne kvalitet ne nic. torej Bog je nic.

kako je lahko "nic" izvor "vsega"? Wink



Bog še nič ni - Bog je mrtev.

Zakaj pa bi moral biti izvor? Zakaj bi moral ostajati izvor vsega?

Mogoče pa vse samo preprosto je? Večno in neminljivo, večno vračanje istega.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #19 - 31.07.2003 at 13:38:20
 
t wrote on 31.07.2003 at 13:21:24:
Tako je z vsemi različnimi kategorijami in modusi stvari: to so stvarem zunanje lastnosti, ki jih določami mi s svojim razumom, glede na opis sveta kot smo ga prevzeli od trenutnega občestva.

se strinjam, da ce mi opazujemo stvari z nepopolnimi instrumenti da bomo vidl le njihovo povrsinskost. videl bomo "thing as it appears" in ne "as it is".

pol se zgleda strinjas z mano, da z omejenimi cutili in razumom ne mormo pridt do popolnega znanja nekaterega objekta?

Quote:
Bog še nič ni - Bog je mrtev.

"tvoj" Bog, ki je zgleda mrtev ti ne bo (oz. ti ze zdej ne) prnesu nevemkaksnega miru, zadovoljstva itd.

rajs se pozanimi o Bogu, kakrsen je, in ne kakrsnega si ti s svojim razumom "ustvarjas". bos mel vec od Njega kot od "tvojega" mrtvega.

Quote:
Zakaj pa bi moral biti izvor? Zakaj bi moral ostajati izvor vsega?

izvor vsega obstaja. zakaj? ker se je On tko odlocu. Wink

Quote:
Mogoče pa vse samo preprosto je? Večno in neminljivo, večno vračanje istega.

sej vse preprosto je, in to dejstvo ne izkljucuje moznosti obstoja vzroka vseh vzrokov, torej izvora samega.

energetik (izvor) nikol ne more bit razdruzen od svoje energije (posledica). in prav tako, energija nikol ne more bit razdruzena od energetika. sta eno, a sta hkrati razlicno. sej ves kaj je "koan" a ne? Wink

vecno in neminljivo?? uh, tole je pa zame ze kr presenetljivo slisat od tebe. spreminjas se ten-nej. Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #20 - 31.07.2003 at 14:20:58
 
Quote:
Če pridrviš do neke stopnje duhovnega razvoja, seveda so stopnje spet samo v naših glavah, potem te ne more kar nazaj potegnat, kaj vem na neko drugo stopnjo, ker če si že na četrti stopnji po tvojem, si ostale stopnje praktično razbil, razbil si blokade in vse stiske ostalih stopenj in zate več ni nižjih stopenj, so praktično samo še višje.


Se strinjam kreden, da te nazaj ne more potegnit. Včasih se res nerodno izražam, priznam. Je pa res, da je tole precej grob opis tega zaznavanja. Moj namen tukaj ni bil, da bi en druzga ocenjevali in se razvrščali po stopnjah, ampak bolj podat en drugačen vpogled tistim, ki jih morda to zanima oz. bolj v razmislek... !
Če pa ti je v veselje skakat v hrbet, pa le veselo naprej Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #21 - 31.07.2003 at 14:26:00
 
t wrote on 30.07.2003 at 15:43:20:
Kakor se vzame. Nivoji so (obstajajo samo in predvsem za razum - to so razumske kategorije), vendar pa ostajajo daleč od kakršne koli "globje" resničnosti.

Kako veš  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #22 - 31.07.2003 at 15:10:40
 
Quote:

se strinjam, da ce mi opazujemo stvari z nepopolnimi instrumenti da bomo vidl le njihovo povrsinskost. videl bomo "thing as it appears" in ne "as it is".

pol se zgleda strinjas z mano, da z omejenimi cutili in razumom ne mormo pridt do popolnega znanja nekaterega objekta?  


Ni problem v zaznavi: čutila so popolnoma zadovoljiva (lahko pa bi bila she boljša). Kar hočem reči je samo to, da razum sam kreira svojo realnost.

Tako kot je popolno znanje samo ideja - največja iluzija. Ni napaka pri razumu, temveč v prepričanju, da bi lahko obstajalo kaj takega kot popolno znanje. (ideja, ki niti logično ni mogoča - vodi do paradoksa množic)


Quote:
"tvoj" Bog, ki je zgleda mrtev ti ne bo (oz. ti ze zdej ne) prnesu nevemkaksnega miru, zadovoljstva itd.

rajs se pozanimi o Bogu, kakrsen je, in ne kakrsnega si ti s svojim razumom "ustvarjas". bos mel vec od Njega kot od "tvojega" mrtvega.


Mir pride na vrsto kasneje (ko se povrnem k bistvu), zdaj pa akcija.

Quote:
izvor vsega obstaja. zakaj? ker se je On tko odlocu. Wink

sej vse preprosto je, in to dejstvo ne izkljucuje moznosti obstoja vzroka vseh vzrokov, torej izvora samega.  


Usoda načel razuma - vse ima svoj vzrok. (kar pa sploh ni nujno)

Quote:
energetik (izvor) nikol ne more bit razdruzen od svoje energije (posledica). in prav tako, energija nikol ne more bit razdruzena od energetika. sta eno, a sta hkrati razlicno. sej ves kaj je "koan" a ne? Wink

vecno in neminljivo?? uh, tole je pa zame ze kr presenetljivo slisat od tebe. spreminjas se ten-nej. Wink


to so pač opcije - zaenkrat mi je ta z vechnim vrachanjem istega še najbolj prerpričljiva.

(in slabo me bereš - o večnem vračanju istega govorim že od vsega začetka)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #23 - 31.07.2003 at 15:12:00
 
vida wrote on 31.07.2003 at 14:26:00:
Kako veš  ???




Meditacija, kontemplacija pa učenje in študij.

(in prepevanje ob tabornem ognju)



uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #24 - 31.07.2003 at 15:21:29
 
A pol maš le ti prav, al kaj  Roll Eyes  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #25 - 31.07.2003 at 15:30:51
 
vida wrote on 31.07.2003 at 15:21:29:
A pol maš le ti prav, al kaj  Roll Eyes  ???




kot vedno  WinkRoll Eyes



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #26 - 31.07.2003 at 15:36:59
 
t wrote on 31.07.2003 at 15:30:51:
kot vedno  WinkRoll Eyes



... domišljavost  Roll Eyes ... al kaj  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #27 - 31.07.2003 at 15:43:45
 
vida wrote on 31.07.2003 at 15:36:59:
... domišljavost  Roll Eyes ... al kaj  ???





Res je  Wink

maš prou Roll Eyes


(mogoče se ti pa samo zdi?)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #28 - 31.07.2003 at 15:57:12
 
vida wrote on 31.07.2003 at 14:20:58:
Se strinjam kreden, da te nazaj ne more potegnit. Včasih se res nerodno izražam, priznam. Je pa res, da je tole precej grob opis tega zaznavanja. Moj namen tukaj ni bil, da bi en druzga ocenjevali in se razvrščali po stopnjah, ampak bolj podat en drugačen vpogled tistim, ki jih morda to zanima oz. bolj v razmislek... !
Če pa ti je v veselje skakat v hrbet, pa le veselo naprej Wink



Grin Grin Vida, če ti jaz skočim na hrbet, ojoj, bogi tvoj hrbet, ker mojih 100 kilogramčkov pa že nekaj pomeni, če ne drugega je vsaj tromestno število, rejši ne bom skakal, da ti kako vretence ne poškodujem  Cheesy Cheesy Cheesy

No, mal heca je bilo zgoraj, ti, jaz sem samo podal svoje mnenje, vendar vidim, da ti ni bilo všeč, sej kot prvo nisem hotel ocenjevat ne tebe, ne nikogar, pač sem samo napisal kar mi je takrat prišlo na um, če te pa moti, da dodajam svoje mnenje, svobodno povej, ne grizem.
Sej kolker zdejle berem svoje pisanje se mi vse tako dozdeva, da je bilo napisano v razmislek, ne pa v kakeršnokoli ocenjevanje kogar koli.
Dobro, v mojem pisanju pač vsak vidi neke napade, žaljenja, razvrščanja po stopnjah, itd.
Samo namen pa ni tak iz moje strani.  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: A SE NAJDEMO ?
Reply #29 - 31.07.2003 at 19:08:24
 
vida wrote on 30.07.2003 at 10:18:08:
    In končno, v četrti se najdejo tisti, ki vztrajajo pri svojem osebnem razvoju. Šele ko počistijo blokade, ponavadi se to zgodi preko odnosov, se znajdejo sami in nemočni, nekje v globini pa neznansko srečni. In če je prisotne dovolj moči, da kljub bolečinam prenašajo udarce ob lomljenju stekel iluzij, se resnica vedno bolj razodeva …

Sama sem pricapljala skoraj do četrte, povleče pa me tudi še nazaj


Ma ne?? Jaz pa pravim, da si ena sama, živa, potujoča blokada, sestavljena iz samih manjih blokad tako dol do prafaktorjev. Upam, da boš v globini ostala neznansko srečna, ne glede na to, da sem vrgel kamenček v steklo tvojih iluzij...

Si res ne bi mogla privoščit nekaj posvetnega, pregrešnega, mesenega, otipljivega, skratka življenjskega.

Bi mogoče potem odkrila še peto stopnjo.


-------------------------------------------------
Quote:
Namo brahmanya-devaya go-brahmana-hitaya ca jagad-dhitaya krsnaya govindaya namo namah.


Ej, kretenček, zakaj mi tega nočeš pokomentirat, kar sem v še pomnite tovariši vprašal Cry
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4