Aleš,
Včasih se splača malo zarenčat nazaj, še posebej če misliš, da imaš za sabo krdelo, ki te podpira. Seveda pa je vsaka taka stvar tveganje in izida nikoli ne poznaš zagotovo.
Ampak bom začel na začetku in poskušal biti kolikor toliko sistematičen, ker se mi o tem ne da naslednja dva meseca dopisovat. Govoril bom najprej o skupinskem delu, pa ustvarjanju, pa o odprtosti in nazadnje o tvojem odnosu do tvojih sodelavcev in soustvarjalcev.
O teamih in delovnih skupinahDelovne skupine so dokaj pogosta reč. Uporabljajo se, ko je treba opraviti delo ali rešiti problem, ki je preobsežen, da bi ga lahko opravil posameznik. Organizacija delovnih skupin je zelo pogosto hierarhična, formalna, obstajajo seveda tudi precej anarhične skupine.
Vendar pa se je pri reševanju težkih, zapletenih problemov do sedaj navadno iskalo genij pravega posameznika, klasično organizirane delovne skupine pa se pri tovrstnih problemih niso najbolje izkazale, sa je sistem odnosov, ki se je razvil v takšnih skupinah dušil ustvarjalnost in preprečeval da bi se zaradi partikularnih interesov uveljavljale najboljše ideje in potrebne spremembe.
Zato poskušajo za reševanje težjih in bolj zapletenih problemov uvajati teame. Team je navadno skupina navadno strokovnjakov z različnih področij, za katere velja:
- da imajo skupni cilj in skupno odgovornost za dosego cilja
- do so pri dosegi tega cilja odvisni drug od drugega, torej da drug brez drugega skupnega cilja ne morejo doseči.
- da med njimi ni bistvenih razlik v moči, ki bi lahko postala ovira pri selekcije in uveljavljanju najboljših rešitev
- da se med njimi vzpostavi dobra komunikacija
- ...
Če gornji pogoji niso izpolnjeni, ne moremo govoriti o uspešnem teamu.
Vloge v teamu so fleksibilne in fluidne, lahko se spreminjajo, nekdo ki je team vodil na začetku, ni nujno, da ga bo vodil ves čas.
Za delo v teamih niso primerni posamezniki, katerih osebnostni problemi bi lahko ovirali dosego ciljev. Poleg tega niso primerni posamezniki, ki se ne morejo vključiti v sistem komuniciranja, ki je potreben za delovanje teama.
Še posebej pa so za uspeh teama disruptivni tisti, ki svoj osebni prestiž postavijo nad dosego cilja, zaradi katerega je bila skupina vzpostavljena. Ti ljudje lahko zaradi svoje malenkostne prednosti, ki jo pridobijo v nekem trenutku, ogrozijo uspeh celega projekta.
Na srečo se da posameznikov odnos do skupine ugotoviti iz pogovora, če se pazi na določene poudarke.
UstvarjanjeUstvarjanje je usresničevanje svojih idej. Uresničevanju tujih idej pa navadno rečemo kar delo.
Ustvarjanje v skupini je mogoče, če je skupina postala team in kjer se včasih skozi skupinsko dinamiko spremeni tudi cilj, zaradi katerega skupina obstaja.
OdprtostOdprtost v družbi navadno pomeni, da vloge, ki jih igrajo posamezniki niso vnaprej določene, da se lahko vsakdo postavi v vlogo za katero je najbolj primeren (in zadosti sposoben), brez da bi pri tem trčil ob nepremostljive ovire.
Team je odprto okolje za svoje člane, že po svoji definiciji
Odprti sistemi in odprta kodaOba pojama sta povezana z licenčnimi pogoji, torej s tem, koliko je treba plačati, da bi lahko pridobil določeno znanje.
Odprti sistemi pomenijo, da ni potrebno naprimer IBM plačevati samo za to, da lahko razviješ in prodajaš programsko opremo, ki bo tekla na njihovih računalnikih.
Odprta koda pa pomeni, da ni treba plačevati nikomur, če uporabiš za postavitev svojega sistema, določene reči, ki so jih pred teboj razvili drugi.
V obeh primerih pa je potreben predpogoj za odprtost zapis znanja v obliki, ki omogoča prenos, brez posredovanja originalnega ustvarjalca.
(se nadaljuje)