Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 
(Read 40932 times)
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Verniki.
Reply #120 - 21.05.2003 at 11:58:04
 
Quote:
Jest v tem vidim eno religiozno dimenzijo spoznaja resnice, ki je današnji parcialni zanosti absolutno zanemarjena prav z argumentom, da mora bit znanost nevtralna, objektivna...  


jap....

in za ljubezen vemo da je pozitivno-subjektivna

Smiley


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Verniki.
Reply #121 - 21.05.2003 at 12:00:32
 
titud wrote on 21.05.2003 at 11:36:56:
Deskart, apologet razuma, ni trdu, da ti gotovost da razum, ampak da je edina gotovost dvom.  



To pravi v prvi meditaciji

V drugi pa že pravi:

Pa mišljenje? Tu najdem trdno točko: samo mišljenja ni mogoče odtrgati od mene. Jaz sem, jaz bivam. Toda kako dolgo? Kolikor dolgo mislim kajpada, zakaj utegnilo bi se zgoditi, da bi taisti hip prenehal biti, ko bi nehal misliti. (Descartes Meditacije str 58 )


lp

V četrti pa razlaga, da je resnično vse tisto, kar dojemamo jasno in razločno,
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #122 - 21.05.2003 at 12:02:43
 
mind, zelo dobr si tole napisu.

razum je namenjen lih temu da razumsko spozna svojo omejenost. ampak takrat se sele zacne pot samospoznavanja, ampak od tam naprej pa je potrebna poniznost in iskrena molitev Bogu, ne kot se nekateri nazaj obrnejo v sentimentalizem in animalizem. in pol ko zarad tocno teh stvari spet zacnejo trpet, ali pa morjo znova in znova to izkusat se mogoce kdaj kaksni obrnejo po pomoc k svetim naukom ali svetim osebam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #123 - 21.05.2003 at 12:45:02
 
Quote:
mind, zelo dobr si tole napisu.

razum je namenjen lih temu da razumsko spozna svojo omejenost. ampak takrat se sele zacne pot samospoznavanja, ampak od tam naprej pa je potrebna poniznost in iskrena molitev Bogu, ne kot se nekateri nazaj obrnejo v sentimentalizem in animalizem. in pol ko zarad tocno teh stvari spet zacnejo trpet, ali pa morjo znova in znova to izkusat se mogoce kdaj kaksni obrnejo po pomoc k svetim naukom ali svetim osebam.


Kaj pa so sveti nauki oz. svete osebe (kot jih vidiš) drugega kot sentimentalizem? Animalizmu pa, brez skrbi, ne moreš uiti. Razen če ti paše sebe kot človeka popolnoma zanikat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #124 - 21.05.2003 at 12:57:33
 
Quote:
Kaj pa so sveti nauki oz. svete osebe (kot jih vidiš) drugega kot sentimentalizem?

jah jaz nisem prisel do takih zakljuckov. mogoce jih pa ti premal poznas da se ti tkole zdi?

Quote:
Animalizmu pa, brez skrbi, ne moreš uiti. Razen če ti paše sebe kot človeka popolnoma zanikat.

se prav po tvoje med clovekom in zivaljo ni razlike? pol mi bo pa res tezko se resit animalizma, tko kot se je nekomu ki je zasvojen z alkoholom tezko odvadit pit alkohol. z boleznijo se pac ne da pozdravit bolezni.

vendar pa sem od nekje ali od nekoga "zdravega" dobil neko upanje da se pa vendarle da pozdravit in tud trajno zivet zdravo. bom pa scasoma se prakticno ugotovu ce je to res.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Verniki.
Reply #125 - 21.05.2003 at 13:10:03
 
Quote:
pol mi bo pa res tezko se resit animalizma, tko kot se je nekomu ki je zasvojen z alkoholom tezko odvadit pit alkohol. z boleznijo se pac ne da pozdravit bolezni.

Animalizma se boš rešil šele takrat, ko ti ne bo treba več ne jesti (drugih živih bitij) ne opravljati male in velike potrebe ter se ne potiti, se ne razmnoževati in se ne starati in propadati. To so namreč tiste lastnosti, ki nas ljudi tesno povezujejo in na nek način tudi izenačujejo z drugimi živalmi. To tudi niso nikakršne bolezni, ki bi se jih bilo treba sramovati, ampak so naravni mehanizmi, ki nam omogočajo, da smo to, kar smo.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #126 - 21.05.2003 at 13:27:48
 
Bardo_Thodol wrote on 21.05.2003 at 13:10:03:
Animalizma se boš rešil šele takrat, ko ti ne bo treba več ne jesti (drugih živih bitij) ne opravljati male in velike potrebe ter se ne potiti, se ne razmnoževati in se ne starati in propadati.

to so vse lastnosti in delovanja mojega telesa, ne mene.

Quote:
To so namreč tiste lastnosti, ki nas ljudi tesno povezujejo in na nek način tudi izenačujejo z drugimi živalmi. To tudi niso nikakršne bolezni, ki bi se jih bilo treba sramovati, ampak so naravni mehanizmi, ki nam omogočajo, da smo to, kar smo.

torej smo zivali. a pa je to res vse kar smo, kar si zelimo in kar cutimo? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Verniki.
Reply #127 - 21.05.2003 at 13:36:37
 
To so res lastnosti NAŠIH, človeških teles.
Poudarek sem dal na besedo "naših", ker pomeni, da so z nami vendarle nekako povezana in da imajo svoj namen, ki se ga ni treba sramovati.

S svojo voljo pa imamo vpliv tudi na delovanje telesa, zato se ne moremo ravno sprenevedati, da gre zgolj za funkcioniranje tam nekega  telesa in ne nas.


Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki.
Reply #128 - 21.05.2003 at 13:52:30
 
Quote:
a pol tisti ki zmore videt resnico v sebi ponavad meni da nima prav?


..ne, ta se raje umakne.
Sicer pa je bilo sporočilo bolj namenjeno tistim, ki mislijo da gledajo skozi očala popolnosti... Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Verniki.
Reply #129 - 21.05.2003 at 13:52:55
 
Quote:
a pol tisti ki zmore videt resnico v sebi ponavad meni da nima prav?


..ne, ta se raje umakne.
Sicer pa je bilo sporočilo namenjeno tistim, ki mislijo da gledajo skozi očala popolnosti... Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Verniki.
Reply #130 - 21.05.2003 at 13:57:44
 
Mislit samo po seb še ne pomen prinašat sodb o resnici, mislli se lahko tud 'nerazumno' oz. religiozno v smislu vseobsegajočnosti misli same. Taka misel o resnici sploh ne more sodit, ker je izenačena z resnico, ker je itak vseobsezžna (skoz boga).  Dvom se začne, ko se misel ukvarjat s konkertnimi, parcialnimi zadevami in izgubi svojo vseobsegajočo naravo, ko se usmerja  na parcialne zadeve in zato pri prinašanju sodb rabi konkretno   razumsko/logičnio  in v končni fazi čutno/izkustveni oporo. Tega so se humanisti zavedal,  zato  so razum postavili za  za orodje religiozne misli, ki so jo s tem osvobodil dogamtičnosti,  ko se ta mora ukavrajat s posamičnim. Niso pa razuma postavil v opozicijo religiozni misli, to smo naredl kasneje, ko smo zarad fascinacije nad praktilčno učinovitovist razuma iz njega napravli dogmo religioznih dimenzij skozi razne moderne ideologije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #131 - 21.05.2003 at 14:18:02
 
vida wrote on 21.05.2003 at 13:52:30:
..ne, ta se raje umakne.

res je da se nekateri rajs umaknejo. nekateri pa iz socutja do drugih razglasajo Resnico na tak ali drugacen nacin vsepovsod naokol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #132 - 21.05.2003 at 14:23:15
 
Bardo_Thodol wrote on 21.05.2003 at 13:36:37:
To so res lastnosti NAŠIH, človeških teles. Poudarek sem dal na besedo "naših", ker pomeni, da so z nami vendarle nekako povezana in da imajo svoj namen, ki se ga ni treba sramovati.

se strinjam. to telo je z nami na nek nacin povezano, in ima tud nek namen. ta namen pa je dostkrat v nasih zmedenih zavestih narobe ali popaceno dojet, in od tega prihajajo raznorazne cudne uporabe teh nasih teles ki pa na konc vodijo v "pogubo". Smiley

Quote:
S svojo voljo pa imamo vpliv tudi na delovanje telesa, zato se ne moremo ravno sprenevedati, da gre zgolj za funkcioniranje tam nekega  telesa in ne nas.

ja, se strinjam, mamo vpliv. mamo tud moznost odlocanja kar pomen vec moznosti, vec rezultatov.

"by the fruit you can know the value of tree"
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #133 - 21.05.2003 at 14:26:18
 
Quote:
res je da se nekateri rajs umaknejo. nekateri pa iz socutja do drugih razglasajo Resnico na tak ali drugacen nacin vsepovsod naokol.


Ja, svojo resnico razlgašajo/mo. Tisti, ki se umaknejo, se umaknejo iz sočutja, verjemi. Ampak tud to mora biti pravi trenutek.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Verniki.
Reply #134 - 21.05.2003 at 14:36:11
 
Quote:
Ja, svojo resnico razlgašajo/mo. Tisti, ki se umaknejo, se umaknejo iz sočutja, verjemi.

zakaj bi ti moral verjet? sej to je le tvoja izjavljena resnica.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11