titud
5 p
   
Offline

Zaznavanje mističnega je vir vsake prave znanosti.
Posts: 6736
Markomur
Gender:
|
V tem topiku se trudim nekak dokazat, da humanist (tisti, ki sledi evropski tradiciji humanizma, ki se je začela v renesansi z erazmom roterdanskim in se nadaljevla skozi razsvetljenstvo in se usidrala v moderni zavesti skoz etiko in moralo tako posameznika kot v pravnih temeljih države in mednarodnih odnosov) ni nujno neverenik oz. da humanist ni humanist zarad svojega ateizma/nevere in da temeljna vrlina in zančilnost humanista ni odstnost njegove religiozne zavesti. Hočem povedat, da je humanizem vera v človeka z vsemi elementi religioznosti, tud če ta vera ni teistična krščanskem ali kašnem drugem religijskem smislu. Evo ene par sposojenih utemeljitev religioznih dimenzij humanizma:
Renesančno humanistično gibanje, ki se z vsemi močmi prizadeva preoblikovati družbo z vzgojo in izobrazbo, da bi človekovekova osebnost svobodno razvila vse svoje sposobnosti, doseže vrh v 16. stoletju z nizozemskim teologom Erazmom Rotterdamskim in nemškim profesorjem klasičnih jezikov Johannnesom Reuhlinom, zastopnikom neoplatonizma . Erazem Rotterdamski je kljub zvestobi Cerkvi grajal papeštvo in nezdrave razmere v Cerkvi. Prav tako je nastopal proti ošabnosti plemstva in vojni in se zavzemal za strpno krščanstvo.
Humanizem se je začel širiti v 15. stoletju, kjer se je gibanje v zavestni odvrnitvi od cerkvene dogmatike obrnilo k ponovnemu odkrivanju latinskega in grškega jezika, književnosti in znanosti. Kljub temu je gibanje že na začetku ostalo zvesto krščanski veri.
Italijanski humanizem 15. stoletja se je razvijal na dvorih papežev in knezov. Cosima de' medici je osnoval v Firencah Platonovo akademijo; pod Lorencom I. Mesdičejskim se začne vzpon mladega plemiča Pica della Mirandola (146-1494), pisca slovitih besed, ki jih izreče Bog človeku o dostojanstvu posameznika: "Ne nebeškega, ne človeškega te nismo ustvarili. Kajti ti bodi sam svoj mojster in oblikovalec in se izoblikuj iz snovi, ki ti ustreza." S temi besedami je izrazil Mirandola duha dobe: človek dobi novo induvidualnost.
Petdeset let kasneje francoski filozof in naravoslovec Rene Descartes iz filozofije prežene sholsatilčno vero v avtoriteto in išče metodo, po kateri bi prišel v filozofiji do spoznanj, ki bi bila tako zanesljiva kot matematična spoznanja. Da bi prodrl do resnice, podvrže čutne zazanave in izjave o človeku in svetu korenitemu dvomu: čuti lahko lažejo, zunanji svet je lahko varljiv, res je samo to, kar se da jasno razločno spoznati. Zanesljiva sta le dvom kot takšen in obstoj dvomočega. Od te točke se usmeri Descartes k temljeni trditvi svojega filozofskega sestava: "Cogitio, ergo sum" (mislim, toraj sem). Sposobnost "pravilno presojati in razločevati pravo od napačnega" naj bi bilo vodilno načelo človekovega ravnanja. Njegov racinalizem, imenovan kartezijanstvo, nato celo stoletje vpliva na zahodnoevropskio filozofijo (Spinoza, Leibniz).
Dvesto let kasneje (1678) eden od predhodnikov razsvetljenstva Nicolas de Malebrancev svojem filozofskem delu 'O iskanju resnice, ki obravnava naravo človeškega duha in kako naj tega človek uporablja, da se bo izognil znanstevnim zmotam', ugotavlja: "Bog nam je dal svobodo samo zato, da ne segamo po verjetnosti, ampak po resnici, in se tako izogibati zmotam in vsemu zlu, ki izhaja iz zmot; da nenehno uporabljamo razum in ga ne odvrnemo od najmarljivejšega raziskovanja stvari, dokler ni vsega popolnoma preučil in tako jasno osvetlil, da ni potrebnega več nobenega raziskovanja. Kajti očitnost je vedno tam, kjer je resnica. Ene brez druge ni, kajti resnica je prav jasno in natančno prepoznavanje vseh delov in vsakega od njih, vseh razmerij, potebnih za določeno sodbo. Najbolje bomo uporabljali svojo svobodo, če jo bomo uporabljali tolikokrat in tako močno, kolikor le moremo. To pomeni, da ne smemo odobriti nobene stvari prej, dokler nas k temu pravzaprav ne prisili notranje privolitev našega razuma. Slediti zapeljivemu videzu resnice in se ga oprijeti, pomeni narediti samega sebe za sužnja in se tako upreti božjemu namenu . Nasprotno pa bo poslušal glas večne resnice tisti, ki nikoli ne bo nezvest skrivnim zahtevam svojega razuma, saj so te dovolj močne tudi takrat, kadar bi se človek rad upiral sprejeti, kar je očitno. Dve pravili sta v vseh spekulativnih znanostih in morali skrajno nujni in sta hkrati temelj vseh znanosti med ljudmi. Prvo pravilo, ki zadeva znanost, je tole: Nobeni trditvi ne nakloni odobravnja prej, dokler se ti ne zdi tako očitna in resnična, da ji ga ne moreš odreči, ne da bi začutil notranjo zaskrbljenost in skrivno samokaznovanje svojega razuma. To ni nič prej, dokler se jasno ne zaveš, da si slabo uporabil svojo svobodo, če bi odrekel svoje odobravanje, ali z njim odlašal dlje, kakor je prav. Drugo pravilo za moralo je tole: Nobene dobrine ne ljubi brezpogojno, dokler ji svoje ljubezni ne bi mogel več odtegniti, ne da bi te pekla vest. Samo po sebi in brez povezanosti torej ne moreš ljubiti ničesar razen Boga, ker je on edini takšen narave, da mu ne moreš odreči svoje ljubezni, ne da bi te zajel nemir, ne da bi neutajljivo uvidel, da delaš slabo - domnevam, da je človek bodisi zaradi razuma bodisi zaradi vere prepričan o njegovem obstoju in njegovi popolnosti.
|