titud
5 p
   
Offline

Zaznavanje mističnega je vir vsake prave znanosti.
Posts: 6736
Markomur
Gender:
|
Oshotova videnja razmerja med posmeznikom in družbo, subjektivnim in objektivnim, kolektivnim in induvidulanimm, jazom in nadjazom pa kar je še tega so za zahodnjake zato tko impozantna, ker je osho, ki je prihajal iz druge kulture, točno zaštekov, kaj nas muči. Je opazu, da zahodnjaki lastno induvidualnost v bistvu dojemamo indirektno oz. povtrtano iz svojega položaja v družbi. Da mi že kot otroc v bistvu nimamo cajta, da bi razvil induvidualno zavest brez posredovanja ega, skoz katerga se dojemamo le kot 'razlika do drugega'. Skratka, zahodnjaška mati in oče in preko njiju družba v celot nas začnejo tko zgodaj socializirat, da sebe sploh ne uspemo zavestno dojet kot brezpogejn in integralen, a kljub temu diferenciran del neke celote. Če bi to uspel dojet spontano, ne bi bli z induvidalnostjo prav nč obremnjen, bi imel naraven občutek za bit individum in hkrat za bit del celote.
Osho je popisal svoje otroštvo, svoje odrščanje pri starih starših na vasi, ki so ga pustili do sedmega leta čist pri miru, ker je ded verjel, da je tko za otroka najboljš. Seveda so zanjga lepo skrbel in ga imel rad, ampak čist brezpogojno, da je on lahko razvil individualen meditativen odnos do sveta oz. svojo naravno brezpogojno povezanost z naravo in družbo v tem zgodnjem otroštvu. V kasnejših odbojih življenja je prav zaradi tega razvil odklonilen odnos do vseh oblik družbenega pritiska na posmeznika (religije, države, politika, celo družina) in je zahodnjakom nudil rešitev teh pritiskov prav v čisti/notranji/induvidulani meditavni religioznosti. Šel je še dlje, prav skoz skupinsko dinamično meditacijo, tantrično sexualnost, ustanavljanje komun in s predavanji je hotu pokazat, da je človek predvsem induvidualno bitje in da družbenost služi njegovi individulanosti, ne pa da se individualnost družbenosti mora podrejat.
Ta oshotov koncept individualnosti je v totalno razgalu bistvo induvidulističnega meščanskega koncepta. S tem, ko so meščanske revolucije 'odkrile' posmeznika, ga osvodile tlačanstva, suženjstva, stanovsko/kastne vrojenosti in ga naredile za svobodnega in drugim enakega državljana, je družba posmezniku v bistvu dodelila njegovo indvidulnost, na katero ga 'drži'. Induvidualnost je tako družbeno pogojena, zgodovinsko ustvarjena, zato jo zahodni človek nujno enači s svojo osebnostjo, to je javnim izkazovanjem/potrjevnjem svoje individualnosti. Indivdualnost zahodni človek lahko dojema le v kompletu s svojo osebnostjo, sam s sabo v bistvu s svojo individualnostjo nima kaj počet razen tega, da si začne ustvrajat ene fiktivne predstave o svoji pomebnosti/nepomembnosti, ki se odražajo v nenormalno pogosti obsedenosti s slavo in dokazovanjem po eni po eni in osamljenostjo in samomorilnostjo po drugi strani.
Jest bi si upal trdit, da imajo posmezniki v navidez dost bolj kolektivistične kulturah (npr. v indijski zarad vpliva religije ali v kitajsk zarad vpliva ideologije) dost bolj izčiščen odnos do induivdualnsti, kot jo mamo mi, ki se mamo za kulturo, utemljeno na svobodi posmeznika oz. individualizmu. Ta naš induvidulizem je skratka ena navdana fikcija, na katero se ne moremo nikakor opret, ko nam zagusti. Lastno identiteto pa zadnje čase skušamo odkrivat z raznimi psihoterpevtskimi metodami, ki po moje niso nč drugega kot poskus osebnostnega prilaščanja še zadnjih in najglobjih zatočišč individualnosti, ki si jo prisvajamo, ker se je bojimo, namesto da bi jo častili in jo za vsako ceno ohranjali nedotaknjeno. Zato tud mene tko kot gapeta mot izraz osebnostna rast, saj bomo na koncu v imenu osebnostne rasti, ki je praviloma podrejena osebni uspešnosti v družbnem smislu, skonzumiral vso individualnost in postal eno ne vsak v svoji različnosti, ampak v medseobojni enoličnosti.
|