Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 21617 times)
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Osebnost in individualnost
25.02.2003 at 12:17:06
 
Osho pravi:

"Če ne odvržete svoje osebnosti, ne boste mogli najti svoje individualnosti, ki vam jo daje eksistenca. Osebnost je pripomoček družbe, dajo vam osebnost, prijetno, zelo sprejemljivo zelo poslušno. Družba hoče sužnje in poslušnost, nobena individualnost pa si ne dovoli slediti slepo kot ovca, individualnost živi sama, kot lev, obsolutno predana svobodi."

A bi se našla kaka dobra duša, ki bi se ji dalo spustit v eno mal bolj obširno razlago o tem, kaj točno je osebnost in v čem točno se razlikuje od individualnosti?
Saj mi je jasno, samo nisem posebej dobra v nekih filozofskih razglabljanjih. Mislim, da mi je premalo jasno.
Bi mi se dalo komu, prosim, malo bolj to razložit?

hvala Kiss
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Osebnost in individualnost
Reply #1 - 25.02.2003 at 12:39:27
 
Joj, ta Osho. Ja, kdo pa je družba, če ne mi sami? Zakaj pljuva po družbi? Kdo ti da osebnost? Zvezde? Jupiter? Je v genih? Osebnost sam izgrajuješ z zavestjo, skoz katero razumevaš do točke, ko si lahko le individum. Je NAČIN, KAKO se lotevaš stvari. Je pot. Lahko bi osebnosti rekli tudi RAZUM- vsak ima svojega, čeprav obstaja univerzalni. Individum pa je čista nrav po moje, skozi katero se lahko manifestira univerzalna modrost. Tongue Pa saj nisem nič novega povedala.

Drgač pa sori, ker sem se tako zagrebla. Dajte še drugi povedat svoja razmišljanja, kakšna je razlika, ko je, ker mene tud zanima. Titud?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #2 - 25.02.2003 at 12:59:53
 
Hej, zvezdica Cheesy Uh, si se razjezla Wink
Osho tako vedno pljuva po družbi, ampak se mi zdi, da bolj po načinu, kako se družba izraža in po lastnostih, ki jih ima, težnji po prevzgajanju v podobne miselne vzorce itd. In po tem, da nas družba do določene meje res determinira v neka bitja, ki so daleč od tistega, kar bi bila z recimo malo boljšo vzgojo (ki jo načeloma tudi družba določa) al pa kaj takega...

no, mene recimo malo bega, ker lahko rečemo tud, "on je individualna osebnost", pa imamo tud osebno individualnost pa take izraze, kjer se čisto izgubiš...

Quote:
Lahko bi osebnosti rekli tudi RAZUM- vsak ima svojega, čeprav obstaja univerzalni. Individum pa je čista nrav po moje, skozi katero se lahko manifestira univerzalna modrost.  

tole je dobro povedano...hvala Kiss
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Osebnost in individualnost
Reply #3 - 25.02.2003 at 13:10:32
 



Recimo, men je ena jasnovidka Roll Eyes zraven tega, da se navzven kažem močna, znotraj pa je krhko kot pajčevina, rekla, da mam čisto SVOJO ENERGIJO. Kaj to pomeni? Po moje to, da sem sebi učitelj učenec, bi jaz na grobo rekla. Osebnostni individum. Ko bom (mogoče že sem Grin) nekako DOrasla (ne OD), bom lahko obrnila smer gledišča - bom individualna osebnost. Smiley Jasnovidna. Maybe je to tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Osebnost in individualnost
Reply #4 - 25.02.2003 at 13:21:56
 
Recimo, da iščeš službo. Ali pa jo že imaš. V vsakem primeru se boš potrdrudil(a) pokazati kot zavzeta, navdušena, vestna, prizadevna, razgledana, prilagodljiva, družabna, stabilna, ..., skratka primerna osebnost.

Ker če bi povedala svojo resnično željo, da bi raje jadrala okrog sveta in čofotala po toplih morjih in da te v bistvu za to službo prav malo briga, je ne bi dobila, ker tam iščejo takšno osebnost, ki bo ustrezala njihovim interesom in izpolnjevala njihove cilje. Ti naj bi se načelno naj ujemali s tvojimi cilji.

In če to dolgo živiš in se meje med tvojimi željami in osebnostjo, ki jo igraš, premaknejo, zabrišejo, tvoje želje in tvoja individualna hotenja, pa lahko začne prekrivati tvoja vloga, tvoja osebnost. Odgovornost, resnost, tudi materinstvo ali pa trpljenje lahko nosiš kot značko na zavihku, kot prstan na roki, kot kravato okrog vratu, da pokažeš drugim, ne kdo si ti, temveč kakšno osebnost predstavljaš. In se lahko s tem celo identificiraš, dokler te ne butne kakšna depresija ali pa kriza srednjih let ali kaj podobnega ali še hujšega.

"Pa vse kar sem hotu, so ble ene dobre vile", je reku Polde. Wink

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #5 - 25.02.2003 at 13:33:17
 
Osebnost je maska za družbo, v kateri živimo (oz tudi za nas, dokler v določene dele te maske tudi sami verjamemo da so resnično naši) ?

In kaj je individualnost? Tisti del nas, ki si želi čofotanja?

"Individum pa je čista nrav po moje, skozi katero se lahko manifestira univerzalna modrost.  "
Tale stavek se mi še vedno dopade. Naša čista nrav, skozi katero se manifestira univerzalna modrost nasprotno od osebnosti, (ki se, ko si zaželi čofotanja, zgrozi nad sabo in gre hitro delat tisto, kar je družbeno potrebno,)  v nekem trenutku prepozna vrednost čofotanja in gre lepo čofotat in si nahranit svojo dušo?

(bom nehala počasi, pa bolj brala Grin)
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Osebnost in individualnost
Reply #6 - 25.02.2003 at 13:58:12
 
Devi wrote on 25.02.2003 at 13:33:17:
In kaj je individualnost? Tisti del nas, ki si želi čofotanja?

"Individum pa je čista nrav po moje, skozi katero se lahko manifestira univerzalna modrost.  "

Jest začnem pozimi sanjat (ponoči ne podnevi), da se potapljam v toplih vodah sredozemskega ali tropskega morja. Podnevi uživam (za razliko od sosedov ki pri tem trpijo) v razbijanju po bobnih. Rad vrtam luknje v trde (kaj pa trdne?) površine, pa verjetno še marsikaj, česar se niti ne zavedam (tole z jadranjem okrog sveta, hmm). Kako je s tabo, tvojimi individualnimi željami in hotenji in čofotanjem in podobnim, pa veš najbolje sama.

Tale ta drugi stavek jest razumem tako, da je treba izključit vsako pogojenost (čista nrav), da prideš do tistega, kar je samo tvoje, tisto o univerzalni modrosti pa je dodano, da ti pozornost iz sebe samega malo razprši v svet.

lep pozdrav,

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Osebnost in individualnost
Reply #7 - 25.02.2003 at 15:53:35
 
Devi wrote on 25.02.2003 at 12:17:06:
Osho pravi:

"Če ne odvržete svoje osebnosti, ne boste mogli najti svoje individualnosti, ki vam jo daje eksistenca. Osebnost je pripomoček družbe, dajo vam osebnost, prijetno, zelo sprejemljivo zelo poslušno. Družba hoče sužnje in poslušnost, nobena individualnost pa si ne dovoli slediti slepo kot ovca, individualnost živi sama, kot lev, obsolutno predana svobodi."

Bi mi se dalo komu, prosim, malo bolj to razložit?



Devi,

jst mam take izkušnje:
osebnost je moj make-up, sesavljena iz čustev, misli, predstav, kompleksov, podzavesti, zavesti - to pač, s čemer funkcioniram v svetu, tudi tle.

Individualnost (kukr sm razumu citat) pa je tisto, kar je temelj osebnosti, Tisto, kar z osebnostjo upravlja.
To sem jaz, v mojem primeru, recimo.

In dejansko je to, kar jest zares sem, popolnoma ločeno od osebnosti.
Osebnost je relativna, lastnosti menja, je podržena vplivom iz okolja, astro vplivom.
Individualnost, moje pravo bistvo (in tudi tvoje, če se ne motim - sej si živa, a ne?) pa ni podvrženo tem vplivom.

Individualnost/bistvo/lev (kakor pravi osho), JE totalni potencial, svobodna volja, v njeni najizrazitejši obliki, kot del boga (če verjameš vanj, če ne, kot absolut Sam).

Individualnost je tista, ki omogoča najin pogovor, napredek, srečo ter žalost.
Osebnost je le orodje, s katerim se ta individualnost/duša/to, kar ti in jaz sva v bistvu, izraža.

Hope that helps..

Kiss
Back to top
 

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
Io
4
****
Offline


Posts: 284
Ljubljana
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #8 - 25.02.2003 at 16:43:44
 
Ja moja izkušnja tega je, pomoje osebnosti, da sem se prav tako želela vklopiti v norme, prilagajala sem se da sem lahko delala in s tem služila denar. Borila sem se zase. Delala sem k nora, dajala sem od sebe več kot sem zmogla. Nalagali so mi , pa še več. Moja maska je bila popolnost, kontrola moč, obvladanje situacije, merilo uspeha mi je bil vedno denar.Ha! Pa sem bila po službi leta in leta čist hin. Pa sem rabila par ur, da sem prišla k sebi. Pa potem spet gasa. Verjela sem, da je to edino pravilno in sem imela občutek, da se še ne trudim dovolj.
Pa sem se pripeljala do točke ko ni šlo več.

Pustila sem službo, odvadila sem se od redne plače. Navadila sem se drugače živeti. In najdla sem sebe, kaj sem, kdo sem. Prav tako živim, ničesar mi ne manjka, moje življenje me vsak dan bolj zadovoljuje. Opažam svoje notranje, tiste prave želje in cilje moje duše. Odpira se mi nova pot, ki sem si jo vedno želela.
Prej  se mi je to zdelo nenormalno.

In vem, da se bom pripeljala tja, kjer sem si vedno želela biti Smiley. V bistvu sem pa že sedaj tam.
To je individualnost, različne poti, do istega cilja.

Pa Osho ima kar prav, samo to mora v vsakemu dozoreti, vsak prej ko slej pride to točke, ko reče stop, kaj sploh delaš, izstopi iz avtobusa, pojdi peš kamor si želiš!
Back to top
 

Sem kar sem...vem pa da sem del tebe
WWW WWW irenabartol  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Osebnost in individualnost
Reply #9 - 25.02.2003 at 16:52:13
 
bi se kr strinju z maxixom ... in io sploh kar se tiče avtobusa in sprehoda

najbolj na kratko (in brez odvečnega filozofiranja) pa bi reku tkole: osebnost je u bistvu ego - to kar JAZniSEM - JAZ SEM sem jaz individuum, samo jaz sem tak, nihče drug ni jaz.

osebnost lahko brusim in pilim in nevem kaj še vse, da jo lahko na koncu odvržem ... tko kot osho reče ... ego lahko tud napihneš do konca, da potem poči in se razblini v mayo.
zato se reče da osebnostno rastemo, ker ko osebnost do konca izgradimo, vidimo da je bil to samo pripomoček za učenje, moje učenje.

zato me je tud tolk motu un društo za osebnostno rast.

jebeno je to ker sta to dve plati iste medalje.
to kar jest sem in to kar jest nisem.

ja ... jest bi se drznu rečt da je osebnost ego.

dokler smo tukaj na zemlji iščemo kompromis, ne kompromis, harmonijo med tema dvema deloma, ki sta itak eno, samo na različnih nivojih in iz drugega pogleda gledamo na njiju, u bistvu enkrat govorimo o življenju iz enega pogleda, drugič iz drugega, zato je tud zlo pomembno iz katere perspektive neki razlagaš, saj sta si diametralno nasprotni.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #10 - 25.02.2003 at 17:01:22
 
Hej, hvala vam za tole.

Maxix:
Individualnost je tista, ki omogoča najin pogovor,
(vendar osebnost določa razumevanje in meje, do kje je ta razumljiv?) napredek, srečo ter žalost. (torej = gonilo oz.= duša? A je to podobno uni podobi sveta, kao Shiwa je energija, njegov ples je stvarstvo? Individuum je energija, osebnost je izraz le te
Osebnost je le orodje, s katerim se ta individualnost/duša/to, kar ti in jaz sva v bistvu, izraža. (in če je izraz le-te, a je potem smotrno vprašanje, zakaj potem ni osebnost boljša, ker je v slabem stiku, ou odnosu s svojo individualnostjo?)

Io:
Pustila sem službo, odvadila sem se od redne plače. Navadila sem se drugače živeti. In najdla sem sebe, kaj sem, kdo sem.

Bolj si v stiku s svojo individualnostjo, boljšo osebnost si lahko zgradiš?
V tem primeru, Io, se verjetno nisi znebila cele osebnosti, ampak si jo samo poskusila čimbolj približat potrebam svoje individualnosti?

Tudi jaz sem si vedno predstavljala, da je individualnost pravzaprav kot čista božanska luč hkrati prazna/polna aktivno/neaktivna.

Če jaz odvržem osebnost, a torej še sploh lahko preživim, a še lahko živim tukaj? Kaj bom pa delala? Sej sem čisto določena/nedoločena....vse pa nič. Nimam lastnosti, nimam teženj, nimam načrtov...(tole gre že malo v skrajnosti, a ne?)  a je to razsvetljenost?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #11 - 25.02.2003 at 17:06:41
 
gape:
Quote:
ja ... jest bi se drznu rečt da je osebnost ego.

ja, tole pa razumem.
Individualnost je ono, kar počneš, ko deluješ iz ljubezni in zaupanja in zavedanja, ne iz strahu ali težnje po graditvi ega.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Io
4
****
Offline


Posts: 284
Ljubljana
Gender: female
Re: Osebnost in individualnost
Reply #12 - 25.02.2003 at 17:20:52
 
Ja Devi, počasi odvržeš osebnost preč- ego.
Ljudje si zmotno predstavljamo, da potem nimaš moči, ne moreš nič.
S tem ko odvržeš osebnost, dobesedno spremeniš svoje življenje. Situacije, ki se ti morda zdi, da za njih potrebuješ ego, preprosto izginejo.
In ja to pomeni, da stopaš po poti do razsvetljenja. Pa saj to tako ali tako skoz.
Back to top
 

Sem kar sem...vem pa da sem del tebe
WWW WWW irenabartol  
IP Logged
 
e.
4
****
Offline

There is no spoon.
Posts: 295
Primorska
Gender: male
Re: Osebnost in individualnost
Reply #13 - 25.02.2003 at 17:26:11
 
Devi wrote on 25.02.2003 at 17:01:22:
in če je izraz le-te, a je potem smotrno vprašanje, zakaj potem ni osebnost boljša, ker je v slabem stiku, ou odnosu s svojo individualnostjo?)


Hmm.
Zakaj nisi TI boljša?
Si srečna?
Si zadovoljna sama s sabo?
Kaj je to, pred čemer bežiš v svojem življenju?
So tvoji cilji RES tvoji ali od zunaj pobrani?
Je to, kar maš sedaj v življenju res tisto, kar si si želela od nekdaj?

TI (in jas svojo) oblikuješ svojo osebnost i s tem interakcijo v navidezni ločenosti, ki mu pravimo svet.
TI si tista, ki vse lahko spremeniš in TI si tista, ki lahko izvereš, kakšno osebnost boš uporabljala...



Devi wrote on 25.02.2003 at 17:01:22:
Če jaz odvržem osebnost, a torej še sploh lahko preživim, a še lahko živim tukaj? Kaj bom pa delala? Sej sem čisto določena/nedoločena....vse pa nič. Nimam lastnosti, nimam teženj, nimam načrtov...(tole gre že malo v skrajnosti, a ne?)  a je to razsvetljenost?


Boš morala govorit z nekom, ki je popolnoma in pravilno razsvetljen, ala Lord Buddha.
Kukr jst zastopm vse to (in h čemer težim) je totalna spontanost, odprtost in pripravljenost na nove in nove in spet nove stvari.
Se pravi, nasprotje zakačenosti, omejitev in mizerije relativne osebnosti...

Hope that helps also...

e.
Back to top
« Last Edit: 25.02.2003 at 20:26:43 by e. »  

Raziskovanje človeških potencialov in različnih poti doseganja sreče in izpolnjenjosti:&& LIFE Forum, prijazno mesto za vse &&http://www.icforums.net/lifeforum/
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Osebnost in individualnost
Reply #14 - 25.02.2003 at 18:06:27
 
Moonlight wrote on 25.02.2003 at 16:40:16:
Svoje osebnosti moramo poskušati razviti do te mere, da ne bomo več pod tako močnim vplivom okolice, kajti kot sem že zapisal, bomo šele z svojo močno osebnostjo omogočili duši, da zadiha v vsej svoji globini.

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4