Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6136 times)
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
kletvice
24.10.2002 at 07:44:46
 
Ker se je drugje začela "mini" razprava o kletvicah odpiram tale topic.

Kaj menite o kletvicah?

Sama jih uporabljam predvsem za sproščanje negativne energije.
Na srečo pazim, da takrat ni nikogar v bližini.  Grin

Rada bi malo zmanjšala njihovo "uporabo", a ne gre.  Undecided

Kaj pa vi mislite o kletvicat ? (pa brez lažnega bontona prosim)

akobané

lumpy
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: kletvice
Reply #1 - 24.10.2002 at 09:55:54
 
lumpy wrote on 24.10.2002 at 07:44:46:
Ker se je drugje začela "mini" razprava o kletvicah odpiram tale topic.

Kaj menite o kletvicah?

Sama jih uporabljam predvsem za sproščanje negativne energije.
Na srečo pazim, da takrat ni nikogar v bližini.  Grin

Rada bi malo zmanjšala njihovo "uporabo", a ne gre.  Undecided

Kaj pa vi mislite o kletvicat ? (pa brez lažnega bontona prosim)

akobané

lumpy


....temu se močno izogibam....

....če pa že,  mi večkrat pride na pamet kaka beseda kot so ; pišuka, pismu, prmejduni... pa še kaj...

...a so t tud KLETVICE.... ??? hmmm

samo "gunih" pa nikol...

...boli pa me, če mi kdo reče kako TAKO...


na splošno sem človek, ki NE GOVORI TAKO...  iskreno priznam... Cheesy


vsak zase bi se lahko malo zamislil ko kako tako reče, ker...  NI VREDNO BESED!!!
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: kletvice
Reply #2 - 24.10.2002 at 11:53:57
 
lumpy wrote on 24.10.2002 at 07:44:46:
Kaj pa vi mislite o kletvicat ? (pa brez lažnega bontona prosim)

Uf, kuko včasih kšna kr ven zleti ...  Undecided

q..c & p...a sta tisti, ki sta pr men najbl "brutalni",
mi je pa fino, če uspem na pišuko memgrede prevekslat,

še najbl pa takrat, ko uporabim kšno našo nedolžno, k se tko fletn arhaično sliš:
jebela cesta, krščen matiček, tristo hudičev, ...  Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: kletvice
Reply #3 - 24.10.2002 at 11:54:53
 
jest jih bolj uporabljam kot mašilo in to ...
nebi jih naštevu ...
sm znan po tem da jih precej uporabljam ... zmanjujem njih uporabo ... predvsem pa so one odvisne od moje trenutne vibracije ... nižja ko je več jih je
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
veronika
5
*****
Offline

angeli letijo zato, ker
se ne jemlejo resno
Posts: 1502

Gender: female
Re: kletvice
Reply #4 - 24.10.2002 at 14:16:11
 
Če si v dužbi majhnega otroka, se moraš še posebej kontrolirat. Drugače se res trudim, da ne rečem kakšne kletvice, če pa jo že je to npr. krščen matiček muha na hamol. Neki čist brez veze, pravzaprav bolj za to, da negativno energijo s tem stran od sebe odženem. Vsake toliko časa, če sem pa res jezna, pa tud kakšno bolj konkretno izustim.
Back to top
 

Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway.
 
IP Logged
 
Karmen A
Ex Member




Re: kletvice
Reply #5 - 24.10.2002 at 15:39:41
 
Izražanje s kletvicam koristi nekemu namenu. Je po moje to precej občutljiva in intimna tema, zato lahko govorimo izključno o posameznikovih občutenjih ob uporabi ali ne-sprejemanju teh.

Meni je kletvica všeč, kadar se mi zdi izvirna. S tem mislim, da jo uporabi konkretna oseba, jo ob takem momentu s takim glasom oz. morda celo namenom pove, da me pozitivno preseneti. Najbolj grozne so znucane in že miljonkrat uporabljena imena določenih delov telesa, tudi če so tako le slišana. Včasih se mi je zdelo, da ljudje ki ne preklinjajo, so bolj kultivirani. Danes tega ne posplošujem več.

Sem se večkrat zalotila, da iščem kletvico, ki bi bila ob danem momentu učinkovita zame Zdajle recimo se spomnim na BEMTI! FAQ! ŠIT (SHIT)! PIIISMO! FEEJK!

Zelo majhni otroci se jih hitro zapomnijo zaradi drugače oz. intenzivneje sproščenih občutkov tistega, ki jo pove, ne pa zaradi zanimivosti same slišane kletvice (kot to ljudje na splošno velikokrat zmotno dojamejo).

Bo treba še resno delat na tem; današnja mladina se mi zdi kar nekam zaspana in da se jim (še) ne ljubi mislit v to smer.


Karmen


Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: kletvice
Reply #6 - 24.10.2002 at 17:10:34
 
gape wrote on 24.10.2002 at 11:54:53:
jest jih bolj uporabljam kot mašilo in to ...

Quote:
Zelo majhni otroci se jih hitro zapomnijo ...

Ježešmarička, jih mašimo med naše besede, pa negativizem si z njimi sproščamo, pa pol samo stmimo, k od tamauga prleti ... najprej, ker se mu fajn zdi, da ponaula za nam, pol, k so večji, pa zato, ker jih tolkrat od nas slišjo, pa še od kerga drucga ... Zdej svojo sam še opozorim, kej a la "če ve, da se kletvic prou rado ne sliš", kej več pa rajš ne, dokler se bodo men iz ust valile ... Klinc, še bo treba frekvenco njih zmanjšat ...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: kletvice
Reply #7 - 25.10.2002 at 10:01:47
 
Otroci se ucijo kletvic tud zato, ker jih tolk zabavajo obrazi, ko ven prileti kaj tacga, to mora bit za njih zabava za umret Grin

Jaz vcasih zakolnem glih tolk da si fejst duska dam....pol se mi pa veckrat zgodi, da se v tistem spotaknem, trescim v kako mizo al pa se kam udarim...glih tolk, da dojamem: Ups...ja, ja, sej vem... Grin
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: kletvice
Reply #8 - 25.10.2002 at 10:11:14
 
Kletvic ( skoraj ) nikoli ne uporabljam.

Saj mi kletvice nič ne pomagajo, so le obsojanje samega sebe.

Delam na tem, da se ne pojavijo niti pogoji za nastanek kletvic oz. samoobsojanja.
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: kletvice
Reply #9 - 25.10.2002 at 12:04:06
 
Kletvice so sestavni del življenja. Včasih je potrebno zakleti in si dati duška. Imam enega sodelavca, ki je ortodoksni kristjan, vedno pri maši, ampak včasih tudi on izpusti na prostost kakšno bolj začinjeno.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Luna
1
*
Offline

Upanje je nekaj mehkega,
ki se spusti na dušo...

Posts: 8
Ljubljana
Gender: female
Re: kletvice
Reply #10 - 26.10.2002 at 21:09:28
 
...v javnosti ponavadi ne kolnem. Je pa res, da se mi je že pripetilo, da me je nekdo razjezil do take mere, da sem mu jo zagodla....

Skratka, nisem svetnica in imam tudi jaz od dne do dne strupen jezik  Tongue !!!  Lips Sealed
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kletvice
Reply #11 - 28.10.2002 at 10:23:24
 

A pa se vam ne zdi, da ena sočna kletvica človeka fajn prizemlji? Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: kletvice
Reply #12 - 17.03.2003 at 08:32:55
 
Bernard Nežmah: KLETVICE IN PSOVKE. Nova revija, Ljubljana 1997, 182 str.

Knjiga „Kletvice in psovke” Bernarda Nežmaha, slovenačkog sociologa i žurnaliste, predstavlja unekoliko izmenjenu verziju njegove doktorske disertacije. Knjiga je svojom tematikom izazvala veliko interesovanje u slovenačkoj sredini, skrenuvši pažnju na deo slovenačke jezičke tradicije koji su proučavaoci slovenačkog jezika do tada zanemarivali.

Šta je psovka, zašto psujemo, i zašto u konkretnoj situaciji odabiramo određeni obrazac psovke, kako objasniti pragmatičke efekte koji se psovkom postižu – neka su od pitanja kojima se autor bavi u ovoj knjizi.

Pitanje kojem Nežmah posvećuje jedno od prvih poglavlja svoje knjige je problem porekla slovenačkih psovki. Uopšteno je mišljenje, naime, da su Slovenci skoro sve psovke preuzeli od svojih suseda[1]. Oslanjajući se na etimološku literaturu o slovenačkom i o ostalim slovenskim jezicima, podatke koje pružaju rečnici iz prethodnih vekova, slovenačke urbare i zakonodavne dokumente koji datiraju od 16. veka naovamo, Nežmah pokazuje da su u slovenačkom jeziku postojale psovke i vulgarna leksika daleko ranije nego što su odnosi sa susedima postali takvi da je moglo doći do ovakvog pozajmljivanja.

U posebnim poglavljima knjige autor se bavi podacima o psovkama i psovanju koji se mogu naći u slovenačkim spomenicima, na primer u spisima protestanata i kod Janeza Svetokriškog.

Eufemizacija je jezički mehanizam koji omogućava „psovanje bez psovanja"; autor navodi najkarakterističnije načine eufemizacije pri psovanju na slovenačkom jeziku: jebela umesto jebem ti, mam te poln kufer umesto mam te poln kurac, pišuka / pismo um. pizda itd. Što se tiče lekseme kurc, ona je u slovenačkom dobila eufemizme thingy iz latinskog, lulček, tiček (izrazi iz dečjeg govora), spolni organ (koji je terminus technicus), a kao eufemizam, na principu skraćivanja, funkcioniše i „štamparska dosetka” k...

Bitan doprinos teorijskom proučavanju psovki predstavlja razgraničenje koje autor pravi između pojmova koji stoje u naslovu ove knjige – između kletvice i psovke. Psovka na slovenačkom označava reč ili izraz koji uvredljivo opisuje sagovornika, a uvreda je rezultat nepoklapanja između ustaljene predstave primaoca o sebi i uvredljive, odnosno negativne predstave koju iznosi pošiljalac. Ovakvo značenje odgovara uvredi na srpskom jeziku. Forma ovakvih iskaza je ti si (X), a odnos između adresata i onoga što mu se uvredom pripisuje je a) metaforički: vo, svinja, pas, baraba ili b) metonimijski: pička. Kletvica je, s druge strane, izraz kojim pošiljalac ne transformiše predstavu o primaocu, nego izražava ceo postupak posredne transformacije, i zato se njome uspostavlja odnos dominacije, u kome se ne radi samo o uvredi, nego pre svega o verbalnoj agresiji. U takvom iskazu bitan je glagol koji označava taj postupak, a mi takav iskaz u srpskom jeziku nazivamo psovkom. Ove dve kategorije iskaza razlikuju se i po vremenskoj perspektivi – dok je uvreda u sadašnjosti, psovka označava proces koji je usmeren ka budućnosti. Tako iskaz pizda! predstavlja uvredu dok je mam te poln kurac! psovka, jer govornik vrši agresiju preko procesa transformacije – adresata degradira tako što ga transformiše u urin, odnosno u spermu.

Baveći se pitanjem kako je moguće da znamo i upotrebljavamo toliko psovki uprkos činjenici da su one sankcionisane u javnoj komunikaciji i neprisutne u jezičkim priručnicima, kao i paradoksom da smo, iako nas psovkama niko ne uči, sposobniji da psujemo nego da govorimo na književnom jeziku – autor ističe kao bitnu osobinu psovki odsustvo definisane norme. To odsustvo za posledicu ima, na primer, postojanje na planu značenja međusobno zamenljivih obrazaca (to je) za en kurc! i (vreden je) po kurca! koje predstavlja artimetičku nelogičnost (1=1/2). Sa druge strane, mala razlika u formi može značajno uticati na značenje: fraza (ta) ma polno rit na slovenačkom označava osobu koja svega ima u izobilju i ništa joj ne nedostaje, dok psovka mam te polno rit znači 'dosta mi te je, ne mogu više da te podnosim'.

Jedno poglavlje knjige Kletvice in psovke posvećeno je psovanju u vreme rata, kad su standardi javne upotrebe jezika potpuno promenjeni i kad je u njemu dozvoljena, pa čak i poželjna, upotreba psovki kao sredstva kojim se efikasno demonizuje i degradira neprijatelj. Navođenje psovki neprijatelja karakteriše se kao prostaštvo i kulturna inferiornost, a sa druge strane, psovanje od strane „naših” uzima se kao reakcija na varvarska i zločinačka dejstva, kao najadekvatniji odgovor na naneseno zlo.

U analizi obrazaca psovki, Nežmah izdvaja njihova četiri tipa. Prvom tipu pripadaju psovke kao što su: ne me jebat! jebi se! jebi si mater! Ovakve psovke upotrebljavamo kad se nađemo u komunikaciji u kojoj ne želimo da učestvujemo, te reagujemo psovkom kojom pokazujemo da smo prepoznali nameru sagovornika i odbijamo je u bukvalnom smislu. Ove tri formule izražavaju tri stepena gradacije defanzivne psovke, u kojoj sagovornika shvatamo kao agresora. U drugu grupu psovki spadaju: kurc te gleda! evo ti ga na! mandi[2] te gleda!  One pretpostavljaju situaciju u kojoj sagovornik traži od nas učešće u nekoj zajedničkoj radnji, a mi na osnovu naših iskustava znamo da se u stvari radi o stvaranju odnosa u kome bi se on okoristio na naš račun. Ako psovke iz prve grupe upotrebljavamo onda kad bismo hteli pobeći iz nekog neprijatnog agresivnog odnosa, onda psovke iz druge grupe upotrebljavamo kad odbijamo da uopšte uđemo u neki za nas neugodni odnos. U treću grupu autor uvrštava psovke tipa: jebem ti sunce! jebem ti boga! jebem ti mater! Adresant ovih psovki se njihovim izgovaranjem stavlja  u odnos agensa nad pacijensom i izražava najveću moguću agresiju, a s druge strane i svoju nemoć da adresatu nanese štetu.

Najsnažnija psovka na slovenačkom je jebem ti mater! Ukoliko pogledamo njen doslovni smisao, proizilazi da onaj ko izgovori ovu psovku svom sagovorniku saopštava: 'ja sam tvoj otac!'[3],  odnosno 'ja bih mogao da budem tvoj otac!' Time se postiže efikasna degradacija sagovornika, jer se on stavlja u položaj infanta prema odraslom. Dok psovke iz prve dve grupe služe za odbijanje agresije sagovornika, psovkama iz treće grupe se sagovornik na simboličan način podređuje i degradira. U četvrtu grupu spadaju psovke tipa: pejd' v kurac! pejd v pizdo mater'no! imam te poln kurac! imam te polno rit!. Prvim dvema psovkama se, doslovno, sagovornik vraća u mesto odakle je proizašao, tj. pretvara se u spermu, odn. jajnu ćeliju. Time mu govornik saopštava da je bolje da se nije ni rodio i da uopšte ne postoji. Druge dve psovke transformišu adresata u urin, spermu, ili u fekalije. Time se on dovodi u izazito degradirajući položaj simbolički predstavljen procesom anihilacije. Uopšteno rečeno, autorov osnovni pristup u analizi obrazaca psovki i zasniva se na interpretaciji i traženju smisla psovki s obzirom na njihovo doslovno značenje. U okvirima takvog pristupa, izuzetna jačina slovenačke uvrede pasji sin! i psovke jebal ti pas / pes mater! objašnjava se trostrukom degradacijom adresata – transformacija u infanta, transformacija u životinju i potenciranje niskog morala roditelja koji su upražnjavali sodomiju.

Nežmah se u jednom od poglavlja knjige bavi odnosom između „muških” i „ženskih” psovki i uvreda, odnosno distirbucijom njihovog sadržaja prema polu. Obrasci psovki stvaraju se na osnovu dva mehanizma – prvi je dominacija oca nad potomcima, a drugi dominacija agensa nad pacijensom, pri čemu je žena na mestu pacijensa. Osobi muškog pola se na slovenačkom može reći (ti) kurc i (ti) pizda!, dok se ženi upućuje isključivo druga uvreda. Identifikacija žene sa ženskim polnim organom uvek se shvata kao negativna, dok se za opis lepe i zgodne devojke u žargonu ovoj leksemi mora dodati neki atribut: dobra pička ili fejst pička. Odsustvo imenovanja ženske osobe muškim polnim organom ukazuje na dominaciju koncepta aktivnost : pasivnost nad momentom kao što je seksualna „devijantnost” (nazivi za muški polni organ d**e, bulldyke, butch kao uvredljive etikete u američkom engleskom pripisuju se ženama sa ciljem da ih označe kao lezbijke).

U završnom poglavlju knjige autor ukazuje na to da u savremenom svetu način života poruzrokuje tako visok stepen upotrebe psovki – današnja civilizacija sa izuzetno gustom mrežom komunikacija dovodi do geometrijskog povećanja broja pojedincu neprijatnih kontakata što, s druge strane, za posledicu ima prirodnu odbrambenu reakciju – psovku. Sve veće prisustvo psovke na primer u saobraćaju ili na televiziji ukazuje na svojevrstan preokret kad je u pitanju njena funkcija i upotreba – čini se da je dovoljno izreći psovku, tj. situaciju u kojoj želimo da se opsovani nađe, dok pitanje da li je to zaista doprlo do adresata postaje irelevantno. Ukratko, zbog sve veće tehnološke izolovanosti koja osamljuje pojedinca – izgovarača psovke stvara se koncept virtualne realnosti u kome se intersubjektivni konflikt ne događa između dva subjekta, nego između subjekta i Drugog. U takvim uslovima cenzurisanje „prljavog” jezika postaje besmisleno.

Knjiga Bernarda Nežmaha Kletvice in psovke bavi se oblicima konfliktne verbalne komunikacije posmatrajući ih sa različitih aspekata – lingvističkog i sociološkog, formalnog i upotrebnog, dijahronog i sinhronog. Autor ističe da je fenomen psovanja u jeziku večan, da je uzaludno očekivati da će on biti iskorenjen (pokušaji zabrane psovanja, prema pisanim izvorima, zabeleženi su u Ljubljani još u 15. veku); kad je već tako, onda ovu pojavu treba što bolje upoznati. Materijal dat u u ovoj knjizi predstavljen je na čitljiv i zanimljiv način, uz brojne lingvističke i istorijske podatke i poređenja sa psovkama u drugim jezicima, te je interesantan kako za stručnjake u oblasti humanističkih nauka, tako i za običnog čitaoca rukovođenog radoznalošću.

Tanja Petrović  (Beograd)

-----------------------------------------------------------------------------
[1] Jedina slovenačka psovka, kako tvrdi slovenački akademik Trstenjak je preklet hudič!
[2] mandi je narodni izraz za zeca i upotrebljava se kao eufemizam za muški polni organ.
[3] prema interpretaciji ruskog etnologa D. Zelenina („Tabu slov u narodov vostočnoj Evropi i Azii”, tom II, 1929).
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: kletvice
Reply #13 - 17.03.2003 at 08:42:33
 
Kletvica je pravi balzam.

To je način sproščanja. Od znotraj navzven.

Če tiščiš v sebi, in ne zakolneš, se kletvica začne spreminjat v čir na želodcu.

Ni pa nujno, da kletvice uporabljaš, lahko uporabljaš tudi druge prijeme. - Globok vzdih, ploskanje z rokami, zavijanje z očmi, zapustitev prostora, .....

Zase priznam, da občasno spustim kako, ampak sem na splošno pazljiv.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: kletvice
Reply #14 - 17.03.2003 at 09:06:58
 
Gru Gru wrote on 17.03.2003 at 08:42:33:
To je način sproščanja. Od znotraj navzven.


.........
...no Pa sem povedala....ste slišal...zdj se pa full ... počutm...
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2