Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 34428 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #30 - 04.03.2003 at 22:39:14
 
ana wrote on 03.03.2003 at 21:29:44:
Na malo olivnega olja rumeno prepražiš ...

Ni dolgo tega, ko me je ena, ki se profesionalno ukvarja s poučevanjem ljudi o prehrani, čist sk.....a, češ "da se z olivnim oljem tudi slučajno ne kuha, da brez konkretno škodljivih učinkov na telo prenese le obdelavo do (po luknjastem spominu) nekih 20 stopinj C (ali celo manj) ... Da če vendarle nisem opazila, da Dalmatinci nikoli ne pečejo rib in ostalega na olivnem olju oz. kuhajo z njim, temveč z njim le pokapljajo/zalijejo že skuhano/spečeno hrano ..."

Ej, sori, res se zdajle ne spomnim, kateri so bili njeni argumetni (bom preverila štorijo in javim, če bo kooperativna), ampak ... A se komu kaj več sanja o temle oz. ima trenutno manj luknjast spomin?

???
ARS

PS: Sicer pa, sem se zdajle spomnila na svojo nekoč  prakso, ki je bila presneto mastna in (ne)zabavna, počela sem jo pa kar precej časa ... pol pa amnezirala.
Glede na to, da si mnogi, ki jih poznam, že vsi ubogi gripo preganjajo, jo bom kar jutri zjutraj spet - in sicer:

Za konkreten požirek deviškega, d'best olivnega olja, na tešče in malce nazaj nagnjen, grgraš v ustih vsaj tri minute. Ko to brozgo izpljuneš, niti slučajno ni več podobna začetnemu stanju, temveč povsem spremenjena in "odebeljena" ... Bljak! A občutek je kul, ko se navadiš.

No, tale procedura naj bi iz človeka potegnila tolk ene svinjarije, da "če bi ljudje vedeli, bi to zagotovo počeli" ... Ja, tko kot pili žajbljev čaj, pa ga redno/vsakodnevno prav dosti ljudi ne, anede. (Ga bom prec jutri spet! - uf, kolk planov za dobro jutro!?) ... Ej, ne spomnim se, kaj vse ti to grgranje olivnega olja "dela", pa se zdajle tut spomnim ne, kam nej grem to pogledat (če se bom, javim takoj), vsekakor pa tudi tule računam na to, da kdo to navado, predvsem pa učinek le-te, bolje od mene pozna ...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #31 - 04.03.2003 at 22:49:48
 
ana wrote on 03.03.2003 at 21:29:44:
... čebulno juho ... rjavo čebulo ... nekaj časa kuhaš, nato pa precediš, da imaš čisto juhico.

Ana, jest Breussove knjige nimam več, pa se ne spomnim, zakaj naj bi čebulno juho precedil na konc in samo čisto užival; če je to sploh napisal. Jest, k na izi kuham, nardim pač "konkretno" čebulno juho, pa nmal česna tut not dam in začimb, pa kar neprecejeno, gosto pojem(o) ... A me res zanima, zakaj naj bi čisto ... al' pa je to zgolj pri preganjanju raka res pomembno ... Hvala, Ana.

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #32 - 05.03.2003 at 09:57:23
 
ARS, ne boš verjela, na kolena si me spravila.
To je bil edini način, da sem z muko prišla do Breussa, ki se nahaja v omari na spodnji polici in z berglami v stoječem položaju se lahko samo zvrnem na nos (in ne dosežem Breussa), po kolenih pa kar gre Grin

da ti sedaj prepišem iz njega navodilo:

Čebulo v velikosti limone razrežemo skupaj z rjavo luščino na male koščke, zapečemo zlatorjavo na rastlinski masti ali rastlinskem olju, dodamo cca pol litra hladne vode in kuhamo toliko časa, da je čebula razkuhana. Nazadnje dodamo še malo zelenjavnega dodatka za juhe in še enkrat temeljito premešamo. Precedimo in uporabimo samo bistro juho - brez čebule!

Boste videli, ta juha zelo dobro tekne.

******

takole on pravi. Moja pripomba - nikoli ne dodajam zelenjavnega dodatka za juhe.

Jest res pečem na olivnem olju, ker sem brala, da olivno olje zdrži višje temperature kot ostala olja, tudi arašidno.

Je pa res: menda olivno olje Dalmatinci pijejo na tešče zjutraj tako kot Gorenjci šnops: en šluk ga rukne na prazen želodec. Sem enkrat tud brala o enem slovenskem športniku, ki je jamral, da mu škriplje v kolenih. Zdravniki mu niso mogli pomagat. Redno pitje olivnega olja pa. Ker me preganjajo zaradi holesterola, tudi vem, da je edina priporočljiva maščoba, ki jo smejo uporabljati srčni bolniki in nasploh s holesterolom obremenjeni, olivno olje.

O grgranju olja ti bom napisala malo kasneje - sem delala to več let.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #33 - 05.03.2003 at 10:03:33
 
aja, še to: ne se pustit vsem ljudem s...t, tud če so profi na kakem področju. Mi je glih zadnjič moja mama razlagala, da je na čajanki na Kokrici ena ženska, ki razsvetljuje ljudi, kako naj živijo, eno čudno med ljudi usekala: naj ljudje čim bolj slano jedo. Utemeljitev: kdo je pa še videl, da se je slano meso pokvarilo?

Moji mami je to prinesla na ušesa njena prijateljica, tudi upokojenka, ki se udeležuje vse sorte predavanj in svetovanj, ima tudi reiki itd...

jest sem takoj butnila ven: SOLI SE VEDNO MRTVO MESO!

ne moreš ti primerjat živega organizma z mrtvim

zato pa: kar po lastni pameti in z modrostjo naprej v nove čase
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #34 - 05.03.2003 at 10:07:20
 
Quote:
jest sem takoj butnila ven: SOLI SE VEDNO MRTVO MESO!

Lepo si to povedala Wink,predvsem pa pravilno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #35 - 05.03.2003 at 12:01:21
 
Jaz za grgranje nisem še slišala, pač pa za žvrkljanje olja v ustih. Ene 5 min zjutraj, takoj ko vstaneš, žvrkljaš 1 žličko čistega sončničnega olja (verjetno lahko tudi kakega drugega) ki ti potegne iz ustne votline vse strupe, ki se izločijo ponoči iz organizma. Bog ne daj to požirat, pazit da ja ne bi, potem izpljuneš in če to delaš redno nekaj časa, se ti telo počasi očisti svinjarije in si tudi bolj zdrav.
Sem delala to par dni, ravno zato, ker je tako zdravo...ampak imet to v ustih pa čist nič ni prijetno...kar ne pomeni, da tega ne bom še kdaj počela...bi blo dobro če bi.

Aja, ziby, o bambusu še.
vem, da je strupen, zanimalo me je, če obstaja kaka taka lepa mala sorta, ki jo lahko imaš tudi v sobi kako leto ali dve, preden dovolj zraste da presadiš ven...veš ti kaj več o teh sortah?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #36 - 05.03.2003 at 12:14:59
 
sem se potrudla pa takoj napisala članek za Sončeve  pozitivke  - verjetno bo jutri objavljen, je kar obsežen. Res da je pretipkan z reklame za Kocbekovo hladno prešano nerafinirano sončnično olje, a sem slišala, da je za to opravilo vsako hladno prešano olje dobro, torej tudi olivno.

ARS, po mojem pa Dalmatinci za peko tud uporabljajo olivno olje, sam na konc pečenja ali kuhanja, ko se futer da na mizo, nanj špricnejo še malo olivnega olja, da mu vročina ne uniči vitaminov?

jest sem leta žvrkljala olje po ustih. Vstajala sem vedno zgodaj in skoraj vedno me je v pralnem stroju čakala čez noč oprana žehta. Sem v miru cunje obesla pa olje žvrkljala. Že iz otroštva sem imela težave z mandeljni, tud k dohtarju zarad njih nisem šla več, ker so mi grozil z operacijo. S to metodo z oljem sem spravila mandeljne po več kot 20 letih na njihovo normalno velikost.

je pa tko: vsak po svoje. Moja pred nekaj dnevi umrla soseda Mirjana te preproste metode ni mogla izvajat. Motil jo je že okus olja itd. Pa žajbljevega čaja tud ni marala piti, ker je imel zanjo preveč grenak okus.

zmerej rečem: kakor komu paše. Vsak je samo zase odgovoren.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #37 - 05.03.2003 at 12:50:38
 
Evo tekst je urejen:

http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20030305120428247



(sam dajte mi razjasnit, a gre to zdaj za olivno al sončnično olje, al je vseeno?)
Back to top
« Last Edit: 05.03.2003 at 16:32:27 by m »  

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
miriam
4
****
Offline

jutri je nov dan
Posts: 280
Varazdin
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #38 - 05.03.2003 at 20:32:06
 
                 Cheesy Sok od peteršilja  Cheesy

3 l vode

3 limone narezane na koščke

20-30 g limonine kisline(citronka)

1 šopek petersilja

vse skupaj naj se namaka 24 ur,potem odcediš  in dodaš 2,5 kg sladkorja

Če hočete bolj kisel sok boste dodali več limonke, če pa hočete bolj sladkega več sladkorja, kak kome ustreza.
Sirup je bele barve in se meša potem z vodo.

Je zelo osvežili napitek in boste presenečeni, meni je bil izredno dober.

Na žalost vam ne znam nič povedat o zdravilnih učinkov peteršilja, sigurna sam pa da bo Ziby nekaj izbrskal o tem.
Back to top
 

miriam
 
IP Logged
 
miriam
4
****
Offline

jutri je nov dan
Posts: 280
Varazdin
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #39 - 05.03.2003 at 20:36:43
 
Za imuniteto telesa v zimi dodajem v čaj kapljico  ali dve propolisa. Če pa me grlo boli malo več. Izredna stvar in povsem naravni pridelek. Priporačam pa da ga ne kupujete v lekarni kar ni tako dober kot tisti ki je doma pripravljen.
Back to top
 

miriam
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
:DRe: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #40 - 05.03.2003 at 22:05:45
 
Hvala Mirjana za tvoj prispevek Cheesy..peteršilj je res rastlina katere ne sme manjkati v nobeni kuhinji.Priznam pa,da sem za sok prvič slišal..spet nekaj novega Cheesy.
Pa še malo o peteršilju..Sveži listi peteršilja so med vrtninami poleg paradižnikove paprike najpomembnejši vir vitamina C, v 100 g ga je kar 166 mg. Povečana vsebnost kalija zelo ugodno deluje na izločanje vode iz telesa. Pomembna je tudi količina karotina, železa in kalcija, kot tudi surovih beljakovin, ki jih je 0,2 do 0,9 g/100 g. V korenih je zelo veliko karotina, zato jih uporabljamo tako zamrznjene, sveže kot tudi posušene, predvsem kot dodatek k juham. V posušenem peteršilju je 22% beljakovin in 25,7% olj. Peteršilj vsebuje eterično olje, predvsem apiol, ki mu daje značilen vonj in okus. Iz semena, kjer ga je 3 do 7%, in listov pridobivajo eterično olje. V listih peteršilja je več vitamina B2, koreni pa vsebujejo večje količine vitamina B3. Peteršilj vsebuje vitamin B12, ki skupaj z železom pomaga obnavljati rdeča krvna telesca.

Svež peteršilj pospešuje tek, izločanje želodčnih sokov, pomirja krče in preprečuje nastanek plinov v črevesju. Ugodno vpliva na krvni obtok, zato ga priporočajo srčnim bolnikom, pri zdravljenju živcev, nervoze, slabokrvnosti, obolenjih prostate, vranice, motnjah v krvnem obtoku, pri kožnih, ženskih in prebavnih težavah. Izredno dobro vpliva na izločanje vode in razkrojnih produktov iz telesa, zato ga priporočajo pri obolenjih ledvic, mehurja, jeter, kamnih. Odganja vetrove, preprečuje vnetje v črevesju, pomaga pri vodenici, revmi, protinu, ekcemih, celulitu in zlatenici.

Peteršilj priporočajo tudi pri ublažitvi pikov žuželk, pri pegah na koži. Prevretek iz peteršiljevih listov je uporaben za masiranje lasišča, ker pospešuje rast las. S peteršiljevo vodo preganjamo uši. Če se doječim presuši mleko, si na prsi dajejo peteršiljeve liste. Prevelikih količin peteršilja pa ne uporabljamo pri močnem vnetju ledvic.

Pozdravček,
Matej:)
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #41 - 05.03.2003 at 22:17:37
 
ana wrote on 05.03.2003 at 09:57:23:
ARS, ne boš verjela, na kolena si me spravila.
To je bil edini način, da sem z muko prišla do Breussa, ki se nahaja v omari na spodnji polici in z berglami v stoječem položaju se lahko samo zvrnem na nos (in ne dosežem Breussa), po kolenih pa kar gre Grin

da ti sedaj prepišem iz njega navodilo:

Ježešmarija!   Grin  Na kolena je šla ...
... ampak jest mam recept njegov u glav (ma, kaki zelenjavni dodatek - ništa!), samo ne spomnim se več, ali je kaj napisu, zakaj naj bi se juho precedilo, ta gost pa stran zadgal ...  ???  A boš mogla spet na kolena? Uf, hvala, srči!!

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #42 - 05.03.2003 at 22:58:28
 
ana wrote on 05.03.2003 at 12:14:59:
... soseda Mirjana te preproste metode ni mogla izvajat. Motil jo je že okus olja itd. Pa žajbljevega čaja tud ni marala piti, ker je imel zanjo preveč grenak okus.

zmerej rečem: kakor komu paše. Vsak je samo zase odgovoren.

Ti maš pa totalno šajbo u glav zadnje dni - jih tko fletn sekaš, pa prjazn!   Wink

Moteč okus, grenak okus, "katerikoli" okus nam ne ustreza, če pač nočemo; pa zaradi kateregakoli razloga že, je vseeno. Matr, smo modeli; doktorat iz "najdevanja izgovorov" prav zaradi tega nobenmu na steni ne visi; je čist brez veze, bi visel pri vsakmu in povsod.

Ko mi je zadnjič zob spulila, sem se takoj na žajblov čaj spomnila in njegovo antiseptično delovanje (za katerega sem najprej mislila, da je antibiotično, pa me je Ana popravla - važn, da deluje, ane), pa čeprav mi tut slučajno nikol prej ni blo do njega (navkljub Breussu in drugim utemeljitvam) ... ja, ja, grenak in bljak okus, kao. In sem ga že zvečer, v obilni količini, po ustih žvrkljala (kul beseda) - brez pomisleka, brez negodovanja, brez pripomb - kako mi je odlegl, ker sem ga, pa d'best občutek je bil. Da ne govorim o tem, da sem si ga celo termosko v službo zaradi tega odnesla. In ker je bil pač tam, ga čez dan nisem samo žvrkljala, ampak spotoma kar vsega spila ... to sem opazila šele, ko ga je zmanjkalo. In je bla spet ena "meja" preč. A ni to fletn? Če hočmo, zmoremo. In pol se "spomnim" tehle čikov ... in lahko samo z glavo zmajujem. No, bo tut ta "nočem" enkrat padu ... pa tut če nikol ne zaštekam, zakaj nekoč "nisem hotla" nehat kadit ...

Sem vesela, da si, Ana; drugi pa tut, valjda.  Wink

Kiss
ARS

ana wrote on 05.03.2003 at 12:14:59:
sem se potrudla pa takoj napisala članek za Sončeve pozitivke.

Carica si! Hvala!
...
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #43 - 06.03.2003 at 11:30:22
 
Marjana, dobro naj bi bilo vsako olje, ki je hladno prešano. To je na flašah vedno posebej napisano. Ziher skriva sončnično olje v sebi kaj drugega (panonsko sonce  Grin) kot pa olivno (sredozemsko sonce  Grin) a če mene vprašaš, ne more bit glih ne vem kakšne razlike.
Da bi virusi in bakterije iz krvi bolj padal na določeno sorto olja, npr.

ARS, Breuss ni nič poudaril, zakaj je treba precediti čebulno juho. Ampak jest kuhane čebule sploh ne maram jest, jo zarad ljubga miru z otroci še iz ješprenja ven spravim, preden ga dam na mizo.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Ziby2
5
*****
Offline

Če nimaš lastnega sija,te
sij drugih ne bo osvetil

Posts: 760
PTUJ
Gender: male
Re: Pustimo naravi,da nam pomaga
Reply #44 - 10.03.2003 at 10:25:19
 
Quote:
Ana, jest Breussove knjige nimam več, pa se ne spomnim, zakaj naj bi čebulno juho precedil na konc in samo čisto užival


Jaz čebulo ki se je kuhala v juhi,spasiram skozi cedilko.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6