Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11 
(Read 42403 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #135 - 08.04.2003 at 12:47:24
 
Quote:
titud : mal mi kazes simptome nelagodnosti, ki prihaja iz nezadovoljstva s povrsnim znanjem.


Zdej boš pa spet reku, da je edina gotovost v avtentičnem znanju, ki je lahko samo plod avtentične (nad)čutne/transcedentne izkušnje. Ti dam v naprej prav, ampak simtomov  nelagodnosti, ki izhaja in nezadovljstva s površnim znanjem mi nis s tem prov nč pomagov odpravit.

Intelkt mora po moje  sam po moje najt pot do avtentičnega znanja, ne vidm razloga, zakaj tega ne bi bil soposoben nardit. Ne vem zakaj bi se moral vsem dognanjem tehničnih pa družbenih zanosti odrečt, saj  koncev tud znotraj mistike/magije opravlja isto nalogo. Saj  nikjer ni  rečen, da razum deluje samo po vzročno posledični poti in na principih dualizma, v te principe se je sam zameju, da je iz kaotičnega misitičnega/magičnega lahko vzpostavljal en  red. Zdaj je samemu seb naredu tak kaos,  da ga ne more več obvladovat, zato ga tud tko  vleče nazaj svojmu izvoru učit. In ko se bo nauču, ga bo tud  obvladov.

Izvor tehnološkega in družbenega kaosa je v zmedi, ki ga ja ta povzroču s  sojimi povratnimi učinki na človekovo psiho. Intelekt je spremenu makrkozmos, zato mora se zdaj mora spremenit tud mikrokozmos, da bomo spet sposobni avtentične izkušnje. Avtentična izkušnja ni enkrat za vselej zakodirana v svetih spisih, v njih je zakodiran samo en praspomin po potrebi po njej, ki vsakokrat zbuja nelogaodje, če ni zadovoljen. In s tem producira potrebo po tem, da bi jo dosegl tukaj in zdaj, kar pomen za večno, torej tud za nazaj do začetka zgodovine. In iz tega praspomina  mamo v seb eno predstavo, da je intelekt ovira, vir nelagodja in kar je še tega nepopolnega al pa vsaj pomanjkljivega.

Ne vem, eno razvetljesko vero v moč razuma bo men težko al pa nemogoče vzet kljub vsemu nelagodju, ki ga samemu seb povzorača. Jest verjamem, da se je je spoben losat, samo v sitacijo se more spravit, ko se  se mora do vseh opcij odpret. Mislm da je ten-nej nekaj takega v zadnjem postu nakazal in da deli z mano eno podobno razsvteljensko vizijo in da je njej v bran pripravljen dost grobo stopit, čeprav zan hkrat zlo odprt bit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #136 - 08.04.2003 at 12:50:02
 
torej se zmeri zaupas samo intelektu?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #137 - 08.04.2003 at 13:13:26
 
Ten-nej je vmes en post spustu, ki razvetljensko vero v intelekt postavlja na isto pozicijo kot vero v religijskem smislu. Zgodovinsko gledano nas je vera v religijskem smislu potegnila v brezno, iz katerga nas je edino razvetljenska vera v intelkt lahko poteglna ven. Zdaj nas je ta vera spet potegla z govno in zadj se spet kaže, kot da bi nas  vera v religijskem smislu lahko spet lahko poteglna ven. Ten-nej vidi šanso za odrešenje v tem, da se skensla vero enkrat zavselej  in se je nadomesti z eno novo etiko, ki jo je mogoče zgradit z istim orodjem  (umom , intelektom, duhovnimi  znanji - tud magijo/mistiko?).   Jest sem koj za, samo da problem etike je v tem, da mora bit na načem utemljena, da jo je na pragamtičnem ravnotežju interesov nemogoče zdradit tako, da ne bi prevladal interes močnejšega, ki mora  ta vladajoči  interes na metafiziki pravice močnejšega  utemeljit.  In da je za veljavnost tega metafizičnega potrebna vera in da smo tko pol spet na začetku...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #138 - 08.04.2003 at 13:24:00
 
s cem bi se ti lotu resvat probleme clovestva kot so rojstvo, smrt, bolezen, ostarelost, tesnoba, nezadovoljstvo itd.?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #139 - 08.04.2003 at 13:35:05
 
Bodi človek in se do soljudi obnašaj tako, kot si želiš, da bi se ostali obnašali do tebe!

Pusti stvarem, da so to, kar so.

ne se sekirat


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #140 - 08.04.2003 at 13:48:10
 
t wrote on 08.04.2003 at 13:35:05:
Bodi človek in se do soljudi obnašaj tako, kot si želiš, da bi se ostali obnašali do tebe!Pusti stvarem, da so to, kar so.
ne se sekirat
uživajte!

kako naj bom clovek? kaksne so njegove znacilnosti da bom vedu da zdej pa sem clovek?

a se vsebina stvarem lahko kar spremeni? al kaj si mislu s tem da jim naj pustim da so to kar so? sej so tist kar so itak ze skos a ne?

kako se naj ne sekiram, ce pa vem da me caka bolezen, smrt, ostarelost, trpljenje itd...

ce uzivam, to pomen da nekaj drugega ali nekoga drugega izkoriscam za svoj interes, kar pomen da bom tud jaz izkoriscen kasnej. a se mi splaca pol sploh uzivat, ce vem da je zraven pripeto se trpljenje? drgac pa me tak uzitek zadovolji le za kratek cas, in ce se skos se naprej grebem za neki omejenga, kako nej bom optimisticen, ker vem da bo zmanjkal, oz. ce bom dobil jaz, nekdo drug ne bo. se prav kako se nej obnasam do drugih tko, kot bi si zelel da se oni do mene. dej mal razloz se prakticno. samo zamizat z ocmi pred vsakdanjimi problemi po moje ne bo trajno nc resl.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #141 - 08.04.2003 at 14:09:17
 
Quote:
s cem bi se ti lotu resvat probleme clovestva kot so rojstvo, smrt, bolezen, ostarelost, tesnoba, nezadovoljstvo itd.?


Iz teh običajnih zadev je problem naredu intelekt, ki je iz pragmatične  potrebe po obvladovanju makorkozmosa skenslov iz zavesti tako običjne zadeve kot jih naštevaš. Ko  butnejo v zavest, jih ni mogoče nikamor logično uvrstit, zato jih potisnemo  v nezavedno, da ma od tam povzročajo nelagodje. Intelekt je marsikaj spoben sprejet za samoumevno, tud sam operira s praliki in čisto intutivnimi predpostavkami, zato nikjer ni določeno, da ne bi zmogu intuitivno umestit pa obdelat tud tako kompleksnih življenskih problemov, kot jih ti naštevaš, aryan. Ampak zakaj bi se z njimi ubdal tukaj pa zdaj, če jih lahko odrine 'na čakanje' in življnje gre kljub temu sorazmerno gladko dalje ? Zakaj bi pa smrt morala bit stalen  predmet posebne  intelktulane obdelave, če se dojemamo v linernem toku časa kot nekaj tkorekoč potrošnega kot avto al pa stare cunje in nam tko v principu čist lepo znese razen morda  unih zadnjih nekaj par let/dni/ur?

Intelekt lahko sprejme le če razume. In razume lahko skor vse, če  je spravljen v situacijo, v kateri  prisiljen  razumet. Po moje lahko takrat 'vpokliče' vse možne mehanime, ki mu pomagajo razumet. Človk jih je skoz svojo evolucijo ustvaru pa arhivorov kar  nekaj, zihr najmnj tolk, kolkr jih rab. Intelekt je tud uspobljen zato, da jih vpolkiče, ko jih rab. V tem smsilu je treba imet vanj eno zaupanje pa potrpljenje, ne pa ga  odstavljat v kot  zato, ker je zoprn in ker se ga skor nikol ne da zadovljit.   Undecided Sad

Quote:
Pusti stvarem, da so to, kar so.

ne se sekirat


uživajte!            


Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #142 - 08.04.2003 at 14:20:55
 
titud, blagor teb ce ti res ratuje.

recmo, men zajcu se ni obnesl sam zamizat k sm pred sabo vidu lacno lisico in si za par trenutku reku, sej je vse v redu, ne se sekirat, ti sam uzivi.

resnica je vecno vstpostavljena, ne glede na to, kaj mi recemo oz. kaj naspekuliramo. razlika je sam, da eni sodelujejo z resnico (ki je btw. zavestna), drugi pa se ji upirajo. eni so zadovoljni, eni trpijo. ugan kateri dozivljajo kaj. moj predlog je, da si preberes "precepts of sri caitanya mahaprabhu" kar sem ti ze velikrat predlagal, in me pol vprasas ce kaj nisi razumel, oz. ce se s cem ne strinjas.

ok?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #143 - 08.04.2003 at 14:53:25
 
Zmeraj je plac pa cajt za špekulirat, čeprav se strinjam, da ene prepostvke se nam vsaj relativno kratkem življenjskem obdobju dane kot večne in nespremneljive. Zakaj bi se jih po vsej sili  trudu  ozavestit kot večne in se s tem prikrajševal za čist legitmno potrebo po špekuliranju? Tud  s špekulacijo ustrjena realnost je živa realnost, je vsaj v tem trentku trajna in ma  zato na nas en povraten učinek, čeprav je 'maya'. Intelekt, ki  jo sproducira,  jo lahko edini tud razume. Ve, zakaj trpi (ko se zašpekulira) in ve tud zakaj uživa (ko 'zadane'). Draž je prav  tej relativnosti pa negotovosti, ki jo daje in jemlje  intelekt, ki bi se ji blo nesmiselno odrekat na račun trajne sreče, ki jo zagotavlja le  dobrosrčna bebavost, še posebej zavestna. Jest verjamem, da je presežek človeškega v špekulaciji, v zavestnem tveganju, da lahko  stori tud kaj narobe in da bo zato trpel. Da mamo v seb en adamov sindrom, ki se je  pusti zapeljat sadu spoznanja, tud če bomo  zarad njega izgnan iz raja.  Cry Smiley      
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #144 - 08.04.2003 at 15:07:03
 
Quote:
kako naj bom clovek? kaksne so njegove znacilnosti da bom vedu da zdej pa sem clovek?

a se vsebina stvarem lahko kar spremeni? al kaj si mislu s tem da jim naj pustim da so to kar so? sej so tist kar so itak ze skos a ne?

kako se naj ne sekiram, ce pa vem da me caka bolezen, smrt, ostarelost, trpljenje itd...

ce uzivam, to pomen da nekaj drugega ali nekoga drugega izkoriscam za svoj interes, kar pomen da bom tud jaz izkoriscen kasnej. a se mi splaca pol sploh uzivat, ce vem da je zraven pripeto se trpljenje? drgac pa me tak uzitek zadovolji le za kratek cas, in ce se skos se naprej grebem za neki omejenga, kako nej bom optimisticen, ker vem da bo zmanjkal, oz. ce bom dobil jaz, nekdo drug ne bo. se prav kako se nej obnasam do drugih tko, kot bi si zelel da se oni do mene. dej mal razloz se prakticno. samo zamizat z ocmi pred vsakdanjimi problemi po moje ne bo trajno nc resl.



Lahko malo pomeditiraš, prebereš kakšno knjigo, vprašaš mojstra. (sicer pa mislim, da ta pogoj že izpolnjuješ - tako butastih vprašanj se umetna intelegenca  na drugi strani žice ne bi spomnila)

meditiraj


meditiraj


študiraj


uživaj ali pa umri!

pa ne se sekirat Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #145 - 08.04.2003 at 15:12:16
 
titud : kaj cmo pol zdej narest? kaj predlagas? da nej spekuliramo do onemoglosti, ceprav vemo da nam to v koncni fazi ne bo in ne more prnest nevemkaksno korist?

ta cajt k spekuliramo bi loh porabil za kej druzga bl koristnega, npr. da recitiramo ime sri krishne v poniznosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #146 - 08.04.2003 at 15:39:35
 
Kaj čmo nardit? Saj  že delamo: špekuliramo! A ni to, kar me ti nagovarjaš k izgovarjanju svetih imen,  prav tako ene vrste vabilo k špekuliranju? Saj ni nikjer rečen,  da mi bo to odpravlo terpljenje, ki si  ga povzročam prav z negotovstjo špekuliranja? Jest te  vabim k špekuliranju oz.  k potencialnem užitku, ki ga to špekuliranje prinaša, ti pa mene k potencilanem užitku, ki ga mi bo prinašalo izgovarjanje svetih imen. Men se zdi, da sva popolnoma na istem polju in da tle težko dava drug drugmu kakšen  nasvet ali odgovor, ki bi lahko lahko presegu  vrednost/koristnost špekulacije same. Undecided Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #147 - 08.04.2003 at 15:47:00
 
titud wrote on 08.04.2003 at 15:39:35:
Kaj čmo nardit? Saj  že delamo: špekuliramo! A ni to, kar me ti nagovrjaš k izgovarjanju svetih imen,  prav tako ene vrste vabolo k špekulciranju? Saj ni nikjer rečen,  da mi bo to odpravlo terpljenje, ki si  ga povzročam prav z negotovstjo špekuliranja?

vsa vedska literatura to priporoca, kako lahko ti pol trdis da ni nikjer to recen?
Quote:
Jest te j vabim k špekuliranju oz.  k potencialnem užitku, ki ga to špekuliranje prinaša, ti pa mene k potencilanem užitku, ki ga mi bo prinašalo izgovarjanje svetih imen. Men se zdi, da sva popolnoma na istem polju in da tle težko dava drug drugmu kakšen  nasvet ali odgovor, ki bi lahko lahko presegu  vrednost/koristnost špekulacije same. 

se zdelec nisva na istem. sam rect da je nekaj isto, se ne pomen da tud v resnic tko je, kar pa tud sam ves, sam ne vem zakaj ti morm jz to zdle se pisat.

drgac pa preden se dobi "uzitek" pri recitiranju imena sri krishne bo se velik pretekl. ampak ce ga bos recitiru v poniznosti se ti bojo zacela razkrivat ene take stvari ki bojo nad vsemi spekulacijami ki jih zdle trenutno lahko premores, oz. mas instrumente za to. zacel bos spoznavat resnico, in hkrati tud njen odsev iluzijo. ko pa bos scasoma zacel spoznavat svojo pravo identiteto neodvisno od telesa uma, intelekta in spoznaal svojo vlogo v Absolutu, takrat pa bos pri recitiranju imena sri krishna dobil neomejeno blazenost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti II
Reply #148 - 08.04.2003 at 16:03:48
 
Jest lahko to rečem, ker jest bi se  lotu ved špekulativno.  Tko kot se aplinist loti špekaltivno ene sicer čist konkretne stene: z  opcijo, da je tud ne bo premagal. Tle je že intelekt, ki kalkulira. Pol pa rabiš avtosugestijo, da opcijo, ki kalkulira s porazom,  čist skenslaš. Magari tko, da v za  smrt v steni ni noben poraz. Tko je to: skenslaš intelekt, če ne moreš z njim čez steno, in premgal jo boš. Magari v duhu, tud to šteje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: simptomi religioznosti II
Reply #149 - 08.04.2003 at 21:19:47
 
titud, spet se nekam "oddaljujes" od teme, ki je bila konkretni problemi, ki jih pac z "ignoriranjem" ne bomo resil, vsaj nben jih do zdej na tak nacin se dolgorocno ni resu. zamizat ni dost.

dej kej konkretnega predlagi, ce ze tezko poslusas moje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 8 9 10 11