titud
5 p
   
Offline

Zaznavanje mističnega je vir vsake prave znanosti.
Posts: 6736
Markomur
Gender:
|
Hepatija je baudalinu filozofske osnove svoje religije opisovala takole:
EMANACIJA
»Bog je Edini in je tako popoln, da ni podoben ničemur, kar je in ničemur, česar ni; ne moreš ga opisati s čoveškim razumom kot nekoga, ki se huduje, če si slab, ali pa skrbi zate iz svoje dobrote, se pravi kot nekoga z usti, obrazom ušesom, s krili , ali pa kot Duha, Očeta ali Sina, pa četudi sina samega sebe. O Edinem ne moreš reči, da je ali da ga ni, zaobjema vse, a ni nič od tega; lahko ga imenuje le prek drugačnosti, saj mu ne moreš reči Dobrota, Lepota, Modrost, Ljubeznivost, Moč, Pravičnost. To bi bilo namreč isto, kakor da bi ga imenoval Medved, Leopard, Kača, Zmaj, Grifon, saj karkoli o njem rečeš, to ni on. Bog ni telo, ni podoba, ni oblika, ni količina, ni kakovost, teža ali lahkost, on ne vidi ne sliši, ne pozna nereda in zmede, ni duša, um , domišljija, mnenje, misel, beseda, število, red, velikost, ni ne enakost ne neenakost, ni čas in ni večnost, je volja brez vsakega cilja; Baudolino, poskušaj razumeti, da je Bog svetilka brez plamena, palmen brez ognja, ogenj brez toplote, črna svetloba, neslišno bobnenjem, nevidni blisk, bleščeči mrak. Žarek lastne teme, krog , ki se šri s krčenjem proti svojemu središču, ena in edina mnogoterost, je...je prostor ki ga ni, v katerem sva jaz in ti eno in isto kakor danes v tem negibnem trenutku.«
»Kaj je potem s stvaritvijo? Z zlom?«
»Edini se hoče zavoljo svoje lastne popolnosti in velikodušnosti do samega sebe razširjati, povečevati v vse večje oble lastne polnosti; je kakor sveča, ki je žrtev vse močnejđše svetlobe: bolj ko sveti, bolj se raztaplja. Tako se bog raztaplja v senco samega sebe, spremeni se v celo množico božanskih glasnikov, Aionov, ki imajo veliko njegove moči , a že v šikejši obliki. Veliko je bogov, demonov, arhontov, tiranov, moči, isker, zvezd in tistih, ki jim kristjani pravijo angeli, nadangeli. Vendar pa jih ni ustvril Edini, so le njegova emanacija..«
»Emanacija?«
» Vidiš to ptico? Prej ali slej bo izlegla drugo ptico s pomočjo jajca, tako kakor lahko Hipatija rodi otroka iz treuha. Ko pa je bitje enkrat rojeno, pa naj bo to Hipatija ali ptica, živi po svje in preživi, tudi če njena mati umre. Zdaj pa si zamisli ogenj. Ogenj ne ustvarja toplote, izžareva jo. Toplota je enaka ognju, saj če ogenj pogasiš, tudi toplote ni več. Vročina je največja tam, kjer ogenj nastaj in najmanjša tam, ko se ogenj zlagoma spreminja v dim. Tako je tudi z Bogom. Ko se počasi širi od svojega temnega središča, s tem izgublja moč, vse dokler ne postane židka in brezčutna snov, breoblični vosek, v katerega se raztaplja sveča. Edinemu se ne bi bilotreba širiti tako daleč od stran od sebe, a svojemu raztapljanju vse do mnogoterosti in nereda se ne more upreti.«
»Mar ta tvoj bog ne more raztopiti zla, ki...ki nastaj okrog njega?«
»Seveda bi ga lahko raztopil, Eden in Edini skuša nenehno posrkati vase tovrstni dih, ki lahko postane strupen, in sedemdesetkrat sedem tisoč let mu je zmerom vrniti v ničnost svoje odpadke. Življenje Boga je bilo umerjeno dihanje, dihal je brez težav. Nekega dne pa je izgubil nadzor nad eno od svojih posredniških moči, ki ji mi pravimo demiurg in je morebitni Sabaoth, Ildabatoh, lažni Bog Kristjanov. Ta posnetek Boga je po pomoti, iz ponosa, po neumnosti ustvaril čas tam, kjer je bila pred tem zgolj večnost. Čas je večnost v povojih, razumeš? In skupaj s časom je ustvaril ogenj, ki daje toploto, a hkrati lahko vse požge, vodo, ki odžeja, a tudi utaplja, zemljo, ki hrani rastline, lahko postane plaz in jih zaduši, zrak, ki omogoča dihanje, a se lahko spremeni v orkan... Ubogi demiurg je naredil vse narobe. Ustavril je sonce, ki daje svetlobo, a lahko izsuši travnike, mesec, ki zmore vladati nad nočjo le po nekaj dni skupaj, potem pa shira in umre, druga nebesna telesa, ki so sicer bleščeča, a lahko zlonosna, pa bitja , obdrajena z razumom, ki pa niso sposobna doumeti velikih skrivnosti, živali torej, ki so včasih zveste, včasih pa pomenijo nevarnost, rastline, ki nas hranijo, a živijo le malo časa, kamnine, ki so brez življenja, brez razuma obsojene na to, da ne bodo nikdar ničesar dojele. Demiurg je bil kot otrok, ki gnente blato, da bi z njim upodobil lepoto samoroga, izcimi pa se mu nekaj, podobno miši."
»Potemtakem je svet nekakšna bolezen Boga?«
»Čes si popoln, potem lahko izžarevaš, in če izžarevaš, oboliš....«
|