Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11
(Read 35549 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #15 - 11.02.2003 at 10:43:57
 
Te-nej, ni se ti treba dušo slikat v enmu religiozno. dogmatičnemu pogledu kot tisto, kar ostane od človeka po smrti. Če kodo to rabi, naj jo tako ma, ma pravico tko na dušo gledat. Tako  gledanje pa po moje ni prav nč v nasprotju s skeularnim gledanjem na dušo kot potenco, ki se relaizara skoz eksitenco tukaj in zdaj, zarad mene pa lahko tud še pol, ko mene v fizičnem smislu več ne bo. Jest na eksitenco itak  tko gledam, da sem v bistvu tist, kar nism, in zarad mene lahko to vključuje naslednji živ trenutek kot zagrobno večnost. S  stališča ekistence tukaj pa zdej je to čist nerelevantno, zato kar se mene tiče tiče dost strpno  sprejemam religiozne poglede na posmrtno življenje in v men ne sprožajo kakšnih posebnih paradokosov dualnosti, ki bi jih moral z zanikanjem posmrtnega življenja ali norčevanjem iz vernikov v tako  življenje zatirat...      
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #16 - 11.02.2003 at 11:00:06
 
Quote:
Ne razumem, kaj je bilo mišljeno s tistim  "preseganjem telesa in uma".  
Ali to morda pomeni ignoriranje telesa in uma? Morda celo zaničevanje uma in telesa? Ali le neupoštevanje?


Jest to preseganje razlagam tko, da sta v harmoniji, da  ne se v bistvu ne zaznavata več, ker tako  telesni čut kot misel/um zazanvta  samo medsebojna  neravnovesja. Ker ravnovesja subjektivno  ne moreta zazanat, postaneta nekaj tretjega, preseženega, transcedentnega oz. objektivni duh,  katerega subjektivni aspket je duša. Men taka mal mehanicistično/organicistična razlaga razmerij uma/telesa oz. duše/duha čist zadošča, čeprav ma ziher luknje.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma II
Reply #17 - 11.02.2003 at 11:00:27
 
Quote:
zakaj pa bi blo treba vrzt planet v zrak in se znebit pregresnega telesa da bi lahko sluzil Bogu?

sej Boga je treba sluzit (dokler jih mas) s telesom, umom in govorom. ce jih uporabljamo za svoje sebicne namene, pol dobimo trpljenje. ce pa ta isti telo, um, govor in konc koncev tud planet "uporabmo" za sluzenje Bogu, pol se nam ta trpljenje odstran po Bozji milosti.



Tako sem te pač razumel, za popolen prehod na duševni nivo (če sploh kaj na tem), bi se najprej morali znebiti telesa - in da bi vsi to laže izvedli bi bilo najbolje, da izkoristimo vse svoje "nergetske" potenciale in to omogočimo vsem ne glede na vero, ideologijo, kasto ali raso.

Precej absurdna (vsaj toliko kot moje in tvoje zgornje izvajanje) pa se mi zdi tudi ideja služenja Bogu, ki je kot tak nekaj popolnoma duhovnega, s telesom. Poleg tega, da služimo ponavadi nekomu, ki naše usluge potrebuje. In če Bog kot absolutno bitje potrebuje naše usluge in služenje, je to resnično pomilovanja vredno bitje.

Prav tako pa se mi zdi, da so njegove (Božje) usluge potrebovale predvsem vladajoče kaste za obvladovanje svojih podložnikov in da je prvim večkrat pomagal kot drugim.


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: dogma II
Reply #18 - 11.02.2003 at 11:11:57
 
titud wrote on 11.02.2003 at 10:43:57:
Te-nej, ni se ti treba dušo slikat v enmu religiozno. dogmatičnemu pogledu kot tisto, kar ostane od človeka po smrti. Če kodo to rabi, naj jo tako ma, ma pravico tko na dušo gledat. Tako  gledanje pa po moje ni prav nč v nasprotju s skeularnim gledanjem na dušo kot potenco, ki se relaizara skoz eksitenco tukaj in zdaj, zarad mene pa lahko tud še pol, ko mene v fizičnem smislu več ne bo. Jest na eksitenco itak  tko gledam, da sem v bistvu tist, kar nism, in zarad mene lahko to vključuje naslednji živ trenutek kot zagrobno večnost. S  stališča ekistence tukaj pa zdej je to čist nerelevantno, zato kar se mene tiče tiče dost strpno  sprejemam religiozne poglede na posmrtno življenje in v men ne sprožajo kakšnih posebnih paradokosov dualnosti, ki bi jih moral z zanikanjem posmrtnega življenja ali norčevanjem iz vernikov v tako  življenje zatirat...        



Titud, če duša ni um ali telo je to predvsem to, kar naj bi od človeka ostalo po smrti - nič.
Ne morem pa si predstavljati svoje eksistence tako kot tisto, kar še nisem. Sem kar sem - tudi če sem neuresničen potencial boga, sem samo neuresničen in torej neobstoječ bog in če sem neurealizirana duša sem neobstoječa duša, torej sem um(duh) in telo - skupaj.

Če pa sem slučajno zatiral kašna verska čustva se globoko opravičujem (vernikom se pa res ne gre zameriti še posebej, če je njihov bog močnejši od mojega Wink)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #19 - 11.02.2003 at 11:53:49
 
Quote:
Titud, če duša ni um ali telo je to predvsem to, kar naj bi od človeka ostalo po smrti - nič.


Če  okrog tega subjektivnega izkustvenega dejstva, da duše ni,  organiziraš svoje vrednote, pol iz tega nujno narediš dogmo, zarad katere tiste, ki ogrog svojega prav tako subjketivnega izkustvenega dejstva,  da duša je, organizirajo svoje vrednote, po defoltu nardiš za praznoverce, kar spet ni daleč od nič-vrednežev. Enako nardijo lahko oni s tabo, ker dušo, njihovo največjo vrednoto, zanikaš, in že smo ujet v en zaciklan krog izključujočih dogem, ki se po našem menju lahko razreš le spreobrnitvijo ali pokončanjem enga al pa drugega.

Jest verjamem preprosto v to, da je vse oz. celota, okrog katere bi blo edino smisleno centrirat vrednote,  ni  eno ali drugo, niti eno  plus dugo, ampak je  eno v drugem že vsebovano. Vernik mora najt v svoji religiji tvojo opcijo duše, ti pa v svoji vernikovo, ker le tako je lahko vse vsebovano v vsem po enmu holističnemu principu, ki sta ga razjebala tko religije kot znanost.    

Aryan to skoz svoj religiozni princip lahko imenje služenju absoltu, ti pa skoz svoj sekularni vidik lahko rečeš služenje celovitmu pogledu na svet. Oba morata po moje žrtvovat le svoje služenje  omejenosti/partikularnosti, ki nima z  odrekanjem inuvidulanosti/subjektivnosti oz. podrejanjem občosti/objektivnosti čist nobene zveze.

Jrst pr aryanu opažam, da ma njegova religija ta potencial v seb, in bi ga rad prkazov nam tko, da bi bi mi odkril v  svojih pozitivitisčnih principih. Tega nam ne zna dopovedat drgač, kot skoz svojo religijo in na nas je, da v njegovi religiji najdemo to, kar v bistvu njegovo religijo tud presega, torej se nam zard tega spoznaja ni treba spreobračat ne ne njemu ne nam.

Ampak skupno hotenje/namen, da je to možno, je pa potrebno.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #20 - 11.02.2003 at 12:15:46
 
s sluzenjem jaz mislim na "ljubezen". delno (ne do te mere da izgubis individualnost) zrtvovanje svojega interesa za dosego skupnega je podlaga vsaki ljubezni. bodisi kratkotrajni, dolgotrajni ali vecni.

dominiranje in vsiljevanje svojega interesa nad interesom drugega pa se po domac rece pozeljenje ali "lust", ki je direkt obratno kokr ljubezen. (iz tega ven tud nastanejo prepiri in nemir)

bog res ne potrebuje nasih uslug, ker drgac ne bi bil "samozadosten" kar bog naj bi bil, da mu pripada ta pozicija. vendar pa je obenem on vedno pripravljen met "ljubezenski" odnos s tistim ki si tega zeli. pri tem nben od njiju ne izgubi svoje individualnosti, razlika je samo v tem da imata skupni interes. in ce mas intimne "veze" s tistim ki je Absolut, kaj ti lahko pol sploh fali na kateremkoli podrocju?
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: dogma II
Reply #21 - 11.02.2003 at 12:18:13
 
Mene pa zanimajo globji, mogoče nezavedni razlogi za nepriznavanje kakršnekoli dogmatične ideologije. Predvsem ten-neja sprašujem ali je to res zaradi popolnoma zgrešene predpostavke o našem obstoju ali pa je mogoče vzrok tudi v bojazni pred upoštevanjem dogmatičnih pravil (npr. zapovedi) in ob tem tveganje pred izgubo ega?  Vsak povprečen in iskren človek lahko ugotovi, da v nobeni ideologiji ni ničesar takšnega, kar bi bilo v neskladju z njim samim.....v smislu težnje po "biti dober" oz. ravnati s samim sabo in okolico na pošten,iskren,sočuten in predvsem z ljubeznijo prežemajoč način. Res je, da te mogoče pretiran pozitivizem in navidez neuresničljivi ideali lahko odvrnejo od zavestnega upoštevanja dogmatičnih pravil, prav tako "nelogičnost" večne duše v primerjavi z umrljivim telesom kakor tudi ne preveč z ljubeznijo prežemajoči rezultati nekaterih institucionalnih religij ampak ali to pomeni, da pravila za katera lahko iskreno rečemo, da nam lahko samo koristijo (ne laži,kradi,ubijaj...) ne držijo zaradi tega, ker pač izhajajo iz religijske prakse ?

Se mi zdi, da lahko kljub nepriznavanju "duše" kar lepo poskrbiš za svoje "telo in um" ob upoštevanju neke takšne ideologije. In če je ta ideologija res takšna kot sama sebe predstavlja, se to mora v končni fazi odraziti na tvojem telesu oz. umu oz. duši. Glavni problem je pomoje predvsem v nezaupanju  in iz njega izhajajočem strahu pred izgubo ega, torej tistega dela nas, ki ima vedno odgovor na vse, pa četudi je ta odgovor takšen, ki ni najbolj v skladu z dogmatičnimi pravili.



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #22 - 11.02.2003 at 13:02:13
 
Quote:
s sluzenjem jaz mislim na "ljubezen". delno (ne do te mere da izgubis individualnost) zrtvovanje svojega interesa za dosego skupnega je podlaga vsaki ljubezni. bodisi kratkotrajni, dolgotrajni ali vecni.

dominiranje in vsiljevanje svojega interesa nad interesom drugega pa se po domac rece pozeljenje ali "lust", ki je direkt obratno kokr ljubezen. (iz tega ven tud nastanejo prepiri in nemir)

bog res ne potrebuje nasih uslug, ker drgac ne bi bil "samozadosten" kar bog naj bi bil, da mu pripada ta pozicija. vendar pa je obenem on vedno pripravljen met "ljubezenski" odnos s tistim ki si tega zeli. pri tem nben od njiju ne izgubi svoje individualnosti, razlika je samo v tem da imata skupni interes. in ce mas intimne "veze" s tistim ki je Absolut, kaj ti lahko pol sploh fali na kateremkoli podrocju?


Lepo povedan, jest ne vidm nč izključujočega pa dogmatično omjenega tle not, edina religioznost tle not pa je persofinificiran bog, ki ga maš pač rad, zato na  ljubezen do njega centeriraš tud svoje vrednote. To samo po seb ne predpstvalja nobene omejenosti, nobenih poželenj, zaničevanj in izključevanj. V trenutnem kulturno/civilizacijskem trenutku zan bit taka drža mal neudobna, lahko pa tud edina opcija, ki ti znese. In po moje je prav, da človek pove, zakaj mu kaj znese, čeprav aryan  morda premal poudarjš, zakaj ti pozitivisična (tle mislim pozitivistična kot racionalistično/empiristična, na kateri je utemljena  materilaistična zahodna  civilizacija) poza povzroča tako veliko trpljenje, da se si ji tko rdikalno odreku. Nas po moje iritira radikalnost v tem času in prostoru, ne pa opcija kot taka.

Mind, ego se po moje lahko razbohoti tud znotraj dogmatične religioznosti. Lahko ego prav egostično rab nekaj, na kar se bo navesu, s tem še ni rečen, da se je preobrazu, da se je seb odreku oz.  je začel s pomočjo dogme gledat nase kot na nekoga drugega. Praviloma se v religijah zgodi, da ego  samo prevzame identitetito nekoga 'višjega', ker mu tko bolj znese, ampak s tem tud hkrat zgubi ubčutek za konkretnega drugega in evo fanatizma, v katerem se ego dobi krinko, da se razraste čez vse... Angry Smiley    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #23 - 11.02.2003 at 13:08:17
 
Mind, malo si pomešal dogme s pravili obnašanja.

Dogma je temeljni in nespremenljivi verski nauk (naprimer o vsemogočnosti boga ali o sveti trojici) in temelji na avtoriteti in ne na (znanstvenih) dokazih.

Zapovedi (ne kradi, ne ubijaj, ..) so pa pravila obnašanja in nimajo z verskim naukom nobene veze, čeprav si (boljši del) pravil verstva rada tudi prisvajajo.
Če ne kradem in ne ubijam, to ne pomeni, da se s tem držim določenih verskih dogem, ampak pomeni, da se držim dogovorjenih družbenih pravil obnašanja, ki nimajo z vero v nadnaravno nobene veze.




Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: dogma II
Reply #24 - 11.02.2003 at 13:16:09
 
Quote:
Mind, ego se po moje lahko razbohoti tud znotraj dogmatične religioznosti.


Če se lahko ego razbohoti znotraj dogmatične religioznosti se to lahko zgodi verjetno samo zaradi napačnega prakticiranja (ker  iskrena ljubezen, sočutje, spoštovanje...itd....in ego se pomoje (iz lastnih izkušenj) izključujeta...če je en ni drugega in obratno) ali pa zaradi religije same. Kljub temu pa se mi zdi da je verjetnejša prva varianta ker katera religija pa uči razbohotenje egota ?



LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: dogma II
Reply #25 - 11.02.2003 at 13:27:52
 
Quote:
Mind, malo si pomešal dogme s pravili obnašanja.


Quote:
Če ne kradem in ne ubijam, to ne pomeni, da se s tem držim določenih verskih dogem, ampak pomeni, da se držim dogovorjenih družbenih pravil obnašanja, ki nimajo z vero v nadnaravno nobene veze.


Hja, bardo ampak vprašaj se zakaj se držiš enega ali drugega. Kaj pa je z tistim, ki spoštuje pravila obnašanja zaradi "družbe" v sebi pa čuti drugače? Gre v bistvu res za eno in isto stvar le razlogi so drugačni.

V mislih sem imel izključno notranje doživljanje in izpoljnjevanje teh pravil, neodvisno od "družbenih" zapovedi. Point je torej kako ta pravila doživljaš, ker le-to je ključnega pomena pri tvoji "praksi".



LP
 
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #26 - 11.02.2003 at 13:31:48
 
mind wrote on 11.02.2003 at 13:16:09:
Kljub temu pa se mi zdi da je verjetnejša prva varianta ker katera religija pa uči razbohotenje egota ?

V to bomo lahko prepričani šele takrat, ko bo med religijami vzpostavljen dialog medsebojnega spoštovanja, prijateljstva in upoštevanja,  kar je pa malce težko pričakovati, saj so si dogme različnih religij tako nasprotujoče, da je ob vsej doslednosti spoštovanja dogem svoje vere, to mogoče le z izključevanjem dogem drugih religij.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: dogma II
Reply #27 - 11.02.2003 at 13:36:29
 
mind wrote on 11.02.2003 at 13:27:52:
Kaj pa je z tistim, ki spoštuje pravila obnašanja zaradi "družbe" v sebi pa čuti drugače? Gre v bistvu res za eno in isto stvar le razlogi so drugačni.

Pravil se najbrž res ne držimo vsi iz istih razlogov, vendar ti zagotavljam, da se jaz pravil (ne kradi, ne ubijaj, ..) ne držim zaradi nadnaravnih ali verskih razlogov (ali zaradi pričakovanja nagrade v raju) ampak zaradi spoštovanja do drugih.


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: dogma II
Reply #28 - 11.02.2003 at 13:55:37
 
titud : Bog ali Absolut je vecno oseba, persona. ne da sem si jaz tko "zamislu" ker mi tko bolj sede, glede na moje kulturno, reiligiozno ali empiricno ozadje. tako pravjo tisti ki so ga spoznal. na men pa je ce jim zaupam ali ne. ce jim, pol bom tud sprejel njihov proces s katerim lahko se jaz to prakticno realiziram. bolj sovpadajoca ko bo moja realizacija, vecje zaupanje bom mel v njih. obenem pa bojo glede na mojo stopnjo realizacije nekateri tud dobil zaupanje v moje besede, ceprav ni to moj "primarni" namen prakticiranja, oz. vsaj upam tko Wink

 
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: dogma II
Reply #29 - 11.02.2003 at 14:10:13
 
Quote:
Če ne kradem in ne ubijam, to ne pomeni, da se s tem držim določenih verskih dogem, ampak pomeni, da se držim dogovorjenih družbenih pravil obnašanja, ki nimajo z vero v nadnaravno nobene veze.



Valjda da se se s tem ne držim verskih dogem, vsaj posredno, ker to pomen, da zanikam avtoriteto, na kateri so družbena pravila obnašanja utemeljena. Za dogmo in pravili stoji  ponavadi ista avtoriteta, ki je v primeru kršenja ogrožena. Ta avtoriteta je ponavadi predstavljena kot  nadnaravna, zato ma kršenje praviil z nadnaravnim neposredno zvezo.

Dogma je po moje sama po seb 'dobronamerna', ker  nekaj mora razreševat, da sploh lahko deluje. Ego jo lahko sprejme kot samoumevno in   jo integrira vase kot princip ločevanja in povezovanja z višjim od sebe, lahko pa jo tud zlorab, zato pa v religiozni prasi obstaja zelo buden inštitut nadzora. Tko da se v bistvu strinjam s tabo, majnd, da se deviantnosti ega znotraj religiozne prakse praviloma sankcionirane, ko kršijo z dogmami zakoličine principe. Problem se pojav, ker tak sistem ne dopušča korekture od 'zunaj' in zato obstaja bolj velika nevranost izbruha 'kolektivnega' egoizma, ki je v zgodovini napravu dost hudga in zarad katerega je  na slabem glasu religiozni način brzdanja ega nasploh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 11