Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11080 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
12.01.2003 at 16:22:11
 
Med večurnim prebijanjem skozi temo EGO, sem se zamislil:

Ali sploh veste o čem govorite?

Ali govorite slovensko ali v indijski angleščini?


Ali "ego" pomeni kaj drugega kot "jaz"? Kaj sploh hočete povedati, ko namesto o jazu govorite o egu?


Sam se rad vračam k izvorom in izvor večine debat o "egu" (sam se imam za slovenca in raje uporabljam slovenski jaz). Skratka prosto po Freudu (tudi on je raje imel nemški Ich), pri katerem moramo iskati izvor celotnega psihološkega aparata (uparabljajo ga tako "njegovi", kot tudi "nasprotniki"), bi stvar izgledala takole:

jaz (za nekatere ego - očitno ne razumem) - točka identifikacije (ko se pogledam v ogledalo in se prepoznam - to sem jaz)

nad jaz - superego (že spet za nekatere ego, kdaj pa tudi kar duša)- točka, s katere se postavijo zahteve (ki pravi: počni to, kar ti rečem in je pogojena predvsem družbeno ).

ideal jaza (spet za nekatere ego ali tudi že kar duša) - točka zgleda, cilj našega delovanja (bodi tak kot sem jaz).

Pri čemer kritika vsekakor ni moj namen (vsaj ne osnovni); rad bi le vedel zakaj govorite o egu, če mislite jaz in če beseda "ego" pomeni jaz. Ali ste že tako prepričani v naravno dobroto svojega "duhovnega" višjega jaza, da je vse ostalo "nižje" preprosto kar "ego". Mogoče pa se s tem, ko namesto slovenske besede "jaz", uporabite mrtvi latinski "ego" samo odtujite od svojega resničnega bistva (ki je za slovence jaz, za nemce Ich, za angleže I, ne pa ego) in tako preprosto onanirate s svojim "egom" (se samozadovoljujete s svojim nižjim jazom) v megli "duhovnosti". Mogoče pa samo slepo ponavljate to kar ste nekoč nekje prebrali?

Zadovoljil bi se z odgovorom na preprosto vprašanje:

Zakaj torej "ego", zakaj ne "jaz"?




Bodite to, kar ste.









Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #1 - 12.01.2003 at 16:31:31
 
Ten!

Preprosto se je v zadnjem letu nabralo več in toliko posameznikov, ki so upam si trditi odvisni od nekaterih besed. Ne le da so od njih odvisni. Te besede so jim kot nekakšna potuha in bližnjica.  Mednje sodi Ego, ali kot praviš ti, Jaz, Potem so tu ogledala, usojeno mu je, nam je, jim je.  Je že moralo tako biti, ni še prišle moj čas, naš čas.
Seveda nič od tega ne oporekam, nisem pa skrajnež kar za nekatere tu velja.
In kot sem z egom začel naj še končam.  Narod pač ne loči vedno med egom in izkoriščanjem.  Oboje je dobro skupaj povezano, toda namesto, da bi šli v razčlembo te besede, pravilen izraz so nam predstavili ravno tu na forumu besedo jogurt, ki bi naj bila kao nek ego. Hvala lepa za tako neokusen nadomestek egota.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #2 - 12.01.2003 at 17:38:55
 
moja terminologija

jaz sem jaz vse skupi - vseh sedem nivojev
jaz se od mene razlikuje za ego - ego je predvsem lastnost nižjih nivojev, pri četrtem skorajda že popolnoma odpade
jaz sem JAZ SEM.
JAZ SEM sem jaz.
JAZ SEM delujem (z namero) in pripravljam telo da postane tempelj zame

zihr sm precej nejasn, bom skušu pojasnit ... če koga kej zanima.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #3 - 12.01.2003 at 17:51:14
 
Andres:
Ego je slab nadomestek jogurta.

Gape:
Ego je lastnost nižjih štirih nivojev. - Nižjih nivojev česa?

Ali je potem jaz sem, tisti zavedni del uma, ki pripravlja telo, da potane tempelj za jaz sem?

lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #4 - 12.01.2003 at 18:13:42
 
nižjih nvojev jaz-a kot celote ... rečva ... človeka, če ga gledaš kot vse nivoje skupi, ne samo fizično telo ampak tudi vsa ostala telesa.

lahko bi reku da je jaz sem del uma, pa niti mogoče ne uma, jaz sem upravlja s telesom preko uma - najbolj direkten dostop ima do uma, saj je um na (naj)višjih nivojih ... ker ... um je nekako bolj kot ne procesor ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #5 - 12.01.2003 at 18:22:12
 
Po moje noben ne ve točno za kaj se gre pri jazu.
Če jaz hočem narediti eno stvar, o kateri tu ne pišem mi bo kup ljudi v ksiht vrglo, da pač to je moj JAZ.  Če se izkaže, da sem v bistvu naredil, dobro ne le zase bodo to požrli šele ko bodo sprevideli kaj sem naredil.  Potem za besedo JAZ prostora ne bo več.  Torej še enkrat. Jaz vam je večini tu potuha, da lahko topice filate.

Sicer sem pa še najbližje vama Gape in Ten.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #6 - 12.01.2003 at 18:56:24
 
Iz slovarja slovenskega knjižnega jezika.

EGO=posameznik kot zavesten subjekt vsega doživljanja; Jaz: osamljen je v množici, kajti zadovoljiti zna le svoj ego.

JAZ=posameznik kot zavesten subjekt vsega doživljanja

Torej naj bi bil isti šmorn. Le izpeljanke je malo težje izpeljevati iz JAZA, kot iz EGA.

Egoist....Jazist?
Egoizem....Jazizem?
Egotizem....Jaztizem? Grin Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #7 - 12.01.2003 at 19:41:53
 
Cheesy dobro vprašanje.

Za hec, sem začela Ego imenovati jogurt. Skoz se je pojavljala ta beseda.. Ego, Ego.... in mi je že toliko presedala, da sem jo pretvorila v jogurt.  Grin

Poanta Ega, kot ga uporabljamo in kot ga sama  razumem, pa pustmo Freuda, je nekako tole... Ego je katalizator med notranjim svetom in zunanjim. Je tisto s čemer se identificiramo.
In z več zadevami izven  sebe ko se identificiramo, bolj utegne biti ranjen naš "ponos". Več situacij, ljudi nas lahko "rani".
Recimo, da v tem kontekstu večinoma označujem tisto "nepotrebno" identificiranje, s katerim se od drugih oddaljujemo. Je tisto, s čemer delamo razlike med ljudmi, ocenjujemo druge in sebe... Je nekako izvor nezadovoljstva. Ego proizvaja obrambe, da se zavaruje pred svetom, ki "ogroža" vse to, s čimer se identificira.

"Self" je zame tisto, kar je izven Ega. Je "prostor", kjer je mir, svoboda. Je tisto s čemer razumem druge, sebe. Je tisto, s čimer lahko živim smiselno, brez potrditev od zunaj. Je to, kjer sem živa.
To je "prostor" (kvaliteta, stanje), ki si ga prizadevam živeti. Kontaktirati.
In ugotovila sem, da čim večji je gospod jogurt, tem težje je živeti in kontaktirati ta Self.
Saj ne, da je Ego neuporaben in da nima nobene funkcije.
Pa vendar, živeti samo skoz jogurt, je dober način kako živimo (po mojem mnenju) bogo.  Wink

Tako je moje razumevanje danes.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #8 - 12.01.2003 at 20:44:12
 
Quote:
Ali "ego" pomeni kaj drugega kot "jaz"? Kaj sploh hočete povedati, ko namesto o jazu govorite o egu?


mi mislimo da je ego je del nas oz. da  smo tudi mi ego, ampak ego je tisti del nas, katerega se hočemo znebit, ali pa ga vsaj razgalit z zavedanjem, obstaja pa zaradi pomankanja ljubezni

oz. kot bi mogoče aryan rekel: ego nam onemogoča spoznati True Self, torej pravi jaz, kajti ego se identificira z materialnim telesom in mindom...

ko ego odstranimo vidimo kdo smo, odstranit pa ga je mozno samo skozi ljubezen....lahko kratkoročno(npr. partnerski odnos) ali tudi dolgoročno (večno) s pomočjo božje ljubezni Wink





LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #9 - 12.01.2003 at 21:55:28
 
mind wrote on 12.01.2003 at 20:44:12:
mi mislimo


Grin  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #10 - 12.01.2003 at 22:03:37
 
Quote:
mi mislimo  


 Grin Grin
   


amstel, naj to razumem kot repliko ali kot posmeh ?


LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #11 - 12.01.2003 at 22:08:44
 
Nikakor ne kot posmeh.
Se zasmejem, ko kdo govori v imenu drugih.   Wink
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #12 - 12.01.2003 at 22:23:52
 
Quote:
Se zasmejem, ko kdo govori v imenu drugih.    


hm, če je kakšen poklicni komičar tukaj gori, se lahko nauči novih fint  Smiley




LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #13 - 13.01.2003 at 01:19:15
 
Po moje je ego tudi jaz in kot tak dolgočasen, bolj nezanimiv. "Drugačni" jaz je lahko bolj zanimiv. Ego je en sam. Kot sonce recimo. Je v nas vedno in lahko sveti tako močno, da vsa ostala flora oslepi. Če mu prav posvetimo v liček, da zardi, se njegovo svetenje zmanjša in pridejo do izraza še drugačna telesca, ki pa svetijo s povsem drugačno lučjo. Ta deluje včasih kot laterna za razne "vešče", spet drugič kot vodič ali morda vzgled za "podobne duše". Če je ego sonce, je senca ne-jaz. Bolj kot se moč ega manjša, bolj ne-jaz postaja pravi jaz, ki je še vedno edinstven, ker je še zmeraj moj;

Dokler človek dokončno ne izžge telesa svoje duše, bojda.



Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: JAZ, EGO, NADJAZ, SUPEREGO, IDEAL JAZA . . .?
Reply #14 - 13.01.2003 at 01:35:11
 
Morda neumestna, ampak, sej to je vsem jasno ane, da tistemu, proti čemer se borimo, dajemo energijo? Bolj se borimo, bolj se krepi

Vegetarijanec sem, ampak na čase vseeno pojem kakšen jogurt Ego. Smiley Ker mi je dober.

Ego je orodje, ki ohranja individualnost (sicer bi se kar zlili med seboj), ki ga imamo zato, da nam služi in najbolje, da ga kot orodje tudi sprejmemo. Če se borimo proti egu, postajamo ego. Hehe
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2