t
5 p
   
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender:
|
Da malo izkristaliziramo tole okrog Plotina in novoplatonikov, bom dodal še nekaj dejstev:
Za utemeljitelja novega platonizma velja Ammonios, z vzedvkom "Saksas" (tisi, ki nosi vrečo), iz Aleksandrije (okoli 175-242); starši so ga vzgojili v krščanskem duhu, toda ko je »okusil filozofijo in razum«, se je vrnil k helenski veri. (drugih podatkov o njem ni, saj ni zapustil ničesar zapisanega) Med njegove učence je sodil novoplatonik Origenes, najbrž pa tudi Origenes, vodja krščanske katehetske šole in pa tudi Plotinos. Plotinos se je rodil leta 204 v Egiptu. Sam ni hotel imenovati svojih staršev, domovine in časa svojega rojstva: »podobno je bilo, ko da se sramuje, da tiči v telesu.«, pripomni Porfirios. Potem, ko je bil 11 let Ammonijev učenec, ki mu pomeni to, kar pomeni Platonu Sokrat, je po njegovi smrti leta 244. ustanovil v Rimu svojo šolo, ki jo je vodil do leta 268. Zavoljo svoje osebne plemenitosti in navdušenega zanosa svojega nauka je užival splošno spoštovanje, še posebej pa naklonjenost cesarja Galiena in njegove žene, tako da je nekaj časa mislil, da bo lahko v Kampaniji ustanovil mesto filozofov (Platonopolis); umrl je leta 270 na posestvu nekega kampanjskega prijatelja. Poznal je vso grško filozofijo in literaturo; posebno vneto pa se je posvečal Pitagori, Platonu in Aristotelu. Na prigovarjanje svojih učencev je šele po petdesetem letu zanje zapisal svoj nauk – 54 razprav, ki jih je po njegovi smrti izdal Porfirios (po njegovi razdelitvi so dobile ime »Eneade«), ne predstavlja sistema, temveč je to vrsta ohlapnih predavanj o najvažnejših vprašanjih njegove filozofije.
Odločilne spoznavne osnove Plotinove filozofije moramo iskati v njegovih notranjih izkustvih in ravno tu je tudi bistvo njihove prepričljivosti. Vendar pa pri tem ne gre za induvidualno doživljanje duše kot tako, temveč za nadosebne nadčasne stvari, gre za religiozno-metafizično hotenje, ne pa za psihološko. Bistven je obrat navznoter in z globljim obratom pridemo do višjih stopenj biti. Smoter stopenj vednosti pa je tisto stanje, ko ni več mišljenja in predmeta, ko duh (nous-um) »s samim seboj gleda samega sebe«, še nad tem pa je zlitje duše z bogom v eno; kar je človeku dano bolj poredkoma. Za Plotina tako postane religiozno doživetje kraj za metafizično spoznanje biti – priti v bitno stanje, ki je v večnosti in iz katerega sta svet in stvarnost šele razumljiva; hkrati pa je smoter mistične poti navznoter in mističnega zatapljanja najti ontološki princip sveta.
Plotin je hotel svojo filozofijo zavestno razvijati kot razlago Platona (skozi misel o vzponu duše). Vendar pa obstajajo med nunima pojmovanjema sveta očitne razlike: 1. pot duše je pojmljiva samo kot vračanje, pred katerim mora biti prihajanje, nastajanje (problem emaniranja sveta iz ene resnične biti naproti Platonovemu vprašanju o bistvu biti, na kateri imajo delež vsi pojavi); 2. Plotinov pogled je uprt predvsem v »Eno« (to hen), iz katerega izvira vse in v katerega se vse vrača (začenja tam, kjer Platon končuje – pri najvišji božji biti). To Eno je vzvišano nad vsakršno bitjo, mišljenjem, umom (nous); temu prvemu (proton) ni mogoče pripisovati ne le nikakršne telesne, temveč tudi nikakršne duhovne lastnosti (je brez oblike in meje ter nima ne mišljenja ne hotenja ne dejavnosti, tudi zavesti o samem sebi ne – je povsem drugačno od vsega, kar lahko poznamo). Iz tega Enega nato izvira mnoštvo s sevanjem (eklamsis, emanatio): prvi nastali odsev prapočela vseh stvari je um ali duh (nous), katerega pa se že drži dvojnost, saj um že predpostavlja nekaj, kar spoznava in nekaj, kar je spoznano (zavest in predmete). Umu imanentne (notranje) so ideje, ki so hkrati misli (praoblike) in gibalne sile (dynameis). Kot svoj posnetek pa nous z izžarevanjem ustvari dušo (psyhe), kot srednico med duhovnim in telesnim svetom. Duša v zrenju sprejema vsebino duha, svet idej in po tem vzoru iz materije oblikuje čutni svet; tako ima duša delež na obojem (Plotin govori o dveh dušah, višji, ki oblikuje duhovnost in nižji, ki oblikuje telesni svet) – velja tako za svetovno, kot za osebno dušo. Tudi nematerjalna svetovna duša izžareva še neko drugo, oblikujočo naravno silo (physis), ki je sestavljena iz najfinejšega etra in je povezana s svetovnim telesom. In tako sledi (v miselnem smislu – ne časovno) v obliki čedalje širših izžarevanj in posnetkov »neskončna stopničasta vrsta bitij ali sil, ki so čedalje manj popolne vse do materije, ki si je Plotin ne zamišlja telesno, temveč tako kot Platon in Aristotel, kot tisto, kar je brez oblike in opredelitve. V pojavnem svetu zamenjata »eno« dvojnost in mnoštvo, časnost zamenja večnost, videz in posnetki pa resnično bivajoče.
Plotin ljudski veri ni bil sovražen (do neke mere je vse skupaj celo preinterpretiral in uskladil s svojim sistemom), vendar pa ne pozabi okarati kristjanov, ker ne častijo na primeren način vmesnih biti med bogom in ljudmi (demonov – bitij, ki po njegovem sicer bivajo, vendar niso v ospredju – to so tudi Olimpski bogovi). Po drugi strani pa je zavračal vsakršno astrologijo, preroštvo in mantiko. »Bogovi naj pridejo k meni, ne jaz k njim,« je dejal svojemu učencu Ameliju, ki ga je hotel peljati v tempelj in njegove zadnje besede so baje bile: »Zdaj skušam božje v sebi pripeljati nazaj k Bogu in vesolju.« (povzel prosto po Vorlanderju)
Uživajte!
|