Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 11
(Read 46929 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
simptomi religioznosti
29.11.2002 at 11:06:41
 
Opažam, da ima mariskdo pri religioznih pa tud drugih temah probleme s sprejemanjem  lastne religioznosti, ki se mu kaže le skoz zanavnaje  simptomov njenje deviacije: v zanikanju, ignoriranju, prekrivanju, zatiranju, konvertiranju, transcendiranju, idealiziranju, ekstazi, fanatizmu.... Podobno kot lastenga  fizičnega  zdravja nismo sposobni dojet drugače kot skoz pristonost  bolezenskih simptomov, ki jih moramo zato najpogosteje kar sami izzvat.

Od tod po moje prihaja tud ene napačne analogije, da je religioznost pravpzaprav ene vrste bolezen, ki se drugače kot skoz simptome niti zaznat/izrazit ne more.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #1 - 30.11.2002 at 10:24:27
 
Hi Titud,

V bistvu precej tezko vprasanje. Po moje je eden od moznih odgovorov v stari trditvi, da se clovestvo najvec nauci iz vojne.

Zdej, ce to vojno analogno prenesemo na osebni nivo, se kaze skozi neuravnotezenost psihe kot posledica zelje po osebni rasti (ali pa beg, kar je druga/podobna tema), ki pa ji volja ni sposobna slediti, saj je presibka.

Tako clovek v svojem iskanju podzavestno cuti, da se lahko kam premakne samo, ce dobi udarec v glavo, pa si zato nakoplje psihosomatske bolezni... Tisti, ki se kaj nauci gre naprej, tisti, ki ne, pa ponovi lekcijo, vse dokler ga ne pokoplje kaksen rak itd., itd.

Da pa potem religioznost izpade kot bolezensko stanje polno npr. ekstremov, pa je logicna posledica neuravnotezene psihe, ki v veri pac ne zna poiskati srednje poti, saj tudi clovekovo zivljenje ni srednja pot.
Crni dnevi se ritmicno menjajo s sivimi dnevi. Ce pa pridejo svetli dnevi predvsem zaradi zunanjih okoliscin in ne toliko osebne volje in dela, pa je padec ravno zaradi tega pomankanja se toliko hujsi. In nato znova in znova...

Religioznost v pravem pomenu pa zagotovo ni bolezensko stanje. Pac to ni namen religije. Morda "pravilno" religiozni ljudje niti ne opazijo toliko, da je njihovo zivljenje na pravi poti, pa o tem niti ne razglabljajo prevec. Nimajo potrebe... Kaj menis?



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #2 - 02.12.2002 at 12:40:35
 
Quote:
Da pa potem religioznost izpade kot bolezensko stanje polno npr. ekstremov, pa je logicna posledica neuravnotezene psihe, ki v veri pac ne zna poiskati srednje poti, saj tudi clovekovo zivljenje ni srednja pot.


Religioznost po moje ima eno psihično fukncijo, da psiho uravnoteži oz. ji  zagotavlja eno psihično zdravje in funkcionalnost.  Je sposobnost dojetja  neskončnega/presežega in učenje  spedenanja  na fizičnem nivoju. Odrešuje nas pred samim sabo, da ne postanemo pasivne žrtve lastnega telesa in njegovih strasti, ker če bi bili neskončno  svobodni v svojih strasteh, bi to pomenilo našo smrt. Svoboden si namreč lahko šele, če znaš strasti nadzorovat, jih vzdrževat na nivoju, ki ga je še mogoče  spedenat. Religioznost je po moje zaupanje v obstoj te srednje poti. Religije to potrebo organizirajo v sistem  omejevanja  po zunanjih zapovedih/prepovedih. Te so učinkovite le, če se kažejo kot tvoja svobodna izbira  oz. se integrirajo v notranji sistem samonadzora kot notranja potreba. Religije  zahtevajo absolutno vero/zaupanje v pravičnost nespoznavnega, t.i.  boga, da potem od tu nazaj lahko sprejmeš njegovo avtoriteto, ki določa mero strastem (npr. določitev sedmih smrtnih grehov). Problem religije je v tem, da po enem iracionalnem sistemu sicer daje mero posameznim strastem le pod pogojem, da se vera v boga ne omejuje z ničemer, ta mora ostat potencialno brezmejna, da lahko obvlada vse ostale strasti. Religije torej prepostavljajo, da je le skoz  neomejono strast do boga  mogoče nadzorovat posamične strasti, kar  je le druga plat  tega, da je le  v imenu strastne pripadnosti bogu mogoče opravičit nenadzorovane izlive vsakršnih strasti  (fanatizem).

Religije nimajo skratka vgrajenega mehnizma proti nadzoru nad  lastnim  fanatizmom, zato je ta manjko hotel odstranit racioalizem/ateizem, ki ohranja samo sistem brez vrhovne avtoritete, ki bi postaljala mero strastem. Tak sistem je sicer sposben dajat mero strastem v skladu  s sprotnim/pragmatičnim  konsenzom, ki ga vzdržujejo ponotranjeni  zakoni in etika,  v vsaki religioznosti utemlejnosti meje pa vidi simptome iracionalizma in fanatizma. Tak pragmatičen sistem vzdrževanja mere strastem pa ne omogoča centriranja nadzora v eni točki (bogu), zato je vir shizofrenij in paranoj in drugih patoloških pojavov, ki so religijam ohranjale preživetje ne da bi se prisiljene soočit s svojo patološkostjo.

V postmodernem obdobju se skuša en racionalističen sistem prave mere  strasti zbalansirat skoz iskanje mere v seb kot končnemu merilu vsega (duhovnost, religioznost brez boga/meditacija), religijie pa so znotraj svojih izročil začele iskat možnost razodevanja boga skoz enake duhovne pristope kot ateistične šole in tehnike (npr. de mello in nejgova šola kontemplacije sadhana). Prihaja torej do pojava, kjer  nekdanja samo duhovna gibanja prehajajo pod religiozni dežnik in obratno, tradicionalne religije izgubljajo vernike v smislu inštitucionalnega izkazovanja vere in njenih zapovedi.

Lahko da torej gre za to,  da se je v skladu s povečanjem potrebe po religizonosti, ki je v nasprotju z vsemi napovedmi  postala svetovni trend, samo povečala  občutljivost za duhovno zdravje  in da simtpomi patološkosti  postajajo pravzaprav  tisto, kar je bilo nekdaj tolerirano kot normalna oblika izkazovanja religioznosti?  
Back to top
« Last Edit: 02.12.2002 at 14:30:42 by titud »  
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #3 - 02.12.2002 at 22:23:12
 
Hi Titud,

Hja, precej zapleteno povedano, ampak si tole kar dobr analiziral.

Kar se tice tvojega koncnega vprasanja, ko se sprasujes: "...da simtpomi patološkosti  postajajo pravzaprav  tisto, kar je bilo nekdaj tolerirano kot normalna oblika izkazovanja religioznosti?"

Tu gre predvsem za pomankanje custvene komponente...

Zdej, dobro bi bilo videti, kako so npr. normalni, povprecno verni ljudje npr. pred 300 leti znali vkomponirati svojo religioznost v svoje vsakdanje zivljenje. V tistem casu je veljalo, po moje se precej bolj kot npr. v srednjem veku, Bushevo nacelo, da kdor ni znami, je proti nam, pa so morali ljudje vsaj na vzven kazati strogo pravovernost.

Namrec tvoje vprasanje je res na mestu. To kar se jim je vcasih zdelo povsem normalno, verjetno danes vidis samo se v kaksnem samostanu (zaradi odsotnosti globljih custev v vsakdanjem zivljenju). Spomnim se rednih molitev pred pojedino pri moji stari mami. Pa vedno preden je odrezala kruh, ga je prej prekrizala itd., itd. Pa lahko recem, da je bila zenska zdrave kmecke pameti.
Ce bi jest v McDonaldu prekrizal moj Fish Mac menu, preden bi zagrizel vanj in to tudi mislil resno, bi me verjetno vsaj zelo cudno gledali.

Namrec, jest pocasi in cedalje bolj prihajam do spoznanja, da ce dejansko hoces malce globje razumeti "modrost", dejansko moras izuriti svoj um za termine, s katerimi se bo le-ta soocil na poti v psihicne globine. Ne samo custva, temvec predvsem um, kot negativni, oz. pasivni faktor. Um kot faktor omejevanja, pa hkrati tudi razumevanja govorice, ki bo slej ko prej pridrla na dan, ko se spuscas ali pa dvigas v svoj custveni plan.  

Da povem s primerom. Um je tisti, ki ti omogoci videti sanje. Custva sanje zenejo, um pa ti jih omogoci videti in dnevni um jih ne razume, pa jih zato tudi prezre. To je tudi razlog, zakaj ljudje kljub temu, da vsako noc sanjajo, se jih zjutraj ne spomnijo.

Um kot orodje, ki preprecuje fanatizem. Namrec, fanatizem je po mojem mnenju predvsem posledica neuravnotezenih custev in kot tak pomeni tudi vec ali manj odsotnost uma.

Zato bi na tvoje vprasanje lahko odgovoril samo pritrdilno. Tisto, kar jim je bil vcasih standard, danes vecina vidi kot odklon, ce seveda govoriva o zdravi religioznosti.

Moram rect, da se s tem zdej jest kar precej ubadam. Dati umu neko novo razseznost, ki mu je bila z zunanjimi okoliscinami odvzeta, vsaj pri vecini, ze v ranem otrostvu. Pa pri tem ne izgubiti njegove racionalne komponente, ki omogoca vsakdanje in ucinkovito delovanje na fizicnem planu, hkrati pa pridobiti sposobnost uvida v izliv iz visjih planov "dol" v fizicni plan, pa znati v skladu s tem tudi delovati
(avtomaticno?).

Mislim predvsem na delovanje tudi v vsakdanjem zivljenju, ne samo ko clovek meditira, spi itd., itd.

Torej kako uravnovesiti te dve komponente uma?  Morda so to vcasih opisali s izrekom, da vse je bozje delo in moras v skladu s bozjo voljo stalno tudi delovati. Pa so potem ljudje to razumeli, pa se stalno krizali, molili itd., itd., in s tem dejansko delovali tudi umno, ne samo custveno.

Upam, da sem kolikor tolk jasno podal moj problem. Mi je res precej trd oreh...


Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #4 - 03.12.2002 at 09:00:37
 
Um je bil ped 300 leti edini instrument, ki je religiozni fanatizem (kot čustveno neobčutljivost za konkretnega drugega/drugačnega) sposoben zajezit in vzpostavit  tolernaco, ko so se je  v dolgoletnih evropskih medverskih vojnah pokazala brezizhodnost medsebojne zaciklanosti v fanatizem. Čisti um so v kontemplatorji v 16. stoletju gojiti kot ideal, ki je nad čuten/čustven, čustva pa so izrinili na  nivo živalskih  neobrzdanih strasti. Ne vem točno, ampak mislim, da so tud religije sledile temu v bistvu ateističnemu trendu in vzele legitimnost tud v  izražanju  verske gorečnosti in začele poudarjat tud  umski odnos do boga, iz česar je potem po moje izđšel ateizem. Oboje  se je združilo v russeuojskem gibanju 'nazaj k naravi', ki ji je treba spoznat in ji prisluhnit, ker edino v njej možno najt  pravo mero. Seveda je  tak panteističen odnos do narave ni vzdržal v svoji celovitosti, zato je evrospki um razcepil  v dve skrajnosti: racioanlizem/materializem in idealizem, tega duaizma  uma pa še do danes nismo uspeli uskladit. Nosimo ga vsak v seb in glede na to, kateremu  delu dajemo večji pomen, se med sabo ločujemo tud svetovnonazorsko/ideološko oz. politično.

Se mi zdi, jst, da v vzporedni govorici spet govoriva o istih stavreh in da se v skladu z  omenjeno delitvijo uma enako postavlja tvoje vprašanje, 'kako uravnovesit obe komponenti uma?' Odgovore ponuja tako religiozna tradicija kot iz nje izpeljan evropski materialistični racionalizem, samo je problem v tem, da sta  vsak v svoji čisti obliki v bistvu nezdružljiva. Zdaj je res vprašanje, če je sploh um poklican to funkcijo opravt. Religiozni obrazci in obredi, s katerimi religija čustvene presežke umno od boga navzdol usmerjala na vskdanje življenje, so izpraznjeni, um pa je zarad  svoje razcepljene pozornosti na vsakdanja  opravila nesposoben vzpostvit en  stabilen odnos do sveta, ki  bi celotovito potešil človekove čustvene potrebe. Kolikor zasledujem postmodrenistično sceno tud tle gor, naj bi ta problem lahko  razrešu  le 'nad um', um ki samega sebe preseže tako, da se na en mističen način odprejo kanali za dirketno kanaliziranje realnosti skozi človekovo telo nazaj v to isto realnost.

Ker sem  kot zahodnjaški  racionalist obremnjen  z nezdružljivostjo racionalističnega pojmovanja rasvetljenja  uma in  krščanskega pojmovana razsvetljenja skoz enost z bogom, me seveda tako kot večino folka privlači možnost razrešitve tega problema skoz vzhodnjaško  mistično stanje popolnega zavedanja/prebujenosti uma.  Ker tega stanja seveda brez popolne vere vanj ni možno  dosčet, se  tako lačno oziram po predracionalističnem in izvenkrščanskem obdobju t.i. zahodne tradicije, ki je dualizem uma na nek predmoderen način vendarle  razrešila. Bolje povedano čustveno pretočnost na en umen način vzdrževala  še preden sta se um in čustvo zarad religioznega nasilja, netolenace in fanatizma (tko notranjena v osebi  kot medčloveškega) sploh ločila. Vidim, jst, da te izkušnje tradicije ni mogoče prenest direkt  v naš razcepljeni um, popdobno kot  z vzhodnjaški misticizem ne. A trudit se je po moje le  vredno, a ne, saj navsezadnje le tako umirjamo pa vsaj okrog neče centriramo svoj um pa strasti... Roll Eyes

Nekaj sem toleranci pa čustvih v zahodni civilizaciji na teh mestih pisal, da si nardim mal reklame
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20021128122658903
http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=20021016151044852    8)      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #5 - 03.12.2002 at 20:46:21
 
Hi,

Moram rect, da se tokrat ne strinjam popolnoma s tabo.

Namrec, v smislu v katerem ti pises, um in custva sploh niso razcepljena. Tudi, ce gre za se vedno ne vem kaksen ateizem "nazaj k naravi", tudi ce gre za totalno zanikanje custev, kot nekaj popolnoma zivalskega, gre tukaj se vedno za custva.

Da se je vzpostavilo tako gibanje je bila potrebna gonilna sila. Ta pa je dobila svoj vir lahko samo v custvih. Pa tudi, ce je bila osnovna in edina filozofija zanikanje custev, so bila ravno custva tista, ki so to gibanje spravila v tek, ne da bi se tega, ocitno, sploh zavedali.

Da pa je to gibanje postalo tako kot je bilo, pa je moralo dobiti obliko. To obliko pa mu je dal um.

Za dober primer ti dam lahko hipnozo. Hipnoza v bistvu s samo vero nima veliko veze. Lahko si komunist, znanstvenik, fizikalec v tretji izmeni ali pa duhovnik. Za vse veljajo enaki zakoni.

Hipnoza pa je sestavljena iz dveh komponent. Jasnih, trdnih slik, ki pripadajo umu in zelje, ki pripada custvom. Slike same so brez custev, ki jih zenejo, inertne. Custvo izrazeno skozi zeljo, brez slike, pa nima oblike in je prav tako neuporabno, saj nima kanala skozi katerega bi se izrazilo.

Zato lahko trdim, da je bil pojav konteplatorjev v 16. stol, pa russeuojevo gibanje 'nazaj k naravi' ne umski ali racionalen itd., itd., odgovor na verski fanatizem, temvec predvsem custveni odgovor na verski fanatizem. So pa imela ta custva pac, kot konkreten odgovor na konkretno sliko, nasprotno obliko pridobljeno oz. kanalizirano navzdol skozi um.

Namrec, tukaj sta ga tudi polomila sicer sijajna Marx in Engels, ko sta napovedala vzpostavitev komunizma v eni od zahodnih dezel. V eni od delavskih dezel. S svojem sicer sijajnem intelektom sta stvar odlicno analizirala, samo pozabila sta, da gre ne za stvar gnano z umom, temvec za stvar gnano s custvi pri njunem komunizmu. Prevec sta bila omejena zgolj na fizicni plan. Pa je komunizem potem vzniknil, ne v najbolj delavski/beri materialisticni, temvec v najbolj verni dezeli tedanje Evrope. To pa je bila, ze kar na meji vsesplosnega vrazeverja, takratna carska Rusija. Ta Rusija je npr. tudi omogocila Rasputina, kar bi bilo drugje, vsaj tako javno, nemogoce.

In ta komunizem je temeljil, po intenzivnosti, na povsem enakih custvih, kot prej tisti vsesplosni verski fanatizem, ki je vladal pred njim. To je hkrati tudi odgovor, zakaj je bil v svoji obliki tudi tako krut in dosleden.

Mislim, da bi skozi analizo druzbenih gibanj tezko prisel do zadovoljujocega odgovora. Premalo globoko gre v sam ustroj cele zadeve.

Ce verjamemo, da je nekoc v Antiki cloveku to uspelo, pa bi se vprasal zakaj nebi tudi nam. Zakoni zivljenja, ki nam vladajo so ostali od takrat nespremenjeni. Le ljudje smo se spremenili, kar pa se nic ne pomeni.

Nadum je vsekakor resitev. Samo nadum ne pripada custvenemu, temvec mentalnemu planu. Pot do njega pa vodi samo skozi custveni plan, kateremu um in custva, kot dve plati istega novcica, o katerih je tukaj govora tudi pripadajo. Tisti, ki ga poskusa preskociti, pa bo moral slej ko prej ponoviti vajo.




Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #6 - 04.12.2002 at 08:30:08
 
Maš po moje kar prav, jst, da ne gre za dualizem, da so ga dobe, o katerih sem pisal, samo seb tko prikazovale, da so dobile z verovanjem v vsemogočnost  uma enakovredno avtoriteto za brzdanje čustev/strasti, kot jo je vernikom predstavljala verska avtoriteta boga. Da gre za isti princip, le bog se je iz srca preselu v glavo. Mi smo pa pač dediči tega tako razumljenga dualizma, v katerga smo se kulturno/civilizacijsko zaplezal. Zarad te samomejitve se nam edina izbira preseganja tega 'dulizma'  kaže  'vrnitev' na  religijsko izhodišče, od katere pa nas odvračajo njenimi patološki simptomi.

Teza o marksizmu kot idelogiji, ki je prevzela vse patološke simtome religije, je dobro znana. V sovjetski pa tud v širši svetovni praksi se je kazala skoz malikovanje idelogov in aktualnih nosilcev oblastne avtoritete do  avto/represije, ki  je opravičevala ideloško vero v kolektivno identiteto posameznika. Sem dolgo časa mislil, da je ta idelogija načrtno tolerirala religiozne  obrazce, ker so bli ljudje nanje pač navajeni (ti itak ugotavljaš, da so bli rusi najbolj religiozen narod v tedanji evropi) in  so  preko njih oblastniki  pač najbolj uspeli  nove ideloške dogme  folku uturit. Sem pa zadnjič slišal od znanega slovenskega marksističnega filozofa, da je marksizem  zanj filozofija z največjim čustvenim nabojem, kar ji pozna. Tako da se res zdi, da je  marksizem prerastel v  svetovno gibanje zarad lastnega čustvenega naboja in ne samo zarad spretnosti idelogov in tehnološke moči (kot  npr. nacifašizem). Kar je po svoje res odkritje, saj sta marx/engels veljala s svojim ekonomističnim izrazoslovjem (kapital...) vsaj zame za precej suhoparna ideloga in kot taka dediča najtrše evropske vladavine uma (čeprav sta bila res kritika heglovega kulta čistega uma) oz. huda kritika reigije (religija je opij za ljudstvo...).

Tko da maš po moje res prov, da v bistvu ne gre za dualizem med čustvom in umom, da se je  um na božjem piedestalu lahko ohranjal samo s čustveno podporo....

Sprašujem, jst,  a ima  t.i. zahodna tradicija torej svoje korenine v antiki? Nanjo se namreč v prejšnjem postu sklicuješ. Klasična grčija namreč veljala precej svobodno in odprto na čustvenem planu (mitologija, dramatika pa tud življenjska praksa  je uspešno reševala  številne še za današnje čase tabuizirane in travmatične  teme: incest, homoseksualnost, spolna svoboda, politične svoboščine...). Skratka, antični človek je bil svoboden v odnsou do svojih strasti, pa kljub temu ni bil pasivna žrtev lastenga telesa. Ni potreboval religioznih zapovedi/prepovedi, pa se kljub temu ni uničil v svojih užitkih, da o njegovih neprekosljivih umskih dosežkih ne govorim posebej... 15. stoletje je v renesansi v versko gorečnsot ujeta čustva uspešno preseglo z antičnim duhom čustvene  svobode, ki se je odrazila v umetnosti.  Tudi racionalizem se je v 18. stoletju na področju preseganja poznega srednjeveškega verskega mračnjaštva skliceval na razsvetljeni antični um in postavil temelje znanosti. Ali imamo v naslednjem 300-letnem obdoju končno priložnost združit  vse skupaj v enotno neo-antično duhovno skladnost?            

   
   

 
Back to top
« Last Edit: 04.12.2002 at 09:58:35 by titud »  
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #7 - 04.12.2002 at 23:03:56
 
Hi Titud,

Sem pred kratkim bral, pa se ne morem spomniti kje, zgolj odstavek o tem, "...da, ko se je v srednjem veku zgodil prenos duhovnega znanja iz propadajocih starih babilonskih sol v Evropo..."

Pa imam knjigo, ki je podrobna geometricna studija stevilnih gradov Friderika II, vnuka bolj znanega Friderika Barbarose, ki je v srednjem veku vladal na Siciliji in juzni Italiji. No, v sami knjigi, ki je napisana iz strogo strokovno arhitekturnega stalisca, imamo prikazano popolno vzporednico z arabskimi stavbami tistega casa iz Bliznjega in Srednjega vzhoda...

Hocem reci, da po mojem mnenju evropska duhovna tradicija delno filozofsko temelji na duhovnem znanju stare Grcije. Sokrat, Aristotel, Pitagora itd., itd. Tudi stevilni krscansko-katoliski misleci so se sklicevali nanje. Ampak po mojem mnenju pa tisto dejansko prakticno znanje, ki je danes prisotno v evropskem prostoru dejansko izvira iz podrocja Srednjega in Bliznjega Vzhoda. Navsezadnje je npr. modri Salomon mecen prostozidarjev. Tudi Kristus je iz tam...

In kaj je mene v zvezi s Salomonom najbolj prijetno presenetilo? Pod njegovo vladavino se je staro znanje preneslo tudi v sedanjo Etiopijo, ki je na moje presenecenje krscanska.

No, severno od Etiopije, pa je ze Egipt z zopet na moje prijetno presenecenje s se vedno vec milijoni se zelo dejavnih Koptov. To so dejansko se tisti prvi izvorni kristjani, za katere lahko povsem mirno recemo, da so dejanski nasledniki starih Egipcanov in ne egiptovski arabci, ki radi pozabljajo na dejstvo, da so tja pridrli sele vec stoletij kasneje. Tudi njih so obiskali krizarji, pa so jih Arabci hitro vrgli v morje.

No, to je bilo cisto tko mimogrede, bolj za mojo duso Smiley, pa da nekako dokazem, da evropsko duhovno znanje v prakticnem smislu ne izhaja npr. iz stare Grcije. Mislim, da iz stare Grcije dejansko izhaja sodobna znanost, kot ti pravis.

Stara Grska kultura, da uporabim krscansko terminologijo ni presegla sfere Svetega duha, oz. custvenega plana. To lahko vidis skozi proucevanje npr.  njihovih tragedij. Vse po vrsti pripadajo custvenemu planu. Vanj oz. v lastno psiho, ki mu tudi pripada, so bili stari Grki odlicno vpeljani, pa ravno zato svoje znanosti razen na papirju niso uspeli ustvariti tudi v prakticnem smislu, kot to nam uspeva danes.
In, ko je nastopilo krscanstvo, je bila lepota starih Grkov ze mocno postarana in zgubana, dobesedno izrojena.
Po drugi strani pa krscanstvo, pa bi izmed njegovih stevilnih vej izpostavil ravno rimo-katolistvo, po duhovnem znanju presega staro-grsko kulturo. V svojem znanju je s Kristusom en nivo nad njem. Je pa res, da vsaj navzven tega znanja ocitno ne kaze. Zato pa imamo na tem forumu tudi topic Sveta mesta  Roll Eyes

No, da ze koncno naredim zakljucek...
Po mojem mnenju je Antika predalec, kar ne pomeni, da moramo pozabiti nanjo. Po mojem mnenju moramo iskati odgovor v srednjem veku. V zgodnjem srednjem veku so nova plemena poselila evropski prostor. V visokem srednjem veku se je zakljucilo pokristjanjevanje, pa tudi sicer so se okrepili duhovni temelji evropske tradicije, kar lahko vidimo tudi v sami gotiki, pojavu alkemije, magije tudi crne itd., itd., v poznem srednjem veku pa so se zaceli pocasi formirati temelji danasnjih Evropskih drzav, ceprav tole zadnje verjetno ne drzi cist povsem oz. samo za posamezne primere.

Nekje v tistem casu  se je s Turki pojavila tudi nova sveza kri, ki je pometla s se preostalim ostankom Antike v evropskem prostoru, Bizancem...

Zdej, kaj v bistvu sploh hocem povedati. Namrec, tradicija govori, da je v Antiki cloveku vladala podzavest, sedaj pa mu vlada zavest.

Je pa po moje zavest tista, ki je omogocila razvoj sodobne znanosti do danasnje prakticne mere. In po moje se je znanost v prakticnem vidiku zacela razvijati sele po srednjem veku, ko so bili znotraj njega tudi v fizicnem smislu izbrisani vsi ostanki Antike kot predstavnika podzavesti.

Sele nato, ko je bila podzavest v delovanju cloveka resnicno dokoncno izbrisana, je um kot forma dobil dovolj svobode, da je zacel oblikovati sodobno znanost gnan skozi moc se vedno zivih custev starega sveta. Torej ravno tistega sveta, katerega dokoncen fizicni propad je cakal, da je lahko dosegel ponovni vzpon fizicnega sveta (Feniks). Tokrat na drugacen nacin. Tokrat na nacin, ki je povzrocil odmik od nase notranjosti/podzavesti/psihe itd. oz. kot kdo hoce

To je zopet dokaz, da planov med sabo ne gre mesati, pa tudi da je harmonija med plani cilj...

Tko, da ti vsekakor moram dati prav s pripombo, da v iskanju sebe nikakor ne smemo zanemariti ali podceniti fizicnega plana. Prav tako tudi ne smemo pozabiti kaj je nas dejanski duhovni izvor. Vse je povsem enako pomembno.

To oboje hkrati pa zanemarjajo ravno vsi prestevilni zahodnjaki, ki sledijo prestevilnim vzhodnim solam, adaptiranim zahodu... Pa ker je takih tudi na tem forumu izredno zelo veliko, oz. smo kristjani v manjsini, bom raje nehal  Wink.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #8 - 04.12.2002 at 23:20:25
 
Ce se v prvem delu posta, kjer govorim o duhovnem izvoru, zdijo kaksne stvari malce nepovezane, je to zato, ker sem moral nekatera zgod. dejstva brisati zaradi dolzine.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #9 - 05.12.2002 at 01:19:42
 
to si res lepo povedu:
Namrec, jest pocasi in cedalje bolj prihajam do spoznanja, da ce dejansko hoces malce globje razumeti "modrost", dejansko moras izuriti svoj um za termine, s katerimi se bo le-ta soocil na poti v psihicne globine.
Ne samo custva, temvec predvsem um, kot negativni, oz. pasivni faktor.
Um kot faktor omejevanja,
pa hkrati tudi razumevanja govorice, ki bo slej ko prej pridrla na dan, ko se spuscas ali pa dvigas v svoj custveni plan.  

in zelo lepo je da se s tem ubadaš:
Moram rect, da se s tem zdej jest kar precej ubadam. Dati umu neko novo razseznost, ki mu je bila z zunanjimi okoliscinami odvzeta, vsaj pri vecini, ze v ranem otrostvu. Pa pri tem ne izgubiti njegove racionalne komponente, ki omogoca vsakdanje in ucinkovito delovanje na fizicnem planu, hkrati pa pridobiti sposobnost uvida v izliv iz visjih planov "dol" v fizicni plan, pa znati v skladu s tem tudi delovati
(avtomaticno?).

Torej kako uravnovesiti te dve komponente uma?

kako je lahko um sestavljen iz dveh komponent?
dej mi to povej ... tega ne štekam


ampak mata pa hude debate, jest kej tazga nebi mel od kje potegnt ... upam da vaju kdo šteka Grin





to, da je najlažje it po vrsti po nivojih (do naduma) je pa pomoje zlo pomembna reč ... to je treba skrekat, drevo življenja iz kabale ima povezave med nivoji zlo lepo vrisane ... morm en dan objavt uno slikco

se mi mal zdi da tisti dve tvoji komponenti uma nista nč druzga kot (raz)um in nadum ... nadum skoz daje prave intuitivne odgovore na zastavljena vprašanja in dileme, (raz)um pa jih ne raz-um-e - ker se jih ne da razumet, jim lahko samo zaupaš in greš tja in nardiš to kar je za narest, najbolje kot znaš.
torej, bi lohka reku - nadum daje navodila razum pa jih filtrira in udejanja ... in na koncu jih nima več kej filtrirat, ampak samo še udejanjat - čisti um - razsvetljeni um - kolkrkolžepač
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #10 - 05.12.2002 at 10:04:59
 
Quote:
Po mojem mnenju je Antika predalec, kar ne pomeni, da moramo pozabiti nanjo. Po mojem mnenju moramo iskati odgovor v srednjem veku. V zgodnjem srednjem veku so nova plemena poselila evropski prostor. V visokem srednjem veku se je zakljucilo pokristjanjevanje, pa tudi sicer so se okrepili duhovni temelji evropske tradicije, kar lahko vidimo tudi v sami gotiki, pojavu alkemije, magije tudi crne itd., itd., v poznem srednjem veku pa so se zaceli pocasi formirati temelji danasnjih Evropskih drzav, ceprav tole zadnje verjetno ne drzi cist povsem oz. samo za posamezne primere.


Tisto vprašanje  antitičnih izvorih zahodne tradicije je blo postavljeno bolj iz presenečenja oz. nejevere, da je res tko, čeprav sem tud sam hkrat poiskal  ene odseve anitke  v renesansi pa razsvetljenstvu, ki bi uteglni dokazovat, da bi lahko tko tud blo. Sem pa tud jest že nekje drugje napisal, da me v vleče prav v duha evropskega srednjega veka, da bi se tam moral iskat izhod iz enega duhovnega labirinta, v katerga se je zaplezala (post)moderna zahodna civilizicija.

Jst, ti omenjaš za možen izvor tradicionalnega   evropskega duhovnega izročila egipt pa bližnjevzhodni bazen. A ima to kakšno vezo s Hermesom, egiptoskim svečenikom iz baje 4000 p.n.š. in ki je bil duhovna  vez še starejšimi civilizacijami (atlanida?). Njegove znanje je na zahod prišlo tam nekje v začetku leta 1400, ko ga je italijanski renesančni  filozof ficino prevedu iz (se mi zdi) arabščine v latinščino. Iz prevoda njegovega dela, ki je obsegalo tako astrologijo kot alkimijo/magijo, je nastalo kasnejše zaradi krščanske represije precej preganjano in vase zaprto spiritulano gibanje hermetizem, ki  dejansko ne iz izhaja  iz antičnega pojmovanja tako razuma kot čustev oz. podzavestnega kot  se kaže koz antične mite in dramatiko.

Pa še ena zanimivost: kanaliziranje  renesančnega religioznega čustvenega presežka se zarad antičnega vpliva ni omejilo ne umetnost, ampak tudi v t.i. znanost. Umetnost in znanost sta bili tedaj še eno in isto oz. je bila znanost en praktičen vidik umetnosti (mihelangelovi 'neuporabni' izumi). Enost znanosti/umetnosti, čustev/razuma, religije/filozofije je  bila tako  v antiki kot v renesansi in razsvetljenstvu  tista podstat, na kateri se je lahko razvila človekova kreativnost v neslutene višave. Se strinjam, da je blo to v obeh primerih opravljeno na enem  nezavednem nivoju in da se mi kaj takega ne moremo več nezavedno ponovit, kajti naš um je okužen z zavedanjem samega sebe. To zavedanje pa je po moje prav posledica dulizma  čustva : razum, ki je omogočlo njuno posamično ekspoatacijo. Ta je po eni strani dala nepredstavljiv zagon in nas  izzivala  k nesluteni kretivnosti z zanosti in umetnosti,   a nas  hkarti nas splašila, ker se nekako le  zavedamo tud absolutne  odgovornosti, ki smo si jo z zavedanjem, da smo samemu seb postali bogovi, naprtili. Jest mam mal na sumu, da je naše samozavedanje rezultat  ene našega prepričanja, da se um 'zaveda' čustev in  da je našel (ozavestil) tud mehanizme, kako jih 'prisilit',  da služijo njegovim  interesom brez religiozne represije. Celo moderno obdobje evropske civilizacije temlji po moje na eni preverzni samoprevari, da smo s tem navideznim  obvladovanjem čustvenega plana obvladal tud sebe in s tem celo vesolje  8).

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #11 - 05.12.2002 at 10:05:34
 
Če prav razumem gapeta,  je zanjga teoretično stvar dualizma uma razrešena v vzodnem budizmu in se mu 'mal zdi da tisti dve tvoji komponenti uma nista nč druzga kot (raz)um in nadum ... nadum skoz daje prave intuitivne odgovore na zastavljena vprašanja in dileme, (raz)um pa jih ne raz-um-e - ker se jih ne da razumet, jim lahko samo zaupaš in greš tja in nardiš to kar je za narest, najbolje kot znaš. torej, bi lohka reku - nadum daje navodila razum pa jih filtrira in udejanja ... in na koncu jih nima več kej filtrirat, ampak samo še udejanjat - čisti um - razsvetljeni um - kolkrkolžepač '.

Jest ne vrejamem, da se naš 'dalizem uma' da tko enostavno razrešit, da se um 'poniža' na izvršelca/razlagalca interesov nad uma, saj se to da razumet, da so čustva kot najboljši senzorji 'intitivnega uma' dobila skoz stranska vrata  ponoven primat na raz-umom, ki je na dolgi rok celo odvečen. Kako to v praksi speljat v tej  s samozavedajočim umom  obremenjeni visoko tehnološko zoorganizirani družbi je veliko vprašanje, saj  bi z  vsesplošno  razglasitvijo veljavnosti verjetja/zaupanja   v 'intuitivnost naduma' v hipu razpadla, skoz izkustveno prakso pa vladivine intuitivnsoti naduma tud  ne bo nikol vzpostvla, ker ni cajta, ker bo prej sama sebe s svojo samo na um opirajočo  samouničevalno tehnologijo razfukala Angry ???  

Daj povej, jst, ti znaš to res dobr,  kako si kot s tovrstnim (po moje navideznim) samozavedanjem obdarjena/obremenjena civilizacija  lahko pomagamo s spoznanji (zatajevane?) zahodne tradicije (predantično egiptovsko/bližjevzhodnega izvora)? Če  prav razumem, na duhovni  'main stream'  evropske civilizacije  ta  tradicija ni imela posebnega ali pa  vsaj prevladujočega vpliva zarad represije krščanstva, ki je kljub odporom (ime rože!) vase deloma le integrial tud antiko, al kaj?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #12 - 05.12.2002 at 10:31:09
 
Ups, sem zadnje vprašanje v prejšnjem postu po meje napačno zastavu. Kolkr tle berem:

Quote:
Sele nato, ko je bila podzavest v delovanju cloveka resnicno dokoncno izbrisana, je um kot forma dobil dovolj svobode, da je zacel oblikovati sodobno znanost gnan skozi moc se vedno zivih custev starega sveta. Torej ravno tistega sveta, katerega dokoncen fizicni propad je cakal, da je lahko dosegel ponovni vzpon fizicnega sveta (Feniks). Tokrat na drugacen nacin. Tokrat na nacin, ki je povzrocil odmik od nase notranjosti/podzavesti/psihe itd. oz. kot kdo hoce


si ti, jst, zapisov, da se je zahodna duhovna tradaicija že v bistvu realizirala, kot da je harmonija med umom in čustvi po njeni zaslugi že vzpstavljena oz. da ji je prav ta dala kulturno/civilizacijski zagon. Da ne razumeš tega tko kot jest, da je moderna civilizacija v bistvu duhovno še zmeraj dualna pa zarad tega zavožena in da je v njeni v bistvu zatajevani tradiciji morda šele mogoče najti boljšo oporo kot npr. v vzhodni, da se pred samouničenjem obvaruje. To dodajam zato, ker te debate potekajo počas pa je zato boljš, da se na morebitne nesporazume opozarja kar sprot.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #13 - 05.12.2002 at 16:30:11
 
Gape,

Ti mislis, da so to hude debate. Pocak mal, tisto pravo sele pride...., hehehehe....


Titud,

Tole Gape-ovo rezanje od zelji, da naju kdo steka mi je prav simpaticno. Namrec, jest se full trudim, ampak res trudim, da bi bil cim bolj razumljiv. Po moje se res marsikomu zdiva kot Marx in Engls. Dve suhoparni goflji... Ampak, ko bova potegnila zakljucek bodo pa samo strmeli. Pa v solah naju bodo omenjali  Wink.


Lp
dr. Jst

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #14 - 05.12.2002 at 18:42:48
 
Daj, jst, ne bod tolk nečimrn, jest sem itak eden ta zadnjih norcev, ki so marxa v originalu bral (una verzija  s iz petdesetih let s stalinovim predgovorom je res enkratna, jo mam na knjižni polici na častnem mestu Roll Eyes).
Ampak to je blo včasih, smo imel še potrpljenje, ker je bil komunizem po sili prilik prestvavljen  v daljno prihodnost. Zdaj je ta priodnost ukinjena definitvno, folk nima več cajta o reštivi izpod kapitalizma tko na dolg pa na širok razpredat.

Daj, jst, odgovor zdej pliz, kar naju z gapetom matra, da se bomo lako pol skupaj  naslajal nad tisitm, kar bo ven prslo, ce bo pravo  Wink.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 11