Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 69439 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
16.06.2002 at 23:49:45
 
to je pa res en boljših textov k sm jih bral u lajfu ...
VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
http://ai.fri.uni-lj.si/xaigor/slo/modrosti/ucenja.htm

sm čist poln idej ratu med branjem tega ... dons k je bil smak svijeta ...

lahko bi npr enciklopedijo začel gradit iz tega texta ... itd ... ostalo je samo v moji glavi ... še


malo txta za pokušino:

Človek je sestavljen iz osebnosti (ega, nižje narave) , individualne duše in enotnega duha (višje narave). Osebnost je sestavljena iz fizičnega telesa, življenjske energije (energijskega telesa), čustev (čustvenega telesa) in razuma (mentalnega telesa). Duh je sestavljen iz (višje, čiste) inteligence (modrosti), (brezpogojne) ljubezni (dobrote) in (svobodne) volje (moči). Duša je vmesni člen, ki povezuje osebnost z duhom (nekatera učenja se izogibajo besedi duša in večina učenj se izogiba besedi Bog, ker ju razum ne more spoznati).

Namen življenja je učenje modrosti in gojenje duhovnih vrednot: preprostosti, skromnosti in prave mere ponižnosti, sprejemljivosti, strpnosti in potrpežljivosti, vztrajnosti, iskrenosti in poguma, vere in zaupanja ter ljubezni in sočutja. Končni cilj je spoznati samega sebe in preko razsvetljenja (blaženosti, nirvane) združiti materialno z duhovnim, tako da učenec postane mojster modrosti, ki preseže svoj ego, vzpostavi nadzor nad svojo osebnostjo, živi duhovne vrednote in postane učitelj. Modrecu se razširi metafizično srce preko vseh ljudi in ne dela več razlik med ljudmi. Njegova zavest se razširi, da dojame, da smo vsi z vsemi povezani.

Temeljni princip, ki omogoča učenje in napredovanje na duhovni poti, je reinkarnacija: duša se spušča v (fizično) telo znova in znova, se uči in nabira izkušnje, dokler ne obvlada svoje osebnosti in ne doseže razsvetljenja.
Back to top
« Last Edit: 16.07.2002 at 11:54:27 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Boo Ruth
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #1 - 16.06.2002 at 23:56:41
 
Res je, Gape.
Ko človek to prebere šele žalostno ugotovi, da je eno življenje premalo, da bi vse to kvalitetno posrkal vase.
Sicer pa, ali obstaja kaka datoteka na tem serverju, kjer so te teme, ki nam jih ti podajaš, postavljene.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #2 - 17.06.2002 at 09:14:39
 
ne razumem vprašanja glih točno
zgornja datoteka je na igorjevem serverju, na fri-ju
kaj točno si prašu?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Boo Ruth
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #3 - 17.06.2002 at 09:50:57
 
Zanima me le, če se da tudi samostojno pobrskat na netu v okviru uni.lj.si. Je kje kako vodilo, searcher, karkoli, kjer bi lahko take in podobne teme tudi jaz iskal za moje potrebe.

Veš, meni je kompjutor samo mali del v življenju in ga uporabljam samo za potrebe šolanja in splošne izobrazbe, ostalo pa jok - ne znam in ne obvladam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #4 - 17.06.2002 at 10:06:55
 
Quote:
Zanima me le, če se da tudi samostojno pobrskat na netu v okviru uni.lj.si. Je kje kako vodilo, searcher, karkoli, kjer bi lahko take in podobne teme tudi jaz iskal za moje potrebe.

kononenko ima okrog sebe dost ljudi ki deljao razne texte entuzijastično ... verjetno je še kje kdo na to varjanto, ki ima ljudi okrog sebe in daje tud texte na net vsem ljudem ... ampak jest vem samo še za enga tazga, ki pa se šele pripravlja na ta korak.

drugač pa
iskanje po spletišču:
www.najdi.si
instaliraš najdi.si vrstico
greš na uni.si
in rečeš išči pospletišču
tko bi jest naredu ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #5 - 14.07.2002 at 00:50:07
 
No, ko sem bral tekst od Stjepana Palajse  sem se kar
pošteno nasmejal. Možakar ima v svojem znanju eno veliko črno luknjo (je prešprical kakšen mesec šole??).

Vsekakor, ni še slišal za Jezusa Kristusa, o katerem kristjani trdijo, da je edini Rešitelj. Pride na svatbo,
pa ti spremeni tvoje pivo v najboljše vino. In ko mu slediš, ti iz tvoje večerje nahrani polovico mesta. Jezus, kdo si ti? Daj, razodeni se mi, prikaži se mi! Usmili se me, ko te kličem!

In svetlo plejado svetnikov, ki so mu sledili. Je že kdo videl da bi sonce opoldan kazalo podobo veličastnega ognjemeta. Hvala ti Prekrasna Devica, Mati Jezusova,
za ta dar. Hvala ti za leto 1917, za Fatimo. Hvala
ti za to čudovito znamenje, znamenje zaupanja, da
nam stojiš ob strani tudi tedaj, ko se bliža vojni vihar.
Hvala ti za dar 70.000 ljudi, ki so prisotvovali tej božji daritvi.

Da Čudovita Kraljica,  brani tudi mene, varuj in čuvaj me vsega hudega. Amen.

Da se ve, kdo je Močni, Mogočni, edini Kralj!

Joj, Gape je brcnil, v sredo kamnene črne luknje!
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #6 - 14.07.2002 at 10:54:20
 
jao kolk me boli k eni pišemo tako nepremišljeno in tako hitro in tako dokončno obsojamo, pa čeprav se sklicujemo na najvišje avtoritete...

stepan ima ta tečaj v dveh delih prvi je filozorija stare dobre...

drugi pa veliki učitelji sveta

in tu zavzema pomembno mesto seveda Jezus.

da ne bo obsodbe na račun nevednosti in na račun sprejemanja in dopuščanja tega da se človek razvija da nima samo enega menja in da smo vsi čudovita bitja
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #7 - 15.07.2002 at 11:16:14
 
Vsa ta velika učenja in učitelji so bili veliki tedaj, za danes je pa večina neuporabnih, predvsem pa, dokler od vssakega poberemo le tisto, kar nam paše, sprevračamo dejstva.
Ko sem brat tisti tekst iz prvega posta sem le zamahnil z roko - toliko enih prikrajanj po lastni ideologiji.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #8 - 15.07.2002 at 12:19:02
 
Oldio wrote on 15.07.2002 at 11:16:14:
Vsa ta velika učenja in učitelji so bili veliki tedaj, za danes je pa večina neuporabnih, predvsem pa, dokler od vssakega poberemo le tisto, kar nam paše, sprevračamo dejstva.
Ko sem brat tisti tekst iz prvega posta sem le zamahnil z roko - toliko enih prikrajanj po lastni ideologiji.

Hmm, prav ničesar ne razumem v tem postu.

V čem je bilo Jezusovo odpuščanje in ljubezen bolj aktualno v Palestini leta 0+, kot je v Sloveniji leta 2000+.
Zakaj so bile Budove "štiri osnovne resnice" in pot  bolj pomembne v Indiji pred dobrim tisočletjem, kot pa na zahodu danes? Je Sokratova drža danes povsem pase? Macchiaveli leži pozabljen na policah, kjer ga nihče več ne povoha?

In zakaj bi moral slediti enemu učitelju, če mislim, da  lahko pri večih spoznam več  in se naučim več?

In kaj je narobe z mojo lastno ideologijo? Je ideologija postala v teh dneh že psovka, oz. nekaj kar se v spodobni družbi ne omenja? Ti morda nimaš ideologije?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #9 - 15.07.2002 at 13:51:47
 
Zato, ker smo odšli za 2000 let naprej in ker redko kdo lahko danes sploh doume izvorne misli mislecev izpred 2000 in več let, še posebno če so jih 2000 let maličili, sedanji uporabniki pa pobrali kar jim je všeč. Resni zgodovinarji imajo danes problem s prepoznavanjem zgodovinskega Jezusa, mi pa natančno vemo, kaj je govoril naokoli - bodimo no resni.

Poglejte recimo Dalajlamo in eno glavnih slovenskih budistk - nastopila je v neki okrogli mizi na TV Slo. Na trditev Dalajlame, da mu je Komunizem blizu je skoraj izjavila, da Dalajlama ne ve kaj govori, pri tem pa ni mogla skriti nestrpnosti do druge ideologije (Komunizma).

Sicer pa Kristus ne pritegne več kot kak % mladih, torej ni primeren že po definiciji primernosti.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #10 - 15.07.2002 at 14:43:08
 
procent je kar velik oratoriji, maša, verouk itd, kaže na zanimanje ljudi po duhovni poti.

je več drugih mladih ki jih ne pritegne nič? ker ni alternative, ker ni izoblikvanega nekaj kar res je in dela.
kar bi nas privedlo v resnični stik z sabo in bogom

pa ne mi sedaj z neko alter sceno tle hodt, ta je rasuta še bolj kot krščanstvo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #11 - 15.07.2002 at 15:24:02
 
Oldio wrote on 15.07.2002 at 13:51:47:
Zato, ker smo odšli za 2000 let naprej in ker redko kdo lahko danes sploh doume izvorne misli mislecev izpred 2000 in več let, še posebno če so jih 2000 let maličili, sedanji uporabniki pa pobrali kar jim je všeč. Resni zgodovinarji imajo danes problem s prepoznavanjem zgodovinskega Jezusa, mi pa natančno vemo, kaj je govoril naokoli - bodimo no resni.

Poglejte recimo Dalajlamo in eno glavnih slovenskih budistk - nastopila je v neki okrogli mizi na TV Slo. Na trditev Dalajlame, da mu je Komunizem blizu je skoraj izjavila, da Dalajlama ne ve kaj govori, pri tem pa ni mogla skriti nestrpnosti do druge ideologije (Komunizma).

Meni teh "2000 let naprej" Terry Jones na Discovery Channelu ponavadi zelo lepo zrelativizira, da ne molim nosu prevec visoko. Starodavne iznajdbe. Priporocam.

A kot avtenticnost. Zakaj pa je tako pomembno, da so ti nauki cisto  in popolnoma avtenticni? Ce te nekaj pritegne in ti pomaga spoznati kaj o sebi in svetu, pa ni dokazano pristno in avtenticno in ne pripada ustrezno osvetljeni in na kriz pribiti zgodovinski osebnosti, kaj pol pa ne pomaga vec?

B kot budizem. Kaj pa ima budizem s komunizmom? Ali proti komunizmu? Budizem se je v različnih družbah razvil v lepo število pojavnih oblik, od povsem religiozne družbene strukture v Tibetu, kjer je bil državna ideologija, do precej bolj obrobnega Zena na Japonskem, kjer se je ukvarjal z veliko bolj z osebami in manj z družbo. In če ima neka budistka pri nas problem s komunizmom, potem ima budistka problem s komunizmom ne pa nujno zato tudi budizem (pa prosim, ne mi v odgovor dajat Rodeta, ker je ta predstavnik velike in rel. močne institucije, budistka pa ne).

C kot cinik. Vsaj tako so me označili v enem od drugih topikov, ker sem še enkrat vprašal ista vprašanja. Pa bi jih postavil in bil spet označen za cinika. Jih ne bi postavil in ne bi zvedel, kar me zares zanima. Bi. Ne bi. Bi? Ne bi?

Mu.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #12 - 16.07.2002 at 23:44:34
 
Joj! Ne samo da bi se minutko smejal. Dva dni je trajalo.
Pa sem še enkrat pogledal, a A. res to piše kar piše.  

Saj je tole kar dober nadomestek Pavliha. Philadelphijski poskus z naslovom članka, ki ga morebiti dobiš v Novi Zelandiji. Še bolj pa je zanimiva nadaljevanka Nazaj v prihodnost, ko je stara doba brez Jezusovega rojstva, a z opisom dogajanja tristo let po njem, ter z G. Brunom!

Ja A.! Sem bil prepričan, da ima samo Gape črno luknjo.
Vendar, očitno si tudi ti zmotljiv. Tako kot jaz. Si samo omejen človek.

Hudo mi je za teboj, prerok Izaija, tebi močni kralj David, tebi upajoči Abraham, tebi zvesti Mojzes in vsem ostalim. Tako močno ste vplivali na tok zgodovine, tako modri, duhovni, in predvidljivi ste bili. Tebi prerok Izaija
izražam svoje veselje, da si se odprl edinemu svetemu Bogu. Daj prinesi Bogu to moje veselje.

Veliki prerok, prosi pri Jezusu, da bi meni, preprostemu, z napakami obteženemu človeku, bilo doumeti kaj pomeni kraljestvo Sina, ki si ga tako jasno napovedoval.

Prosi, naj mi da Sin doumeti, spoznati, in prepoznati,
kako se je rodil tudi zame. Naj se Njegov obraz usmeri vame, ter mi da nedvoumno in jasno prepoznati Njegovo sveto voljo. Amen.

In Stjepan? On bi že zabil gol v Gapejevo ali A.-jevo črno luknjo. A kaj ko raca in išče nogometno žogo!
Vsekakor, nadaljevanje sledi...



 









Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #13 - 16.07.2002 at 23:55:14
 
Sek? Kaj pa se ti greš? Shocked
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: VELIKA UČENJA VZHODA IN ZAHODA
Reply #14 - 17.07.2002 at 00:08:56
 
Sek, vsi smo zmotljivi. Kaj bi pa bilo, če bi bili vsi popolni? Se ti ne zdi, da si malo zabluzil? 8)

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7