Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 13735 times)
LittleStar
Ex Member




Tibetanska knjiga mrtvih
23.07.2002 at 09:09:26
 
Pred dnevi me je pot zanesla po cesti, kjer ne hodim pogosto in kmalu sem izvedela zakaj - na sredi je stal štant s knjigami, ki me je kot magnet privlekel do rdeče rumene knjige, kjer se je ustavilo moje oko: Tibetanska knjiga umrlih. Pred meseci mi je stric izrazil željo, da si jo želi. Takoj sem jo kupila. Zanima me, če je kdo izmed vas zadevo prebral, in kaj misli o njej.  Moje mnenje je, da knjiga vsebuje preveč sugestij o nujnosti zmage nad strahom, o pogubi, ki te čaka, če se ne bo moč upreti prividom... Vse to me navdaja z grozo in odporom do kakršnega koli verstva, v tem primeru budizma, in prav tako kot je 'pridiga cerkve' s pritiskom na občutek krivde izjalovila čistost Jezusa, tako mi tudi ta knjiga vzbuja podoben občutek, konstantne grožnje o ostajanju v samsari, če ne premagaš tega in tega. Razočaranje. Skušala bom pozabiti na te pisane besede.

Back to top
« Last Edit: 24.07.2002 at 08:43:25 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Tibetantska knjiga umrlih
Reply #1 - 23.07.2002 at 11:59:46
 
Slovenski naslov knjige je "Tibetanska knjiga mrtvih" in če si že tu  kiksnila, te mora biti pa res strah smrti. Smiley

V tibetanščini je naslov Bardo Thodol, kar pomeni Osvoboditev s poslušanjem na posmrtni ravni.

Strah je resnično naš največji sovražnik. Kdor premaga strah, premaga vse.

Po Jungovi razlagi bi knjigo lahko brali tudi od zadaj naprej in v tem primeru dobili zelo lep opis poti od rojstva, iniciacije do razsvetljenja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Tibetantska knjiga mrtvih
Reply #2 - 23.07.2002 at 12:36:31
 
Quote:
Strah je resnično naš največji sovražnik. Kdor premaga strah, premaga vse.

a ni tko da je strah pač zadnji od fizičnih nivojev, in da so za tem še štirje nivoji

dej zvezdica popravi naslov threada
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Tibetanska knjiga mrtvih
Reply #3 - 23.07.2002 at 12:37:16
 
Verjemi ali ne, ni me strah smrti, strah me je življenja in ljudi. In da bo mi še v knjigi nekaj brezveze grozil Grin - no tnx. Zaupam svojim napakam, in če sem napisala umrlih, naj bo tako, res pa je, da je en "t" preveč, zaradi česar si se tudi ti pojavil.... in nam povedal, kako je tudi moč jemati knjigo. Hvala.

Tisti ostali štirje so na poti do vedca, Gape.
Back to top
« Last Edit: 24.07.2002 at 08:43:55 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
mucinson
Guest




Re: Tibetantska knjiga umrlih
Reply #4 - 23.07.2002 at 12:40:42
 
Pozdravljena little star!

To knjigo ravnokar prebiram in je res pisana tako da te zmrazi-vendar sem jo kupila, ker želim dobiti dodatne info in zato poskušam iz nje pačizluščiti kar se le da.

Zame je zakon trenutno že eno leto Neale Donald Walsch s knjigami Pogovori z Bogom in s to knjigo  Tibet... skušam le potrditi tisto kar piše v Pogovorih-in se na nek način ujema.Teorijo, ki si jo želim ustvariti, dokler nemir po iskanju info ne bo ponehal kombiniram tudi z Usodo in potovanjem duš, pa z Nebesa in pekel od Swedenborga. Zanima me predvsem zakaj so v duhovnem svetu ustvarili zemljo tako kotje in kako doseči in uresničiti samega sebe in svoje najbolj divje sanje.

Tibet. knjiga mrtvih mi je do sedaj dala zanimivo info o tem, kako grešv duhovnem svetu po smrti na tisti nivo, kjer si (nikogar ne moreš prevarati) in to zame pomeni veliko olajšanje namreč če je temu res tako (in tega ne vem niti ne čutim), potem mi vsaj ko umrem ne bo potrebno prenašati celo vrsto zajebancev (nobena beseda ni primernejša, čeprav vem da smo vsi eno), ki jih moram tukaj na zemlji.

To je le en vtis s to knjigo, moram priznati, da če jo jemlješ kot neko glavno vodilo in kot knjigo zase-je res zastrašujoča. Najbrž pa je treba izhajati tudi iz tega da je zelo stara in morda je v tistih časih tak pristop zažgal, danes pa ne več.

Lp, Mucinson
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Tibetanska knjiga umrlih
Reply #5 - 23.07.2002 at 13:26:54
 
Osebno nisem imel tega občutka, da bi mi med branjem knjige kdo grozil. Wink Ta občutek je zgolj subjektivne narave in odvisen predvsem od vsakega posameznika posebej - v tem primeru od bralca.

Poznamo ljudi, ki imajo nenehno občutek, da so zasledovani ali da so se proti njim in samo proti njim vsi zarotili in da jim hočejo kaj vzeti, naprimer misli  Smiley.  To so sicer ekstremni primeri, vendar dovolj dobra osnova za razmislek, kako te zadeve dejansko potekajo, občasno tudi pri meni ali tebi. Če to poznamo in se tega tudi zavedamo, je zadeva obvladljiva, sicer pa zadeva obvladuje nas.

Tistega, kar si dejansko TI, ti nihče brez tvojega dovoljenja ne more poškodovati, sploh pa ne vzeti.

Strah pred ljudmi in življenjem, ki ga omenjaš, je  v sodobni hitri družbi, v katero smo se pustili ujeti in utesniti, zelo pogost in dejansko ga ni dobro jemati preveč lahkotno. Lahko ti pa zagotovim, da je  povsem neutemeljen.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Tibetantska knjiga umrlih
Reply #6 - 23.07.2002 at 13:44:22
 
Quote:
Zame je zakon trenutno že eno leto Neale Donald Walsch s knjigami Pogovori z Bogom in s to knjigo  Tibet... skušam le potrditi tisto kar piše v Pogovorih-in se na nek način ujema.

Teorijo, ki si jo želim ustvariti, dokler nemir po iskanju info ne bo ponehal kombiniram tudi z Usodo in potovanjem duš, pa z Nebesa in pekel od Swedenborga.

Zanima me predvsem zakaj so v duhovnem svetu ustvarili zemljo tako kotje in kako doseči in uresničiti samega sebe in svoje najbolj divje sanje.


Teorijo delamo tud kle na tem forumu, ni pa omejena samo na tvoje znanje (naučeno in doživeto), ampak na znanje vseh, vsaj čim večih ...

pozdravljena med nami ... no ja ... oba

ti zvezdica, kwa čva s tem naslovom?
ti ne odstopaš od umrlih sm opazu.
ker je reč naslov knjige bi blo zlo lepo da bi bil pravilno napisan, vse 3 ključne besede - odloč se in napedeni tko da bomo vsi (oba) veseli
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Tibetanska knjiga mrtvih
Reply #7 - 23.07.2002 at 14:07:45
 
Quote:
a ni tko da je strah pač zadnji od fizičnih nivojev, in da so za tem še štirje nivoji


A pri tebi mora biti vse prešteto ? Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Tibetanska knjiga mrtvih
Reply #8 - 23.07.2002 at 14:16:07
 
Gape, zakaj me sploh sprašuješ, če si si ga že dovolil spremeniti, in še to ne svojih naslovov replyev, ampak samo mojega.

Na vrhu foruma imaš napisano tole:

Kaj bi rekli o človeku, ki bi obdeloval sosedovo polje, svoje pa pustil neobdelano??


Ne, ni mi všeč, če me vprašaš. Ne glede na to, da imaš kot administrator možnost vpogledov in modificiranja vseh postov. Ni mi všeč, da me nisi prej vprašal. Sama sem izbrala takšen naslov, in v nadaljni vsebini threada se itak razčiščujejo zadeve... Če si ga pa že spremenil, kaj ti morem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Tibetanska knjiga mrtvih
Reply #9 - 23.07.2002 at 14:33:54
 
Se samo meni zdi, al je bla ta ista knjiga prevedena tudi kot 'Tibetanska knjiga smrti'?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Tibetanska knjiga umrlih
Reply #10 - 23.07.2002 at 14:54:23
 
evo evo že tipkam opravičilo

sorry

ne bom več nikol

sej pravm da sm spremenu preden sem ozavestu tale stavek
'Zaupam svojim napakam, in če sem napisala umrlih, naj bo tako'
... naj bo tako:
ti zvezdica, kwa čva s tem naslovom?
ti ne odstopaš od umrlih sm opazu.

tko da če želiš, ga seveda lahko po svoje spremeniš
ps
po prvem postu ima thread uradno ime
in:
ker je reč naslov knjige bi blo zlo lepo da bi bil pravilno napisan, vse 3 ključne besede - odloč se in napedeni tko da bomo vsi (oba) veseli


pa IZI SI GA UZEM, precej bolj izi in dovoli meni da delam svoje delo in se odločam po svoje, če to sprejemaš, tudi sprejmi, ne pa da delaš razlike med besedami in mislimi

ps2
sm popravu nazaj ime na umrle, mogoče bodo pa na konc smrti ratal

Quote:
Slovenski naslov knjige je "Tibetanska knjiga mrtvih" in če si že tu  kiksnila, te mora biti pa res strah smrti. Smiley


še enkrat sorry


A pri tebi mora biti vse prešteto ?
ja, da vem o čem se pogovarjamo
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Tibetanska knjiga umrlih
Reply #11 - 23.07.2002 at 15:05:34
 
Knjiga ni bila nikoli prevedena drugače kot "Tibetanska knjiga mrtvih"  po angleškem prevodu "The Tibetan Book of the Dead"

Umrli je angleško deceased, kar pomeni tudi pokojni ali rajnki. Dead pa pomeni mrtev.

Če se zmotiš se pač zmotiš, vendar pa z namernim samovoljnim spreminjanjem naslova knjige izkazuješ netoleranco, oziroma nespoštovanje do prevajalskega dela, v tem primeru do prevajalca Iva Svetine.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Tibetanska knjiga mrtvih
Reply #12 - 23.07.2002 at 15:23:39
 
Glej, tega prevajalca ne poznam osebno, zato mu ne morem izkazovati nespoštovanja. Če se ti zdi, da izkazujem nespoštovanjem njegovemu delu, je to tvoja stvar, kakor je moja stvar, kako bom sprejela, kako Gape izkazuje nespoštovanje moji izbiri naslova threada. Intuicija mi je tako rekla, in tako sem napisala. Zaupam ji. Roll Eyes Mislim, pravi modeli smo se našli. Zakaj vsak v svojem naslovu ne napiše, kako misli, da je prav, pa mirna Bosna. Če pa komu kaj ne paše, pa naj odpre nov tread - s 'pravilnim' naslovom. Pa naj še potem nekdo razloži razliko med tema dvema besedama - umrli in mrtev.
Back to top
« Last Edit: 24.07.2002 at 08:44:33 by Loops_of_infinity »  
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: Tibetanska knjiga umrlih
Reply #13 - 23.07.2002 at 15:58:59
 
Navsezadnje je čisto vseeno, kakšen naslov daš določeni forumski temi, vendar ker si v začetku omenila, se ti je oko ustavilo na knjigi: Tibetantska knjiga umrlih, me je firbec matral, zakaj neki si jo preimenovala; ali si se pač samo zmotila, kot se pogosto vsi zmotimo ali pa kot sedaj vse kaže, je bilo to namerno.

Odnos do dela drugih je seveda  svobodna stvar vsakega posameznika, vendar se potem ni preveč modro pritoževati, če ti drugi delajo nekaj, kar sicer tudi ti delaš drugim.
Ko jaz nekoga na gobec, zgleda malce čudno, če se potem pritožujem, če potem tudi mene nekdo po zobeh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Tibetanska knjiga umrlih
Reply #14 - 23.07.2002 at 18:06:59
 
Quote:
Navsezadnje je čisto vseeno, kakšen naslov daš določeni forumski temi,

men pa ni vseeno, saj smo ja v direktoriju knjig in se pogovarjamo o knjigi, knjigi ki ima točno določen naslov ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3