Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7
(Read 39959 times)
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #30 - 18.07.2002 at 19:02:08
 
Samson wrote on 18.07.2002 at 07:43:10:
V duhovnem pogledu sva si kot kaže bližja kot bi kdo mislil na prvi pogled.


Ja, vidiš, to je najpomembneje. In sem zelo jezna, kadar vidim, da pride do tega da nekateri "verniki" verjamejo, da so vsi, ki ne pripadajo neki veroizpovedi "neverniki". A ni to zelo zelo škoda? Ker taka naravnanost podžiga predsodke, predpostavlja, da smo različni.

Smernice so zelo preproste. Ker so smernice duše.
Semrnice dobrega, smiselnega. In to doseči, zahteva veliko dela na sebi. MEni osebno, spoved, ni dovolj. Lahko da se motim, pa vendar, imam občutek, da je spoved lahko razumljena na način "očiščenja" slabega. Ampak, očiščenje slabega, je delo na sebi. Tako, da spoved, brez dela na sebi, se bojim, je premalo.

In kot vidim, je vedno več skupin, društev, tudi institucij (Walfdorska šola), ki delajo na tem, da se vpelje duša v vsakdadnje življenje ljudi, predvsem že otrok.
In ta težnja je vedno močnejša, saj smo ljudje žejni duše.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: duhovna rast
Reply #31 - 18.07.2002 at 20:24:53
 
Q
Seveda za to uporabljam zgolj osebno molitev in predvsem osebno meditacijo
Q
mi lahko to molitev meditacijo opišeš?
ker mene tega niso naučil

Q
Se pa strinjam, da nimamo prav nobenega razloga, da bi se Boga bali.
Q
zakaj je ana to napisala misliš?

maša ... vsaj enkrat na teden se lahko verniki za eno uro pomirijo in malo pomeditirajo, če jim rata, da jim rata je pa precej možnosti, saj starejša kot je cerkev, na energetsko močnejši lokaciji je postavljena, to je skorajda pravilo ... zato je tudi pomembno da pri maši ne mislimo temnih misli, ampak smo z bogom, in zato ni fajn kt je mislim da jst omenu da na konc maše posluša politično pridigo; bi blo boljš da je nebi blo

Q
Sodeč po Jezusovih besedah, moramo iskati Boga npr. tudi v bližnjemu
Q
to vemo, je pri vseh religijah isto, v bistvu


jeeeee

sprejemanje je zmaga, na konc bomo res združl vse ... z močnim samsonom na čelu ... modrega salomona pa še čakamo ...

amstel, ne se jezit, sej se samo pogovarjamo ...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #32 - 18.07.2002 at 21:10:12
 
gape wrote on 18.07.2002 at 20:24:53:
amstel, ne se jezit, sej se samo pogovarjamo ...


Ne se jeziti? Khm... Kaj je pa narobe z jezo?
Seveda se pogovarjamo. S povedanim sem hotela posvetiti na del, ki se ga dotikate ves čas...
na razlikovanje na ljudi, glede na to, ali so verniki ali ne... oz. če so vključeni v eno veroizpoved, ali ne.
Duša in duhovno življenje je od vseh nas. Duhovno življenje ne more biti domena samo nekoga.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #33 - 18.07.2002 at 21:35:04
 
Samson...jest te čist sprejemam... ne sprejemam pa enih zgodbic za otroke... kao da so resnica... in ne sprejemam da je življenje zapisano v knjigi...

ČE OBSTAJA TAKA STVAR KOT JE BOG, POTEM SIGURNO NI V KNJIGAH temveč prej v naših genih, zemlji, zraku....torej vesolju... sigurno je nekaj kar bi lahko imenovali energija....čeprav je vsaka razlaga te energije obsojena na propad, saj kako bi lahko s pomanjkljivimi besedami razložili nekaj kar je vedno drugačno in vedno korak pred nami...(saj izhajamo iz nje)

Če mene vprašaš, je mela biblija časa dovolj da bi naredila kj pa ni... in kok vere je še potrebne da pa bo kao ena sprememba... retorično vprašanje...
------------------------------------------------------------------------
To pišem zato, ker je naslov DUHOVNA RAST... in duhovna rast je vsaj zame enaka spremembi bitja... večja pretočnost te energije... ko ni več dialoga v glavi... to pa se da doseči predvsem z delom na sebi in nekaj malega vere...
ne pa da moliš in se trudiš biti ena SLIKA kot jo opisuje katerakoli knjiga... Potem pa se celo počutiš kako že...poln grehov, če ne ustrezaš tem opisom... kje je kle svobodna volja.... kako je sploh možno rasti na tak način... Ali je lahko lotus vrtnica...če se trudi... ?? ??? ??

Vse kar je povezano z duhovno rastjo je že v nas...ne rabmo knjig, ne rabmo super junakov... in da bi pr taki raznolikosti, kot nam jo kaže življenje na Zemlji, obstajal le en način kako priti do razsvetljenja.... e to je absurd...

Pa da nau pomote... Jezus Kristus... je kulj... je ta prav desc...je resničen...  
Sam preveč stran od nas....celo 2000 let stran...
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: duhovna rast
Reply #34 - 18.07.2002 at 21:50:49
 
Valentinaa wrote on 18.07.2002 at 13:34:23:
Samson,
Hvala za lepe želje, se sprejemamo taki kot smo.  Smiley

Pripomnila bom samo, kaj me moti, to pa zato, ker ne maram pustiti stvari nedorečene.

Moti me tvoja polariziranost na tvoja prepričanja, ki so kao pravilna in resnična, in prepričanja nekoga drugega, ki so kao zmotna, škodljiva, navlaka.
O.K., pač tako misliš, ni problema. Mene pač to moti.



Hvala za opozorilo, Valentina. Je pač tako, da smo polarizirani vsi, če hočemo ali ne. Jaz npr. nočem biti polariziran, pa včasih sem. Tudi tvoja prejšnja izjava nehote izraža polarizadijo, ker je pač gotovo nehote pretirana. Mnogokdaj pa niti nisem polariziran. To si gotovo spoznala že iz pisanja, ki sem ga objavil na tem forumu. Mislim, da se v mnogih stvareh strinjamo, tiste pa, v katerih se ne moremo strinjati, pa lahko preizkusimo v mirni debati, z argumenti. Še vedno se bo marsikdaj zgodilo, da bo kdaj ostal vsak pri svojem. In to nas ne bi smelo motiti, kajti odločili smo se, da se bomo pogovarjali strpno.

Ko gre za objektivne resnice pa smo se preprosto dolžni potegniti za afirmacijo resnice. Če meni dokažete, da nimam prav, bom to zanesljivo priznal. Bi pa želel videti v ozadju argumente. Kar vse vprek kričati, kako sem jaz kriv, da je Cerkev takšna in takšan, - pa še za to gre, da niti takšna ni -, je dovolj ostra polarizacija na nasprotni strani, ki nujno na moji strani izzove nasprotovanje. Kajti ne morem se sprijazniti s populističnimi "resnicami".  S tem nisem rekel, da gre nekje drugje za samo navlako, čeprav bi tudi veliko takšnega našli. Če vse stvari mečemo v isto vrečo, je nevarno, da nastane navlaka iz stvari, ki so vse same po sebi dobre. Paziti moramo tudi na to.

Mogoče je pa tudi res, da že s svojo pojavo izzovem nekakšno polarizadijo. V tem sva si z gape-om podobna.

Lep pozdrav in še enkrat hvala vsem, ki znate biti potrpežljivi kot Valentina!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: duhovna rast
Reply #35 - 18.07.2002 at 22:48:45
 
[quote author=titud link=board=general;num=1024676913;start=15#29 date=07/18/02 at 14:10:54]
Q
Saj samson po moje ne bo zameru, da se tko kot Valentina še jest mal vanjga obdregnem. Si mora to pač v zakup vzet, ko sicer na dost kulturen način o drugih sodbe izreka.

Naprotno Titud, vesel sem, da se oglašaš. Vesel sem tudi tvojega poznavanja Stare zaveze, ki si jo pokazal v tej pripombi. Najbolj pa sem vesel tvoje skrbi zame, za mojo vero. Le pomagaj mi, da bom ohranil ta veliki zaklad. Kajti zares mi veliko pomeni. Pa ne samo moja osebna vera, prav toliko mi pomeni tudi naša skupna krščanska vera. In prav vesel sem, da te skrbi, da ne bi česa takšnega zavrgel zaradi kakšne Dalile. Sicer pa me je Dalila že omrežila, in jaz sem po naravi zvest človek.

Q
Amstel: Smernice so zelo preproste. Ker so smernice duše.  
Semrnice dobrega, smiselnega. In to doseči, zahteva veliko dela na sebi. MEni osebno, spoved, ni dovolj. Lahko da se motim, pa vendar, imam občutek, da je spoved lahko razumljena na način "očiščenja" slabega. Ampak, očiščenje slabega, je delo na sebi. Tako, da spoved, brez dela na sebi, se bojim, je premalo.

Amstel, hvala za strpnost, ki jo razodevaš v svojem nastopu. Smernice duše so zares ključnega pomena. Seveda lahko te smernice vsak razume malo po svoje, toda v svojem bistvu so vendarle duhovne narave. Kar zadeva spovedi, pa to meni pomeni očiščenje v pravem pomenu besede. Seveda ne gre tu samo za priznanje greha, ampak se ga je potrebno tudi kesati, se mu odpovedati, skleniti, da se ga bom v prihodnje izogibal. In prava resnica spovedi je v tem, da gre pri njej v prvi vrsti za delo na samem sebi. Tako gledam torej tudi jaz.

Q
Gape: mi lahko to molitev meditacijo opišeš?
ker mene tega niso naučil

Obstaja nekaj zares lepih molitvenih obrazcev, ki jih včasih ponavljamo: Oče naš..., Zdrava Marija,..., Čast bodi..., Vera... Kot najodličnejša in središčna molitev Katoliške Cerkve pa se pojavlja sv. maša, ki je v bistvu skrivnostja Jezusova daritev nakrižu. No, tu omenjam osebno molitev. Meni pomeni osebno molitev poleg teh obrazcev predvsem (in tega je časovno največ!) premišljevalno molitev, ko se s svojim Bogom ali z Marijo nekako pogovarjam na ti. Svojega Boga doživljam ob sebi, v sebi, s svojim duhovnim očesom ga nekako vidim (videnje vere!) in se pogovarjam z njim. Ali pa sem v tihoti pred Najsvetejšim v cerkvi in se preprosto prepuščam Njegovi pričujočnosti v tabernaklju ter pustim duši, da se izpostavlja Njegovemu zdravilnemu "žarčenju". Včasih s svojim duhovnim sluhom slišim svojega Jezusa, ko mi govori. To je lahko v domači župnijksi cerkvi, ali na Brezjah, ali na Kurešku... Meditacija pa je prav posebno duhovno stanje, ko se prepustim svojemu Bogu, da me vodi sam. Prisluškujem mu, bolje, telo in duša prisluškujeta, kaj mi govori globoko v moji notranjosti in na ta način izpostavljam svojo dušo dozorevanju v božjem soncu. O tem bi ti lahko še mnogo povedal, moral bi povedati mnogo več, vendar tu ni prostora.

Q
Gape: sprejemanje je zmaga, na konc bomo res združl vse ... z močnim samsonom na čelu ... modrega salomona pa še čakamo ...

Bravo gape, res je, čeprav se nekako norčuješ. Le to bi dodal, da modri Salomon lahko postanemo mi kot skupina.

Q
Posted by: Magla Posted on: Today at 9:35pm

Samson...jest te čist sprejemam... ne sprejemam pa enih zgodbic za otroke... kao da so resnica... in ne sprejemam da je življenje zapisano v knjigi...  

ČE OBSTAJA TAKA STVAR KOT JE BOG, POTEM SIGURNO NI V KNJIGAH temveč prej v naših genih, zemlji, zraku....torej vesolju... sigurno je nekaj kar bi lahko imenovali energija....čeprav je vsaka razlaga te energije obsojena na propad, saj kako bi lahko s pomanjkljivimi besedami razložili nekaj kar je vedno drugačno in vedno korak pred nami...(saj izhajamo iz nje)

Magla, opravičujem se ti, da sem te prejšnjikrat imenoval meglenega. Tega si ne zaslužiš. Kajti zelo bistro znaš razmišljati, če te zagrabi taresna. Vesel sem, da sva se ujela. To zgoraj je pač tvoje mišljenje. Delno se seveda strinjava, saj tudi jaz mislim, da Bog ni v knjigah, tam je zbrano samo Njegovo razodetje čoveštvu, seveda samo v določenih knjigah - v Sv. Pismu, - ampak je v konkretnih stvareh, je v nas, predvsem pa obstaja kot osebni Bog. Razumem, da ti marsikaj zveni kot pravljica. Pa saj tudi marsikaj, kar ti poveš, meni zveni kot pravljica. Smo si pač različni. Da bi se le nasilno ne delili na verne in neverne, kar tako vehementno poudarja Amstel. V takšnem primeru imamo možnost, da se zares spremenimo in se približamo resnici. Vnaprej se opravičujem, če sem koga nehote s svojimi izjavami prizadel.

Lep pozdrav vsem in hvala za prijeten sprejem!

Prijateljsko! Samson
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #36 - 18.07.2002 at 23:10:46
 
Samson wrote on 18.07.2002 at 22:48:45:
Q
Kar zadeva spovedi, pa to meni pomeni očiščenje v pravem pomenu besede. Seveda ne gre tu samo za priznanje greha, ampak se ga je potrebno tudi kesati, se mu odpovedati, skleniti, da se ga bom v prihodnje izogibal. In prava resnica spovedi je v tem, da gre pri njej v prvi vrsti za delo na samem sebi. Tako gledam torej tudi jaz.

Smo si pač različni. Da bi se le nasilno ne delili na verne in neverne, kar tako vehementno poudarja Amstel.


Samson, prav fajn bi bilo, če bi spoved doživljali vsi tako kot ti.
In res, zelo ognjevito poudarjam, da si ne želim delitve ljudi.. sploh pa ne pri druženju z dušo.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: duhovna rast
Reply #37 - 19.07.2002 at 00:18:24
 
John_Doe-----------------------------
Ali clovek duhovno raste, ce se sooci z realnostjo ali ce zapade v svet nadnaravnega?
Ali clovek duhovno raste, ce spoznava vse zivljenske resnice ali ce le v svojih studijah stremi k njim? Ali clovek duhovno raste na podlagi svojih zivljenskih izkusnjah ali tistih, ki jih prebere ali slisi in jih ne sproba? Dejti mi na to odgovort....

SeK------------------
John, veseli me, da se lahko učim od takih kot si ti. Daješ dobra vprašanja, taka kot si jih še jaz nebi spomnil. John, iz moje izkušnje ti rečem takole. Vedno se poskušam soočiti z realnostjo. Četudi je boleče. Vidim pa, da mi najbolj pomaga, če iščem. Torej, da sam preverim, da povprašam druge, da grem tja kamor si želim, morebiti večkrat, ter da si sam ustvarim neko mnenje. Saj, da bi v avtobusu prepoznal nek vonj parfuma, ga je potrebno večkrat doma povohati.

Back to top
 
 
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: duhovna rast
Reply #38 - 19.07.2002 at 00:19:22
 
SeK------------------
Tebi Ana: Sem katoličan. Vsako nedeljo grem obiskati Jezusa, za katerega verujem da se nahaja v kruhu, ki ga uživam. Trudim se spoznavati kaj Jezus govori meni osebno. Pa tudi – v življenju sem mnogo iskal, od radiestezjie, joge, tantričnih meditacij na eni strani, do študija svetega pisma, krščanskega nauka, obiskovanja Taizejskih srečanj, duhovnih vaj, obiska Paraya, Medžugorja, na drugi strani. A povsem svobodno, in z velikim veseljem, se želim vedno znova odločati, da bi svoje misli uravnaval prav po Jezusu.

Ana -----------------------
Za pogovor z Bogom ne rabim posrednika - duhovnika. Ne bom večvredna in boljši človek, če bom hodila vsako nedeljo k maši. Ni res, da se moramo Boga bati. Ko se enkrat preko izkušenj zaveš, kako smo vsi na svetu povezani z vsem (ne samo ljudje med seboj!), ti je ločevanje na kristjane in druge odveč. In, ko enkrat doživiš izkušnjo, da Bog prebiva povsod, da ga ni treba iskati nikjer drugje kot v sebi, najdeš notranji mir in odgovor na marsikatero vprašanje.

SeK------------------
Ana, res, čutim da si resnično iskrena in iščoča. Ravno v povezanosti med ljudmi se religije in tudi drugi strinjajo. Ti in jaz sva na nek način povezana, oba iščeva. Tudi jaz sem na poti, tudi jaz iščem. Predvidevam, da tudi ti.

Tudi jaz se sam pogovarjam z Bogom. V tišini, v pesmih, v plesu. Pa vendar si precejkrat želim bližine duhovnika. Sigurno sprejme tudi tebe, ki tega ne živiš, ki morebiti tega nikoli ne boš. Jaz sam pa ravno zaradi duhovnika postajam bolši človek. Res je to, da sem ga skrbno izbiral, a ravno ob njem doživljam, da v meni še bolj prebuja to, kdo je Bog. Zdi se mi kot kipar, ki mi z vprašanji, nasveti, toplo in trdo besedo pomaga, da kos skale postaja nek obtesan kip, ki sem vedno bolj jaz sam. Razumeš – on je Michelangelo, jaz pa kvadratna skala, ki se spreminja v neko podobo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: duhovna rast
Reply #39 - 19.07.2002 at 00:20:33
 
Valentina-----------------------
Samson, če ti v svoji veroizpovedi najdeš vse, kar tvoja duša duhovnega potrebuje, je to super, enkratno zate, drži se tega, zakaj bi hlepel po več, ampak žal vsem nam ne gre tako zlahka. Jaz imam preveč vprašanj, preveč dvomov, preveč stvari enostavno ne morem prebaviti, da bi se lahko samo naslonila na eno veroizpoved, našla tam varnost in uteho, in dosegla mir v svoji duši. Ne morem! Ne gre mi!  

SeK ------------------------------
Valentina, Bog sigurno ni tiran. In sigurno ne želi od tebe nekaj s čimer se nebi strinjala. “Pridite k meni vsi ki se trudite in ste obteženi”, “Trkajte in se vam bo odprlo, prosite in se vam bo dalo”.  Valentina, te besede je izrekel Jezus. Predlagam ti, da si doma urediš poseben prostorček. Imenuj ga svet prostorček. Tja postavi Jezusa, sliko, križ. Obrni se nanj, kot so se obračali Nanj pred 2000 leti.  Prosi ga, naj ti pokaže pot, pot, ki bo samo tvoja, pot, ki ti bo pokazala, kako iz te negotovosti najti tudi tvojo notranjo srečo in mir.
Glej, bom tudi jaz prosil Njega, naj ti pokaže tvojo pot do Njega.

Sicer pa ti predlagam da iščeš. Sam sem prebral marsikaj, preskusil marsikaj. Trenutno si vzamem vsak teden nekaj časa za branje življenjepisov svetnikov, branje svetega pisma.


SeK---------------------------
Slavljen Oče, ti v katerega verujemo da si nas ustvaril, Ti kateri te venomer slavimo. Zahvaljujem se ti za tako čudovi dar, vseh tukaj zbranih oseb. Prav po njih mi daješ, da še bolj premišljujem o svoji veri, svojem življenju. Pomagajo mi vse bolj spoštovati sočloveka, ki je tako kot jaz, ustvarjen po Tvoji podobi. Glej, posebej ti izročam Valentino, da jo še bolj blagosloviš na njeni poti iskanja njenega bistva. Amen.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #40 - 19.07.2002 at 09:07:36
 
Quote:
Naprotno Titud, vesel sem, da se oglašaš. Vesel sem tudi tvojega poznavanja Stare zaveze, ki si jo pokazal v tej pripombi. Najbolj pa sem vesel tvoje skrbi zame, za mojo vero. Le pomagaj mi, da bom ohranil ta veliki zaklad. Kajti zares mi veliko pomeni. Pa ne samo moja osebna vera, prav toliko mi pomeni tudi naša skupna krščanska vera. In prav vesel sem, da te skrbi, da ne bi česa takšnega zavrgel zaradi kakšne Dalile. Sicer pa me je Dalila že omrežila, in jaz sem po naravi zvest človek.


V zemljo bi se najraje ugreznu od sramu zdele navsezgodaj zjutraj, ko sem opazu, da sem izpadu, kot da nimam blage veze o biblijskih legendah pa da sem samsonu salomonove lastnosti pripisov.

Se mi je najprej čudno zdel, zakaj čutm en sarkazem gornjih samsonovih besedah, pol sem pa k sreč zaštekov, da si ga zalužm. Pol, k sem mal k seb prišel, sem začel dumat, kako se mi  je lahko  to zgodl, sem pa prišel do potrditve vsaj zame zadnje čase nene dost aktualne spoznanja, da psiha ustvarja tako podobo relanosti, kakršno rab.  Ko sem včeraj bral samsonove poste, se mi je o njem ustvarla ena slika modrega razsodnika, ki bo končno z argumenti razkril naše stereotipe do RKC, ki so po mojem mnenju steretipi do vere nasploh, pri čemer je KS pač prva pri roki. Ker se mi je ta slika tud s pomočjo valerijninega posta mal skalila, sem samsona  v svojmu postu hotu nazaj na svojo predstavo o njem, to je kot o enem modrem razsodniku salomonu, namalat. V odgovoru na ta moj v bistvu jezikovni lapsus  (ene vrste diskleksijo) je samson razkril, da sebe dejansko dojema kot samsona, enega močnega zaščitnika izvoljena ljudstva pred enimi filistrejci al kaj so že bli (uih par tisoč, ki jih je z eno čeljustjo potovku pa pol stavbo  nanje zrušu), ki mu edino ljubezen lahko to moč  vzame, zato se je mora pazit.

Samson, dejva se zment tkole: jest te bom še naprej jemal za salomona (kakorkoli si že legendo o tem judovskem kralju predstavljam), iskreno,  brez sarkazma. Ti pa bod magari še naprej samson, pa da vidva, kakšna komunikacija se na tak način lahko med nama vzpostav. V življenju je nič kolk situacij,  ko mamo kakšnega drugega za nekaj drugega kot se ma sam, ampak da se taka situcaija z jezikovnim 'lapsuom' razkrije, je pa bolj redka, zato vsaj zame tolk bolj dragocena.

P.s.:  Tolk redka niti ne, saj pred par dnevi sem v svojem replaju napačno navedu, da odgovorjam jd-ju , v resnic pa sem odgovarjal bp-ju. Jezikovna podobnost kot salomon/samson je po moje tud tle takrat  po moje razkrila, da je še nekaj drugega odzad.

Sorry, da je to mal out of topic, ampak je vsaj zame zadeva vsaj tolk pomembna kot sama vsebina topica.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #41 - 19.07.2002 at 10:15:36
 
SeK wrote on 19.07.2002 at 00:19:22:
SeK------------------
Jaz sam pa ravno zaradi duhovnika postajam bolši človek. Res je to, da sem ga skrbno izbiral, a ravno ob njem doživljam, da v meni še bolj prebuja to, kdo je Bog. Zdi se mi kot kipar, ki mi z vprašanji, nasveti, toplo in trdo besedo pomaga, da kos skale postaja nek obtesan kip, ki sem vedno bolj jaz sam. Razumeš – on je Michelangelo, jaz pa kvadratna skala, ki se spreminja v neko podobo.



Ehhh... kako naj povem. Saj jaz tudi zaidem k maši, a v njej se ne najdem. Niti nisem nikoli v življenju srečala duhovnika, za katerega bi čutila, da se lahko k njemu obrnem po nasvet in pomoč. A zakaj potem hodim k maši? Hči je želela iti k birmi. Letos je dobila ta zakrament. Na moje vprašanje, zakaj sploh želi k birmi, je rekla, da zato, ker se želi cerkveno poročiti. Letos bo imela 14 let. Me je seveda ob njeni izjavi na rit vrglo, a seveda, če ima tako željo, sem ji jo pač izpolnila. In k njeni birmi seveda sodi tudi to, da  jaz kot starš odgovorno odšpilam vlogo pri tem.  Je pa res, da  mlajša dva otroka nimata niti najmanjše želje do birme in da jaz nimam niti najmanjše želje, da bi ju prepričevala v nasprotno smer.

Tudi v naši družini so duhovniki in nune (no ja, zadnja je umrla pred kakim letom). Nikoli nisem imela občutka, da so zaradi svojega poklica (izbire življenja), boljši ljudje kot drugi. Še več: kar jih osebno poznam, so izredno nestrpni do drugače mislečih, nasploh do ljudi. Nimajo občutka za druge ljudi. Na hitrico rečeno in zelo posplošeno rečeno: kljub temu, da znajo ponavljati Kristusove besede, jih ne živijo.

Kako se zastopim z našim duhovnikom? Poznam ga 14 let. Priznavam mu, da je po srcu zelo dober človek, a nagle jeze (kar se mu potem pozna na zdravju) in tip duhovnika, ki z visoko dvignjenim prstom s prižnice z grozečim glasom govori: Boga se je treba bat!

Zame te njegove besede pomenijo, da še ni doživel Boga v sebi in da ne razume bistva Kristusovega nauka. A jasno, da mu to ne bom šla razlagat. Če me pa ne vpraša. Grin

Sicer pa me kljub temu, da sem ločenka, zelo spoštuje prav zaradi tega, ker tako lepo skrbim sama za svoje otroke. Njegove besede. In zelo rad ima moje otroke, ker mu ne delajo težav.

Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: duhovna rast
Reply #42 - 19.07.2002 at 11:01:19
 
Samson wrote on 18.07.2002 at 21:50:49:
Bi pa želel videti v ozadju argumente. Kar vse vprek kričati, kako sem jaz kriv, da je Cerkev takšna in takšan, - pa še za to gre, da niti takšna ni -, je dovolj ostra polarizacija na nasprotni strani, ki nujno na moji strani izzove nasprotovanje.

Samson – sem prebrala vse, tukaj in na drugih topicih, kar ste ti in ostali, ki se s tabo v mnogočem ne strinjajo, napisali o cerkvi, veri in teh stvareh. Vtikala se nisem. Ni to moje področje, niti ni to področje, ki bi me zanimalo. Ne verjamem v Boga, vsaj ne v tem smislu. In ne verjamem v nič zunaj mene (razen v svojo dušo, če je le-ta izven mojega telesa). Bila sem krščena, nisem bila obhajana, nisem bila birmana. Rasla sem v klasični komunistični družini, kjer sta oba, tako oče kot mama zaradi družbe, v kateri smo živeli in zaradi položaja, ki sta ga zasedala, pač morala postati komunista. Ne bi se spuščala v debato, ali sta s tem poslušala sama sebe ali ne – to je bila njuna izbira in njuna odločitev. In to je tudi druga zgodba. Sta pa bila oba vzgajana v katoliški veri in nekaj malega sem o tem zvedela kot otrok. Bolj kot pravljice in pripovedke sicer, pa vseeno. Toliko sem želela povedati, da boš poznal ozadje.

V tem trenutku se vtikam v tole debato. Zakaj? Ker me je zbodlo tisto, kar si napisal in kar sem citirala zgoraj. In ti lahko povem svojo izkušnjo, ki sem jo doživela prav pred kratkim in ki me je ponovno utrdila v prepričanju, da v cerkev kot ustanovo/organizacijo ne gre verjeti… Vsaj zame to prav gotovo velja…

Izkušnja, ki ti jo želim opisati, se je zgodila pred kratkim, ni še mesec dni od tega: Pogreb... Ravno zato, ker je bil pokojnik vzgajan v katoliški veri in ker bi bila to verjetno tudi njegova želja, smo se odločili, naj bo tak tudi pogreb… Cerkev... In maša... Na sredi stoji žara s pokojnikovo sliko. Takoj za žaro stoji duhovnik z ministranti. Sama vsega dogajanja okoli sebe sicer nisem opazila, sem bila preveč zaposlena s svojo bolečino, je pa to opazil marsikdo drug. Malega ministranta namreč, ki je stal poleg žare in si je med tem, ko je duhovnik govoril o pokojniku, o vstajenju in kaj jaz vem, o čem še, mirno vrtal po malem nosku… Uf, spoštovanje do umrlega? Pa prosim, pustimo otroka… Otrok je otrok in ni ničesar kriv… Sem se pa po tistem vprašala – kje so nauki, ki naj bi jih učila katoliška cerkev? Jih duhovnikom ni treba spoštovati oz. jih prenašati naprej na mlajšo generacijo? Ali pa vrtanje po nosu pred pokojnikom med samo mašo ne spada v to kategorijo? Morda pa nima spoštovanje do umrlega nič skupnega z vrtanjem po nosku? Ne vem, morda mi lahko odgovoriš ti? Morda sem bila jaz zato, ker sem bila osebno prizadeta, tudi preostra v svojem razmišljanju?

Da ne omenjam tiste naslednje maše... Spet - se ne spoznam dobro, ampak maša je sedmi dan po dnevu pogreba, pa potem še trideseti dan potem. Zadušnica, ali kako se ji reče? In sem se odločila, da grem sedmi dan spet k maši. Zaradi pokojnika in ker sem si želela spet začutiti njegovo bližino. Maša naj bi bila namenjena pokojniku, vsaj tako sem jaz razumela. Seveda dopuščam možnost, da sem spet razumela povsem napačno, kajti tisto, kar sem doživela, je bilo tako zelo daleč stran od tega namena… Nobene misli pokojniku, nobenega dela maše, namenjene v pokojnikov spomin... Ali vsaj kakšna beseda, ki bi bila namenjena samo njemu in samo zanj… Povsem običajna, vsakdanja maša, namenjena vsem, ki so tisti trenutek sedeli v cerkvi in so se tam znašli s popolnoma drugim namenom... Tja sem šla z namenom, da najdem nek notranji mir… Ven sem odšla – popolnoma prazna… Tisti notranji mir, ki ga iščem v tem primeru, tako najlažje najdem doma, v svoji sobi, ob svečki, ki gori v njegov spomin… In ne v cerkvi… Ponavljam – spet dopuščam možnost mojega napačnega razumevanja, oz. prevelikih pričakovanj… Čisto možno, da sem pričakovala preveč in da sem pričakovala, da bom na nek način, sama v svoji duši, tako spet lahko stopila v stik s pokojnikom…

In tako sem se odločila, da na 30.dan ne grem v cerkev. Pa čeprav bo spet maša, spet namenjena pokojniku. Morda bom šla. Zaradi njega. Zaradi očeta. In ker bi si to morda on želel. Ampak če bom šla, bom šla pred mašo. Prav gotovo ne k sami maši. Šla bom prej, tako, da bom lahko sedla, svoje misli namenila samo njemu, zaradi katerega bom tam in bom za trenutek lahko spet z njim… Z očetom, ki sem ga imela tako zelo rada…

In tole, Samson, niso argumenti, s katerimi bi tebe želela prepričevati v karkoli… In daleč je tole razmišljanje od tega, da bi sploh pomislila, da si ti kriv za tako situacijo cerkve… So pa to vsekakor argumenti, ki so mene ponovno prepričali v to, da v cerkev kot ustanovo ne verjamem…

Tebi pa – če veš, da je to tvoja pot in če na tej poti najdeš svoj notranji mir... Jaz ti lahko rečem le – srečno!
M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: duhovna rast
Reply #43 - 19.07.2002 at 12:09:31
 
titud wrote on 19.07.2002 at 09:07:36:
--------
titud: V zemljo bi se najraje ugreznu...

Samson: Pa ne ugrezaj se, titud, jaz sem bil navdušen nad tvojim izvajanjem. To, da si malo pomešal, nič ne de, to se dogaja vsem nam. Vsaj meni gotovo kdaj.

-----------
titud: V odgovoru na ta moj v bistvu jezikovni lapsus  (ene vrste diskleksijo) je samson razkril, da sebe dejansko dojema kot samsona, enega močnega zaščitnika izvoljena ljudstva pred enimi filistrejci al kaj so že bli (uih par tisoč, ki jih je z eno čeljustjo potovku pa pol stavbo  nanje zrušu), ki mu edino ljubezen lahko to moč  vzame, zato se je mora pazit.

Samson: Jezikovni lapsus sem takoj razumel. To, da se osebno imam za močnega Samsona pa je zgolj tvoje predvidevanje, v bistvu se nehote motiš. V resnici si bolj zadel s Salomonom, kar zadeva mojo ljubezen do resnice in brezkompromisne pravičnosti, po modrosti pa ga žal ne dosegam. Nick Samson sem si pač vzel kar tako, ker mi je tisti hip padlo to ime na misel in ker so mi svetopisemska imena zelo blizu. Vsak dan namreč preberem vsaj nekaj iz Svetega pisma.

-------------
titud: Samson, dejva se zment tkole: jest te bom še naprej jemal za salomona (kakorkoli si že legendo o tem judovskem kralju predstavljam), iskreno,  brez sarkazma.

Samson: Me ne moti. Vendar bi svoj nick kar zadržal, ker ste se nanj že malo navadili. Sicer pa človek dela ime , ne ime človeka. Kar pa zadeva sarkazem, mislim, da ga med nama niti ni bilo. Je pa bilo nekaj prav prijetne hudomišnosti, to je pa zdravilno.

titud: P.s.:  Tolk redka niti ne, saj pred par dnevi sem v svojem replaju napačno navedu, da odgovorjam jd-ju , v resnic pa sem odgovarjal bp-ju. Jezikovna podobnost kot salomon/samson je po moje tud tle takrat  po moje razkrila, da je še nekaj drugega odzad.

Sorry, da je to mal out of topic, ampak je vsaj zame zadeva vsaj tolk pomembna kot sama vsebina topica.    


Samson: Osebno sem prepričan, da določeni sprehodi izven teme lahko samo pomagajo k bolj zanesljivemu in hitrejšemu zbliževanju, k večji medsebojni iskrenosti. To nam lahko postopoma omogoča celo plodno spletno prijateljstvo. In to bi bilo nekaj!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: duhovna rast
Reply #44 - 19.07.2002 at 13:06:07
 
[quote author=Miska link=board=general;num=1024676913;start=30#42 date=07/19/02 at 11:01:19

Hvala za zaupanje, Miska. Mislim, da je tvoje pisanje vendarle zelo argumentirano, saj je v njem življenje takšno, kot ga Ti res živiš. Naj ti izrazim svoje sožalje ob izgubi očeta. Čas bo prinesel svoje, kot je prinesel meni. Tudi jaz sem izgubo očeta pred davnimi leti težko sprejel, zato te popolnoma razumem, vsaj mislim.
.......................
Miska: Malega ministranta namreč, ki je stal poleg žare in si je med tem, ko je duhovnik govoril o pokojniku, o vstajenju in kaj jaz vem, o čem še, mirno vrtal po malem nosku… Uf, spoštovanje do umrlega? Pa prosim, pustimo otroka…

Samson: Strinjam se, v vzgojno obravnavo sodi tudi vrtanje po nosu. Toda že sama si opazila, da gre za otroka z ene strani in tvojo osebno trenutno preobčutljivost z druge strani. Tebe to vrtanje po nosu ne bi motilo v običajnih razmerah, v to sem prepričan, kot sem tudi prepričan, da je otroka te razvade težko odvaditi, ko jo že ima. Ko sem jaz bil ministrant že od prvega razreda osnovne šole dalje, so me včasih tudi težko krotili. In nisem si mogel pomagati, da ne bi kdaj po mnenju starejših naredil kaj narobe tudi pri maši. Mislim tudi, da otrok smrti še ne zna tako globoko doživljati kot odrasel človek.
.

......................
Miska:  Nobene misli pokojniku, nobenega dela maše, namenjene v pokojnikov spomin... Ali vsaj kakšna beseda, ki bi bila namenjena samo njemu in samo zanj… Povsem običajna, vsakdanja maša...

Samson: Seveda je bila maša namenjena pokojniku. Vendar je vedno maša v prvi vrsti namenjena udeležencem dotične maše in po njih vsem ljudem. Pokojniku pa so bili v tem primeru bolj namenjeni posebni sadovi te maše. Tudi pokojnik je bil zanesljivo omenjen izrecno tedaj po povzdigovanju, ko mašnik moli mašni obrazec za pokojne. Tedaj je bil omenjen kot prvi. Mogoče si preslišala, mogoče pa je bil mašnik v izgovarjavi nerazločen. Mislim, da bi bilo dobro, če bi namen in vsebino maše bolje poznala, potem bi te tudi udeležba pri maši zanesljivo pomirila. Duhovno bi se srečala s svojim očetom, vendar je tudi to posebna tehnika, ki zahteva vajo. Mani so moji bližnji pokojni (domači in znanci) zelo blizu, kadar jih med sv. mašo prikličem v zavest. In to je vedno, ko mašnik po povzdigovanju moli obrazec za pokojne.

.....................
Miska:  So pa to vsekakor argumenti, ki so mene ponovno prepričali v to, da v cerkev kot ustanovo ne verjamem…

Samson: Hvala, Miska, strinjam se, to so argumenti, ki tebi zadoščajo. Meni se ne zdijo zelo močni. Pa te nočem prizadeti. Mislim, da ti primanjkuje predvsem poznavanja narave in poslanstva Cerkve. Da te obnašanje tega ali onega duhovnika moti, da te moti obnašanje nas kristjanov, pa saj to je nekaj čisto običajnega. Tudi mene mnoge stvari v Cerkvi motijo in se trudim, da bi jih vsaj tam, kjer morem, popravil. Vendar tako hudih stvari, kot nekateri, v Cerkvi preprosto ne vidim.

Je pa tudi res, da si svoje gledanje na Cerkev podedovala. Nič nisi kriva za to. Težko govorim celo o krivdi staršev. Običajno niti oni niso krivi. Lahko je bolj kriv nekdo v Cerkvi, ki jih je mogoče odbil. Ali pa so vendarle krivi, ker so se pustili premamiti zaradi kariere, teh primerov je bilo zares veliko, ali pa so namenoma do neskončnosti večali napake na strani pripadnikov Cerkve, da bi pomirili svojo vest in se na ta način sami izločili. To razmišljam na splošno o ljudeh, ne o tebi osebno ali o tvojih starših. Toda mi lahko storimo to, da se ne damo odbiti. Mene so napr. njega dni zelo vabili v vrste  naše "avantgarde", pač zaradi nekakšnih sposobnosti, ki so jih videli v meni, ali pa so me mogoče hoteli kako drugače izrabiti. Toda jaz sem se držal tega, kar sem prejel od svojih staršev. Torej podobno kot ti od svojih. Zato moramo iskati skupno naprej. Na nas je, da odkrijemo povsem nove dimenzije tega sveta. In to je mogoče odkriti, verjemi mi, tudi v Cerkvi. Jaz sem v Cerkvi srečen, in to srečo bi samo želel posredovati tudi drugim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 7