Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 39969 times)
delete
1
*
Offline


Posts: 35

Gender: female
duhovna rast
21.06.2002 at 18:28:33
 
duhovna rast, kaj je to?

moj predlog je da je to enostavno življenje, kaj menite vi?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #1 - 22.06.2002 at 21:46:43
 
Mogoče si duhovno osveščen, če se držiš desetih božjih zapovedi. Saj v bistvu te zapovedi ne govorijo o slabih stvareh ampak učijo samo pozitivno življenje.

P.S. Ne, ne hodim k maši, ampak vseeno se mi zdijo te zapovedi pozitivne.

LP Igor
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #2 - 22.06.2002 at 21:53:03
 
Igor wrote on 22.06.2002 at 21:46:43:
P.S. Ne, ne hodim k maši, ampak vseeno se mi zdijo te zapovedi pozitivne.

Povsem enako! Se mi pa tudi zdi, da na svetu ne bi bilo problemov in žalosti, če bi se res vsi držali le teh skromnih deset zapovedi. A se jih žal več ali manj ne držijo.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #3 - 22.06.2002 at 22:07:49
 
In če bi se jih vsi držali ne bi bilo vojn, sovraštva, časopisi bi propadli, ker ne bi imeli o čem pisati. Tako, da so te zapovedi vseeno utopične.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: duhovna rast
Reply #4 - 22.06.2002 at 23:49:16
 
delete wrote on 21.06.2002 at 18:28:33:
moj predlog je da je to enostavno življenje, kaj menite vi?

dobr predlog
če ga presekaš z naprimer 10 zapovedmi
če pa ga presekaš še z zapovedmi ki izhajajo iz drugih religij in če si te zapovedi (tud unih 10) interpretiraš malo drugače kot se jih uradno interpretira ... pol je to to.
sicer pa najboljše zapovedi so zapisane v nas ... v našem srcu ... če delaš nasprotno od tega kar govori srce potem te peče vest.
vsak ve kaj je življenje ki pelje v rast
in
kaj je življenje ki stagnira ali celo nazaduje
pa naj bo to 'duhovno' ali 'materialno' življenje
tko kt si reku ... življenje je življenje ... smo o tem že zlo velik napletl ... jest sm tm k si ti (se strinjam s tabo)
življenje po srednji poti ... nimaš kej falit
ne rabiš nobenih tehnik
prležejo pa tehnike če si že zlo skrenu iz poti (srednje)
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #5 - 23.06.2002 at 00:48:12
 
Najbolj rasteš takrat, ko ne razmišljaš o rasti. Smiley

Pa veste zakaj ? Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #6 - 23.06.2002 at 01:38:08
 
Duhovna rast.. v smislu osebnostna rast.
Rast proti...nečemu. Proti okoliščinam, da se lahko duša izrazi. Izrazi se v malih čudežih napredka.
Napredujemo, ko se odrečemo obrambi, borbi, begu...
Ko zadihamo.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
JustMe
2
**
Offline

OM SHANTI SHANTI SHANTI

Posts: 66

Re: duhovna rast
Reply #7 - 24.06.2002 at 08:23:31
 
tko k je gape reku, srednja pot, srčna pot z dodatkom karma yoge (nesebično služenje - pa lahko človeštvu al pa kj druzga
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #8 - 24.06.2002 at 08:24:37
 
Hmm...
Da bi se odrekel borbi in obrambi?
OK. Begu sem se ze odrkel, ker vsak klinac, ki bi se hotel soociti z mano, ve kje me najde.
Zdej ne vem, a sem jest tole mal napacno razumel, samo tale duhovna rast se mi zdi mal hecna.

Ze sam naslov duhovna rast se mi zdi hecen. Pa ne zarad tega, ce bi ga pogledal v dobesednem primeru, samo tko nekak... in pri tem se mi porajajo vprasanja.

Ali clovek duhovno raste, ce se sooci z realnostjo ali ce zapade v svet nadnaravnega?
Ali clovek duhovno raste, ce spoznava vse zivljenske resnice ali ce le v svojih studijah stremi k njim?
Ali clovek duhovno raste na podlagi svojih zivljenskih izkusnjah ali tistih, ki jih prebere ali slisi in jih ne sproba?

Dejti mi na to odgovort....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #9 - 24.06.2002 at 09:35:56
 
No, ce si se odrekel begu pred drugimi to pomeni, da bo prisel tudi cas, da se sam s sabo soocis. Ce je bil za ono potreben velik pogum, pomeni da ga imas in da bos prej ali slej pripravljen razresit tudi ostalo. To, da bos, pa se kaze s pripravljnostjo, da to sploh nakazes, tudi ce ne poves. Ker ce bi hotel zares skrivat, potem bi lahko negiral tudi v sebi in to bi pomenilo, da ze v zagonu nisi pripravljen niti na lasten vpogled.

Kar se pa tice duhovne rasti in tega, kolko hecna besedna igra je to Wink
mislim da je oznaka zelo primerljiva z osebno rastjo, samo okvir rasti je pri duhovni vecji.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #10 - 26.06.2002 at 11:36:58
 
John_Doe wrote on 24.06.2002 at 08:24:37:
Ali clovek duhovno raste, ce se sooci z realnostjo ali ce zapade v svet nadnaravnega?
Ali clovek duhovno raste, ce spoznava vse zivljenske resnice ali ce le v svojih studijah stremi k njim?
Ali clovek duhovno raste na podlagi svojih zivljenskih izkusnjah ali tistih, ki jih prebere ali slisi in jih ne sproba?


John, po mojem mnenju si kar zadel, prvi deli vseh treh vprašanj so za moje pojme duhovna rast, drugi deli pa ne. Tko da so ta tvoja vprašanja kar nekako retorična.

Kar se pa desetih zapovedi tiče, je moje mnenje, da same zapovedi še ne vodijo v duhovno rast, treba jih je tudi ozavestit. Tko kot  če gledaš samo zeleno in rdečo luč in jih upoštevaš, zato še nimaš nič pojma o prometu.
Rasti ni mogoče doseči s poseganjem od zunaj, ampak samo z lastnimi napori in iskanji znotraj. Poseg od zunaj je lahko le začasna pomoč, vzpodbuda, ostalo moraš narediti sam. Najboljši poligon za to pa je življenje samo, ni boljšega načina, kot živeti, spoznavati sebe, druge, naravo, Zemljo, se učiti in rasti. Se strinjam z delete.



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: duhovna rast
Reply #11 - 26.06.2002 at 12:56:45
 
Hallo,

Kritiki desetih bozjih zapovedi pravijo, da je njihov problem v tem, ker prepovedujejo, oz. govorijo kaj ne smemo delati. Bolj smotrno bi bilo, da bi govorile, kaj naj delamo, kot govori npr. NZ.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: duhovna rast
Reply #12 - 28.06.2002 at 11:33:13
 
Tisti, ki so 10 zapovedi in komplet staro zavezo študirali kolikor toliko nevtralno, pravijo, da se nanašajo na pripadnike lastne nacije oz religije. Torej ne ubijaj dobesedno pomeni: Ne ubijaj katolikov, krivoverce pa po kratkem postopku bridko sabljico in caka caka glavce proč. To je duh stare zaveze in temelj naše (pardon RKC) religije.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: duhovna rast
Reply #13 - 28.06.2002 at 12:32:39
 
Oldi,

Tukaj si malce mimo udaril.

To je duh Stare zaveze in ne Nove zaveze. OK. Krscanstvo pa temelji na Novi zavezi in bi brez Stare zaveze prav tako funkcioniralo, ali pa verjetno se bolje.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: duhovna rast
Reply #14 - 28.06.2002 at 17:56:34
 
Dam en primer, ki meni recimo, zelo lepo pove, kaj je to osebnostna rast:

Dve starejši osebi so vprašali (resničen intervju na italijanski televiziji), ali imeti sanje, načrte, cilje, pomaga se bolje starati.

Oseba A je rekla: "Ne, nič ne pomaga. Ker starati se, je grozno."

Oseba B je rekla: "Sanje mi ne pomagajo, da bi se bolje staral, ampak, da bolje živim"

Zame osebnostna rast je tam, kjer so mali čudeži globokega razumevanja in modrosti življenja.
Da bi to lahko doživeli, pa odstranjujemo predsodke, ozko gledanje, pesimizem, obrambo... pa še kaj....
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7