Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 8
(Read 37320 times)
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #60 - 21.06.2002 at 08:46:42
 
Valentinaa wrote on 20.06.2002 at 17:32:07:
Tko da ne vem, kaj je prav, da se boriš, al pa da sprejmeš, in sprejmeš tud posledice.

A kdo ve?

Jaz menim, da je bolj prav, da stvari sprejmeš take kot so. Vsaka borba se večkrat izkaže za irelevantno in mnogokrat veliko bolj škodljivo tebi in drugim. V borbi, če hočeš zmagat, moraš vedno nekoga poteptat in ga pustit za sabo, to pa po mojem mnenju vsekakor ni dobro ali moralno. In tudi enkrat, ko že misliš, da si zmagal, ni rečeno, da ne bo spet na dan prišlo kaj čisto drugega nepričakovanega, kar ti prekriža vse poti in tudi borba ne pride več v poštev. Menim, da je treba življenje živeti spontano in ga vzeti takega kot pride. Vse kar hočemo izsiliti se ponavadi spreobrne v slabo proti nam.

John je tukaj zelo dobro napisal stvar, sem se dobro nasmejal. Grin Direkt je namreč zadel bistvo, da vsakršno tako dejanje nima prav nobenega smisla! Vse kar rezultira slabo proti nekomu, ni vredno izpeljevanja.
Dobro si je tudi zapomniti sledeči pregovor: Evil feeds evil. Only love can defeat it. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #61 - 21.06.2002 at 10:12:45
 
Samo se pa vseeno ne vprasamo, kam bi sla vsa ta nasa miroljubnost, ce bi se nekega dne zacelo okoli nas nasilje? Kaj bi pa takrat poceli? Bi sploh se lahko vztrajali na tem, kar mislimo zdaj? Ce bi se v nas zganil nek revolt in bi zacutli zeljo, da branimo in napadamo, pa mascujemo in pobijamo....kaj bi pa naredili s takimi custvi? Se nam zdi, da do tega ne more prit, a ne? Ampak na milijone ljudi zivi vsak dan v taki situaciji. A smo sposobni zdrzat v svoji miroljubnosti ne glede na vse, kar se nam lahko hudega zgodi?
Joj, v kake skrajnosti grem, no pa vseeno...
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #62 - 21.06.2002 at 10:22:25
 
Ce smo sposobni zdrzat v svoji miroljubnosti? Jest ne.

Tolk velik primerov lahko nastejem, ko bi me mogl posledicno skurt na elektricnem stolu, da boljs, da ne zacnem nastevat.

Gnev obstaja. Gorje obstaja. Mascevanje, vemo, da je sladko in zal je nemalokrat dovolj le mala iskrica, da pride do katastrofe. Pa nisem noben paranoik, sam dokler si na mojem teritoriju se obnasaj temu primerno, v nasprotnem primeru letis ven - to pa vemo kaj pomeni, ane?
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Namen človeškega obstoja
Reply #63 - 21.06.2002 at 10:28:13
 
/Direkt je namreč zadel bistvo, da vsakršno tako dejanje nima prav nobenega smisla! Vse kar rezultira slabo proti nekomu, ni vredno izpeljevanja./

...kaj pa če rezultira samo dobro, ali bi bilo vredno ...?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #64 - 21.06.2002 at 10:37:45
 
Devi, vse kar si naštela je možno, zato tudi večni rek 'saj smo samo ljudje' in delamo napake, iz katerih pa se kasneje tudi nekaj naučimo. Wink
A dejstvo je, da se vsaka generacija uči zase - ponavlja napake starejših v nedogled.

vida wrote on 21.06.2002 at 10:28:13:
...kaj pa če rezultira samo dobro, ali bi bilo vredno ...?

Ne vidim, kako slabo lahko v kakršnemkoli smislu rezultira v dobro? Zakaj se je ves svet obrnil ravno proti Ameriki? Zato, ker so vedno pomagali ubogim v vojni z vojno. Rezultati so jasni, sploh so bili 11. Septembra.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #65 - 21.06.2002 at 10:52:39
 
Glej, Someone, jaz sem bolj na to misla, da noben od nas ne razmislja o teh custvih, dokler mu ne privrejo enkrat ven. Se nam zdi, kot da niso del nas. Vsi se trudimo se cistit, trudimo se ozavescat, delat v skladu s svojo najboljso naravo. Zanikamo pa naso najslabso, se nocem z njo soocit. In ker se nocemo, je nikoli ne ukrotimo, je nikoli ne razumemo, preusmerimo. In je zato prosta nekje v nas, nam narekuje najslabse stvari, ko pridemo v situacijo, ko jih lahko delamo. A ne, saj vemo, da smo bili v prejsnjih zivljenjih vsi morilci in tudi zrtve. To JE del nase narave. Pa jo kar ignoriramo, dokler ni prepozno.
A sem zdaj ze paranoik Wink?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #66 - 21.06.2002 at 11:38:51
 
Lej Devi, imaš povsem prav, a vse to že poudarja sledeči rek: Kdor je sposoben ljubiti, je v enaki meri tudi sposoben sovražiti (in obratno). To pove vse glavno o človeški naravi, ane? Koliko je kdo sposoben naresti slabega in koliko dobrega. Kdo je zares dober in kdo zares slab... take debele ločnice po moje ne obstajajo, vse je odvisno od različnih faktorjev v življenju. Svet ni črnobel, ima ogromno odtenkov. Wink
Vse pa je pomembno od tega, kako na stvari gledamo sami, ne kako jih drugi opisujejo. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #67 - 21.06.2002 at 11:51:10
 
Ste iz enih svetovnonazorski0h  v ene psihologistične vode zašli. Po mojem namen človekovega življenja ni, da bi čustvoval, ne pozitivno ne negativno. Namen življenja je ustvat ravnovesje, nevtralizirat akcijo z reakcijo. Čuti nas opozarjajo na nervnovesje, čustva pa pa nas usmerjajo na pravo pot,  kako ga spet vzpostavt. Od uspešnosti tega početja tukaj in zdaj  je odvisna visokost klina človeštva na evolucijski lestvici starstva. Sposobnost vzpostavljat ravnoveja nas ohranja visok,  vtzrajanje na neravnovesju  pa tlač dol in ven. Zato je evolucijsko gledano prav, da si nezadovoljen, nervotičen, konc koncev tud negativno nastrojen, če to razpoloženje sprož akcijo k ustvarjanju ravnovesja in tovrstna čustvovanja niso sama seb v namen.  

Ne morem si kaj, da ne bi prenesu evolucijsko gledanje iz odnosa čovek- narava na odnos človek-človek. S tem, ko smo v kulturno-tenološkem smislu naravno konkrenco tkorekoč nadvladal, pa vzorca naravnega izbora še nismo odpravil. Začel smo semed sabo it  v stilu kdo bo koga. Smo se zinduvidulaiziral in si  začel drug drugega podrejat, šele zadnje čase pa se nam je začel nekaj sanjat o tem , da na tak način ne bomo mogl ustvart ravnovesja. Da moramo prevzet ogovornost ne vsak samo  zase ampak vsak tud za vse hkrat, tud za tiste, ki smo jih najprej totalno razvrednostl, da smo si jih  lahko podredl, od kamna in bilke do živali in sočloveka. Tega zavedanja se ne da v prihodnost prenašat, nas  mora zdaj in tukaj praskat, če nočmo bit iz evolucijske centrifuge magari enkrat kasnej  zabrisan.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Namen človeškega obstoja
Reply #68 - 21.06.2002 at 11:56:46
 
Devi wrote on 21.06.2002 at 10:12:45:
Samo se pa vseeno ne vprasamo, kam bi sla vsa ta nasa miroljubnost, ce bi se nekega dne zacelo okoli nas nasilje? Kaj bi pa takrat poceli? Bi sploh se lahko vztrajali na tem, kar mislimo zdaj? Ce bi se v nas zganil nek revolt in bi zacutli zeljo, da branimo in napadamo, pa mascujemo in pobijamo....kaj bi pa naredili s takimi custvi? Se nam zdi, da do tega ne more prit, a ne? Ampak na milijone ljudi zivi vsak dan v taki situaciji. A smo sposobni zdrzat v svoji miroljubnosti ne glede na vse, kar se nam lahko hudega zgodi?
Joj, v kake skrajnosti grem, no pa vseeno...



Devi!

Jaz mislim, da nismo zmozni zdrzat v miroljubnosti. Pred casom sem govoril z nekim Bosancem, imigrantom, ki mi je lepo povedal.
Saj smo bili sosedi in prijatelji s Srbi in Hrvati. Toda kaj bi pa ti naredil, ce ti pred ocmi na dvoriscu posilijo mater in sestro, zeno, kogar koli od bliznjih?

No vidis, ob taksnih kocljivo nasilnih trenutkih bi se tudi nasa miroljubnost koncala.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #69 - 21.06.2002 at 12:23:08
 
Andres wrote on 21.06.2002 at 11:56:46:
Saj smo bili sosedi in prijatelji s Srbi in Hrvati. Toda kaj bi pa ti naredil, ce ti pred ocmi na dvoriscu posilijo mater in sestro, zeno, kogar koli od bliznjih?

V tem primeru ni kriv celoten narod, ampak le nekaj posameznikov. Obnašamo se tako, kot da je vsak narod druga vrsta - mi smo ljudje, oni so marsovci, spet tretji so neptunovci - stvar napačne perspektive. To je vsa finta - posploševanje, glavna slabost človeštva. Zato tudi preziram vsake vrste patriotizma, ker to ne pelje nikamor. Vsi smo ljudje, vsi smo enaki, vsi smo krvavi pod kožo, vsi imamo čustva, vsi enako občutimo bolečino. Zakaj je potrebno okriviti in sovražiti, nenazadnje celo pobijati večje število ljudi zaradi nekaj posameznikov? Kje je tu logika sploh? Jaz je ne vidim.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #70 - 21.06.2002 at 12:32:13
 
Someone wrote on 21.06.2002 at 12:23:08:
Zakaj je potrebno okriviti in sovražiti, nenazadnje celo pobijati večje število ljudi zaradi nekaj posameznikov? Kje je tu logika sploh? Jaz je ne vidim.


Vera? Ti to kaj pove?
Nekaj posameznikov? Ponavadi so za vojne krivi bogovi ali pa zenske voditeljev. Dokazano cez celo zgodovino.

Logika pa je in lahko delno izhaja iz moje trditve. Se ponavljam:
Si na mojem ozemlju in se obnasaj mojim normam primerno, v nasprotenm primeru letis ven - to pa je povod za konflikt, ane?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Namen človeškega obstoja
Reply #71 - 21.06.2002 at 12:33:53
 
Ja vidis. Ti pises mirovnisko, ampak Devi je vprasala kako bi bilo, ce bi se mi znasli v taksni situaciji in ali bi ostali miroljubni.  To je vprasanje kako bi reagirali mi.  Brzkone drugace kot si predstavljamo sedaj v nekem stolcku pred racunalnikom.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #72 - 21.06.2002 at 12:46:33
 
John_Doe wrote on 21.06.2002 at 12:32:13:
Vera? Ti to kaj pove?
Nekaj posameznikov? Ponavadi so za vojne krivi bogovi ali pa zenske voditeljev. Dokazano cez celo zgodovino.

Hmm, vsaka vera uči le dobro, le kje ljudje zahudiča najdejo povode za vojno iz njih? Vse je stvar razmišljanja posameznikov, nič drugega. Ni kriva ne vera, ne bog. Krivi so ljudje, ki take stvari začnejo ali kakorkoli sodelujejo v tem.

Andres wrote on 21.06.2002 at 12:33:53:
Ja vidis. Ti pises mirovnisko, ampak Devi je vprasala kako bi bilo, ce bi se mi znasli v taksni situaciji in ali bi ostali miroljubni.  To je vprasanje kako bi reagirali mi.

Jaz si kar predstavljam kako bi reagiral v taki ekstremni situaciji, sigurno ne preveč pravilno, ali pač... ne morem reči, ker še nisem bil v taki situaciji. Če bi že prišlo do motivacije za ubijanje (kar trenutno močno dvomim, ker v temu ne vidim nobene rešitve tega, kar se je že zgodilo), potem sigurno ne bi ubil nikogar od neudeleženih, se pravi, bi nastradali samo tisti posiljevalci in niti pomotoma nihče drug iste narodnosti, ki nima nič s tem opravka.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #73 - 21.06.2002 at 13:28:22
 
Kako pa mislis, da se da obvladat del neke narave, ki je sploh ne poznas? Najprej jo je po moje treba spoznat, da znas z njo delat.
Se pravi, najprej bi jih par ubili nagonsko, pol bi se pa zaceli ucit, kako ubit samo tiste, ki nas napadejo, ce nas do takrat ne bi ze kak nagon po ubijanju prevladal in bi nam bilo ze cisto vseeno.
Ste ze kdaj opazili, kako lahko je v bistvu ubijat? Niste se nikol nobene povorke mravelj v stanovanje unicili? Jaz sem jo enkrat in me je blo groza same sebe, ko sem na koncu opazila, s kako lahkoto lahko to delam. Kako nic ne razmisljam takrat o tem, kaj je prav ali narobe. Po moje v koncni fazi tud z ubijanjem ljudi ni nic drugace.
Kako prepoznat svoje slabo nasprotje, da ga lahko ovladujes torej? Sele po eni slabi izkusnji?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Namen človeškega obstoja
Reply #74 - 21.06.2002 at 13:34:54
 
Devi, zelo dobra poanta. Stvar vsekakor vredna globjega razmisleka.
Spet smo tu, koliko situacije v resnici poznamo in tistih osem procentov... oh ja. Wink
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 8