Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 23981 times)
LittleStar
Ex Member




Re: INTUICIJA-2
Reply #30 - 29.01.2002 at 10:41:13
 


Mogoče smo tukaj, ko želimo pogruntat intuicijo, pozabili omeniti INSTINKT. Mislim, da je to tisto, kar gre pripisat živalim in ne intuicije, kot ste nekje omenjali. Živali imajo instinkt v svoji borbi za preživetje. Tudi mi ga imamo, ko slutimo nekaj, predvsem nevarnost, nekaj neznanega... Menim, da to ni isto kot intuicija. Kot sem že povedala je intuicijo se da še zelo razvijati, čeprav nam je nekako že zapisana v genih. Razvijamo jo lahko z razumom, pa vendar razum ni bistvenega pomena takrat, ko 'zaslišimo' glas intuicije. Takrat je lahko razum kot tak v napoto. Iz tega potem sledi, da je razum ego oz. pot, do stanja, ko lahko odpade in nastopi intuicija - jasno videnje ali celo izkustveno vedenje ali neka logika. Dva človeka lahko vidita, čutita neko 'stvar' podobno, isto, čeprav sta jo uspela preko različnega sistema raz-um-eti.  Potemtakem pomeni, da je obstaja ena univerzalna zavest. Ne vem, če se to da takole na splošno razložit. Vsak si naj po moje naredi svoj sistem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: INTUICIJA-2
Reply #31 - 29.01.2002 at 10:57:17
 
Evo definicij intuicije: o njej govorimo takrat, kadar s svojim zaznavnim mehanizmom začutimo čustva, občutke, zanave in občutja, ki pripadajo komu ali čemu drugemu, ali pa jih črpamo kar "iz zraka". Meje naše osebe se razširijo in sežejo zunaj območja, ki ga omejuje naša koža.

Intuicija je naravni podaljšek običajnega čutnega zananvanja, ki presega meje, ki nam jih prestavlja koža, in ki se lahko dogaja v naši okolici ali pa v srcih, razumu in telesih ljudi okoli nas. Gre za večjo občutljivost, kot smo je vajeni, nikakor pa ni intuicija nekaj nenavadnega. Vse opravijo naši stari znanci - čutila - le nekoliko širše kot ponavati.

Jasno vedenje je trenuten spoznavni preblisk, nenadno zavedanje ideje ali idej, ki se lahko pojavijo v obliki izdelanega sistema, ki presega vse, kar smo si kdajkoli predstavljali kot mišljenje. Ti prebliski, ki jih včasih zapopademo, drugič spet najprej izgovorimo in jih šele nato razumemo, se nam zdijo nenavadni, čerpav se pojavljajo na način, ki nas posebej ne vznemirja. Gre za stvari, zaradi katerih se potem sprašujemo: "Kje, za vraga, pa sem 'to' pobral?"

Izkustveno vedenje je rezultat logičnega mišljenja, ki je pač postalo hitro in samodejno. Gre za logično sosledje vzrok- učinek, ki ga pospešuje pogosto ponavljanje. Včasih se mu pridruži malce intuicije, ni pa nujno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldi
Guest




Re: INTUICIJA-2
Reply #32 - 30.01.2002 at 08:07:23
 
Zvezdica
Znanstveniki so merili in raziskovali ta dogajanja v glavi in prišli do spoznanja, da je le malo našega delovanja plod najvišjega predela možgan, ki je zadolžen za razmišljanje. Ta mehanizem je za veliko večino naših delovanj krepko prepočasen, zato skoraj vse delamo na osnovi ukazov iz "emocijskega" dela možgan. Emocijskega v smislu občutka oziroma vzgiba, ki ga ne premislimo.
Ko sem jaz ta mehanizem naštudiral mi je kup pojmov kot so nezavedno, intuicija, instinkt, duša, vest .. sedlo v ta del možgan.
Nanj gledam kot na del možgan lasten vsem živalim. Kup tega, čemur mi pravimo nezmotljiva intuicija pa tudi duša, je torej le mehanizem ki ga je postavila narava in ki nam sploh omogoča preživetje. Razum je za veliko večino našega delovanja 100 krat prepočasen in procesno premalo zmogljiv.
Iz tega izhaja, da je emocionalni del nas (tudi intuicija) le plod nečesa kar smo podedovali in česar smo se v življenju izkustveno naučili. Naučili pa smo se lahko slabo ali napačno. Recimo naša reakcija na strah izhaja še iz časov ko smo se borili z živalmi brez orodij in orožij. Vendar ko nas je strah padca na izpitu je to naše intuitivno reagiranje na ta strah povsem napačno. Postanemo nezmožni razmisleka in koncentracije, pred 100 000 leti nam je pa to pomagalo, da smo hitreje skočili na drevo ali sovražnemu bitju zavili vrat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3