Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 11
(Read 47323 times)
aryan
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #45 - 13.12.2002 at 15:36:27
 
t wrote on 13.12.2002 at 13:16:52:
Religija je opij za ljudstvo, religoznost pa je njen simptom.
Boga pa itak ni.


kako pa ves da ga ni? ce ni Boga, kaj pa pol JE po tvoje?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #46 - 13.12.2002 at 17:01:56
 
Ker ima vedno izključeno številko ali pa ne dvigne slušalke.

Mogoče čisto nič, mogoče je pa vse iluzija, ki nam pomaga, da laže prenašamo "resničnost", ki bi nas s svojo strašnostjo uničila.







mogoče je pa vse sranje?
Back to top
« Last Edit: 13.12.2002 at 20:39:28 by t »  

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
aryan
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #47 - 13.12.2002 at 17:08:56
 
t wrote on 13.12.2002 at 17:01:56:
Ker ima vedno izključeno številko.

Mogoče čisto nič, mogoče je pa vse iluzija, ki nam pomaga, da laže prenašamo "resničnost", ki bi nas s svojo strašnostjo uničila.

mogoče so pa vse samo sanje?

na kero stevilko Boga si pa klicu, da si ugotovu da je izkljucena?

kaj nam pol ti predlagas, da se ne bi tok bali te "resnicnosti" zarad katere se zatekamo k iluziji?

ce so pa vse sanje, pol pa sploh brez veze da ti karkol pisem, ker mogoce se bom zbudu vmes in ugotovu da te sploh ni.

a si?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #48 - 13.12.2002 at 17:20:28
 
Gape,

Upam, da nisem izpadel kot, da se pritozujem. Sploh upam, da me Titud ni tako razumel. Sam zadeva se mi zdi tolk zanimiva, moje znanje pa je o tem tolk nicno, da mi je tisti stavek usel izpod prstov cist spontano. Mi namrec casa primankuje za vse kar bi rad trenutno prebral...

Drugace pa sem o teoriji strun bral pred leti v ZIT, sam to pa je tud vec ali manj vse kar vem o njej Smiley.
Za M teorijo pa se nisem slisal.

Gape, dej linke za tiste povzetke javi.



Ten nej,
A religija je opij za ljudstvo? Pa ce to ne disi po starih cajtih Grin.





Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #49 - 13.12.2002 at 18:08:29
 
Bardo_Thodol wrote on 13.12.2002 at 12:38:58:
Tega, iz česar smo tako elegantno in prefinjeno skupaj sestavljeni, ne bi ravno hotel imenovati svinjarija, ker to potem ne bi bilo čisto v duhu ideje vseprežemajoče ljubezni.  Hm, ljubezen pa svinjarija (ali morda ljubezen do svinjarije) ... Grin

Verjetno pa energija ni ravno napripravnejši izraz za ljubezen, saj nenazadnje ljubezni ne moremo izmeriti v kilovatnih urah ali v kalorijah.

svinjarija v nas so u bistvu vzorci ki preprečujejo energiji-ljubezni da bi neovirano tekla
--- energija-ljubezen --- povej pripravnejši izraz


*mogoče so pa vse samo sanje?
ja - iluzija so sanje u bistvu


*da se ne bi tok bali te "resnicnosti" zarad katere se zatekamo k iluziji?
aryan ... kako ti to zdej spet ... resničnost (to kar smo mi prepričani da je resnica) je iluzija - maya ... termini nas čist jebejo ... to je dejstvo
al kako se bova zdej zmenla?

ker jest bi komot mayo poimenoval sanje - sej ne moreš vedet kaj je bližje Resnici al sanje al življenje - če sem jest JAZ SEM, potem so sanje u bistvu bližje Resnici kot pa materija in potemtakem je materija večja iluzija kot pa sanje ... sm nejasn?


*Upam, da nisem izpadel kot, da se pritozujem.
te popolnoma razumem jst ...

evo teorija vsega ... mislim da je to ta M teorija
http://www.gape.org/gapes/pametni.htm#teorijavsega

drgač pa je tuki
http://www.gape.org/gapes/tehnologija.htm
več ali manj vse zbrano kar sm uspel zbrat (dokler sm se z materijo ukvarju), morm pa rečt da sajta kot takega že dolg nisem apdejtu, dodaejam edin vsebino, sajt (gapes) čaka na rewrite že zlo dolgo ... bo že ... na kvarkadabra.net tud marsikej najdeš
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: simptomi religioznosti
Reply #50 - 13.12.2002 at 18:39:45
 
Ljubezen bi imenoval preprosto le "ljubezen" ali če hočeš "čista ljubezen" ali "Ljubezen" z veliko začetnico, ne vidim pa potrebe, zakaj bi si za dodatno poimenovanje sposojali nekakšne fizikalne pojme, ki, če malo bolj razmislimo, niti niso ustrezni.


Če koga zanima, je na tej strani, ki je sicer v angleščini, precej preprosto razloženo vse kar rabiš vedet o strunah in M-teoriji iz prve roke od raziskovalcev, ki se s tem ukvarjajo:
http://superstringtheory.com/index.html
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: simptomi religioznosti
Reply #51 - 13.12.2002 at 19:15:38
 
Bardo_Thodol wrote on 13.12.2002 at 18:39:45:
Ljubezen bi imenoval preprosto le "ljubezen" ali če hočeš "čista ljubezen" ali "Ljubezen" z veliko začetnico, ne vidim pa potrebe, zakaj bi si za dodatno poimenovanje sposojali nekakšne fizikalne pojme, ki, če malo bolj razmislimo, niti niso ustrezni.

ker vsi verjamemo da nas poganja energija, nas pa ljubezen u bistvu ...

no ja so me modeli spomnl na či:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=gibanje;action=display;num=103972...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #52 - 18.12.2002 at 13:41:51
 
Quote:
Ljubezen bi imenoval preprosto le "ljubezen" ali če hočeš "čista ljubezen" ali "Ljubezen" z veliko začetnico, ne vidim pa potrebe, zakaj bi si za dodatno poimenovanje sposojali nekakšne fizikalne pojme, ki, če malo bolj razmislimo, niti niso ustrezni.


Fizikalne pojme, tud  za ljubezen, potrebujemo po mojem zato, da se izognemo  ribarjenja v kalnem. Moderna znanost lahko  praktično ves religiozno/magijsko/alkimistični koncept pojmovanja sveta  nadomestila/razložila  s filozoskimi,  psihološkimi, sociloškimi, kemičnimi in fizikanimi termini, na katerih so lahko zgrajene objektivno preverljive terije in   zakonitosti. Zalomilo se je, ko je znanost prišla do faze, ko se mora za utemljevalnje lastne teorije in prakse posluževat tko arahičnih religijsko/magisjkih/alimističnih konceptov kot so vera, zavest, vseprisotnost, ljubezen...  V kognitivni znanosti obtajajo teorije, po katerih je v možganih mogoče določit  religijski center, ki je tkorekoč domovanje boga.... Vakuum je tako po eni drugi teoriji samo absolutno zgoščena energija, materija pa le v  mehurček razredčene energija.... To, da je vse, kar je, le valovanje, zavest  je itak stara eozterična resnica... Mem v možganih, na katerem temelji osnovni kulturni vzorec, baje funcionira enako  kot virus: prenaša se  iz človeka na čloevka čist po istem pricipu kot ta bilološki stvor in marskidaj je tud enako negostoljubno unič kakšno civilizacijo, ki jo je sam ustvaru...  

Zakaj sem odprl topik z naslovom simptomi religiznosti? Zato, ker se nam religioznost kot tkorekoč fizično (psihološko/medicinsko) dokazljivo dejstvo  kaže skoz ene zastarele predstave o religiji, ki jo moderen in tud postmoderen človek zarad zlorab (ideloških, političnih, etničnih, spolnih...) a priori zavrača. Zard takih predstav je na slaben glasu in neverodostojna  tud duhovnost kot taka, vključno z magijo. Hočem povedat, da tud ljubezen ni samoumeven pojem, je bil in bo mnogokrat še zlorabljen pa narobej razumljen, zato ga je dobro zmeraj jemat mnogoplastno, tko časovno kot prostorsko, tko teoretično (religija, umetnost, zanost) kot  praktično (med janezom pa micko). Debata je po moje  dobr da  poteka tko, da ni ujeta v enopomenskost, pa čeprav je zato mal težko skupaj prit in se pogosto vzporedno menmo o istih stvareh.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #53 - 18.12.2002 at 16:08:37
 
Zdi se mi, da ste malo zašli s teme. Po moje je dobro, če se najprej pogleda, kaj je religija, nato pa vpraša kaj so simptomi religijoznosti.

Meni se namreč dozdeva, da je religioznost simptom religije (lat. religio - strah božji; dvom; pobožnost; 1. vera, celotnost naukov in predstav o domnevnih nadnaravnih silah - bogovih, duhovih ... - ki naj bi odločali o človeški usodi, 2. verstvo; veroizpoved).

Zato se mi dozdeva, da vas je zapeljalo bolj na mistično-gnostično stran celotne zadeve, ki se kot tako precej loči od religije (v nekaterih primerih je njena osnova, ponavadi pa religjo ruši in je kot se je večkrat v zgodovini zgodilo, herezija). Religija je pač dobesedno stvar, ki jo moraš sprejeti (blagor tistim, ki niso videli in verujejo), mistika ali gnoza pa gradi na osebnem doživetju (česarkoli že).
Vsekakor pa bi (če bi inkvizicija delovala), pri tem, kar smo tu zapisali, vsi mi veselo goreli.

Krščanstvo pa je itak samo platonizem za ljudstvo.



bog z vami
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #54 - 23.12.2002 at 15:48:56
 
Dobr si te-nej spregledov  hibo tud mojga uvodnega topica, ki je v simptome religioznosti pomešal tako mistična kot religijska psihološka stanja. Bi se jih dalo še kar nekaj najt za eno in drug vidik religioznosti, ampak vsa majo bolj ali manj še vedno skupen  predznak ene patološkosti, ki se ga ne da znebit tud če se pojavijo v znanosti (npr. fiziki, kemiji, psihologiji, medicini). Bp je na topiku o avtsugestiji ta prehod ocenil takole:

Quote:
Saj jest tudi s te strani ne pričakujem kakšnih dokončnih odgovorov, ampak se mi zdi, da bo prišlo do zaradi tega prišlo do precej spremenjenih perspektiv. In pa nekaj več reda in sistematike v sodobnih čarovniških in delno mističnih praksah, kot so psihiatrija, psihologija inu podobne, ki lahko morda doživijo take spremembe, kot jih je alkemija z razvojem fizike in kemije.  

Vse ob svojem času. Je bilo treba najprej malo razvit matematiko, pa informatiko, pa tudi neuspešno poskusit z umetno inteligenco, da ugotovimo, da nismo takšni strašni kreatorji in lahko tudi tukaj, kot tudi drugod, bolje posnemamo kot kreiramo.  


Ja, si res mormo priznat, da moramo še vedno kreirat v enih mistično/religijskih sferah in da moramo pri tem še kar 'uporabljat' religiozna psihična stanja, pa če so še tolk kompromitirana oz. patološka in da jih nikakor ne moremo 'nevtralzirat', ker z nevtarlizacijo  nehamo tud kreirat.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #55 - 24.12.2002 at 00:57:28
 
Titud,

Namenoma sem svoj malce daljsi post oklestil zato, da bi lazje izpostavil kaj hocem povedati. Morda zato tudi deluje malce nepovezano.

...je bil tudi npr. vitez simbol, ki ne obstaja ze od nekdaj. Nastal je sele znotraj srednjega veka, kar zopet ni tako res zelo dalec. Isto je z npr. letalom in ostalimi modernimi simboli. Namrec, ce dobro pomislimo, je vecina starih simbolov bila vec ali manj del vsakdanjega zivljenja tako ali drugace. In danes je isto. Imamo svoje moderne simbole.

No, tukaj ima tradicija s svojo simboliko, ki je preprostemu, nevajenemu umu v bistvu isto nerazumljiva, kot kaksna fizika s svojimi simboli, svoj +. Namrec, zadeva se je ze potrdila, da vec ali manj deluje, to pa je tisto kar res steje.

Je pa ze res, da v moderni dobi zivimo med drugimi simboli, kot so vcasih. Tako morda danes za naso podzavest let letala pomeni isto kot vcasih let ptice? Zakaj pa ne? Pa mi je ravno v tej smeri npr. kvantna varianta OK. To je po moje cist normalen razvoj npr. duhovnosti z drugacnimi (sodobnimi) simboli in drugo interpretacijo, ki pa verjetno se rabi svoj cas, da se potrdi in tudi razvije

Zato kvantnih variant in ostalih fizikalnih sekt npr. ala M varianta ne smemo kar podceniti in zavreci kot bull shit, kao kje ti je pa tuki ljubezen.

Navsezadnje je ljubezen znotraj druge duhovnosti enako tehnicen izraz, kot npr. kvant znotraj kvantne variante.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: simptomi religioznosti
Reply #56 - 24.12.2002 at 08:44:18
 
Quote:
No, tukaj ima tradicija s svojo simboliko, ki je preprostemu, nevajenemu umu v bistvu isto nerazumljiva, kot kaksna fizika s svojimi simboli, svoj +. Namrec, zadeva se je ze potrdila, da vec ali manj deluje, to pa je tisto kar res steje.


A je možno, da zanost v bistvu sploh ni šla ven iz te simbolike, da  je kreativna oz. da ves čas  deluje samo tista, ki je ostala znotraj te simboliko. Da se ne npr. kavntna fizika ne 'vrača'  al pa 'zateka' vanjo, ampak da jo v seb le  razkriva, zato je v bistvu mistična.

Podobno  da je z našo religioznostjo, ki smo jo samo navidezno preplastil s profanostjo: da se nam časovno ni treba vračat npr. v renesanso ampak pa izkopvat sledov enotnosti duše in telesa ampak da je ta prava kreativnost tud zdaj še vedno v tej enotnosti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #57 - 24.12.2002 at 20:00:38
 
Titud,

Simbol naj bi predstavljal konkretne sile, oz. neko vrednost, ki delujejo/deluje za njem. Vsaj vcasih je ljudi zanimalo predvsem tisto zadaj, tista energija, ki se je kanalizira skozi simbol in ne tolk sam simbol kot neka fizicna pojava.

Te sile obstajajo se danes. Se vedno so prisotne in delujejo v nasih zivljenjih. Je pa res, da stari simboli v veliki meri niso vec prisotni v nasih zivljenjih, saj so jih nadomestili novi. In za temi novimi simboli delujejo popolnoma iste sile kot za starimi.

Verjetno je tukaj problem edino v dojemanju sodobnih simbolov. Npr. letalo/ptica ali pa kocijaz/voznik rollys royce (al kako se ze pise). Sila, ki stoji za kocijazom in voznikom rollys royce je popolnoma ista. Sila, ki stoji za kocijo in avtomobilom je tudi ista. Sila, ki stoji za konstruktorjema kocije in avtomobila je tudi povsem ista. Vendar le redkokdo tako razmislja o teh zadevah. O tej korespondenci.
b
Tako, da po mojem mnenju bi po zakonu analogije lahko rekli, da je sodobna znanost v bistvu misticna, saj skozi svoje simbole, skozi svoje delovanje deluje na podlagi povsem enakih zakonov kot so vcasih stari simboli.

Le nase dojemanje le-teh je vec ali manj popolnoma materialisticno. Tukaj pa je potem problem. V tem pristopu. Po sodobnem pojmovanju je npr. edina sila, ki stoji za avtomobilom bencinsko izgorevanje, kar je cist simpl fizikalni pojav itd., itd.

Jaz osebno se moram vracati nazaj npr. v romaniko, vendar mislim, da to ne velja za vsakega. Ocitno ti ne rabis tega vracanja. Verjetno je tukaj le problem, kako vsrkati te sodobne simbole pravilno, pa ali je npr. sodobna znanost resnicno zrela za celovit pristop npr. vsaj na custveni ravni itd., itd.

Jaz osebno vidim eno od resitev ravno na podlagi analogije med starimi in novimi simboli, ki sem jo nakazal zgoraj. Namrec, staro je preizkuseno in se na podlagi njegovega mojstrskega poznavanja zagotovo da potegniti vzporednice v sodobni cas ravno zaradi sil, ki stojijo zadaj in so vedno ene in iste.

Dobr, ne bom rekel, da je to edina metoda, sam bi pa znala biti najbolj zanesljiva in varna.



Lp
Jst


Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: simptomi religioznosti
Reply #58 - 24.12.2002 at 22:59:41
 
Bravo JST.   In stari simboli so najpogosteje tudi na grbih, ki so jih potem v drugi obliki prevzela večja podjetja.   Dva leva obrnjena drug proti drugemu. To je recimo ne le simbol Phillips Moriss (Marlboro) ali Reynold tobacco company (Winston, Salem)   Potem so tu znaki alkoholnih pijač, Camus konjak z lgotipom dveh konjskih glav obrnjena vsaka v svojo stran, na sredini je neki peresni križ na vrhu pa krona.  isti znak ima konjak Cortel le da je namesto konjev uprizorjena slika dveh levov, ki gledata drug proti drugemu.   Viski Ballantines, Chivas regal, Bells, ki vsi po vrsti nosijo simbole podobne kot omenjeni artikli, a vendarle če recimo grad manjka na sliki je emblem tega vsaj na drugem mestu na etiketi ali na embalaži.

Kača, zmaj in vse to so podobno vplivni znaki, vse te pa lahko primerjamo z onim znakom jin jang.  Torej vsak simbolj od nastetih je neke vrste jin jang, saj se tvori skupina 2 kot sta recimo dva leva ipd.  Grajska vrata, ki so resda ena a se vidita dve ali več stražarnic.  
Tako se vsi ti simboli, naštevanje le teh nadaljuje in če zavijete v prvo trgovino boste hitro ugotovili, da ima veliko  boljših  oznak artiklov tudi zgoraj našteti logo.  


Novejši še neoprijemljivi znaki  so grajeni na isti bazi, le da so novi. Prej kot ne , v 3 D obliki, oziroma italic nagnjeni. Skoraj prepričan pa sem, da se te nove zna "ugotoviti" z vizualizicijo. In seveda od mene nič novega.  Gorenc jih tudi meri.

Srečno torej pri izbiri loga  

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: simptomi religioznosti
Reply #59 - 25.12.2002 at 09:30:44
 
Andres,

Se popolnoma strinjam s tabo. Navsezadnje, ce je logotip oz. njegova simbolika izdelana pravilno in v skladu s samim produktom, kar je zelo pomembno, npr. s konjakom, potem na podlagi stare filozofije simbolov lahko sklepamo, da se energije, ki jih ta logotip/simbol in tudi konjak sicer predstavljajo, izlivajo direktno v samo pijaco in jo tako plemenitijo.

Porabniki nato to obcutijo skozi boljsi okus pijace, aromo itd., itd. Pa se macek je bolj nezen  Grin.

Seveda ni nujno, da zeli proizvajalec vplivati direktno samo na svoj proizvod. Lahko je njegov pristop tudi sirsi iz vidika poslovanja podjetja.

Drugace pa smo navsezadnje kar vecino ze sprejeli trditev, da piti vodo iz programirnih kozarcev vpliva blagodejno na nase telo. Isto velja za eliksirje iz dragega kamenja itd., itd. Vse to so podobne zadeve, ki delujejo na istih principih, samo pristopi so nekoliko drugacni.



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 11