Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 6
(Read 29611 times)
LittleStar
Ex Member




Samomorilnost in smrt
30.05.2002 at 10:10:58
 
Oblik in nians samomorilnosti je nešteto, niti se jih ne zavedamo, pa so, obstajajo, takšne blage, majhne pritajene samodesktruktivnosti, večkrat nezavedne, podzavestne oblike - ne bom jih naštevala.

Avtor tiste ene izmed prvih uspešnic na temo Življenje po življenju navaja nekaj primerov ljudi, ki so neuspešno skušali narediti samomor. Ob 'znani' in pogosti izkušnji ob prehodu iz fizičnega telesa so pri vpogledu na svoje življenje nekako vsi prejeli podobno spoznanje, da je samomor skrajni 'greh' glede na življenje kot izjemen dar... Ob tem uvidu so občutili globoko obžalovanje svojega dejanja in ('na srečo') dobili možnost vrnitve.

Mnogi izmed vas verjamete oz. veste Roll Eyes, kakor je tudi navedeno v knjigi Potovanje duš in njej podobnih, da si sleherna duša sama izbere življenje in njegovo izkušnjo, ki bi jo naj preživela. In prav tako bi naj tudi fizična smrt bila odločitev našega duha morda lahko izvzamemo nesreče (kaj to sploh so?).

Reinkarnacija je krog ponovnih rojstev in zadeve in izkušnje, ki jih nismo uspešno dokončali nas baje čakajo za ponovno izpolnitev. Če nam v življenju 'uspe' lastne preporod, smo izven kroga ponavljajočih se življenj. Svobodni v večnem življenju.

Poudarjena je tudi pomembnost trenutka oz. stanje zavesti ob sami smrti človeka.

Kaj hočem reči? Pravijo, da so tudi avtomobilske nesreče podzavestni samomor in glede na to vprašujem, kaj menite, ali je razlika med samomorom, kot čisto zavestnim dejanjem, in nezavednim (morda iz stiske in obupa).

Upam, da ne boste vzeli topica kot preveč morbidnega. Pravzaprav mislim, da bi morali 'smrti' namenjati več pozornosti. Če ne zaradi nje same, je spomin nanjo blagodejen tudi za posameznikovo samopomembost (po Castenedi). Vključno z majhnimi smrtmi ega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #1 - 30.05.2002 at 10:37:49
 
Zanimivo, zelo rada se zgovarjam o smrti, čeprav je res, da mi je v tem trenutku lažje o tem govoriti kot mi bo to takrat, ko bom jaz na vrsti, da zapustim to fizično telo.

Ena od oblik prikritih samomorov je beg v bolezen. Mogoče se smešno sliši, ker se ni uresničilo. Bi lahko tudi rekli, da si samo domišljam. Pred nekaj leti (šestimi) sem bila postavljena pred izbiro: spremeniti življenje (s tem predvsem mislim na moj miselni odnos do sveta in do dogodkov, ki se nam pojavljajo ob vsakodnevnem doživljanju trenutne resničnosti) ali se počasi spokati s sveta. Ne, odkritega, zavestnega samomora ne bi delala, a bolezen je od ljudi neobsojana oblika samomora. Ljudje celo sočustvujejo s tabo. Kot mladenka sem se pa poskušala ubiti, ja, pa se danes ne bi več.

Smrt me je od nekdaj privlačevala. Pred skoraj dvajsetimi leti (ko smo hodili v službo še z delavskimi avtobusi ob petih zjutraj) je na avtobusu starejšega moškega možganska kap. Bila sem edina, ki je pristopila k njemu (brez razmišljanja) in mu pomagala. Reakcije ljudi? Nerazumljive. Govorilo se je po vasi, da sem čudna, ker šlatam trde in mrzle mrliče, čeprav mi je človek umrl v rokah.

Ja, Zvezdica, zelo zanimiva tema, meni zelo všečna. Imam sosedo, ki se peto leto bori z rakom in (verjetno) bitko izgublja. Po operaciji pred petimi leti, ko so jo poslali domov bolj umret kot pa z mislijo, naj ozdravi, sem bila mnogo ob večerih pri njej. Mnogo kasneje mi je rekla, da sem bila edina, ki je sploh govorila z njo o stvareh, ki so jo vznemirjale oz. edina, ki sem jo sploh hotela poslušati, da si je lajšala dušo. Vsi ostali so jo napadli takoj, češ, bodi tiho, vse bo v redu itd. Kdor je bral knjige dr. Kubler-Ross, bo opazil, da ta zdravnica govori o istem problemu odnosa okolice do umirajočega. Nihče si ne upa odkrito govoriti o smrti.

Seveda, moja soseda si je tudi izbrala bolezen kot sredstvo za beg od težav resničnega življenja. A če vemo vzrok (skupaj z njo) za njeno bolezen, to še ne pomeni, da ga lahko odpravimo. Kje je ključ, ki bo odklenil njeno notranjost in dopustil, da se energijsko spremeni in postavi na druge temelje?
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Samomorilnost in smrt
Reply #2 - 30.05.2002 at 11:41:44
 
... ključ je ljubezen ... !
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #3 - 30.05.2002 at 11:56:29
 
Quote:
kaj menite, ali je razlika med samomorom, kot čisto zavestnim dejanjem, in nezavednim (morda iz stiske in obupa).

Samomor je beg pred samim sabo.Zato samomor ne more biti zavestno dejanje.Saj se ne zavedamo kaj počnemo.

Zakaj žival ne more narediti samomora ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #4 - 30.05.2002 at 11:59:43
 
Quote:
... ključ je ljubezen ...


Ljubezen pa je v nas.
In jo čutimo takrat,ko sprejmemo sebe.
Zato ali samomor ali ljubezen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Samomorilnost in smrt
Reply #5 - 30.05.2002 at 12:49:27
 
Verjetno si nekdo, ki resnično najde Boga -  ljubezen, ne bo jemal življenja. Ampak npr. Casteneda piše o t.i. vedcih in njihovi svobodni odločitvi, ali bodo ostali na Zemlji, eni pa enostavno 'oddidejo'. Torej zavestno.

Kaj pa recimo nam bolj nesorodne kulture, recimo na vzhodu, kjer je samomor borilcev (npr. harikiri Grin) stvar časti? A se oni ne zavedajo? Kdo jim drug sodi kot le sami sebi, če je to njihova vera, življenjsko prepričanje ???

Ana, ti si res eno pogumna ženska Smiley.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #6 - 30.05.2002 at 12:51:07
 
Quote:
Pravijo, da so tudi avtomobilske nesreče podzavestni samomor in glede na to vprašujem, kaj menite, ali je razlika med samomorom, kot čisto zavestnim dejanjem, in nezavednim (morda iz stiske in obupa).



Jest bi reku da sta obe varianti dve plati iste zadeve. V obeh primerih vidiš odrešitev v smrti, le da v podzavestni želji po smrti zrežiraš okoliščnine tako, da  zgleda, da so te kao one ubile, pri zavestni odločitvi za  smrt pa krivdo direktno pripišeš seb, si se jim kako nastavu ubit.  

Jest vidim problem drugje: v tem, da scenarija tega 'morbidnega' filma praviloma sloh nisi sam napisal, čeprav si ga morda zelu 'uspešno' zrežiral. O tem se na topiku o smislu življenja tole napisov:    

Quote:
.... ker smo družbena bitja, je vprašanje smisla hočeš-nočeš tud družbeno pogejeno. Vida je primer iz ved navedla, kako naj bi bila posameznik pa družba tako usklajena, da se posamezniku sploh ne bi blo treba o smislu spraševat. Ker spraševat se začneš, ko gresta ti pa družba vsaksebi.  

Raziskave kažejo, da je samomorilnost pri nas zato tako velika, ker posameznik ni sposoben izpolnit pričakovanj, ki jih postavlja družba prednej. To človek ponotranji v lastno manjvrednost, ne vid več smisla se v eni izolaciji matrat in se gre rajš ubit. Pri  nekaterih gre  tud za  psihično nestabilnost, ampak pri večini samomorilcev ne gre tolk za bolezen kot za socialni faktor, ki samouničevalno kemijo v možganih sproži.

Kaj storit?  

Kot sem že reku, se nima smisla izolirat, ker virus svoje  družbene pogojenosti  ti že v seb nosiš in te bo slej ko prej začel uničevat.  Nima se smisla tud zanikat pa družbi razdajat, ker boš svojo induvidualnost še bolj na družbene vrednoste navesu, se v njih in z njimi vred zgubu.  

Je treba smisel v eni osrediščenosti najt, se upirat pa prilagajat tako sebe družbi kot družbo tebi.  

Se je treba naučit srce odpret pa mu zaupat, da bo z možgansko kemijo že znalo tako upravljat, da ji ne bo uspelo volje v srčno utripanje vzet
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #7 - 30.05.2002 at 13:11:10
 
Ja, Comp, ja, Vida, ljubezen je v nas
eto, moja soseda to ve (teorijo obvlada do popolnosti, praktično obvlada su jok, pa reiki pa...). Eto, in kako sedaj energijsko spremeniti svoje bitje, s čimer mislim, da vedenje (poudarek na prvem e) iz glave, pa tudi iz srca, spraviš v svoje (notranje) življenje. Sprašujem čisto tako, ker tukaj ste tudi zdravilci, kako pomagati v takem primeru,  da ženska prepozna, ozavesti, se notranje spremeni? Da se v njej prebudi NJEN zdravilec, ker edino on ji lahko pomaga? Pravi, da vidi razloge, da bi še živela (včeraj je imela 45. rojstni dan). Čeprav je razumsko sprijaznjena s tistim, kamor nezadržno odhaja, bi še živela. Zraven še poudarjam, da so na njej delali številni zdravilci iz Slovenije, Hrvaške, pa tudi en travar Jovo iz Črne gore je zanjo pripravil zeliščne napitke. Ampak ona vztraja v svoji bolezni in preseneča uradno medicino.  Jim podira vso statistiko, po vseh izračunih bi morala biti že davno mrtva. In v stanju, kakršnem je (ne mislim zdravstvenem, nego notranjem) si želi biti bolna, ne želi si pa umreti.
Imela sem nekaj vizij v zvezi z njo, v teh petih letih. Letos, ko ji se stanje na limfnem sistemu hitro slabša, mi je bilo sporočeno: ne moreš ji pomagati, lahko samo sodeluješ z njo.
Sama to razumem tako, da so vse odločitve njene in da sem ji lahko samo v oporo, v veselje, če hočete, namesto nje pa nimam kaj za počet. Marsikaj bi rekla še, pa rajši ne bi.
Sedaj ta moja ljuba soseda in prijateljica hiti pisat knjigo (prvih deset listov sem poslala tudi A. ju, če bo lahko material porabil za objavo). Pravi, da ji je žal, ker ni pisala že prej (ni hotela kljub našim prigovarjanjem), ker se s pisanjem (in s spremljajočim jokanjem) neverjetno čisti in lajša.
Eh.... malo me je zaneslo
sicer pa Zvezdica, pri meni ni govora o pogumu - načelno sem zelo bojazljiva stvarca
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Samomorilnost in smrt
Reply #8 - 30.05.2002 at 13:11:15
 
Hi,

Tezka ampak zelo zanimiva tema.
Rad bi samo povedal, da se nasi predniki se par stoletij nazaj niso bali smrti, temvec so jo jemali kot del zivljenja.
Ce samo pogledamo slovenske vasi. V srediscu vasi je cerkev, okoli cerkve pokopalisce in nato okoli pokopalisca trg, pa cesta, gostilne, trgovine, hise itd.

Mislim, da je strah pred smrtjo v veliki meri prinesla zaverovanost sodobne civilizacije v zunanjost in kult telesne lepote, ki pa sta zal se kako minljiva.
No iz tega pa ze lahko pridemo na problem o katerem govori Titud. O druzbeni sprejemljivosti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Samomorilnost in smrt
Reply #9 - 30.05.2002 at 16:15:45
 
Draga Ana,
povedala si vse kar je bilo potrebno.
Iz tvojega pisanja je razvidno, da so vzroki za prijateljičino bolezensko stanje stare zamere, jeza, potlačena čustva ... !
Kaj storit ?
... tudi Herby je pred par dnevi če se ne motim  tukaj na forumu isto spraševal... !!!
... včasih pomaga to - predstavljajmo si, da imamo v predelu srca majhnega otroka, sebe...ljubkujmo ga, pestujmo in ga sprejmimo, z brezpogojno ljubeznijo  ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #10 - 30.05.2002 at 16:30:47
 
Erich Fromm je opozarjou na ljudi ki so radi o smrti govorili kot o ........o nekakšnih nekrofilih .......u stilu......jebemti naveličan sem tega lajfa in razočaran......dejmo kr umret.........jebeš smrt......smrt je samo prehod k nas opozarja da cajt teče da je že čas da kej zase nardimo.

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #11 - 31.05.2002 at 21:31:45
 
No, jaz sem mnenja, da so <duše> samomorilcev prav boge...tavajo med peklom in nebesi...Se hecno bere, pa ni...v nekem <umesnem prostoru so>, obupane iščejo izhod, ki ga ni...ker ga ne more biti. Svoje probleme človek, ki naredi samomor nese kar lepo s seboj...breme ni zato nič manjše...trpljenja ni konec, ker se nadaljuje...Prav zato je trapasto narediti samomor...

Poznam bioenergetika, ki <pokopava> teke <samomorilske> duše...da najdejo svoj mir...Težko je o tem pisati, ker sama žal ne vrjamem ne v prekel, pa ne v nebesa...Nisem verna, me tudi niso tako vzgajali. Nihče me vse do danes še ni prepričal, da po smrti ničesan ni...pa tudi tega me ni še nihče prepričal, da nekaj je...nabesa ali pekel si ustvarjamo sami. Tukaj in sedaj...v našem življenju...potem, ko je konec...ne vem, je žalostna misel, da ni prav NIČ...kaj pa duša...mar ni večna?
Preveč je vprašanj, da bi lahko sploh na to odgovorila. Ne vem jih. Kakorkoli že... prav nihče se še ni vrnil <od zgoraj>  ali  <spodaj>,  da bi nam lahko povedal in dokazal...Kje je potem resnica...
Samomor ali pa smouboj je žalosten konec človeškega bitja. Nobena živalska vrsta tega ni sposobna  narediti. Že res, da živali vodijo le nagoni in ne razum, pa vendar...kako lahko to potem stori človek? Za vsakim bitjem, ki to stori, je tudi človeštva manj...sram nas je lahko, da ne znamo ali pa ne želimo prisluhniti človeku, ki je tako na robu obupa, da to stori. Nobena stvar, noben dogodek, nobena tragedija ni opravičilo za tako dejanje...razumem samo na smrt bolne in v agoniji obupane ljudi, ki to store. Nikoli pa ne bom razumela mladih, ki komaj na pragu življenja ne vidijo nobena izoda in raje končajo življenje na tako krut in tragičen način.
lp
Angel
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #12 - 31.05.2002 at 21:39:17
 
opozorjen sem biu da pišem preveč v šifrah.....evo brus-lija bolj poljudnega.....torej ...

Kaj pravite na samomorilce muslimanske skupnosti ki se poženejo sredi Izraela u kkšnem šoping centru in pa Japonskemkamikaze al pa samuraje, ki so si sami odvzeli lajf....mučeništvo .....kaj je to ....razlika med mučenikom in strahopetcem al pa obupancem?

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #13 - 31.05.2002 at 21:53:31
 
Zame so to norci...ali pa psihoti. Je isto.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Samomorilnost in smrt
Reply #14 - 31.05.2002 at 22:02:42
 

Quote:
Kaj pravite na samomorilce muslimanske skupnosti ki se poženejo sredi Izraela u kkšnem šoping centru in pa Japonskemkamikaze al pa samuraje, ki so si sami odvzeli lajf....mučeništvo .....kaj je to ....razlika med mučenikom in strahopetcem al pa obupancem?


Manipulacija!  Angry
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 6