Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8758 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Rasizem & šovinizem
03.03.2003 at 21:04:11
 

Samo za klik daleč je ena tistih,
ki inteligentno, prijazno in s humorjem na nesmiselnost, predrznost, ... rasizma pokaže:

http://www.geocities.com/aida_ruperts/colors

Zgodovina se je z njim obilno srečevala, sedanjost se še vedno, pa daleč od tega,
da bi bilo naše 20.000 km2 veliko "območje" in mnogo (izmed 2 mio) tukaj živečih nanj "imuno".

"Slovenskih" javnih primerov je bilo že veliko, zanima pa me,
kdaj, kako, ... ste se vi sreč(ev)ali z rasizmom... Hvala.


Prijeten marec vsem "barvam" želim, tudi tipično zeleni slovenski,
Wink
Aida


PS: Sem naslov kasneje še na "šovinizem" raztegnila.
Back to top
« Last Edit: 04.03.2003 at 23:43:36 by ARS »  

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #1 - 03.03.2003 at 21:52:30
 
imam sodelavca, ki je po rodu iz Ugande, pri nas živi kakih 25 let, je poročen s Slovenko in ima dva sina.

mislim, da pri tako redkih primerih drugače obarvanih ljudi (še) ne pride do rasne nestrpnosti - zato je pri nas bistveno več šovinizma kot pa rasizma. Ker se od drugače obarvanih (še) ne počutimo ogrožene.

in, Aida, link na tvojo stran (meni) ne dela
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #2 - 04.03.2003 at 07:02:19
 
ana wrote on 03.03.2003 at 21:52:30:
link na tvojo stran (meni) ne dela

Mogoče ne dela takrat, ko gre na ta link več kot eden (al' pa je slikca komu že odprta) ... men se vedno odpre. Probi. Znam samo tkole zrihtat; drgač bom pa eno stran naredila, zvečer.

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Rasizem
Reply #3 - 04.03.2003 at 20:32:25
 
Meni tudi ne.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #4 - 04.03.2003 at 20:45:04
 

No, sem "slikco" na stran prlepla - link zgoraj bi torej praviloma zdaj moral delat, tko kot tale:

http://www.geocities.com/aida_ruperts/colors

Kiss
ARS


PS: Pa pojma nimam, zakaj ni hotu čez dan slikce pokazat. No, saj nima veze.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Rasizem
Reply #5 - 04.03.2003 at 21:10:52
 
Pa še res je. Cheesy

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Rasizem
Reply #6 - 04.03.2003 at 21:24:29
 
ARS wrote on 03.03.2003 at 21:04:11:
Samo za klik daleč je ena tistih,
ki inteligentno, prijazno in s humorjem na nesmiselnost, predrznost, ... rasizma pokaže:

Zgodovina se je z njim obilno srečevala, sedanjost se še vedno, pa daleč od tega,
da bi bilo naše 20.000 km2 veliko "območje" in mnogo (izmed 2 mio) tukaj živečih nanj "imuno".

"Slovenskih" javnih primerov je bilo že veliko, zanima pa me,
kdaj, kako, ... ste se vi sreč(ev)ali z rasizmom... Hvala.


Prijeten marec vsem "barvam" želim, tudi tipično zeleni slovenski,
Wink
Aida

Hvala za tisti link zgoraj, ARS, 5 x sem se IDijala, čez 12  ali bolje čez natanko 6 ur se bom spet lahko. Smiley

Zakaj pa zdaj rasizem ARS? Saj vemo, da seksizem pred patriarhatom še ni obstajal. Wink


Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #7 - 04.03.2003 at 21:44:57
 
Quote:
Zakaj pa zdaj rasizem ARS? Saj vemo, da seksizem pred patriarhatom še ni obstajal. Wink

Ja, tut rasizem ne ...   Wink

Sicer pa, topik sem začela zato, ker je tudi subtilno prikritega rasizma naokrog kar precej za zamerkat, pa zato, ker me vedno znova preseneti ... Pa tudi zato, ker se precej ljudji deklarativno "proti" opredeli, njihova dejanja pa slikajo drugačno sliko ...

No, saj ni za pričakovat, da bi bilo tukajle kaj manj deklarativnosti, zato niti v mnenja in naše delovanje dregnila nisem - čeprav me zanimajo, da ne bo pomote - sem pa v vaše izkušnje, pa čeprav posredne; so lahko prav zgovorne. Al' jih ni?

Smiley
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #8 - 04.03.2003 at 22:02:20
 

N. pr., enkrat je bivši slovenski kolega pri pijački/kofetku (v naši prestolnici) nenadoma močno pretirano prjavu - valjda, o seksu smo se pogovarjal, kaj pa drucga -, da on pa niti slučajno ne bi s črnko, ker smrdijo.  Shocked  

Ko smo ostali uče obračat začel in komi do sape prišli (no, večina, eni so bli pač tiho), se je usul traktat njegovih neverjetnih dopolnil izjave ... Ko pa je vmes uspel še na direktno vprašanje odgovorit: "Ne, še nikoli nisem bil s kakšno, tudi blizu kake črnke ne ...", sem se pa jaz kar odstranila ...

Roll Eyes
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Rasizem
Reply #9 - 04.03.2003 at 22:36:23
 
Tele teste se res splača pogledat lahko pokaže razliko med proklamiranim in dejanskim, ki se kljub dobrim nameram skriva nekje zadaj.

http://www.tolerance.org/hidden_bias/index.html

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #10 - 04.03.2003 at 23:33:24
 

Ti pa res svašta najdeš, BP!
Sofisticirano, zanimivo, sam cajt si moraš vzet.
Pa si kakšnega že tut naredu?

Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Rasizem
Reply #11 - 04.03.2003 at 23:46:25
 
ana wrote on 03.03.2003 at 21:52:30:
mislim, da pri tako redkih primerih drugače obarvanih ljudi (še) ne pride do rasne nestrpnosti - zato je pri nas bistveno več šovinizma kot pa rasizma. Ker se od drugače obarvanih (še) ne počutimo ogrožene.

Ana, močno se strinjam s teboj.
Hvala za tako točno in tako na mestu pripombo.
In razširjam naslov topika na: "Rasizem in šovinizem"

Lepo spite,
Kiss
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Rasizem
Reply #12 - 05.03.2003 at 00:25:21
 
ARS wrote on 04.03.2003 at 23:33:24:
Pa si kakšnega že tut naredu?

Sem, pred dobrim letom (so imeli še nek .edu naslov in sta obstajala samo dva), sem šel delat oba, o odnosu do črncev in pa do staranja.

Rezultati obeh niso bili ravno taki, kot bi si jih želel, ali pa sem jih pričakoval (cifer in konkretne interpretacije se pa ne spomnim več) Undecided

Zato sem jih pa posebej za vas spet poiskal in objavil link. Smiley

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
KarmenA
Ex Member




Re: Rasizem
Reply #13 - 05.03.2003 at 01:58:25
 
ARS wrote on 04.03.2003 at 21:44:57:
Ja, tut rasizem ne ...   Wink


ARS

V času matriarhata ne, je pa tega že ... več let Wink

Rasizem je najhujša oblika nestrpnosti človeka - poleg spolne, dosega še v naši dobi oz naših staršev. Grozote vseh možnih vrst in podvrst. Nad vsemi domorodci se je prav naša rasa najhuje znesla. Koliko ga sami produciramo je vprašanje. Verjetno tudi ni pametno "prevzemati krivde po vzorcu", kot tudi ne v odnosu ženska - moški.

Quote:
N. pr., enkrat je bivši slovenski kolega pri pijački/kofetku (v naši prestolnici) nenadoma močno pretirano prjavu - valjda, o seksu smo se pogovarjal, kaj pa drucga -, da on pa niti slučajno ne bi s črnko, ker smrdijo.

Imam sama povsem drugačno izkušnjo. Predlani sem (na dopustu) spoznala Simona in Theodoro, on je po rodu Anglež, dvakrat poročen in obakrat s črnko (prvič američanko, drugič afričanko iz Ugande).  Ta njegova drža je delovala kot demonstrativna gesta skoraj, čeprav nisem neposredno zaznala, da bi bila poroka s črnko v znak istega protesta. Undecided Močno obsoja svojo raso za to kar je počela v New England, pa tudi nasploh vse vojne. Zdaj živi v Strassbourgu in dnevno ga okolje spominja na kosti ki so zakopane vsepovsod tam. V vojni, ki se je še odvijala v tem času v Bosni, je  zaprepaden in zgrožen nad dejstvi. Smo imeli veliko časa se pogovarjat o tem in mi je dala precej mislit  strpnost do nestrpnosti, osebni odnos do zločina, odnos znotraj družbe, predvsem mladih.

Quote:
Sem, pred dobrim letom (so imeli še nek .edu naslov in sta obstajala samo dva), sem šel delat oba, o odnosu do črncev in pa do staranja.

Rezultati obeh niso bili ravno taki, kot bi si jih želel, ali pa sem jih pričakoval (cifer in konkretne interpretacije se pa ne spomnim več)  

Zato sem jih pa posebej za vas spet poiskal in objavil link.

Morda se je na mestu vprašati, kaj je pogojni faktor potrebe po zlorabi kogarkoli in te iste pustiti se zlorabiti? Testov je veliko, pa nobenega o črncih ali starosti. Undecided


Karmen



Back to top
 
 
IP Logged
 
b5
4
****
Offline

not all shadows are cast
by light...
Posts: 414
Medvode
Gender: male
Re: Rasizem
Reply #14 - 05.03.2003 at 07:55:43
 
ARS wrote on 04.03.2003 at 22:02:20:
N. pr., enkrat je bivši slovenski kolega pri pijački/kofetku (v naši prestolnici) nenadoma močno pretirano prjavu - valjda, o seksu smo se pogovarjal, kaj pa drucga -, da on pa niti slučajno ne bi s črnko, ker smrdijo.  Shocked  

Ko smo ostali uče obračat začel in komi do sape prišli (no, večina, eni so bli pač tiho), se je usul traktat njegovih neverjetnih dopolnil izjave ... Ko pa je vmes uspel še na direktno vprašanje odgovorit: "Ne, še nikoli nisem bil s kakšno, tudi blizu kake črnke ne ...", sem se pa jaz kar odstranila ...

Roll Eyes
ARS


Te čisto razumem. Ta človek čisto brez izkušnje nekaj trdi in to se mu zdi še zanimivo. ???
Res je, da različni ljudje (rase) različno dišijo. Zato pa si še ne bi upal trditi, da črnci smrdijo.  Saj tudi bencin enim diši, drugim smrdi, pa ga še zmeraj v avto tankajo....                
Back to top
 
WWW WWW b5er_svn  
IP Logged
 
Pages: 1 2