Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 
(Read 34053 times)
Miška
Guest




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #45 - 09.06.2002 at 14:22:30
 
Ne vem, Amstel – razmišljam… Pravila nekdo postavi zato, da se jih spoštuje, kar z drugimi besedami lahko pomeni tudi to, da lahko z njimi manipulira. Pa naj bo to kdorkoli – država, šola, starši, prijatelji, tale forum… Take it or leave it… Ali sprejmeš pravila, ali pa jih kršiš.

Če pravila sprejmeš, potem lahko deluješ v tisti sredini. Če jih kršiš, te doletijo sankcije – kakšne so, je seveda odvisno od tega, kdo je pravila postavljal – ali država, ali šola, ali starši, ali prijatelji, ali nenazadnje tale forum…

Zato pa je pomembno, da najprej sam pri sebi sploh ugotoviš, kaj hočeš. Ker potem sprejmeš pravila in ti jih sploh ni potrebno kršiti. Giblješ se v sredini, ki sprejema ista pravila, kot ti. Seveda, kolikor je to mogoče. Odvisno od tega, ali gledaš kot postavljalca pravil državo ali pa recimo tale forum…

In to je to, kar si tudi ti napisala – tukaj se bodo gibali ljudje, ki so jim ta pravila nekako domača. Komur pač niso, si bo verjetno poiskal neko drugo sredino, z drugimi pravili, ki jih ne bo treba kršiti… In zato po mojem mnenju tule cenzure ni… Ker sploh ni potrebna... Ali pa se motim tudi jaz?

In nikjer nisem rekla, da meni osebno tale zlata pravila niso všeč…

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #46 - 09.06.2002 at 14:28:42
 
Quote:
Pomembno je to, da ne sprejmeš nekega pravila zato, da bi s tem iskala in tudi dobila odobravanje drugih. Pomembno je to, da najdeš pravila, ki so v skladu s teboj.  

Ali pač ne?

Ja,to je res.Ampak dokler bodo neke organizacije in institucije, bodo tudi pravila.
Brez pravil, ni organizacije.

Torej  je odvisno od namena neke organizacije, institucije ali skupine.
Če pa je to skupina za ozaveščanje,pa ne bi smelo biti nobenih pravil.
Saj  je ravno ozaveščanje to,da vsak najde sam sebe.
Torej imamo lahko miljardo pravil, ali pa nobenih.
Smiley

Dokler se bo človek zanašal na neka pravila,tako dolgo ne bo sprejel samoodgovornosti.
Brez samoodgovornosti, ni ozaveščanja.

Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #47 - 09.06.2002 at 14:58:28
 
ne motiš se - ni cenzure - zaenkrat niti ni bila potrebna

bi pa poudaru da to niso pravila - vsaj zame ne - ampak bolj priporočila ... ker pravila morajo po definiciji vključevat tud sankcije ... teh pa tu ni tko da ...

pravila ima itak vsak svoja in pravila drugih moramo prevzeti za svoja zaradi sebe, zaradi lažjega vključevanja v sceno, ne pa da nam jih kdo vsiljuje, čim ona hočejo bit vsiljena v človeku zbudijo odpor ... jest sm svoje pripombe na dotično temo že napisu

tudi brez pravil je možna organizacija, organizacija ni možna brez hierarhije.

točno tako kot praviš comp: pravil ne rabimo ... priporočila pa niso odveč

pokroviteljski odnos ... jest vem kaj je prav, ti pa ne ... je pa drek od dreka
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #48 - 09.06.2002 at 20:30:31
 
Quote:
Ne vem, Amstel – razmišljam… Pravila nekdo postavi zato, da se jih spoštuje, kar z drugimi besedami lahko pomeni tudi to, da lahko z njimi manipulira. Pa naj bo to kdorkoli – država, šola, starši, prijatelji, tale forum… Take it or leave it… Ali sprejmeš pravila, ali pa jih kršiš.  

Če pravila sprejmeš, potem lahko deluješ v tisti sredini. Če jih kršiš, te doletijo sankcije – kakšne so, je seveda odvisno od tega, kdo je pravila postavljal – ali država, ali šola, ali starši, ali prijatelji, ali nenazadnje tale forum…

Zato pa je pomembno, da najprej sam pri sebi sploh ugotoviš, kaj hočeš. Ker potem sprejmeš pravila in ti jih sploh ni potrebno kršiti. Giblješ se v sredini, ki sprejema ista pravila, kot ti. Seveda, kolikor je to mogoče. Odvisno od tega, ali gledaš kot postavljalca pravil državo ali pa recimo tale forum…  


Pravila? V nekem drugem topicu smo govorili o poneumljamju. Ali nismo vsi ljudje, ki sprejmemo neka pravila, s tem vsaj malo poneumljeni? Vedno se postavljajo pravila, to smeš to ne smeš itd. In še najlažje kar je, je to da se pravil držiš.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #49 - 09.06.2002 at 20:54:19
 
Quote:
In to je to, kar si tudi ti napisala – tukaj se bodo gibali ljudje, ki so jim ta pravila nekako domača.


To se mi zdi bistveno. Če ti je nekaj domače, če to že veš in počneš, potem ne bo nihče z nikomer manipuliral, niti ne bo deležen nizkih udarcev.
Kdor pa recimo trenutno, zaradi krize, ne more biti čist v svojem namenu, potem bo dobil od uporabnikov po mojem mnenju,  spontano opozorilo na neko vedenje, vsebino napisanega. Če mu bo to dalo misliti, bo ostal.
Sama sem bila deležna ogromno potrpljenja s strani uporabnikov, ko sem iskala ODGOVORE ZASE. Morda sem jih isakal občasno nerodno. Občasno pikro. Občasno .. kaj vem kaj...
In, kar mi je všeč, je to, da smo vsi učitelji in vsi učenci. Ne zdi se mi, da bi kdo zaslužil "posebno" spoštovanje.  Ker če je tako, potem je že... ločevanje med nami.
Ampak, mera potrpežljivosti je tule, po mojih izkušnjah, neizmerna. Jaz sem se počutila sprejeto.  Tongue
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #50 - 09.06.2002 at 23:39:36
 
Najlepše je to, da tudi če nimaš prav in se motiš, te nihče ne ozmerja in žali. Upam, da bo tako ostalo. Tudi jaz sem se počutil lepo sprejetega. In Anders vedno poskrbi za dobrodošlico.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Miška
Guest




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #51 - 10.06.2002 at 08:11:36
 
Igor P. wrote on 09.06.2002 at 20:30:31:
In še najlažje kar je, je to da se pravil držiš.



Hej, ali nisi potem ena ovčka, ki samo sledi in sledi… Ki nima svoje volje, ki nima svojih potreb, svojih želja? Ki enostavno sprejme vse in se drži vseh pravil?

Ne vem, če bi se kar strinjala s tem… Vsaj ne v celoti… Obstajajo pravila in obstajajo pravila. Za nekatere se strinjam, da je najlažje, da se jih držiš, čeprav verjetno vedno obstaja alternativa. Sprejmem recimo pravilo, da država odtegne davke od moje plače. Vedno sicer obstaja alternativa – lahko se grem svobodnjaka, ki misli in dela zase. Ker pa se v tem primeru ne čutim dovolj močne, pač sprejmem pravilo, ki mi ga vsili država.

Taista država recimo postavlja omejitve vožnje. Tole pravilo mi je recimo malo težje sprejeti, zato, … khm, zato ga prevečkrat kršim… Sankcije seveda so in dinarčki gredo pač v državno blagajno.

In se strinjam s tistim, kar je napisal Gape – brez pravil organizacija ni mogoča. Ups, brez priporočil, pardon!

In se ustavim pri tistih priporočilih, ki se tičejo moje osebnosti in mene same. Tukaj, Harry1, mislim, da lahko svobodno izbiram. Svobodno izbiram že samo organizacijo, ki temelji na priporočilih, ki so tudi meni blizu. In tu imam možnost izbire. V bistvu izbrati tisto, kar mi omogoča, da se pravil lahko držim in mi jih ni potrebno kršiti. V bistvu obrnem situacijo – jaz izbiram pravila, ne izbirajo pravila mene.

In ravno na tem nivoju pride do izraza tisto, kar sem na samem začetku napisala. Na tem nivoju izbiram tista pravila, na podlagi katerih se sprejmem sama. In ne tista pravila, ki jih bom upoštevala zato, da me bodo sprejeli drugi.

M.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #52 - 13.06.2002 at 23:30:41
 
Miška, res je najlažje, če se pravil držiš, nisem pa rekel, da se jaz vedno držim pravil. O, to pa ne. Sem že večkrat "gor plačal", ker se nisem držal pravil. Saj nekatera pravila so dobra, nekatera pravila pa so bedasta.

LP Igor
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
bp
Guest




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #53 - 19.06.2002 at 19:47:45
 
Zivjo,

O pravilih razpravljate, kot da gre za nekaj absolutnega svetega in postavljenega od boga. Nekaj, kar moras sprejeti, ce jih ne celo ponotranjiti in se s tem poistovetiti (no ja malo mogoce pretiravam).  Nekje najblizja asociacija, ki mi ob tem pade na pamet so kaksne bozje zapovedi.

Zame so pravila pogodba, ki doloca nek odnos. Pogodba ki jo sprejmem, vendar jo lahko tudi zavrnem, ce ne gre drugace, lahko uporabim svoje noge (ali misko) in grem kam drugam. Ker so zame pravila pogodba, pa morajo seveda vsebovati obveznosti in pravice obeh strani, tiste ki postavlja pravila in tiste ki pravila sprejema. Pogodba naj bi bila naceloma uravnotezena, odstop od pogodbe pa ima seveda tudi kaksne posledice oz. sankcije.

V primeru, da pravila oz. pogodba niso uravnotezena, jih je potrebno opustiti, spremeniti, uravnoteziti. Ce ne gre, gremo lahko morda kam drugam. Ce tudi to ne gre, pa obstajajo tudi nacini, kako jih razrahljati oz. postopoma spreminjati in odpravljati, kot vse druge odnose, ceprav ta pot ni ravno med najlazjimi.  

Pravila vedenja na tem forumu, skupaj z moderatorji, naj bi verjetno preprecevala da bi debate zasle v osebna obracunavanja, da jih ne bi prekrili taksni ali drugacni vulgarizmi. Ker tega nocemo, se jih bolj ali manj drzimo, pa ce so napisana ali ne.

Lahko se zgodi, da pravila urejajo odnose, o katerih se ne da doseci konsenza (=pogodbe), in jih zato marsikdo poskusa urediti s politiko, sicer morda se vedno bolj v smislu policy kot politics, pa vendar s tem uveljavi svoj partikularni interes. Izhodi  so seveda enaki. Fight or flight. Kot vedno in povsod v konfliktnih situacijah.

Skratka pravila presojam vedno glede na to, kaksno je razmerje med "koristmi", ki jih prinasajo in "tezavami", ki jih imam zaradi njih in ne kot na zapovedi, oblastne ali bozje ali kakrsnekoli ze.  Tak nacin gledanja nanje in na odnose nasploh, se mi je pokazal kot dokaj dober kompas.

Kar pa se mi zdi zanimivo, in po malem zaskrbljujoce in o cemer je mogoce vredno se kdaj kaj napisati je pa tole: V celem kupu razlicnih nadaljvank, pa naj gre za StarTrek, Jag in se milijon podobnih je v ozadju vedno en "lajtmotiv", ki je nekako takšen: nekdo prekrši pravila, nato se mu zgodi nujno in obvezno cel kup hudo neprijetnih reči, ki jih potem vsi ostali s skrajnimi napori popravijo, tako da se krsitelj na koncu uspe se morda pokesati (ce je se ziv). Torej zakaj se je treba pravil drzati vedno in povsod in za vsako ceno? To in pa zero tolerance policy. Za karkoli ze gre.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Guest




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #54 - 21.06.2002 at 15:38:21
 
gape wrote on 09.06.2002 at 14:58:28:
tudi brez pravil je možna organizacija, organizacija ni možna brez hierarhije.


Bullshit.

(sem zadnjic pozabil napisat in me je mocno tezilo in mi ni dalo spati, pa sem moral zdaj, potem sem skrbno tehtal besede, in na koncu ugotovil, da bo zgornji komentar se najbolj primeren)

Organizacija ni mozna brez razdelitve del, vlog, pristojnosti in odgovornosti, ki pa dalec ni nujno hierarhicna. Organizacije je lahk naprimer konsenzualna, pa ne bi o tem kako ucinkovita je lahko, ali pa sibko povezana, ali pa .....

Razdelitvi vlog in vsega ostalega lahko reces dogovor, ustanovna listina, pogodba ali pa tudi pravila.

Skratka, organizacija je mozna brez hierarhije, ni pa mozna brez "pravil".

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: zlata pravila obnašanja
Reply #55 - 21.06.2002 at 15:41:02
 
Res je BP, in ker smo mi zaenkrat še v postavljanju pravil, se pogosto dogaja, da vsi vse vedo in nobeden nič.
Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #56 - 21.06.2002 at 15:44:09
 
Glede hierarhije, bi rekla tole:

Kar je zgoraj, je spodaj in kar je spodaj, je zgoraj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #57 - 21.06.2002 at 15:47:18
 
Quote:
Kar je zgoraj, je spodaj in kar je spodaj, je zgoraj.

Vse je relativno, yes? Wink
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
bp
Guest




Re: zlata pravila obnašanja
Reply #58 - 21.06.2002 at 15:57:18
 
Quote:
Skratka, organizacija je mozna brez hierarhije, ni pa mozna brez "pravil"

Popravljam se samega sebe, da ne bi kdo slucajno razumel, da je potrebno sedaj napisati ustave tega foruma (preden gre kdo karkoli pisat se splaca vprasat, kaj bi s tem radi dosegli in morda tudi o tem malo podiskutirat):

Organizacija je mozna brez hierarhije, ni pa mogoca brez sporazuma oz. sodelovanja vecine sodelujocih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: zlata pravila obnašanja
Reply #59 - 21.06.2002 at 22:09:15
 
Quote:
Glede hierarhije, bi rekla tole:

Kar je zgoraj, je spodaj in kar je spodaj, je zgoraj.


Ampak vseeno je večkrat dobro stvari postaviti na glavo. Grin.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5