Probiotiki pomagajo sintetizirat vitamin K2 in B12...
Človeška Mikrobiota (1-2 kg simbiontskih bakterij in glivic, ki jih je 10 krat več kot človeških celic, so pa dosti manjše) ščiti sluznico telesnih odprtin pred patogeni, presnavlja toksine, ustvarja naravne antibiotike, predvsem pa pomaga prebavljat hrano v telesu ustrezno obliko.
http://www.kalcek.si/vitamin-k2-kljuc-zdravega-ozilja-in-kosti.html Quote:Vplivi vitamina K2 na zdravje
Vitamin K2 in zdravje kosti
Za preprečevanje razvoja osteoporoze je ključen tudi vitamin K2. Pravzaprav je ta vitamin enako pomemben kakor magnezij in vitamin D. Ti trije elementi, skupaj s kalcijem, tvorijo trdne kosti. Ob pomanjkanju magnezija, vitamina D in vitamin K2 se zaužit kalcij raje odlaga na stene krvnih žil, v srednjih letih pa kalcij, zaradi hormonskega neravnovesja, pogosto tudi zapušča kosti ter se nato odlaga na stenah ožilja in v mehkih tkivih. Ravno vitamin K2 je tisti, ki preprečuje ta proces in je ključni dejavnik pri usmerjanju kalcija v kosti ter zadrževanju kalcija in ostalih mineralov v kosteh. Vsi štirje elementi delujejo sinergijsko.
K ohranjanju trdnih kosti prispevata tudi cink in folna kislina. Omenjeni nutrienti tudi aktivirajo osteoblaste, ki ponovno izgrajujejo naše kosti. K2 tudi aktivira celice za proizvodnjo osteokalcina, proteina, ki je pomemben za vgrajevanje kalcija v kosti. Kalcij tako ostaja v kosteh in se ne nalaga v mehkih tkivih in v ožilju.
Zdravstveno ministrstvo Japonske že od leta 1995 priporoča uživanje 45 ug MK-4 dnevno za preprečevanje razvoja osteoporoze.
Vitamin K2 in zdravje ožilja
Roterdamska študija iz leta 2004 je pokazala, da zadosten vnos vitamina K2 za 50 % zmanjša kalcifikacije arterij in možnost smrti zaradi kardio-vaskularnih težav ter za 25 % zmanjša možnost smrti za katerim koli drugim vzrokom smrtnosti. Dokazali so tudi, da vitamin K1 nima vpliva na omenjene bolezenske znake.
Ostali učinki vitamina K2
Vitamin K2 znižuje tudi vnetne procese v našem telesu ter vpliva na pravilno delovanje imunskega sistema. Pomemben je tudi za obnovo tkiv, obnovo vseh celic ter celično rast. Ključen je tudi za nosečnice in pri preprečevanju razvoja rakavih obolenj.
Študije tudi kažejo, da je pomemben pri preprečevanju razvoja rakavih obolenj. Za 35 % naj bi zmanjšal možnost razvoja raka prostate. Vpliva tudi na zdravje kože-elastičnost ter možganov-miselni procesi in nevro-degenerativna obolenja.
Preprečuje tudi razvoj ledvičnih in žolčnih kamnov ter kalcifikacije v sklepih. Ohranja ustrezno mineralizacijo naših zob.
Quote:Po drugi strani pa dober vir vitamina K2 predstavljajo fermentirani mlečni izdelki. Sem spadajo vse vrste fermentiranih proizvodov: jogurti, kefir, pinjenec in sveži siri (skuta). Izpostaviti pa gre tudi trde, poltrde in mehke sire, med katerimi po vsebnosti K2 izstopajo Gavda, Edamec, Ementalec in Jarlsberg. Tudi mehki siri s plesnijo, kakršen je Brie, imajo kar nekaj vitamina K2.
Dober vir tega vitamina je tudi jajčni rumenjak in kakovostno belo in rdeče meso – perutnina, govedina, jagnjetina. Še posebno po vsebnosti vitamina K2 izstopajo gosja jetra.
Tudi fermentirana zelenjava – kimči, kislo zelje in ostala mlečno-kislinsko fermentirana zelenjava je lahko vir vitamina K2.
Ob zdravi črevesni mikrobioti in ob povečanem uživanju vitamina K1 se v telesu tvori tudi več vitamina K2, saj lahko bakterije v našem telesu vitamin K1 pretvorijo v K2. S staranjem in izpostavljenostjo okoljskim kemikalijam se sinteza vitamina K2 v našem črevesju močno zniža. Večina K2 vitamina, ki ga tvorijo bakterije v našem črevesu je v obliki MK-4.
http://www.zobozdravnik.si/tomaz-rotar/77/vpilv-probiotikov-na-oralno-zdravje-ot...Metchnikoff
nekaj tipkarskih popravkov predlaga tudi google, če iščeš po latinskih imenih
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453015000300 Quote:6.3. Oral health
The human mouth harbors diverse microbiomes in the human body such as viruses, fungi, protozoa, archaea and bacteria. The bacteria cause two common diseases namely dental caries (tooth decay) and the periodontal (gum) diseases [75]. The balance of all these microorganisms can easily be disturbed and a prevalence of pathogenic organisms can lead to different oral health problems such as dental caries, periodontitis, and halitosis [76]. Although the evidence for periodontitis is less than dental caries, the use of probiotics to manage the oral microflora appears to be an effective method to control oral conditions [109].
Probiotics marketed for oral health include species of Lactobacillus and Bifidobacterium [77]. Many studies have shown that they can reduce oral levels of the cariogenic species Streptococcus mutans [78], [79] and [108]. Streptococcus salivarius K12 has also been identified to produces bacteriocins against pathogens such as Streptococcus pyogenes and Streptococcus pneumonia, and prevents recurrent pharyngitis, otitis media, and tonsillitis [80] and [81]. In a double-blind, placebo-controlled trial administration of S. salivarius K12 reduced the occurrence of plaque and reduced levels of S. mutans in subjects [82]. Species such as Streptococcus uberis and Streptococcus oralis also suppress periodontal pathogens [83]. Probiotics was effective on halitosis and prevented the production of volatile sulfur compounds. In addition, Vivekananda et al. [107] observed a reduction in gingivitis and gum bleeding after L. reuteri administration. The mechanism by which these probiotics colonize and affect the oral cavity is needed to better understand how they improve oral health.
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1351934471/30#32