gape, želje so ja, in res veliko jih je.

budisti se v bistvu trudijo odpravit želje in dosečt stanje brez želja. oni temu pravijo "nirvana". oni vedo, da je materialno telo začasno, in vse želje, ki izhajajo it materialnega telesa so prav tako začasne. zato poskušajo z raznimi strogostmi eliminirat te želje, in doseči "mir".
Vede pravijo, da obstajajo štiri dobe, ki si ciklično sledijo. Satya (zlata), Treta (srebrna), Dwapara (bronasta) in Kali(železna). Trenutno smo v Kali dobi, za katero so značilni prepiri in sovraštvo. V tej dobi je izredno teško meditirati, umiriti svoj um, odstraniti želje in doseči stanje miru. je sicer možno, vendar zelo redko komu to uspe.
kljub morebitnemu uspehu, pa Vedski nauk uči, da je tudi takšna realizacija le začasna. slej kot prej namreč posameznik spet zapade nazaj, v materialne želje in nima miru. to se zgodi zaradi tega, ker je duša po naravi aktivna in ima duhovne želje. ima željo po večnem zadovoljstvu, ljubezni. narava duše je, da si želi odnos...odnos z drugo dušo. ta želja je večna in izpoljnjena je lahko v odnosu (v ljubezni) z Naddušo, Bogom, Sri Krishno..našim večnim Prijateljem ali Očetom. če je samo mir, praznina oz. nirvana, takrat ni nobenega odnosa z nikomer in to je proti večni naravi duše.
če se predamo Bogu z telesom, umom in dušo lahko dosežemo zadovoljstvo ki ga od nekdaj iščemo. stranski produkt takšne predaje je tudi večen mir in večno odstranjene začasne želje, ki nas v tem svetu delajo nemirne in nezadovoljne. princip večnosti namreč nikoli ne more biti zadovoljen z začasnim.
ker nimamo realizacije kdo smo, in mislimo da smo le to začasno telo (se poistovečamo z njim) se nam zdi, da nas lahko osrečijo materialni objekti. vendar povsod se vidi, da tem željam nikoli ni konec. ko je ena izoplnjena se pojavi druga, ko je druga, se pojavi tretja, in tako dalje v nedogled, in v bistvu takšna oseba nikoli ne more biti popolnoma zadovoljna. vse kar bomo v tem življennju materialnega dosegli, bomo morali enkrat pustiti tukaj. tekom življenja se navežemo na mnoge materialne objekte in potem jih moramo pustiti tukaj. to je pravzaprav trpljenje. če je kdo kdaj izgubil kakšno osebo, prekinil odnos, ali je morda ta oseba umrla, vemo da ni prijetno. vendar še mnogo bolj neprijetno je, ko mi zapustimo to telo in vse navezave, ki smo si jih tekom življenja ustvarili.
vendar prosim ne me narobe razumet. nočem reči, da bi za našo srečo morali pustiti svoje družine, prijatelje, hišo, itd..gre samo zato, da je dobro imet pravo koncepcijo o naravi teh odnosov. če v center našega življenja postavimo večen odnos z Bogom, potem avtomatično lahko imamo pravilne odnose z vsemi živimi bitji in drugimi stvarmi v tem svetu. vse namreč pripada Njemu, ki živi v srcih vseh živih bitij. tisti ki so to realizirali, ne morejo imeti nikakršnega sovraštva do kogarkoli v tem svetu. do vseh imajo ljubeč odnos.
Vede glede tega za lažjo predstavo dajejo dajejo dva primera...in sicer, če zalijemo korenino, avtomatično nahranimo celotno rastlino. če damo hrano želodcu, so vsi deli telesa nahranjeni. če imamo ljubeč odnos z Bogom, imamo lahko ljubeč odnos do vseh ostalih.
človeško rojstvo je zelo zelo redko. prehranjevanje, razmnoževanje, spanje in branjenje so štiri osnovne aktivnosti ki so prisotne tudi v drugih življenskih oblikah. človeško rojstvo pa nam omogoča nekaj več, zato je vsekakor dobro, če to poskusimo izkoristiti.
Hare Krishna