Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 ... 68
(Read 152697 times)
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #120 - 04.05.2011 at 15:48:32
 
Tvoj osnovni predlog je kar dober. Meni se ne zdi preveč radikalen, ampak sprejemljiv za večino. Seveda se bodo razna cehovska združenja bunila, vendar je vedno tako. Ljudje hitro sprevidijo kaj je pošteno in pravično.

Civilizacija se vedno meri s tem, kako poskrbi za vse kategorije ljudi, od rojstva do smrti. Torej, če želimo delovati evolutivno se moramo približevati enakosti. Večanje razlik, glede na mentalne, fizične ter druge človeške sposobnosti je devolutivno in vodi v propadanje civilizacije.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #121 - 04.05.2011 at 16:35:02
 
Prvotni predlog se mi je v praksi zdel problematičen predvsem zato, ker bi delodajalci stroške večje obremenitve za pokojninske pripevke tistih s podpovrečnimi  plačami  zihr skušali prevalit na znižanje že tako nizkih plač, tistim z nadpovrečnimi plačami pa razlike za manjše plačevanje pokojninskih pripevkov ne bi prenesli v zvišanje neto plač, iz česar bi lahko varčevali za dodatno pokojnino. Vse skupaj bi na koncu lahko rezultiralo v nižji poporečni plači v državi, kar pa bi povratno vplivalo na nižje fiksne  prispevke delodajalca in s tem osnove za pokojnino.

Moram pa hkrati ugotovit, da če se delodajalčevi prispevki za pokojnino delavca povečujejo, če se mu zmanjšuje  osnovna bruto plača, potem bi bili kljub poskusom znižavanja bruto plač in s tem manjšim prispevkom delavca v pokojninsko blagajno skupni prispevki  delavca in delodajalca v pokojninsko blagajno bolj ali manj enaki. Če so ti prispevki hrati osnova za izračun pokojnine (in ne več njegov popvrečni dohodek v pokojninski dobi), potem delavec kljub poskusom zniževanja plač vsaj  ne bi bil prikrajšan pri pokojnini.      

Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #122 - 05.05.2011 at 10:07:20
 
Jaz bi predlagal tudi trenutno solidarnost med zaposlenimi in ne samo medgeneracijske. Čeprav bi bila sedaj razmerje za vplačila v pokojninsko blagajno 1:5 ali 6, bi bila pokojnina v razmerju max. 1:3. To bi bil pač nek korektor plačilne lestvice, ki nikakor ni pravičen. Neko delo je trenutno lahko 5x ali 10x več plačano, vendar se na starost to malce uravna.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #123 - 05.05.2011 at 10:43:17
 
Takšno neomejeno solidarnost bi bilo mogoče pri nas zahtevat le od javnih uslužbencev, funkcioanrjev in zaposlenih v državnih javnih in gospodarskih družbah, zaposlenim v zasebnem sektorjem pa bi po moje moral limitirat  plačilo pokojninskega prispevka v nekem  zanje sprejemljemljivem absolutnem znesku. Podoben limit za plačevanje socialnih prispevkov pozna  večina evropskih držav in veljajo tako za delodajalce kot delojemalce, nekatere imajo iz limitiranja izvzete zdravstvene prispevke, nekatere pa limitirajo le  pokojninske prispevke http://www.vlada.si/fileadmin/dokumenti/si/projekti/2011/zdravstvena/Ocena_posle...
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #124 - 05.05.2011 at 11:00:38
 
Zakaj bi morali? Pri nas bi bilo mogoče samo.....itd. Vedno neko posnemanje in sprejemanje ter vnašanje tujih vzorcev.

Zakaj bi pa morali vedno nekaj samo kopirati in capljati zadaj? Ni se potrebno vedno prilagajat nekemu strahu in se samo bati. Skandinavci nimajo tako, kot ti trdiš, da mora biti. Prav tako ne Švicarji, Belgijci itd. Vedno bi delal neke izjeme in lastno bojazen ter skepso prenašal na celotno družbo. Potem se pa kliče k boju in neki znajdljivosti. To so dejanja strahopetnosti in delovanja z zamudo.

In potem ko bodo drugje spremenili sistem, bomo zopet kopirali z nekajletno zamudo.

Pravzaprav je res težko, kaj spremeniti, ko imamo na oblasti visokošolane profesorje takoimenovane levice, ki so navadni strahopetci in zato špekulantje. Pravzaprav so tudi zato profesorji.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #125 - 05.05.2011 at 14:55:11
 
Tuji vzori/modeli se lahko izkažejo kot dober argument v strokovni ali politični razpravi. Tudi v taki, ki take vzore/modele povsem ali vsaj deloma zavrača z argumentom, da smo nekaj posebnega in da taka posebna situacija terja inovativne rešiteve. Ampak kako inovativnost izpostavit kot kolikor toliko avoritativen argument v strokovni in politični rapravi, če ne poznaš modelov, da bi jih sploh lahko argumentirano zavrnil kot vozre?
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #126 - 05.05.2011 at 15:56:28
 
Ko ti postane vzor večina, si že povsem zgrešil pravo pot. V imenu večine se delajo največje napake in so narejene največje zablode.

Ne vem, kaj je narobe s Švicarskim midelom ali Norveškim. Vzame se model in se ga ne naredi za vzor, saj ne moreš prenesti vso družbo v vzorec, ki ga ima nekdo drug, drugje.

Argument je tako kot dejstvo zgolj informacija. In tako se naj bi tudi jemal. Da, se nekaj mora in bi bilo mogoče samo tako, pa ne zdrži nobene resničnosti, ki je dobrota.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #127 - 06.05.2011 at 10:21:02
 
Ljudje lahko zivimo sami , ena izmed najbolj bednih stvari ki mi nikoli ni bila jasna je da morajo ljudje dajat svoj denar nekomu in ta jim ga bo potem vracal cez desetletja wtf ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #128 - 06.05.2011 at 11:33:49
 
Kadar gre zakonodajo, je njena posledica vedno neka nuja, ki naj bi se ji  vsaj večina morala podrejat. Nujnosti  posledice pa seveda ne gre enačit z nujnostjo vzroka, saj praviloma v praksi najbolje (najmanj prisljeno) delujejo zakoni, ki nastanejo kot neka pogodbena/dogovorna oblika samoumevnosti. Torej da ne samo  tisti, ki jih zakon ščiti in jim zadotavlja v skladu z njihovem pojmovanjem dobrote/resničnosti nekle pravice, ampak tudi tisti, ki jih zakon  omejuje/prikrajšuje, spoznajo to nujnost kot samo po sebi umevno in ne zgolj kot neke obliko zunanje prisile, ki se ne sklada z njihovim pojmovanjem dobrote/resničnosti in ga zato jemljejo za do njih krivičnega in ki naj bi zato ne bi imeli morlanih zadržkov ne samo, da skušajo preprečiti njegovo uveljavitev ampak jim daje  tudi moralni alibi pri njegovem izogibanju/izigravanju.

Informacija lahko dobi težo argumenta šele, ko je uporabljena  znotraj nekega  vrednostnega sistema v družbi. Ista informacija  se tako lahko v različnih družbenih vrednostnih kontekstih uporabi povsem drugače ali celo nasprotno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #129 - 06.05.2011 at 12:07:28
 
Prav danes je v Delu informacija o modelu pokojninskega zavarovanja, ki deluje v Nemčiji in večini evropskih držav. Torej bi mi sprejemali zastarelo, razdrobljen, škodljivo zadevo

http://www.delo.si/mnenja/gostujoce-pero/pokojninska-reforma-drugacne-vrste.html...

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #130 - 06.05.2011 at 19:07:09
 
Quote:
Prav danes je v Delu informacija o modelu pokojninskega zavarovanja, ki deluje v Nemčiji in večini evropskih držav. Torej bi mi sprejemali zastarelo, razdrobljen, škodljivo zadevo

http://www.delo.si/mnenja/gostujoce-pero/pokojninska-reforma-drugacne-vrste.html...

Lp,Igor


Zanimiv in dober članek. Ravno zadnjič sem poslušala nekaj študentov, večinoma tik pred diplomo, ki so, presenetljivo, kritizirali nasprotovanje pokojninski reformi in zagovarjali ukinjanje domnevnih vsesplošnih socialnih ugodnosti. Se mi zdi, da mladi ne znajo več sproščeno živeti, uživati v življenju, da se ukvarjajo le še s krutostjo zagotavljanja osnovne eksistence. Še bolj pa se mi dozdeva, da izginja občutek medgeneracijske povezanosti in solidarnosti. Da se podpihuje sovražnost in tekmovalnost med različnimi generacijami in/ali družbenimi skupinami. Saj to počnejo politiki tudi z obravnavo aktualne pokojninske reforme - z grožnjami - če ne boste podprli te reforme, vas bomo prikrajšali na vseh področjih. In tako mladi začenjajo verjeti, da so starejši ljudje paraziti, zaradi katerih se sesuva sistem. Kot da ni nihče sposoben iskati pozitivnejših rešitev.

Me zanima, kolikšen odstotek ljudi razume, da so vse te reforme kratkega veka in da dolgoročno ustvarjajo še hujše probleme. Glede na razpoloženje ljudi sem mislila, da večina to razume, po zadnji izkušnji pa nisem več prepričana, da se ne bodo širše množice pustile zavesti populistom.

Članek zelo dobro opozarja na nujnost sodelovanja različnih generacij in na hudo patologijo, ko množice sposobnih, mladih ljudi ostajajo brez dela in življenjske perspektive. Se strinjam, da takšna družba nedvomno je bolna. Aktualna pokojninska reforma samo prispeva k vzdrževanju takšnega stanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #131 - 06.05.2011 at 20:10:26
 
Prav ta vsesplošna idealizacija užitka dela družbo bolehno in vodi v degradacijo. Užitek ni nič drugega kot pretirano hotenje čutil, ki zamegli razsodnost in zaznavo ter te s tem prikuje na nagon. Naslada, ki uničuje etične vrednote.

Politiki zraven podžigajo še jezo, ki neti nemir in adijo zbranost ter razsodnost. Zadovoljstvo je nevtralizirano, vzbuja se sovraštvo.

In zakaj vse to? Da se vzbudi impulz po uničenju. Sebe predstaviš kot rešitelja, pričakuješ vladanje in s tem užitek. Krog se zaključi in zopet znova. Degradacija je neizbežna, prevlada živalskost.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #132 - 07.05.2011 at 11:45:53
 
Quote:
Po moje ne bi sploh smel it za to, da bi blo kogarkol treba  premagat

žal živimo v strankokraciji ... in pravila igre so taka kot so ... če jih kršiš si diskvalificiran!
delodajalcev ni treba premagat
z njimi je treba sodelovat
ne pozab da agape je delodajalec
premagat pa je treba trenutne zakonodajalce - to pa - na bojnem polju strankokracije - to je use kar je ... iz dneva v dan se bolj mudi ... da se javite za prve bojne vrste ...


Quote:
Objektivno gledano bi bla po moje pogodba za pet let stalne službe čist zadot

sori izrazu - ampak men so to prazne marnje
ko prideš k delodajalcu z njim podpišeš pogodbo - kakršno si pač izboriš ... če nimaš ničesar s čimer bi si dobro pogodbo izposloval ... si nared sp ... al pa pejd med socialce in pust sposobnim naj delajo in zaslužjo še zate ...
nekoč je nekdo reku:
nesposobni so sposobni onesposobiti sposobne

Quote:
Sem tudi zagovornik UTD-ja, vendar ima sedanji predlog te skupine, kar veliko pomanjkljivosti in so ga zakomplicirali.

ta k ga furamo mi (korošec 2010) je tolk simpl da bi težko bil še blj simpl ... detajli so mogoče ma lblj komplicirani - kako delit - ampak jih lahko nardi računalnik - ne rabi človk to peš delat ...


Quote:
Se mi zdi, da mladi ne znajo več sproščeno živeti, uživati v življenju, da se ukvarjajo le še s krutostjo zagotavljanja osnovne eksistence.



par poudarkov sm si snel iz vajinga dvogovora ...


Država naj garantira za človeku spodobno življenje - UTD


Bistvo UTD je po mojem v tem, da se vsa davčna in s tem socialna zakonadoja prilagodi temu, da se vakomur zagotovi dohodek 1/3 povprečne plače brezpogojno in na tak način nadomesti socialne transferje


reformi delavske in pokojninske zakonodaje naj izhajata iz ideje UTD, temu modelu pa  sledijo še spremebe davčne, socialne in štipendijske politike.


Se bodo pač plače sčasoma prilagodile pragu revščine in ne, da se prilagajajo nedonosnemu delu, zaradi dela samega. Osnova je zgrešena zakonodaja, ker vse pravice izhajajo iz delovnega razmerja. Zato se še vedno podpira delo, ki je plačano mizerno.


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #133 - 08.05.2011 at 09:41:42
 
gape wrote on 07.05.2011 at 11:45:53:
Quote:
Po moje ne bi sploh smel it za to, da bi blo kogarkol treba  premagat

žal živimo v strankokraciji ... in pravila igre so taka kot so ... če jih kršiš si diskvalificiran!
delodajalcev ni treba premagat
z njimi je treba sodelovat
ne pozab da agape je delodajalec
premagat pa je treba trenutne zakonodajalce - to pa - na bojnem polju strankokracije - to je use kar je ... iz dneva v dan se bolj mudi ... da se javite za prve bojne vrste ...

Ne vem, gape, ampak s premagovanjem, drbnjakarstko tekmovalnostjo in časovno omejitvijo na dolgi rok ne bo kakšnega uspeha. Politiko bi morali graditi na kreativnosti, ustvarjalnosti. To bi pognalo živelj iz apatije in prineslo točke. Bojno polje, tekmovalnost, nujo imajo sedaj na repertuarju vse stranke in to vodi v lokalno drobnjakarstvo, ljudsko apatijo do življenja in končno odločitev, da se nič ne izplača, tudi če greš volit.
Volivce bi morali dobiti od neopredeljenih, teh ni malo, vendar jim morate ponuditi perspektivo v zagonu nove ustvarjalnosti. Retorika kot so boj, tekmovalnost, iznajdljivost pa ubija kreativnost in to ljudje vedo, poznajo, čutijo.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
ego-3p
5
*****
Offline


Posts: 1399

Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #134 - 09.05.2011 at 09:18:05
 
Tekmovalnost je ok , kadar gre za zabavo ali igro ki se tako tudi jemlje, pri takih zadevah o katerih se govori tukaj pa tekmovalnost zbuja notranji konflikt v cloveku ta pa potem deluje v nenehnem boju ki zamegli zdrav razum .
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 ... 68