Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 68
(Read 152680 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #105 - 03.05.2011 at 09:24:51
 
Quote:
Zakaj obvezno?
S tem se zopet ščiti družbene delavce (država je družba). Nič obvezno, vsak naj se sam odloči, država da kvečjemu lahko neke minimalne olajšave, le zaradi vzpodbude varčevanja, ker ima tako korist. Osnovna pokojnina, mora zadoščati za življenje (ne samo za preživetje, saj nismo v vojnem stanju) in kdor ima faktor 3x ima več kot dovolj, če si je pa še privarčeval, bo imel pa še več kot le za luksuz. Že 3x ti namreč zagotavlja luksuz. Nekdo raje dobro plačo zapravi sedaj in ne bo varčeval, saj ve, da mu bo na stara leta pokojnina zagotavljala človeku spodobno življenje. Nekdo, ki ni nagnjen k zapravljanju (dragi avtomobili, velika hiša, itd) bo pa varčeval.
Od kje vedno neka čudna miselnost, da mora država zapovedati kam boš dal zaslužen denar in boš zato imel manjšo neto plačo? Obvezna naj bo samo dajatev s katero se zagotavlja spodobno, človeka vredno solidarno družbo. To se imenuje tudi civilizacija.

Drugačni predlogi nimajo perspektive v sodobni civilizaciji. Ti s temi predlogi v bistvu ščitiš premogočen in vase zagledan birokratski aparat. Zaradi takšnih predlogov se samo še povečuje in zato drvimo v negativno civilizacijo, kjer so birokrati vedno na boljšem in avtomatično zato rastejo.

Stopnja civilizacije se vedno meri po solidarnosti, enakosti in osebni svobodi v družbi in ne po neki obvezi.

Lp,igor


Obvezno zato, ker bi za neposreden transfer od vplačila prispevka do izplačila dodatne pokojnine poskrbela država in ne neki posredni  prostovoljni  zasebni investicijski sklad, v katerem vplačila lahko povsem poniknenjo, saj je prostovoljnost vplačila pogosto le krinka za to, da je zavarovancu naprteno vse tveganje. Res se na obvezne prispevke prisesajo vsakovrstni paraziti, ki si zarčunavajo stroške za opravljanje transfera (npr. SPIZ in upravljalci skladov državne kapitalske družbe)  ti dolgoročno  vendarle ne požrejo vsega.

V socialnem in solidranostnem smislu bi bil  trikratnik zajamčene polne starostne pokojnine po moje  res povsem dovoljšen, če bi  ta   pokojnina za polno pokojninsko dobo (osnovna + dodatna) znašala vsaj 3/4 minimalne plače oz. vsaj polovico povprečne plače. Ker je v relanosti minimalna zajamčena pokojnina za polno pokojninsko dobo in polno starost znaša okrog 440 €, bi se z obvezbo dodano pokojnino v višini približno 10% na osnovno pokojnino, ki bi se zagotavljala z  obveznimi  prispevki za dodatno pokojnino, vendarle lahko približali temu idealu (440 + 44= 484 € zajamčena najnižja pokojnina za polno delovno dobo polno starost ter 1320 + 132 = 1452 € najvišja zajamčena  pokojnina). Kdor hoče in zmore več vplačat z zasebne varčevalne  sklade za starost, bo pač lahko vsaj pričakoval (če že ne zanesljivo dobil)  še dodatno pokojnino...          
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #106 - 03.05.2011 at 10:14:30
 
Ni mi povsem jasno tvoje razmišljanje, da naj država garantira za tvoje zasebno varčevanje. Država naj garantira za človeku spodobno življenje in ne za nek luksuz. Zato me tvoji procenti (10%9 prav nič ne ganejo, celo nasprotno, zadevo zopet postavljajo na trhla tla. Najnižja pokojnina naj bo dostojna in to je sedaj kot vem 593€. Ko vzamemo faktor 3x je to skoraj toliko kt sedaj najvišja pokojnina. Mogoče bi bil faktor dovolj 2,5x. Solidarnost naj bo vzeta samo tu, za dostojno življenja človeka na starost. Kar si bo sam prihranil je človekova osebna stvar. Nekdo bo raje pot6rošil denar spotoma in mu bo to v večje zadovoljstvo in lastno osmišljanje, nekdo bo pač varčeval. Ni mi jasno to razmišljanje, da mora država in državljani obvezno podpirati neko varčevanje. Od kje ideja, da je boljše kopičenje od sprotno ustvarjalnega življenja. Verjetno se to vleče iz živalskega pogleda na življenje, nko se kopiči za slabe čase. Vedno se ljudi fila z nekimi idejami o slabih časih, ki bodo prišli in zato treba kopičiti.
Takšno razmišljanje je zastarelo, bogaboječe celo pobožnjakarsko. Daje občutek neke sigurnosti, ne spozna pa se, da zadaj stoji strah. Življenje v srtahu pa nikakor ne more biti ustvarjalno, kar naj bi sedanjost bila.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #107 - 03.05.2011 at 11:22:49
 
Znesek, ki ga omenjaš je blizu povprevčni starostni pokojnini (624 €) oziroma poprečni neto pokojnini (575 €)

Po zdajšnji zakonodaji od  1. januarja 2011 znaša najnižja pokojninska osnova 551,16 evrov. Če pokojninska osnova, izračunana z upoštevanjem plač in zavarovalnih osnov ne dosega zneska najnižje pokojninske osnove, se zavarovancu starostna pokojnina odmeri od najnižje pokojninske osnove. V najboljšem primeru je minimalna pokojnina 85% te minimalne pokojninske onsove, torej 468,5 €, ki pa je mnogi prejšnji  upokojneci ne dosegajo in zato dobivajo neke socialnovarstvene dodatke. Minimalna pokojnina za vse sedanje upokojence po moje niti ni fiskno določena, ker so se mnogi upokojili z nižjo pokojninsko osnovo od danes veljavne najnižje, zato se jim prenizke pokojnine flika z dodatki.

Pri vplačevanju  za obeezne dodatne državne pokojnine ne gre za varčevanje, ampak za virtualne osebne pokojninske račune, saj se prispevki tako kot kot pri obveznem osnovnem varčevanju neporedno prelivajo v izplčevanje dodatnih pokojnin trenutnim  upokojencem in se ne kopičijo 'fizično' na zavarovančevem računu do njegove penzije. Zato je za izplačilo teh virtualnih osebnih pokojninskih računov zavarovancem (tistim, ki vanje vplačujejo in ko bodo čez leta na podlagi lastnih vplačil dobivali denar nazaj od zistih, ki bodo takrat vplačevali) potrebno jamstvo države, jamstvo pa država lahko daje le, če je vplačevanje obvezno in s tem pritok denarja zagotovoljen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #108 - 03.05.2011 at 12:18:12
 
Kako ni kopičenje?
Seveda je kopičenje, pač virtualno.

Znesek 593€ sem dobil iz praga revščine. To naj bo osnova pri reformi. Vse ostalo je le popravek obstoječega in ne zasluži imena reforma.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #109 - 03.05.2011 at 13:28:50
 
gape wrote on 29.04.2011 at 20:26:10:
men se zdi ok
čeprow preveč zakomplicirano da bi lahko zagovarju ta trenutek pred kašnimi čudaki ... ampak ... kot predlog semi zdi zadost razdelan da se ga ponudi kot ... zadevo ki jo predlagamo da jo spedenamo na predlagan način u treh letih po tem ko dobimo mandat za spremembe ...
prva sprememba ki bi jo naredil skor takoj ko  dobimo mandat bi bil pač delni utd - jest mu rečem kr uTD ... da se trenutnih 16 socialnih transferov zamenja z uTD ... po preračunih od 1,7 miljarde ostane 70 miljonov ... predvsem na račun 'tetic' ...
druga ki bi še veliko večino ostalih transferov premaknla u polje uTD, bi se dogajala hkrati s to reformo ki jo predlagaš ... je časa zadost da se uskladi in popedena detajle ...


Bistvo UTD je po mojem v tem, da se vsa davčna in s tem socialna zakonadoja prilagodi temu, da se vakomur zagotovi dohodek 1/3 povprečne plače brezpogojno in na tak način nadomesti socialne transferje, ki so zdaj zakumuflirani pod otroške dodatke, štipendije, minimalna nadomestila za brezposlenost, socialne pomoči in minimalne državne starostne pokojnine. Taka spremeba bi se nujno odrazla na delavsko in pokojninsko zakonodajo, ampak možna in po moje bolj realna tud obratna pot, da reforma delavske in pokojninske zakonodaja izhajata iz ideje UTD, temu modelu pa  sledijo še spremebe davčne, socialne in štipendijske politike.    

Quote:
namreč zdi se mi da če rečeš da to hočeš spremenit, to use kar si ti napisu, da tega ne moreš uskladit nikol - ne morejo
zato jih je treba najprej premagat
premagat pa se jih ne da z argumenti in dolgimi razpravami - ker to u bistvu nikogar ne zanima ... in ne dobiš glasov ...
in zato se mi zdi bistveno nastopit z eno samo zadevo ... ker še s tisto ne prideš do ljudi - u medije ... na net že prideš pa ne dobiš pozornosti prave ...


Po moje ne bi sploh smel it za to, da bi blo kogarkol treba  premagat, ker se s tem dela nasprotnike iz tistih, ki objektivno sploh ne bi bli proti, če  se ne bi počutl napadene in s tem ogrožene. Objektivno gledano bi bla po moje pogodba za pet let stalne službe čist zadot, če bi eno leto pred iztekom pogodbe imel čas za iskanje druge službe + zajamčena odpravnina + nadomestilo, če ti v tem cajtu ne bi uspel najt druge službe, pa še to le v primeru, če te delodajalc res ne rabi še naprej. In objektivno gledano bi ti pol penzije, ki približno dosega 1/3 povprečne plače moral bit zadost, da se predčasno umakneš in ne greš veš prisilne službe da bi filal pokojninsko blaganjo če pač oceniš, da bi bil brez nje na starost lahko bil kako drugače bolj koristen.  Tko da v principu taka reforma sploh ni tako komplicirana, se da folku dost enostavno razložit, kakšne so njene konkretne koristi za njih same in ne tako kot zdaj, ko naj bi ble koristne zgolj za neko abtsraktno državo, s katero se noben ne identificira in v bistvu sploh ni jasn, proti čemu in komu smo.

   
Quote:
tko da, če te še noben ni povabu u boj te vabm jest ...

kompajlam zdej ta uTD skupi pa mi ne gre ...
kot da kljub usem sranjem še kr ni pravi čas ...

skratka ... itaq smo se prjavl u volilno kampanjo za te tri referendume
če bi hotu sodelovat reč in ti bomo kej spedenal
če pa veš kaj hočeš ... povej
mi zgleda da veš velik o materiji o keri se bo odločalo ... nam manjka en tak ... ki je preštudiru to sranje ...


Kar se strokovnosti predlogov tiče, jest nimam konkretnih izračunov posledic teh reform, s katerimi bi lahko dokazoval 'proračunsko vzdržnost', tako kot so narejeni za UTD. So bolj rezultat nekega osebnega občutka za realnost, po kateri bi se jest sploh še šel kolikortoliko prostovljno vse skupaj, da se ne bi počutil nategnjenega in posiljevanega na vseh koncih in krajih. V nekem kolektivnem smislu se ne identificiram povsem niti z vlado niti s sindikalisti niti sedanjimi upokojneci niti prekrci niti s tako ali drugače socialno hendikepiranimi, ampak po moje če bi se vsi zgledovali po UTD-ju kot (po moje ne toliko socialnem kot libertarnem) izhodišču za vsakršne reforme, ne bi bilo potrebe po premagovanju delodajalcev in sedanjih zakonodajalcev. Bi bil zelo zadvoljen že s tem, da se v mojem predlogu pokaže na luknje, zarad katerih bi se mi lahko očitalo, da favoriziram interese nekaterih na račun prikrajševanja drugih...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #110 - 03.05.2011 at 14:04:36
 
Quote:
Kako ni kopičenje?
Seveda je kopičenje, pač virtualno.

Znesek 593€ sem dobil iz praga revščine. To naj bo osnova pri reformi. Vse ostalo je le popravek obstoječega in ne zasluži imena reforma.

Lp,Igor


Virtualno kopičenje so v osnovi je tudi obračunska osnova  osnovne pokojnine, ki temlji na načelu, da dobiš nazaj (vsaj v principu) proprcionalno tistemu, kar si vplačal (ko se odšetje nek solidarnostni 'demografski' količnik glede na razmerje med tistimi, ki vplačujujejo in tistimi, ki dobivajo nazaj). Virtualni račun bi  bil samo korekcija temu korekcijskemu faktorju. 10% sredstev za dodatrno pokjnino bi se zbralo od prispevkov na minulo delo, ki znašjo v zadnjem letu pri pokojninski dobi 20% (0,5% na vsako leto, torej v povprečju cele pokojninske dobe 10%).

593 € kolikor naj bi približno znšala minimalna plača, ni realnih   za minimalno pokojnino, ker bi nekdo, ki je vse življenje delal za minimalno plačo, dobival enako pokojnino kot tisti, ki še naprej dela   za mimlano plačo. Taka pokojnina bi bila seveda realna, če bi bila mnimalna plača vsaj 20 % višja....  

Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #111 - 03.05.2011 at 14:26:06
 
Se bodo pač plače sčasoma prilagodile pragu revščine in ne, da se prilagajajo nedonosnemu delu, zaradi dela samega. Osnova je zgrešena zakonodaja, ker vse pravice izhajajo iz delovnega razmerja. Zato se še vedno podpira delo, ki je plačano mizerno.

Sedanja "reforma", ki jo zagovarja vlada je tako narejena za nadaljno zadolževanje države. Politika sedanje vlade temelji na zadolževanju in zato takšen strah, zaradi padca na referendumu. Smo pred rebalansom proračuna in zato pred novim zadolžitvam. Padec poko. reforme, bo zadolževanje skoraj onemogočil s tem pa se sesuje tudi politika te vlade, ki btemelji na enaki porabi, predragega in neučinkovitega državnega aparata.

Lp,igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #112 - 03.05.2011 at 16:26:44
 
Quote:
Se bodo pač plače sčasoma prilagodile pragu revščine in ne, da se prilagajajo nedonosnemu delu, zaradi dela samega. Osnova je zgrešena zakonodaja, ker vse pravice izhajajo iz delovnega razmerja. Zato se še vedno podpira delo, ki je plačano mizerno.


Eden od predpogojev, da se bo zgodilo kaj takega, je čim bolj realno vrednotiti pravice, ki izhajajo iz dela. Če minimalne  plače ne nudilijo dostojnih pokojnin, potem bi morale dostojne pokojnine pač pomeniti pritisk na dostojneše plače. Če te vzajmene povezave ni mogoče vzpostavit, potem pokojnine kot  socilana solidarnostna kategorija kamuflirajo dejstvo, so socilana kategorija pravzprav plače same in da se zato ne splača delat sploh. Po moje se to dejstvo razkriva skozi predlagano pokojninsko reformo, zato je hkrati s pokojninsko treba speljat tud reformo delavske zakonodaje al pa boljš nč.
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #113 - 03.05.2011 at 16:42:34
 
Socialna kategorija ne pomeni nekaj slabega. Tudi kapitalistu sociala omogoča bogatenje. Če so plače manjše od pokojnine, je nekaj narobe s samim trgom dela ter delodajalci in ne s solidarno družbeno politiko, ki temelji na zagotavljanu dostojnega življenja.

Ker smo sedaj pač pred referendumom o pokojninah, bi lahko uredili vsaj to. Nekje je potreben rez in postaviti nazaj na noge socialno demokracijo. Plačna politika in trg dela z našim preplačanim in klempavim državnim aparatom bi prišel na vrsto takoj po pokojninah. Meni se ne zdi vredno, da obstaja nek fabrikant ali družbena organizacija, ki za 8 urni delavnik ne zmore zagotoviti plače, ki bi omogočila vsaj min. dostojno življenje. In če verjamemo našemu statističnemu uradu se to začne z 600€ na mesec.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #114 - 03.05.2011 at 20:46:47
 
Quote:
Bistvo UTD je po mojem v tem, da se vsa davčna in s tem socialna zakonadoja prilagodi temu, da se vakomur zagotovi dohodek 1/3 povprečne plače brezpogojno in na tak način nadomesti socialne transferje, ki so zdaj zakumuflirani pod otroške dodatke, štipendije, minimalna nadomestila za brezposlenost, socialne pomoči in minimalne državne starostne pokojnine. Taka spremeba bi se nujno odrazla na delavsko in pokojninsko zakonodajo, ampak možna in po moje bolj realna tud obratna pot, da reforma delavske in pokojninske zakonodaja izhajata iz ideje UTD, temu modelu pa  sledijo še spremebe davčne, socialne in štipendijske politike.

Težko verjamem, da bi šla politika v tako spremembo.
Namreč, če se uveljavi UTD, potem to pomeni, da bo par tisoč ljudi v JU brez dela. To si vsi tisti, ki sedaj skrbijo za socialne transferje....Pa saj že zdaj nič ne delajo....
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #115 - 04.05.2011 at 09:32:24
 
Quote:
Socialna kategorija ne pomeni nekaj slabega. Tudi kapitalistu sociala omogoča bogatenje. Če so plače manjše od pokojnine, je nekaj narobe s samim trgom dela ter delodajalci in ne s solidarno družbeno politiko, ki temelji na zagotavljanu dostojnega življenja.

Ker smo sedaj pač pred referendumom o pokojninah, bi lahko uredili vsaj to. Nekje je potreben rez in postaviti nazaj na noge socialno demokracijo. Plačna politika in trg dela z našim preplačanim in klempavim državnim aparatom bi prišel na vrsto takoj po pokojninah. Meni se ne zdi vredno, da obstaja nek fabrikant ali družbena organizacija, ki za 8 urni delavnik ne zmore zagotoviti plače, ki bi omogočila vsaj min. dostojno življenje. In če verjamemo našemu statističnemu uradu se to začne z 600€ na mesec.

Lp,Igor


T.i. socialna demokrakcija pri nas ne opravlja funkcije regulatorja trga dela na način, da bi ustvarjala pogoje, v katerih se vsem splačalo delat. Na t.i. trgu dela ščiti preglomazen državni aparat in paradržavne ustanove, trgu dela pa prepušča drugorazredne državljane in jih sili delat pod vsako normalno ceno neomejeno dolgo brez možnosti izstopa , da kao  ne bi pomenili prevelikega pritiska na socilano ali pokojninsko blagajno, ki se kao zajedata v proračun, da se ta mora zapufavat. Takšna 'socialna' politika ni vredna imena socialne demokracije, bolj bi ji  pristojal naziv  'socialna oligarhija' in zato  me sploh ne preseneča, da nam  mnogim levičarjem libertarni (liberalnodemokratksi) koncept neselektivne (univerzalne) socialne zaščite v obliki UTD izgleda ne samo socialno  dosti pravičnejši, ampak tudi  tržno učinkovitojši, saj omogoča razgradnjo sedanjega protekcionistično-oligarhičnega 'trga' delovne sile.

Predlagana pokojninska reforma ne bi pomenila reza klempavega državnega aparata in vzpostavitev  na noge socilane demokracije, ampak bi pomenila zaščito obstoječe socilane oligahrije. Sedanja socialna demokracija bi bila vredna svojega imena, če bi s hkratno reformo delavske in pokojninske zakonodaje najprej omogočila razgradnjo svoje oligarhije in se nato  ponovno vzpostavila skozi borbo proti kapitalu za pravične plače, človeka vredne pokojnine ter  socialo, ki ohranja človekovo dostojnastvo ne da bi prejemnikom  hkrati vzbujala slabo vest, da gre za nezaslužen privilegij, za katerega bodo plačevali zanamci.                
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #116 - 04.05.2011 at 10:54:50
 
titud wrote on 04.05.2011 at 09:32:24:
Quote:
Socialna kategorija ne pomeni nekaj slabega. Tudi kapitalistu sociala omogoča bogatenje. Če so plače manjše od pokojnine, je nekaj narobe s samim trgom dela ter delodajalci in ne s solidarno družbeno politiko, ki temelji na zagotavljanu dostojnega življenja.

Ker smo sedaj pač pred referendumom o pokojninah, bi lahko uredili vsaj to. Nekje je potreben rez in postaviti nazaj na noge socialno demokracijo. Plačna politika in trg dela z našim preplačanim in klempavim državnim aparatom bi prišel na vrsto takoj po pokojninah. Meni se ne zdi vredno, da obstaja nek fabrikant ali družbena organizacija, ki za 8 urni delavnik ne zmore zagotoviti plače, ki bi omogočila vsaj min. dostojno življenje. In če verjamemo našemu statističnemu uradu se to začne z 600€ na mesec.

Lp,Igor


T.i. socialna demokrakcija pri nas ne opravlja funkcije regulatorja trga dela na način, da bi ustvarjala pogoje, v katerih se vsem splačalo delat. Na t.i. trgu dela ščiti preglomazen državni aparat in paradržavne ustanove, trgu dela pa prepušča drugorazredne državljane in jih sili delat pod vsako normalno ceno neomejeno dolgo brez možnosti izstopa , da kao  ne bi pomenili prevelikega pritiska na socilano ali pokojninsko blagajno, ki se kao zajedata v proračun, da se ta mora zapufavat. Takšna 'socialna' politika ni vredna imena socialne demokracije, bolj bi ji  pristojal naziv  'socialna oligarhija' in zato  me sploh ne preseneča, da nam  mnogim levičarjem libertarni (liberalnodemokratksi) koncept neselektivne (univerzalne) socialne zaščite v obliki UTD izgleda ne samo socialno  dosti pravičnejši, ampak tudi  tržno učinkovitojši, saj omogoča razgradnjo sedanjega protekcionistično-oligarhičnega 'trga' delovne sile.

Predlagana pokojninska reforma ne bi pomenila reza klempavega državnega aparata in vzpostavitev  na noge socilane demokracije, ampak bi pomenila zaščito obstoječe socilane oligahrije. Sedanja socialna demokracija bi bila vredna svojega imena, če bi s hkratno reformo delavske in pokojninske zakonodaje najprej omogočila razgradnjo svoje oligarhije in se nato  ponovno vzpostavila skozi borbo proti kapitalu za pravične plače, človeka vredne pokojnine ter  socialo, ki ohranja človekovo dostojnastvo ne da bi prejemnikom  hkrati vzbujala slabo vest, da gre za nezaslužen privilegij, za katerega bodo plačevali zanamci.                

Kot kaže me nisi razumel. Jaz nisem za to "reformo", ki jo predlaga vlada, niti mi ni tvoja dovolj dodelana, da bi opravičevala tvojo levičarsko-libertarno držo. Neki 10 % dodatki in podobni korektorji niso na mestu, poleg tega samo nadgrajuješ sedanji sistem ter miselnost.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #117 - 04.05.2011 at 13:01:32
 
Vem, da nisi za predlagano pokojninsko reformo, ker ta nikjer  zagotavlja minimalne pokojnine za polno delovno dobo in polno starost v višini vsaj  minimalne plače. Določa le enotno minimalno pokojninsko osnovo, da tistim z manjšo osnovo pri polni pokojninski dobi in starosti  ne bi bilo več treba posebej  izplačevat nekih varstvenih dodatkov.

Tistih mojih 10% dodatne pokjnine, nabrane iz prispevkov k dodatku na delovno dobo bi predstvljalo korektiv,  da se minimalne pokojnine minimalni plači vsaj približajo oz. omilijo upokojitveni stres tistim, ki niso več pripravljeni niti motivirani delati do 65 leta in bi se želeli glede na osebne razmere upokojit predčasno. Seveda teh 10% predstavlja izpad iz pokojninske blagajne za pokrivanje obveznega osnovenga zavarovanja, ki ga seveda ne bi smeli pokriti z višanjem pokojninskega pripevka ampak solidarno z najprej  predlaganim proporcionalnim znižnajem pokojninskih osnov za par odstotkov po razredih tistim, ki glede na pokojninsko osnovo lahko pričakujejo do štirikrat višje pokojnine od minimalne (ajmo rečmo trikrat in se jim razliko do štirikrat solidarnostno pobere zato, da se tistim v nižjih razredih ne zmanjšuje pokojninska osnova...).  

Lahko da tud nadgrajujem sedanji sistem in mislenost, vendar nekak verjamem vladi, da  je zaradi demografskih razmer pokojninski sistem dolgoročno nevzdržen. Hkrati pa opozarjam, da ne samo zaradi demogrfskih razmer, ampak zaradi na splošno premjahnih plač (in posledično premajhnih pokojninskih prispevkov), ki so posledica umetnega vzdrževanja neproduktivnih delovnih mest in protekcionizma, ki ne pripušča najaktivnjše populacije v stalna delovna razmerja za poln delovni čas, kar poleg ubijanja  produktivnosti  niža tudi pritisk po višanju palč. In seveda zaradi nefleksiblne delavske zakonodaje, ki onemogoča konkurenco po načelu sposbnosti zaradi tega, ker je zaradi zaprtosti 'trga' dela izguba dela socialni šok, ki pomeni dolgotrjno  životarjenje pod robom  ekistence in obsojenost na prekerne oblike izkoriščanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
x_igor
Ex Member




Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #118 - 04.05.2011 at 13:37:48
 
Vplačila v pokojninsko blagajno bi zadostovala, ko bi jih enakomerno porazdelili. Sedaj delodajalci niso solidarni do ostalih in imajo znižano prispevno stopnjo. Solidarnost bi morala biti brezpogojna in ne špekulativna, češ jaz bom več plačal, potem pa dobil samo faktor 2,5-3x. Tako je tudi prav, saj ti pravzaprav ta družba omogoča takšno višjo plačo in iz katere boš pač več dajal in faktoe na stara leta ti bo zagotovil lepo starost, tudi če ne boš varčeval iz neto plače. Prav tako tudi tvojim sodržavljanom. Starost je 4 življensko obdobje in je priprava na smrt in nev neko uživanje v lastni egocentričnosti.
Prav tako bi iz blagajne črtal razne invalidske dodatke, ter tudi ostale, kot so vojaške. Invalidske dodatke bi npr. priključil DDV-ju, vojaške bi plačevalo ministrstvo za obrambo. Starost za upokojitev bi zvišal, glede na delovno mesto in poklic. Število poklicev bi zmanjšal na okrog 100, kot jih poznajo v stari EU. Mislim, da jih imamo sedaj kar 180. To bi potegnilo za seboj tudi določene prilagoditve v šolstvu in njegovo racionalizacijo.

Sem tudi zagovornik UTD-ja, vendar ima sedanji predlog te skupine, kar veliko pomanjkljivosti in so ga zakomplicirali.

Glede delovne zakonodaje, se s teboj kar strinjam glede 5 letne pogodbe.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Modeli pravičnejše družbe
Reply #119 - 04.05.2011 at 15:07:25
 
Quote:
Vplačila v pokojninsko blagajno bi zadostovala, ko bi jih enakomerno porazdelili. Sedaj delodajalci niso solidarni do ostalih in imajo znižano prispevno stopnjo. Solidarnost bi morala biti brezpogojna in ne špekulativna, češ jaz bom več plačal, potem pa dobil samo faktor 2,5-3x. Tako je tudi prav, saj ti pravzaprav ta družba omogoča takšno višjo plačo in iz katere boš pač več dajal in faktoe na stara leta ti bo zagotovil lepo starost, tudi če ne boš varčeval iz neto plače.


V začetku sem resno  razmišljal, da bi bi bili prispevki za pokojninsko blagajno fiksni, torej ne v odstotih na osnovno  bruto plačo, ampak  odmerjeni na npr. povprečno neto plačo v državi ne glede na to, kolikšno plačo dejansko prejemaš. Razliko pri prlačilu prispevka pri  nanjnižjih plačah bi nosil delodajalec, ki pa bi jo pokril z manjšimi prispevki pri tistih, ki pri njem presegajo povprečno plačo. Ob upokojitvi bi vsi prejemali enotno državno pokojnino, tisti z nadpovprečnimi plačami pa bi pač za dodatno pokojnino varčevali v pokojninskih skladih ali pa ne, kakkor jim drago. Evo ta  predlog iz mojega delovnega arhiva, ki se mi je zdel preveč radikalen in sem ga kasneje modificiral, ker se mi je zdel preveč nerealen za udejanit:

- polna starostna pokojnina  se ob polni upokojitveni starosti  izplačuje  višini zavarovančevega zbranega  prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje; višina prispevka se določi enotno za vse zavarovance v  % od   bruto osnove povprečne plače v državi, določi se tudi optimalno razmerje med % od celotnega zbranega prispevka, ki naj bi se v pričakovanem pokojninskem obdobju vrnil v obliki mesečne pokojnine zavarovancu, in   polno upokojitveno starostjo, kar vse je podrejeno  vzdržnosti pokojninske blagajne glede na vsakokratno demografsko situacijo

- za  predčasno  starostno pokojnino   se lahko zavarovanec  prostovoljno odloči pred dopolnitvijo polne upokojitvene starosti, ko mu višina predčasne starostne pokojnine glede na vplačane prispevke  v celotni pokojninski dobi zagotavlja minimalno socialno varnost v celotnem pričakovanem pokojninskem obdobju in se zakonsko določi (npr. v višini sedanje minimalne pokojnine za polno pokojninsko dobo)

- dodatna  starostna pokojnina se izplačuje iz  prispevka 0,5 % od bruto osnove povprečne plače zavarovanca na vsako dodatno leto zavarovanja, ki nadomesti sedanji dodatek za minulo delo; z njo se obvezno polni ll. obvezni pokojninski steber, iz katerega se  celota vplačanih prispevkov zavarovancu vrača  kot mesečni  dodatek k pokojnini, obračunan glede na pričakovano pokojninsko dobo zavarovanca    

Quote:
Prav tako tudi tvojim sodržavljanom. Starost je 4 življensko obdobje in je priprava na smrt in nev neko uživanje v lastni egocentričnosti.
Prav tako bi iz blagajne črtal razne invalidske dodatke, ter tudi ostale, kot so vojaške. Invalidske dodatke bi npr. priključil DDV-ju, vojaške bi plačevalo ministrstvo za obrambo. Starost za upokojitev bi zvišal, glede na delovno mesto in poklic. Število poklicev bi zmanjšal na okrog 100, kot jih poznajo v stari EU. Mislim, da jih imamo sedaj kar 180. To bi potegnilo za seboj tudi določene prilagoditve v šolstvu in njegovo racionalizacijo.


Mislim, da država iz proračuna (in ne iz pripevkov oz. pokojninske blaganje)) že zdaj izplačuje takšne državne pokojninske dodatke (razen invalidskih, zato se zakon tudi imenuje zakon o pokkojninksem in invalidskem zavarovanju).Večina  invadiskih pokojnin je itak posledica dejstva, da se folk na tak način izogne delu za  mizerne  plača in negotovi zaposlitvi na starost in zato rajš gredo na tak način v pokoj z nižjo pokojnino.  

Posebne bonofikacije za posebne (nevarne) poklice delodajalci že sedaj vplačujejo v poseben pokojninski sklad pri kapitalski družbi in niso del osnovnega obveznga pokojninskega zavarovanja. Delovna doba v posameznih poklicih bi lahko res bila na podoben način  'bonificirana' ali pa bi se vsaj štela kot poseben 'odbitek' pri potrebni strosti za upokojitev (tako kot so sedaj otroci pri ženskah, vojščina in moj predlog, da tudi obdobje brezposelnosti), vedar se bojim, da bi to povzroćilo cehovska trenja, ki jih ne bi uspela zgladit nobena zakonodajna oblast.    

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 6 7 8 9 10 ... 68