Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 20
(Read 88612 times)
bp
Ex Member




Re: Prezir
Reply #15 - 20.03.2009 at 18:10:15
 
Tale zapis bo morda spominjal na tisto znano delitev zmajev na analitične, himerične in tiste čisto hipotetične, ki sicer vsi ne obstajajo, ampak vsak čisto po svoje. Vseeno.

Verjetno bi lahko pri preziru našli naslednje modalnosti:
- videli ste, pa ne opazili, razumeli, dojeli
- videli ste, pa se vam je zdelo samoumevno
- videli ste, pa se vam ni zdelo pomembno
- videli ste, pa temu namenoma niste posvetili posebne pozornosti
- videli ste, videli so vas, da vidite, vendar ste se prav zato naredili, da ne vidite, socialno izločenje kot kazen naprimer

vsaka od teh reči ima v različnih situacijah, odnosih, razmerjih moči drugačen pomen kot pa v drugih, zato bi bilo morda fajn napisat, kaj pri preziru koga zares moti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Prezir
Reply #16 - 20.03.2009 at 18:20:02
 
Sem videl in tudi upal, da ne bom tistega videl.

Nočem, da me nekaj spominja na tisto, česar pri sebi ne maram.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #17 - 20.03.2009 at 18:27:18
 
Quote:
Izhodišče bi bilo najti tiste zadeve, ki v tebi sprožijo prezir in jih nato obravnavati.

v bistvu je to dost širša stvar, kot sem misla, da je.. in zanima me cela.

osebno čutim prezir do tistih, ki so tolk pametni, da se ne rabijo več nič učit, do pijanih sexualno agresivnih tipov (to je mislim da, malo celo družbeno spodbujen prezir), do sebe, ko sem se spet nekje izneverla in se nisem postavla zase, do sektašev vseh vrst sem ga včasih, pa mislim, da ga več ne tolk.. če niso preveč polni sebe. ga pa še vedno do katolikov, in zraven je še dost gneva (ki pa tud ne vem, kakšno čustvo točno je in zakaj se formira)... in pol je še cel kup situacijskih prezirov, ki pač pridejo in grejo..

Alojz in Sandib wrote on 19.03.2009 at 19:42:08:
iz našega notranjega uvida osebe,situacije v kateri vidimo neiskrenost,laž,občutimo nelagodje- in antipatijo.
To lahko  izhaja iz našega stanja biti (intuicije občutkov),ki lahko odklanja vse kar nismo mi sami,ali pa smo to sami in določeno osebo situacijo-danost-preslikamo na svojo lastno podobo,ker se ne cenimo.

Po mojem je prezir tudi nesposobnost sprejetja realnosti same-določene osebe,njenih dejanj , ki jo preslikavamo navzven kot zadrto sovraštvo antipatijo do lastne biti.

mal se mi zdi, da se prezir sproža ob situacijah, kjer smo zelo nemočni karkoli spremenit. ko so ljudje zlo trdni v svoji 'norosti' in se nam zdi da grejo stvari čez rob. zakaj nam jih je tolk težko sprejet in bi jih radi spreminjali? zakaj so nam tolk moteče? kar nas ogrožajo, fizično, čustveno, ogrožajo naš pogled na svet? a je nujno, da se v tem vidimo sami, da to slika nas? prepričanje trči ob prepričanje?

Quote:
Prezir nastane iz občutka vzvišenosti. Prihaja iz odnosa.

Vzvišenosti je velik zraven. Ker ti nikol ne bi... 'nikol' je zelo konkretna namera in težko jo je obranit. pride zato zraven strah, da ne bi sami kdaj nevede izpadli taki osli?

ajgor, zdej sem razumela, kaj misliš, ko rečeš psihološki čas.

Loops wrote on 20.03.2009 at 09:05:15:
Oj posledica napačnih odločitev. Odločitev v nasprotjo s svojo dušo.

Saj vsi kompenziramo in si želimo, da bomo pa enkrat ljubili dovolj in tak da bo vse lepo in jasno.

Tak tud vidim besedo v angleščini: Con-tempt - nekaj kar te potegne noter, v skupno in hkrati možna skušnjava (temptation) ne iti s svojim srcem.

dobra tale zadnja zelo !
zelo ne želimo ljubit tiste, ki jih preziramo. sploh nočemo, da obstajajo.

Robi wrote on 20.03.2009 at 10:42:13:
Razumeš, zakaj so drugi drugačni ?

So starši od tebe pričakovali, da si le takšna, kot oni mislijo, prava oseba ?

ne Smiley
ja..
zakaj so drugi drugačni? težko se je tega lotit  Tongue

"Je način reševanje problema na način zanikanja obstoja problema samega, zato je precej trdovratno čustvo, saj se vzbudi vsakič, ko se pojavi problem, do reševanja katerega se ti vzbudi odpor. Sorazmerno hitro izgine v  kombinaciji s preziranjem smrti kot problema,"

hvala titud.. to je res, samoprezir te vodi prov do roba ene resne debate s smrtjo in tega, kaj nočeš za nič na svetu, pa moraš vsen vzet..

ja in wrote on 20.03.2009 at 14:25:42:
pre-zir = pred žir(om) = bukev / hrast (pac, da si bukov) … tk mal po moje

to jes tud ponavad mislim ja Smiley

prezir je čustvo ki je povezano z odklanjanjem osebe, ne njenega vedenja. kar je v bistvu dost nenavadno. da ti je en tolk zoprn, da ga ne moreš sploh prenašat in se ti ne zdi nič na njem nič vredno. v bistvu to ni res a ne. ko da je nekje nek impulz, ki v tistem trenutku izklopi tvoje širše razumevanje... kot da je mal podobno boju za obstanek?

hvala za razmišljanja.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #18 - 20.03.2009 at 18:35:34
 
aja... damjan murko spodbuja en tak splošni prezir.
men je drugač prov simpatičen, sam zlo dost ljudi pa v njem najde eno dobro tarčo, s katero se lahko ukvarjajo.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Prezir
Reply #19 - 20.03.2009 at 18:49:36
 
Quote:
mal se mi zdi, da se prezir sproža ob situacijah, kjer smo zelo nemočni karkoli spremenit.

Marsičesa ne moremo spremenit, pa še tistega ne preziramo.

Devi, ti si preprosta, prijazna oseba s sočutjem, ki meni, da bi svet lepo funkcioniral s takšnimi, kot si ti.

Ampak, družba ne ceni takšnih ljudi, zato se počutiš manjvredna in da ne dobiš pozornosti, ki si jo bi naj zaslužila.

Družba ceni Murkote in podobne, ki še posebej dajejo občutek vzvišenosti in vase zagledanosti.

Zato se pojavi prezir ali nevoščljivost, saj oni imajo pozornost in jih družba ima rada, tebe pa ne in imaš občutek, da se ti godi krivica.

To je moje razmišljanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Prezir
Reply #20 - 20.03.2009 at 18:53:52
 
Devi wrote on 20.03.2009 at 18:27:18:
Vzvišenosti je velik zraven. Ker ti nikol ne bi... 'nikol' je zelo konkretna namera in težko jo je obranit. pride zato zraven strah, da ne bi sami kdaj nevede izpadli taki osli?

ajgor, zdej sem razumela, kaj misliš, ko rečeš psihološki čas.


Ko rečeš...jaz nikoli ne bi ali jaz imam.... je to jedro-ego.

Kot sem že rekel, zanimivo, da začenjaš razumeti psihološki čas, je zelo redko. To pomeni, da postajaš pozorna. S pozornostjo do sebe, svojih misli se spoznavaš in s tem vzpostavljaš direkten odnos, brez spomina. Prezir, gnev itd, boš kmalu spoznala od kje zakaj in ne bo več nikakršen problem. Nasmejala se boš. Veselje-naravno stanje.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Prezir
Reply #21 - 20.03.2009 at 19:08:16
 
Quote:
zakaj so drugi drugačni? težko se je tega lotit  Tongue

Vsi sledimo svojim naučenim vzorcem.
Tudi tisti, ki jih preziramo, samo sledijo tistemu, v kar verjamejo, da je prav in edino pravilno.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #22 - 20.03.2009 at 19:15:34
 
Robi wrote on 20.03.2009 at 18:49:36:
Devi, ti si preprosta, prijazna oseba s sočutjem, ki meni, da bi svet lepo funkcioniral s takšnimi, kot si ti.

v bistvu to meni na meni sploh ni všeč in res ne bi rada da bi bil svet tak. ker pol ne bi blo tebe in ostalih, ki imajo močnejši fluid in izrazitejše barve. samo preprostost in prijaznost je preprosta za uporabo in dokaj neškodljiva, zato se je držim. al pa si tako samo mislim, in sem taka zares, pa si želim bit več? v bistvu nisem razmišljala o tem do zdej. zadnje čase me precej radi označujete Smiley hvala za fitbeck..

nevoščljivost mi je tud že prišla na misel parkrat zadnje mesce. prej je nisem niti prav zaznavala. skupej z njo pride privoščljivost in hudobija. in bližamo se jedru nečesa, čemur se dolg nisem mogla približat.
(če že analiziramo zdej mene)
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #23 - 20.03.2009 at 19:34:40
 
Robi wrote on 20.03.2009 at 18:20:02:
Nočem, da me nekaj spominja na tisto, česar pri sebi ne maram.

-jes se težko poistovetim s pijanim sexualno agresivnim moškim.
-so pa ženske, ki jih taki moški vzburjajo
je bil pogovor včerej

sem pomisla, a bi lahko bla jest taka v ženski vlogi? a se lahko približam temu, kar ene ženske na takih tipih vznemirja
valda se lahko, moja senca se lahko... eno zlo globoko zanikanje življenja v meni čuti užitek, ko razmišljam o tem, da bi to nardila. ker bi se umaknila od 'prave poti'. al pa od čistosti, oz, kakorkoli jo že zaznavam. je nekej sladkega v preziranju drugih, v preziranju sebe, v uničevanju egov in mask, v vsem tem. ko da pljuneš življenju v obraz je bil tolk neumen, da misliš da si pameten. sam je užitek življenju kontrirat.
ne morem pozabit, ko je marjana rekla :'duša se hrani s sočnimi temnimi skrivnostmi..'
tole je zlo sočno, zlo temno. zelo potrebno za celovitost. mogoče.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #24 - 20.03.2009 at 19:45:01
 
Devi wrote on 20.03.2009 at 19:15:34:
Robi wrote on 20.03.2009 at 18:49:36:
Devi, ti si preprosta, prijazna oseba s sočutjem, ki meni, da bi svet lepo funkcioniral s takšnimi, kot si ti.

v bistvu to meni na meni sploh ni všeč in res ne bi rada da bi bil svet tak. ker pol ne bi blo tebe in ostalih, ki imajo močnejši fluid in izrazitejše barve. samo preprostost in prijaznost je preprosta za uporabo in dokaj neškodljiva, zato se je držim. al pa si tako samo mislim, in sem taka zares, pa si želim bit več? v bistvu nisem razmišljala o tem do zdej. zadnje čase me precej radi označujete Smiley hvala za fitbeck..

nevoščljivost mi je tud že prišla na misel parkrat zadnje mesce. prej je nisem niti prav zaznavala. skupej z njo pride privoščljivost in hudobija. in bližamo se jedru nečesa, čemur se dolg nisem mogla približat.
(če že analiziramo zdej mene)


Devi dober si povedala  držim se najmanj bolečega zase. To je brez odpora sledim dobremu. Si kdaj pomislila tole:::
Največje zlo- lahko rodi nalepšo milino.
In največja milina je lahko izraz največje zlobe.!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
-
Kdor odgovorno in resnično realno  zaznava svet in je do sebe enako načelen in kritičen kot do drugih bo -vedno našel odgovor za početje drugih pri sebi.
--------------------------------------------------------------------------------
-
LP ALOJZ Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Prezir
Reply #25 - 20.03.2009 at 19:50:25
 
Devi wrote on 20.03.2009 at 19:34:40:
Robi wrote on 20.03.2009 at 18:20:02:
Nočem, da me nekaj spominja na tisto, česar pri sebi ne maram.

-jes se težko poistovetim s pijanim sexualno agresivnim moškim.
-so pa ženske, ki jih taki moški vzburjajo
je bil pogovor včerej

sem pomisla, a bi lahko bla jest taka v ženski vlogi? a se lahko približam temu, kar ene ženske na takih tipih vznemirja
valda se lahko, moja senca se lahko... eno zlo globoko zanikanje življenja v meni čuti užitek, ko razmišljam o tem, da bi to nardila. ker bi se umaknila od 'prave poti'. al pa od čistosti, oz, kakorkoli jo že zaznavam. je nekej sladkega v preziranju drugih, v preziranju sebe, v uničevanju egov in mask, v vsem tem. ko da pljuneš življenju v obraz je bil tolk neumen, da misliš da si pameten. sam je užitek življenju kontrirat.
ne morem pozabit, ko je marjana rekla :'duša se hrani s sočnimi temnimi skrivnostmi..'
tole je zlo sočno, zlo temno. zelo potrebno za celovitost. mogoče.

Zadeva je taka, da te zjutraj ko je trezen ta moški zavrne.
Poznaš tisto pesem:

Ko se zjutraj zbudiš
vzemi šminko s seboj
in potiho oddidi
moja usta so suha
in tuja si mi
ko se zjutraj zbudim

tako nekako. In to je res, vem.

Sicer si pa s tem samo krepiš svoje jedro.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Prezir
Reply #26 - 20.03.2009 at 19:51:46
 
Da ne bom analiziral tebe, bom govoril o sebi....

Najvišji cilj moje duše je čutiti ljubezen in občutek svobode.
Če me moje ustaljeno življenje ne zadovoljuje, se v meni pojavi želja, da naredim nekaj, česar ne bi smel ali se mi zdi celo neprimerno...Pa vendar ne morem iz svoje kože, saj bi me pekla vest...občutek zadovoljstva in svobode bi bil le kratkotrajen.
Seveda se tudi v meni pojavlja želja, da bi se odmaknil od prave poti, vendar bi to bila le igra, ki bi jo igral bolj klavrno.
V vsej tej umirjenosti in preprostosti, me rešuje samozavest, da vem kdo sem, kaj si želim....Ker poznam sebe, lažje spoznam tudi druge. In samozavedanje mi daje občutek moči. Moč, ki me v moji preprostosti žene naprej in vliva voljo do življenja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #27 - 20.03.2009 at 20:01:23
 
Robi wrote on 20.03.2009 at 19:51:46:
Da ne bom analiziral tebe, bom govoril o sebi....

Najvišji cilj moje duše je čutiti ljubezen in občutek svobode.
Če me moje ustaljeno življenje ne zadovoljuje, se v meni pojavi želja, da naredim nekaj, česar ne bi smel ali se mi zdi celo neprimerno...Pa vendar ne morem iz svoje kože, saj bi me pekla vest...občutek zadovoljstva in svobode bi bil le kratkotrajen.
Seveda se tudi v meni pojavlja želja, da bi se odmaknil od prave poti, vendar bi to bila le igra, ki bi jo igral bolj klavrno.
V vsej tej umirjenosti in preprostosti, me rešuje samozavest, da vem kdo sem, kaj si želim....Ker poznam sebe, lažje spoznam tudi druge. In samozavedanje mi daje občutek moči. Moč, ki me v moji preprostosti žene naprej in vliva voljo do življenja.


ROBI

TOLO TVOJO LASTNO MOĆ PREPROSTOSTI SI PA SIGURNO NA CESTI POBRAL,ALI PA NA RKC FORUMU.
UMIRJENOST-JAZ SEM PA RAD NEMIREN POLN PRIČAKOVANJ AKCIJE;JEBEŠ MIRNOST, TO JE SMRT ZA ČLOVEŠKEGA  DUHA-HEC .

TI SI LAHKO VNANJE ŽIV KO SAM VRAG, KER SI NOTRANJE POMIRJEN SAM S SEBOJ-SAMOZAVESTEN. TO JE PRAVA SAMOZAVEST NE VNANJA!!! TO JE VČASIH PRI ČLOVEKU TEŽKO ODKRITI.

MALO TE POJMI ŠIŠAJO PA BO ŽE!!!

LP ALOJZ Cool Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #28 - 20.03.2009 at 21:04:48
 
Alojz in Sandib wrote on 20.03.2009 at 19:45:01:
Devi dober si povedala  držim se najmanj bolečega zase. To je brez odpora sledim dobremu. Si kdaj pomislila tole:::
Največje zlo- lahko rodi nalepšo milino.
In največja milina je lahko izraz največje zlobe.!!!!!

vem ja.. iz najslabših družin lahko pridejo odlični ljudje in v najboljših lahko zrastejo bushi..
nič ni tako, kot se zdi a ne.. ta nasprotja me vedno znova presenečajo.. imajo čar in kažejo kolk je življenje težko razumet. zato so mi spoznanja tolk dragocena, to je ko da pogledaš za zaveso.

"držim se najmanj bolečega zase"
a se to ne vsi, večino časa? česa se pa ti držiš?

Quote:
--------------------------------------------------------------------------------
-
Kdor odgovorno in resnično realno  zaznava svet in je do sebe enako načelen in kritičen kot do drugih bo -vedno našel odgovor za početje drugih pri sebi.
--------------------------------------------------------------------------------
-
LP ALOJZ Cool

tole je pa k iz svetega pisma  Smiley sam mi je všeč.
mislim pa tud, da te more najprej zanimat, da bi lahko nekej izvedel.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Prezir
Reply #29 - 20.03.2009 at 21:17:56
 
Quote:
Zadeva je taka, da te zjutraj ko je trezen ta moški zavrne.
tako nekako. In to je res, vem.

Sicer si pa s tem samo krepiš svoje jedro.

Lp,Igor

nisem se misla tega zares lotit, samo razmišljanje je blo... kako bi blo stopit na drugo stran. sprejet tisto, kar preziraš. kako bi se mogla počutit, da bi šla to nardit, kako bi se ta sprememba čutila v meni. kaj bi s tem presegla, oz zakaj bi se tega sploh hotla lotit. ne kaj bi drugi naredil. drugi niso tolk pomembni, ker je problem moj.

recimo moj prezir do sektašev je v veliki meri izginil, ko sem spoznala mgd-ja v živo. hare krišna gor al pa dol, tip cel žari.. in men je blo to očudovanja vredno. sekta em sploh ne zanima, samo ljudje v njej pa sem dojela, niso prezira vredni.
najbrž bom tud krščanarje en dan sprejela, ko se bom lotila svoje dvoličnosti, hinavščine in omejenosti...

druga stran prezira je najbrž občudovanje. v trenutku, ko na oni drugi strani ki je nočeš niti priznavat, opaziš nekej vrednega, oziroma nekej kar osebno vrednotiš... dobi vse drugo podobo.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 20