Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 20
(Read 88835 times)
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Prezir
19.03.2009 at 19:19:27
 
prezírati  -am nedov. (ȋ ȋ)
1. imeti, kazati do koga zelo negativen odnos, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti: preproste ljudi je preziral; vedeli so, da ženske prezira / plemstvo je v tisti dobi preziralo slovenski jezik
2. knjiž. ne upoštevati, ne meniti se za kaj: vse predpise prezira; prezirati probleme, zahteve / prezirati nevarnost, smrt
// redko omalovaževati, podcenjevati: prezirati domača literarna dela / vse je rad jedel, tudi žgancev ni preziral ● knjiž. fant delo prezira noče delati; knjiž. s tem je dokazal, da sovraštvo prezira odklanja, ga ne odobrava

zanima me, iz kje izvira ta reč. jes ga imam tud precej v sebi. na kakšen način se formira in v kakšni luči bi ga blo najbolš obravnavat..

bom probala kaj najt.

ve kdo kaj o tem al pa ima kako idejo?
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #1 - 19.03.2009 at 19:42:08
 
Devi

Po meni izhaja beseda prezir-iz našega notranjega uvida osebe,situacije v kateri vidimo neiskrenost,laž,občutimo nelagodje- in antipatijo.To lahko  izhaja iz našega stanja biti (intuicije občutkov),ki lahko odklanja vse kar nismo mi sami,ali pa smo to sami in določeno osebo situacijo-danost-preslikamo na svojo lastno podobo,ker se ne cenimo.
Jaz bi dejal da prezir pomeni nekaj kot gledati skozi lastno prizmo ponotranjene antipatije,ki se odraža kot naš prezir do.......

Po mojem je prezir tudi nesposobnost sprejetja realnosti same-določene osebe,njenih dejanj , ki jo preslikavamo navzven kot zadrto sovraštvo antipatijo do lastne biti.

Prezir ima vedno razlago v nas samih, tako kot jo  ima vse ostalo.

Osebno mislim,da je gojiti in vzdrževati  prezir že malo aut na stopnji naše današnje zavesti. Skoraj za vse to imamo realno razlago in mislim,da vsak med nami lahko prezir do česar koli premaga sam v sebi,če le iskreno to hoče.  

Lp Alojz Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
ajgor
Ex Member




Re: Prezir
Reply #2 - 19.03.2009 at 20:09:03
 
Devi wrote on 19.03.2009 at 19:19:27:
prezírati  -am nedov. (ȋ ȋ)
1. imeti, kazati do koga zelo negativen odnos, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti: preproste ljudi je preziral; vedeli so, da ženske prezira / plemstvo je v tisti dobi preziralo slovenski jezik
2. knjiž. ne upoštevati, ne meniti se za kaj: vse predpise prezira; prezirati probleme, zahteve / prezirati nevarnost, smrt
// redko omalovaževati, podcenjevati: prezirati domača literarna dela / vse je rad jedel, tudi žgancev ni preziral ● knjiž. fant delo prezira noče delati; knjiž. s tem je dokazal, da sovraštvo prezira odklanja, ga ne odobrava

zanima me, iz kje izvira ta reč. jes ga imam tud precej v sebi. na kakšen način se formira in v kakšni luči bi ga blo najbolš obravnavat..

bom probala kaj najt.

ve kdo kaj o tem al pa ima kako idejo?

Prezir nastane iz občutka vzvišenosti. Prihaja iz odnosa. Imaš nek odnos do sebe, vidiš se večvredno, kot v resnici si in ta odnos vzpostavi odnos do druge osebe. V bistvu je to razdvojenost v ozadju pa je zavist, ki je strah. Strah pred dejanskim pogledom, kdo si, želja po biti več, kar si.

Obravnavat ga ne moreš, lahko pa ga opaziš. S pozornostjo opaziš ta odnos, ki ga vzpostavljaš do sebe in, ki nato vzpostavi nadaljni odnos. V bistvu je to zopet, da odnos vzpostavlja odnos ali psihološki čas.

Lp,Igor
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops
1
*
Offline

I love YaBB 1 Gold!
Posts: 21

Gender: female
Re: Prezir
Reply #3 - 20.03.2009 at 09:05:15
 
Oj Devička.

Prezir ni nujno da je plod domišljavosti al pa vzišenosti. Lahko je posledica napačnih odločitev. Odločitev v nasprotjo s svojo dušo. Posledica naučenega,  pravil, vrednot, morale in vse navlake, ki smo si jo naložili potom bivanja tu. Je lahko tud posledica lastne vere v dobro nasploh in se nam tako zrcali kot neizpolnjeno pričakovanje in ideal.  

Prezir tud ni treba gledat kot lastnost, ki bi se je morali znebit. Lahko bi ga vzeli kot en prosti hod, kjer imamo neskončno možnosti, kakšno vsebine bomo dali stvarem, ali pa le dopustili, da se same zamenjajo z avtentično.

Lahko je torej tvoj način in lahko ga imaš rada. (Zakaj ne bi, če gape dopušča na forumu ene izrazite negativce in temu pravi open source, ker se mu ne da ali ne zna odločit in poseči, ker zgleda da še edino njega malo spoštujejo?) A je to blo mal prezira zdaj? Ja, ampak je pa tud fakt. Saj vsi kompenziramo in si želimo, da bomo pa enkrat ljubili dovolj in tak da bo vse lepo in jasno.

Tak tud vidim besedo v angleščini: Con-tempt - nekaj kar te potegne noter, v skupno in hkrati možna skušnjava (temptation) ne iti s svojim srcem.

Cheesy Smiley





Back to top
« Last Edit: 20.03.2009 at 12:06:03 by Loops »  
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Prezir
Reply #4 - 20.03.2009 at 10:42:13
 
Devi wrote on 19.03.2009 at 19:19:27:
prezírati  -am nedov. (ȋ ȋ)
1. imeti, kazati do koga zelo negativen odnos, izvirajoč iz prepričanja o njegovi manjvrednosti, ničvrednosti: preproste ljudi je preziral; vedeli so, da ženske prezira / plemstvo je v tisti dobi preziralo slovenski jezik
2. knjiž. ne upoštevati, ne meniti se za kaj: vse predpise prezira; prezirati probleme, zahteve / prezirati nevarnost, smrt
// redko omalovaževati, podcenjevati: prezirati domača literarna dela / vse je rad jedel, tudi žgancev ni preziral ● knjiž. fant delo prezira noče delati; knjiž. s tem je dokazal, da sovraštvo prezira odklanja, ga ne odobrava

zanima me, iz kje izvira ta reč. jes ga imam tud precej v sebi. na kakšen način se formira in v kakšni luči bi ga blo najbolš obravnavat..

bom probala kaj najt.

ve kdo kaj o tem al pa ima kako idejo?

Razumeš, zakaj so drugi drugačni ?

So starši od tebe pričakovali, da si le takšna, kot oni mislijo, prava oseba ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
plesnamesecu
Ex Member




Re: Prezir
Reply #5 - 20.03.2009 at 10:55:26
 
Ko sem videla naslov, sem mislila, da obravnavaš problem komunikacije na forumu. Vprašanja pa ne razumem popolnoma. Ponavadi se prezir pojavi v zvezi z določenimi dejanji ali osebami. Izhodišče bi bilo najti tiste zadeve, ki v tebi sprožijo prezir in jih nato obravnavati.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #6 - 20.03.2009 at 12:08:53
 
S plesnamesecu se strinjam v popolnosti.


Thora

Gojiš ti prezir do negativcev? Ja potem pa- sam nisi nič boljši! Bi šlo to tako?


Lp Alojz Cool Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prezir
Reply #7 - 20.03.2009 at 12:21:53
 
Prezirati  pomeni prezreti tisto, kar v tebi vzbuja odpor. Pomeni hkrati tudi to, da prezreš svoj odpor. Je način reševanje problema na način zanikanja obstoja problema samega, zato je precej trdovratno čustvo, saj se vzbudi vsakič, ko se pojavi problem, do reševanja katerega se ti vzbudi odpor. Sorazmerno hitro izgine v  kombinaciji s preziranjem smrti kot problema, saj v tem primeru smrt razreši problem na način, ki ga kasneje s prezirom seveda ni mogoče več razreševat (ker ni več nobenega kasneje). Prezir do smrti je zato na nek način podoben želji po samomoru, ki je prevladujoče socilano pogojeno čustvo in ne biološko/genetsko, ker če bi blo prevladujoče genetsko, bi samega sebe v teku generacij eleminiralo (zaradi nezmožnostui prenšanja 'samomorilskega gena' na potomce, ker bi  se samomorilci  s časoma sami eleminirali, saj bi se jih večina ubila še preden bi se utegnila repreducirat). Prezir je zato izrazito socilano pogojeno čustvo, ki ga družba spodbuja v času ogrožnosti in se na tak način z osebnim žrtvovanjem junakov (katerih glavna značilnost je preziranje smrti) kolektivno rešuje kot skupnost...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #8 - 20.03.2009 at 12:31:04
 
Titud

Od kje si pa to prepisu? Daj svoj prvi stavek še enkrat prebrat! Pa zadnjega tudi -ne flancat no!

Lp Alojz
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #9 - 20.03.2009 at 12:39:32
 
Loops wrote on 20.03.2009 at 12:26:28:
Alojz in Sandib wrote on 20.03.2009 at 12:08:53:
S plesnamesecu se strinjam v popolnosti.


Thora

Gojiš ti prezir do negativcev? Ja potem pa- sam nisi nič boljši! Bi šlo to tako?


Lp Alojz Cool Cool


Se strinjam. Ga poskušam ne gojit, sam če pa že je, pa pravjo da je dobro ga priznati. In se ne obsojat zarad tega. Kaj pa če sploh ni moj? Za hip se mi zdi, da sem te celo začutila. Te pa imajo kar v obravnavi lately in res bi bilo konstruktivneje in lepše (ne veš kako lepo nam je bilo tu), ko bi šlo brez žaljivih nazivov tistim, ki jim imaš kaj za povedat. Bi šlo to tako? Wink (pa punca sem)




Nisem opazil -se oproščam! Ja jaz imam običajno v komunikaciji vedno kaj povedati,pa še všeč mi je zgovornost.
Ja sem bolj direkten tip,ki pač opazi bolj perfidne žaljivke skrite v tekstu nekaterih tu. Bodi pozorna boš hitro ugotovila..
Kaj češ nismo vsi eneki- eni priznavamo domovinsko pravico tudi zlobi,slabemu, -kot dobremu in lepemu.

Ni sveta brez obeh je pa, bolje da uporabljaš dobroto kot zlobo, ampak zato mora tvoje lastno zlo  v tebi umreti. Jaz vidim ,da je še kako živo med nami in se ne slepim samo z dobrim,kot mnogi tu.

Lp Alojz Cool Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Loops
1
*
Offline

I love YaBB 1 Gold!
Posts: 21

Gender: female
Re: Prezir
Reply #10 - 20.03.2009 at 12:54:08
 
Quote:
Nisem opazil -se oproščam! Ja jaz imam običajno v komunikaciji vedno kaj povedati,pa še všeč mi je zgovornost.
Ja sem bolj direkten tip,ki pač opazi bolj perfidne žaljivke skrite v tekstu nekaterih tu. Bodi pozorna boš hitro ugotovila..
Kaj češ nismo vsi eneki- eni priznavamo domovinsko pravico tudi zlobi,slabemu, -kot dobremu in lepemu.

Ni sveta brez obeh je pa, bolje da uporabljaš dobroto kot zlobo, ampak zato mora tvoje lastno zlo  v tebi umreti. Jaz vidim ,da je še kako živo med nami in se ne slepim samo z dobrim,kot mnogi tu.

Lp Alojz Cool Cool



Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Prezir
Reply #11 - 20.03.2009 at 13:00:08
 
Alojz in Sandib wrote on 20.03.2009 at 12:31:04:
Titud

Od kje si pa to prepisu? Daj svoj prvi stavek še enkrat prebrat! Pa zadnjega tudi -ne flancat no!

Lp Alojz


Iz svoje glave, od kod pa je prišlo vanjo, pa ti ne morem jamčit. Drgač pa rabim itak par stavkov, da mi zadeva zalavfa in če koj niso jasni, se jih ponavadi da, ko se jih uvrsti v  celoten kontekst. V zadnjem stavku pa resnično ne vidim nobenega problema.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #12 - 20.03.2009 at 14:08:59
 
Titud


Mal čuden se mi zdi,da bi družba spodbujala prezir.Jaz ga opažam veliko manj. Javno se ga ne prakticira agresivno, mogoče da je danes bolj subtilno skrit. Na tak način bi se mogoče strinjal. Čas junakov je že minil.
Današnji čas bi bolj opredelil kot čas mrtveka teka- brez junakov.

Brata Karabič omenjata ta naš (cikel)časa kot čas- ko ne bo več  junakov !!!

LP Alojz Cool Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
ja in
2
**
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 63

Re: Prezir
Reply #13 - 20.03.2009 at 14:25:42
 
pre-zir = pred žir(om) = bukev / hrast (pac, da si bukov) … tk mal po moje
Back to top
 
 
IP Logged
 
Alojz in Sandib
5
*****
Offline

Tao
Posts: 10528

Re: Prezir
Reply #14 - 20.03.2009 at 14:31:25
 
ja in wrote on 20.03.2009 at 14:25:42:
pre-zir = pred žir(om) = bukev / hrast (pac, da si bukov) … tk mal po moje


Imaš prav bolj bukov več pre-žiranja z žirom.Tko nekak svinjsko,svinje to običajno prakticirajo. POTPIS  Wink


Lp Alojz Cool
Back to top
 

Človek? Vse je pod njegovimi nogami, tudi nebeški prestol!
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 20