rogljicek1
1
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 37
|
Cooper deli države v tri tipe: »pred-moderne«, ki jih pesti post-kolonialistični kaos; »moderne« z jasno začrtanimi mejami; in »post-moderne«, ki so sposobne oblikovati novo svetovno ureditev. Cooper trdi, da obstaja »osnovno neskladje« med »pred-modernim« svetom, ki preživi na osnovi ravnotežja moči med sovražniki, in »post-modernim« svetom, kakršnega zastopata ZDA in Velika Britanija. »Kjer je pred-moderna država prešibka, da bi lahko predstavljala nevarnost, postanejo ne-državni faktorji premočni,« ugotavlja Cooper; »če postanejo (ne-državni faktorji) preveč nevarni, da bi lahko ustaljene države tako stanje še trpele, je smiselno razmišljati o obrambnem imperializmu.« Če »ne-državni faktorji« uporabljajo baze v pred-modernih državah za napade na bolj urejene dele sveta, se morajo »urejene« države slej ali prej odzvati. Svet potrebuje novi imperializem, piše Cooper, ki naj ustvari stabilnost v anarhističnih »pred-modernih« državah. Novi imperializem mora vzpostaviti sistem, v katerem bodo močnejši ščitili šibke; v katerem tisti, ki so učinkoviti in dobro vladani, izvažajo stabilnost ter svobodo; v katerem je svet odprt za pretok investicij in gospodarske rasti.«
Po Cooperju naj bi novi imperializem po možnosti temeljil na prostovoljnem sodelovanju - morda naj bi celo vseboval elemente podpore Združenih Narodov, v zameno za nekatere koncesije; a v končni fazi je države, ki niso še povsem prepričane, treba »opogumiti«, da spoznajo nujnost novega imperializma (»opogumiti« - kot je Johnny Young »opogumil« slovensko politično smetano, da je po hitrem postopku sprejela zakon po željah ameriških farmacevtskih multinacionalk). Globalizacija je pomemben - če ne najpomembnejši - instrument za vzpostavitev novega imperializma, poudarja Robert Cooper.
Richard Haass, direktor urada za strateško načrtovanje pri ameriškem zunanjem ministrstvu, je v intervjuju za dnevnik New Yorker še bolj eksplicitno razdelal doktrino o omejeni nacionalni suverenosti, ki opravičuje sedanje in načrtovane vojaške intervencije ZDA. »Suverenost nosi s seboj odgovornost,« pravi Haass, »(odgovornost), da (država) ne sme izvajati masakrov nad lastnim prebivalstvom. Nadalje, da ne sme na noben način podpirati terorizma. Če vlada ne uspe zadostiti tem obveznostim, potem izgubi nekatere običajne prednosti suverenosti, vključno s pravico, da je na svojem ozemlju nedotakljiva. Druge vlade, vključno z ZDA, pridobijo pravico, da intervenirajo. V primeru terorizma lahko to vodi v pravico preprečevalne, ali vnaprejšnje samoobrambe." S čemer Richard Haass le malo bolj diplomatsko povzema Cooperjevo ugotovitev, da »se bomo v določenih okoliščinah prisiljeni zateči k metodam iz preteklih obdobij - k sili, preprečevalnim napadom, zavajanju, karkoli bo pač potrebno, da opravimo s tistimi, ki bi še vedno hoteli živeti v svetu 19. stoletja, ko je vsaka država stala sama zase.«
Kdaj nastopijo »določene okoliščine« in kaj je »masaker nad lastnim prebivalstvom« ali »terorizem« seveda odločajo ZDA in njihove »post-moderne« zaveznice.
|