Zadnjič sem slišala nekako tak argument:
Zakaj pa ne bi potem prepovedali še uživanja alkohola v javnih prostorih?
Da škoduje zdravju (telesnemu in duševnemu), je itak jasno.
Da v primeru zasvojenosti uničuje medsebojne odnose (in tega je ogromno, cigareti se s tem pač ne morejo primerjat), je tudi jasno. Vsak gotovo sam pozna nekaj primerov, ko je alkohol uničil ali vsaj blazno otežil življenje kaki družini ali kaj podobnega.
Da ogroža vse udeležence v prometu (in to smo vsi – od dojenčka, ki ga mami pelje na sprehod, do babice in dedka, ki gresta v trgovino po kruh in mleko), je tudi jasno.
A ne nastane ogromen odstotek nesreč, predvsem tistih s smrtnim izidom, ravno zaradi alkoholiziranosti?
Zaradi takih smo ogroženi vsi, ne samo tisti, ki hodijo v lokale.
Po tej logiki bi bilo treba alkohol sankcionirat bolj kot tobak.
Ker dela več (in hitreje) osebne in družbene škode.
Itak pa se večina vlad kot po pravilu loteva razreševanja težav na napačnem koncu. Restriktivno.
Prohibicija ustvarja prepovedan sad, ki je najslajši ...
Vodijo nas ljudje, ki nimajo niti osnovnega razumevanja psihologije in ki ne vidijo dlje od kratkoročnih ciljev. Kot da se iz primera prohibicije alkohola v 20. letih prejšnjega stoletja v ZDA ne da nič naučit.
Zgodovino ponavljajo, namesto da bi se iz nje učili.

Podpiram svobodo izbire. Po moje bi morali dovolit, da se lokali sami odločijo, ali bodo kadilski ali ne.
Naj le delajo v smer, da se nezdrave navade zmanjšajo. Čim bolj, tem bolje. (Nisem kadilka in veliko raje bi dihala svež zrak ves čas. Ampak a mi to lahko zagotovijo? A bodo ozračje začeli očiščevat tudi strupenih plinov, zaradi katerih je vedno več otrok astmatikov, alergičnih ipd.?)
Nekadilskim lokalom bi lahko dali kake ugodnosti (npr. davčne), da bi tako spodbujali nastanek bolj zdravih družabnih okolij. Saj trg sam čisto dobro zaznava, kaj folk hoče. Če je toliko in toliko (ne)kadilcev, naj bo toliko in toliko lokalov za (ne)kadilce. Predvsem pa so večine družbic mešane, med frendi so kadilci in nekadilci. Če bi obstajali oboji lokali, bi se lahko zmenili, kdaj grejo v katerega, da bi bilo bolje enkrat enim, drugič drugim, v splošnem pa bolje za vse. Tako si vsaj predstavljam. Rešitev je vzpostavit okolje, v katerem ljudje ne bodo čutili potrebe po kajenju, ne pa ga prepovedat kar v vseh lokalih. Pa lahko bi postavili zakone tobačni industriji, naj tobaka ne obdeluje s škodljivimi snovmi, to bi bilo za kadilce gotovo mnogo bolje kot pisat jim grozilna pisma na cigaretne škatlice in jih delno izločat iz družabnega življenja.
Država bi morala ustvarjat čim več različnih (za različne skupine dobrih) možnosti za svoje državljane, ne pa manjšine omejevat zaradi večine. (In ni za pozabit: še par deset let nazaj so kajenje intenzivno reklamirali in s tem blazno pripomogli h porastu kadilcev.) Ampak raje se grejo igro tko, da se na račun večine sankcionira manjšino, kar ne more bit ok. Če se že grejo tak način, v njem gotovo ne bodo mogli biti dosledni. Ker večina ljudi ima kako tako lastnost, da zaradi nje paše v kako manjšino.