Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 9809 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Treba bo v vesolje
Reply #30 - 09.12.2006 at 12:30:48
 
IceIsNice wrote on 08.12.2006 at 20:28:28:
mogoce bi se za zacetek mogl vprasat kaj je vakuum?
recimo..
hm
ok se ne bom najprej spuscala v te filozofske razprave..

Smiley

niti mislm da ni fora do bi mi ne razumel, al pa kdorkoli, ampak da se znanstveniki držijo k pjanc plota svojih dognanj, četudi so napačna ...
dokaz da je v atomu vakuum mislm da je star preko 50 let
in
tako reč zagovarjat, da je gape npr. ki je sestavljen iz samih atomov, provzaprov vakuum, HKRATI pa poveličevat telo in dajat duha v nič

to pa za mene ne zdrži več

in tuki smo zdej ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Treba bo v vesolje
Reply #31 - 09.12.2006 at 12:32:07
 
ne bi se strinjala, mislim, da je med znanstveniki nadpovprecno veliko vernih...jaz se tud zraven stejem, tko da ne posplosevat Smiley
ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mikron
3
***
Offline

Free your mind and the
rest will follow
Posts: 182

Gender: male
Re: Treba bo v vesolje
Reply #32 - 09.12.2006 at 12:41:21
 
Gape, mene pa zanima če bi lahko bil eter drugo ime za Ki, Prana, ...?
Back to top
 

A sem to jest napisu? Smiley
 
IP Logged
 
merlina
1
*
Offline


Posts: 4

Gender: female
Re: Treba bo v vesolje
Reply #33 - 09.12.2006 at 19:31:41
 
Mikron wrote on 09.12.2006 at 12:41:21:
Gape, mene pa zanima če bi lahko bil eter drugo ime za Ki, Prana, ...?


it could be just that  Roll Eyes

life in vacuum sucks  Grin

čeprav...  Roll Eyes polarnost ... materija more imeti tudi antimaterijo  Huh torej je možno da tud vakum ni to kar se nam zdi da je?
Huh
Back to top
 
 
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Treba bo v vesolje
Reply #34 - 09.12.2006 at 22:11:23
 
joj kolk ste tecni...
evo wikipedia je da best...dejte jo zacet uporablat Smiley pa poljudno je napisan, vsak lahk bere!
juhu

The Dirac sea is a theoretical model of the vacuum as an infinite sea of particles possessing negative energy. It was invented by the British physicist Paul Dirac in 1930 to explain the anomalous negative-energy quantum states predicted by the Dirac equation for relativistic electrons. The positron, the antimatter counterpart of the electron, was originally conceived of as a hole in the Dirac sea, well before its experimental discovery in 1932. Dirac, Einstein and others recognised that it is related to the 'metaphysical' aether [1]:

... with the new theory of electrodynamics we are rather forced to have an aether. – P.A.M. Dirac, ‘Is There An Aether?,’ Nature, v.168, 1951, p.906.

The equation relating energy, mass and momentum in special relativity is:

E2 = p2c2 + m2c4,
In the special case of a particle at rest (ie p = 0, ) the above equation reduces to E2 = m2c4, which is usually quoted as the familiar E = mc2. However, this is a simplification because, while x*x = x2, we can also see that (-x)*(-x)= x2. Therefore, the correct equation to use to relate energy and mass in the Hamiltonian of the Dirac equation is:

E = ± mc2.
Here the negative solution is antimatter, discovered by Carl Anderson as the positron. The interpretation of this result requires a Dirac sea, showing that the Dirac equation is not merely a combination of special relativity and quantum field theory, but it also implies that the number of particles cannot be conserved [2].

http://en.wikipedia.org/wiki/Dirac_sea

pa to so ze leta 1930...mislm...no uglavnm ne prevec pametnjakovati Wink
lahk pa si preberete se eno zanimivo zgodbico..odtipakate James Clerk Maxwell al pa Maxwell's equations pa si preberete o njegovih quaternionih...k se zdej ni nobenmu jasn kva je hotu povedat, takrat pa so menda eni 4je znanstveniki stekal...te enacbe k pa se mi ucimo, pa so ena huda okrajsava k Heaviside pa se en nista stekala, pa sta tko priredila za normaln folk...no..to je res huda storija ...in ce pogledate kdaj je maxwell to sestavu...k so komi ugotovl, da elektrika aobstaja..hudoooo:)  pa se zdej veljajo... al boste pocakal da spet popenm pa vam pejstam Wink

ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Treba bo v vesolje
Reply #35 - 10.12.2006 at 00:07:40
 
Koncept Diracovega morja se danes smatra za zastarelega in ne preveč prepričljivega, saj pripelje do serije nerazrešljivih težav.
Diracovo morje naj bi bilo sestavljeno iz virtualnih parov elektron-pozitron, kar je prevelika poenostavitev, saj v vacuumu lahko dejansko nastajajo virtuani pari katerihkoli delcev-antidelcev, tudi pari foton-foton, ki je sam sebi antidelec.
Poleg tega pozitron ni nobena "luknja" v prostoru za elektron, kot je postuliral Dirac, ampak je ravno tako delec, z vsemi kvantnimi parametri, kot je to elektron.

Vacuum je sicer definiran kot prostor brez prisotnih materialnih (ali antimaterialnih)  delcev.
Težje vprašanje bi se glasilo, kaj je prostor?
Tudi prazen prostor ima namreč lahko zelo kompleksno strukturo, naprimer z vidika teorije strun je lahko tudi zelo kaotična zadeva (Calabi-Yau mnogoterosti).

Dejstvo, da v našem vesolju prevladujejo materialni delci nad antimaterialnimi, pa sledi iz neke na videz nepomembne lastnosti šibke sile povezane s simetrijami (kršitev parnosti).
Izkazalo se je, da preostale tri od štirih osnovnih sil; gravitacijska, elektromagnetna in močna, nimajo nobenega vpliva na nastanek viška materije nad antimaterijo in zaradi njih bi bilo vesolje lahko tudi "prazno" brez materialnih ali antimaterialnih delcev.

Izredno pomembno vlogo šibke sile pri nastanku viška materije v vesolju so najprej odkrili čisto teoretično (s preučevanjem Lijevih grup na interakcije Z in W delcev)
Ker pa teorija, ki se ne dokaže tudi v praksi s poskusi, ne velja prav veliko, so jo takoj, ko je bilo mogoče, začeli preverjati tudi v pospeševalnikih, kjer so rezultati poskusov pokazali zelo natančno ujemanje z napovedmi izračunov.

Če bodo v LHC (ko bo v kratkem spravljen v pogon) dokazali obstoj Higgsovega delca, si bo lažje predstavljati, da plavamo v nekakšnem Higgsovem morju (polju).



Back to top
 
 
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Treba bo v vesolje
Reply #36 - 10.12.2006 at 00:19:50
 
a si ti delckar  Shocked
al se ti sam da to brat  Smiley
fajn da se kaksn tak obstaja, men gre na zivce ko kar nekaj trobijo, ne da bi karkol si pogledal..
no itak da je diracovo morje prastara ideja sam tko k eni misljo, da so nevem kaj odkril, ce govorijo o vacuumu malo drugace..
pa se te prastare ideje se je treba potrudt, da jih clouk dojame...
ne pa pol da navali kle ena creda ozavescencev k jim je vse jasn pa zacne pametovat
tko  Smiley
pa naj ze odkrijejo ta higgsov delec  Exclaim
odkar sm na faksu ze to poslusam Cheesy
Wink
ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Treba bo v vesolje
Reply #37 - 10.12.2006 at 00:46:16
 
Nisem ravno "delčkar"  Smiley
imam pa dovolj podlage, pa tudi firbec me zelo matra, kje pravzaprav mi to prebivamo, zato pozorno spremljam sceno ...

Za direktno detektiranje Higgsovega delca bi bile potrebne zelo velike energije (preko 100 GeV), ki jih pa današnji koliderji žal še ne zmorejo.
LHC, ki ga v sodelovanju gradi 34 držav blizu Ženeve (27 km dolžine), bo doslej najmočnejši tovrstni "mikroskop" in tudi najdražji in bo bojda začel obratovati šele konec leta 2007, če se ne bo spet kaj zapletlo ...
Razumljiva je velika nestrpnost mnogih strokovnjakov in tudi laikov, saj bo postregel z odgovori na marsikatero zanimivo vprašanje.




Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Treba bo v vesolje
Reply #38 - 10.12.2006 at 12:20:26
 
Mikron wrote on 09.12.2006 at 12:41:21:
Gape, mene pa zanima če bi lahko bil eter drugo ime za Ki, Prana, ...?

mislm da ... čeprov je eter nekako nosilec le teh, kot tudi materije ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Treba bo v vesolje
Reply #39 - 10.12.2006 at 13:17:11
 
Če se že vpeljuje nek pojem, bi ga bilo dobro vsaj natančno definirati, da vsaj vemo ali gre za nekaj povsem novega ali za že znano zadevo, ki je le drugače poimenovana.

Če naprimer strelo poimenujemo Elijev ogenj nismo s tem prav nič koristnega pridobili, razen dodatne možnosti za zmešnjavo, saj nam povsem napačno sugerira, da je tam gor nekje en model z imenom Elija, ki dela ognje in jih meče na nas  Cool
Torej, če rečeš, da te je zadela strela, bo to ne samo natančnejši in razumljivejši, ampak tudi resničnejši opis, kot če rečeš, da te je zadel Elijev ogenj.

Sicer pa je edina zadeva, ki se imenuje eter in za katerega lahko njegove lastnosti nedvoumno opišemo, anestetični dietil eter ali s formulo CH3-CH2-O-CH2-CH3.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Treba bo v vesolje
Reply #40 - 10.12.2006 at 14:19:32
 
Bardo_Thodol wrote on 10.12.2006 at 00:07:40:
Težje vprašanje bi se glasilo, kaj je prostor?


A (še) ni (zadovoljive) definicije, kaj je prostor?
Če se prav spomnim, je nekako tako tudi z elektriko ...

Ajs, naj ti ne gre na živce, da se laiki pogovarjamo o tem. Nismo strokovnjaki na način, da bi obvladali vaše teoretične premise in strokovna orodja, imamo pa lahko konkretne izkušnje na to temo in drugačen (a ne napačen) pogled nanjo. Po moje se notranje izkušnje ljudi v znanosti čist premal upoštevajo, pozornost se polaga predvsem na izračune in eksperimente z raznimi napravami. Je pa treba definirat besede, da se lahko razumemo, to pa itak.

Lokalno in izkustveno gledano sta prostor in čas dve različni dimenziji: zanju imamo različne merske enote in (če ne gledamo prav natančno, je videti, da) ju tudi zaznavamo na različne načine – prostor predvsem z vidom, čas pa z nekim notranjim občutkom, ki se razvije zaradi zaznavanja sprememb, menjajočih se impulzov. Prostor izkušamo kot bolj dejanskega, trdnega resničnejšega kot pa čas. Med tem, ko se kazalci na uri premaknejo za eno uro, recimo, lahko naš notranji občutek pretečeni čas oceni zelo zelo različno, lahko se zdi kot pol ue, lahko kot dve. Tako izkušnjo ima najbrž vsak. Za prostor pa to ne velja na tak način. En meter se nam bo vedno zdel približno enako velik, ne pol metra ali dva metra. Ampak – po Einsteinu oz. gledano univerzalno pa sta prostor in čas tako zelo soodvisna, da postaneta ena sama enota, kjer se prostor meri s časom: prostor-čas. Pravzaprav mi je to logično, kajti z makronivoja se celota (enotnost in povezanost posameznosti), vidi bolje kot z mikronivoja. (Ko si v gozdu, ne vidiš celega gozda, samo posamezna drevesa.) Pravzaprav nikoli ne vidiš celote, vedno le večje in kompleksnejše enote.

Kako je sploh mogoče, da lahko nekaj, ker je eno – prostor-čas – dojamamo kot dvoje?  Shocked
Zakaj sploh pride do te razlike?  Undecided
A ni to mogoče pot do dokaza, da je konec koncev res vse eno (ena substanca, ki se zna multiplicirat in sestavit na mnogotero načinov)?  Huh

To se mi zdijo bistvena vprašanja za naše razumevanje univerzuma in sebe (svojega dojemanja tega univerzuma).
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Treba bo v vesolje
Reply #41 - 10.12.2006 at 16:07:56
 
Definicij prostora je kolikor hočeš.
(evklidski, neevklidski, vektorski, n-dimenzionalni, topološki, Hilbertov ..)
Vprašanje pa je, kateri od teh modelov najbolje opisuje tistega, v katerem dejansko prebivamo?

Tudi 4-dimenzionalni prostor-čas, je le model,  približek, ki do določene mere ustreza realnosti, ne pa povsem.
Vse tako kaže, da je veliko boljši približek realnosti model 11-dimenzionalnega prostora s šestimi "navznoter ukrivljenimi" dimenzijami...
pa, da ne razlagam preveč na široko, kogar zanima, si lahko več pogleda v temle poljudno predstavljenem filmu
(avtor in nastopajoči Brian Greene, ki zna dokaj zapletene stvari razložiti na preprost način, velja danes za enega vodilnih fizikov )

http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html


Realnost se je doslej še vedno pokazala za bolj fantastično in nam razkrila več notranje lepote, kot si jo je naša domišljija sploh lahko zamislila.




Back to top
 
 
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Treba bo v vesolje
Reply #42 - 10.12.2006 at 17:23:36
 
mateja se cisto strinjam s tabo in je kul vcasih pogledat na stvari tudi iz cisto druge perspektive...
kar me moti je, da nekateri na splosno raztresajo naokol, kako znanstveniki nimajo nic pojma, a se sploh ne potrudijo, da bi karkol prebral al pa razumel, al pa sploh mel interes izvedet..
jaz mogoce se ne strinjam s tem kar ti poves, al pa se mi zdi to cisto nerelevantno, pa ne bom sla zdej govort kolk si ti neumna, ker tako gledas..sploh, ce se gre za neke tvoje izkusnje do katerih si se mogoce dokopala z dolgoletnim trudom..medtem, ko se jaz nisem poskusala niti potrudit, da bi razumela, o cem mi govoris..
Smiley
ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
IceIsNice
3
***
Offline

Credo quia absurdum!
Posts: 163

Re: Treba bo v vesolje
Reply #43 - 10.12.2006 at 17:27:28
 
Bardo_Thodol wrote on 10.12.2006 at 00:46:16:
Nisem ravno "delčkar"  Smiley
imam pa dovolj podlage, pa tudi firbec me zelo matra, kje pravzaprav mi to prebivamo, zato pozorno spremljam sceno ...

Za direktno detektiranje Higgsovega delca bi bile potrebne zelo velike energije (preko 100 GeV), ki jih pa današnji koliderji žal še ne zmorejo.
LHC, ki ga v sodelovanju gradi 34 držav blizu Ženeve (27 km dolžine), bo doslej najmočnejši tovrstni "mikroskop" in tudi najdražji in bo bojda začel obratovati šele konec leta 2007, če se ne bo spet kaj zapletlo ...
Razumljiva je velika nestrpnost mnogih strokovnjakov in tudi laikov, saj bo postregel z odgovori na marsikatero zanimivo vprašanje.



sem poslusala eno predavanje o temle LHC ju in me je cist impresioniral..une dimenzije pa to..ceprav sicer nisem ravno najvecji navdusenec raznih trkalnikov  Cool
pa slovenci ful zraven delajo... Roll Eyes kva smo dobri hehe
glede unih 11ih dimenzij....me je pa cist na gospo normo asociiral  Grin
juhu
ajs
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Treba bo v vesolje
Reply #44 - 10.12.2006 at 19:44:59
 
Trkalniki nimajo pomembne vloge samo v fiziki, ampak tudi pri razvoju interneta in svetovnega spleta.
Za potrebe hitrejše in učinkovitejše izmenjeve informacij med znanstveniki je Tim Berners-Lee razvil prvi spletni strežnik z realizacijo ideje hiperlinka.

Prvi web strežnik je začel obratovati avgusta 1991 v CERN-u pri Ženevi, kjer bo obratoval tudi LHC in se smatra za rojstni dan svetovnega internetnega spleta (WWW).
Ravno takrat, oziroma kakšen mesec pred tem, se je osamosvojila tudi Slovenija.
Ker je bil ravno v tistem času tudi solarni maksimum, se je zgleda ponovno potrdilo, da imajo tudi sončne pege nekakšen še nerazjasnjen vpliv na prelomne trenutke zgodovine in revolucionarne dogodke tule na Zemlji  Cool

Novost spletnega posredovanja informacij je hitro pritegnila širšo pozornost in se izredno hitro razširila po celem svetu.
Danes tudi tega foruma brez takratnih poskusov ne bi bilo.

http://info.cern.ch/


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3