Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8449 times)
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kristusov pasjon
Reply #15 - 20.04.2006 at 13:37:18
 
gape wrote on 20.04.2006 at 13:34:24:
Quote:
gape wrote on 20.04.2006 at 13:13:15:
aha štekam, ti sodiš da se mi je še _treba_ soočat s tem ... mesarjenjem ...

al kako?

Nič ti ne sodim, kvečjemu si ti sam  Roll Eyes

s tem ko sm izbral da takim rečem ne bom dajal pozornosti?



Ne vem s čim. Že s kom ali s čim.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kristusov pasjon
Reply #16 - 20.04.2006 at 13:41:29
 
Quote:
gape wrote on 20.04.2006 at 13:34:24:
Quote:
gape wrote on 20.04.2006 at 13:13:15:
aha štekam, ti sodiš da se mi je še _treba_ soočat s tem ... mesarjenjem ...

al kako?

Nič ti ne sodim, kvečjemu si ti sam  Roll Eyes

s tem ko sm izbral da takim rečem ne bom dajal pozornosti?



Ne vem s čim. Že s kom ali s čim.

sej sprašujem:
ti sodiš (da je tako)?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kristusov pasjon
Reply #17 - 20.04.2006 at 13:54:23
 
gape wrote on 20.04.2006 at 13:41:29:
Quote:
gape wrote on 20.04.2006 at 13:34:24:
Quote:
gape wrote on 20.04.2006 at 13:13:15:
aha štekam, ti sodiš da se mi je še _treba_ soočat s tem ... mesarjenjem ...

al kako?

Nič ti ne sodim, kvečjemu si ti sam  Roll Eyes

s tem ko sm izbral da takim rečem ne bom dajal pozornosti?



Ne vem s čim. Že s kom ali s čim.

sej sprašujem:
ti sodiš (da je tako)?


Sploh več ne štekam tvojega vprašanja. Kolikor pa ga, pa sem ti že odgovorila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kristusov pasjon
Reply #18 - 20.04.2006 at 14:35:11
 
Quote:
titud wrote on 20.04.2006 at 13:17:34:
Film  sem ga uspel pogledat do bičanja oz. kronanja, tolk da sem zvedu, da gibsonov način gledanja na nasilje ni moj način. Mi je bližji tarnatinov, je v njegovem filmskem nasilju kljub nemorali (al pa prav zarad njene odostnosti oz odštekanost)  ena fina estetika,  ki mi je kljub špricanju krvi in razkosavanju  dost laže prebavljiva kot gibosnov zataeženi  krvavi naturalizem, obremnjen z moraliziranjem, v katerem res ne uspem uvidet nč lepega.      


A ti, titud, misliš, da si lahko izbereš način nasilja? Nasilje zmeraj je najprej nasilje, šele potem, ko ga sprejmemo lahko osvojimo gledišče gledanja. Vendar pa tudi gledišča izgubijo smisel, ker nasilje je, in če ga 100% ne sprejmeš, ga pač ne skenslaš.


Predvsem se je treba zavedat, da je film itak fikcija in kot tak ni realnost ampak način gledanja podrejen temu, da  mora človeka očarat z neko svojo estetiko, da deluje nanj kot umetniška stvaritev, ki je v tem smislu bolj resnična od resničnosti.  Če je predmet gledanja nasilje, to velja  zanj enako kot za vse drugo(npr. spolnost). Nasilje v filmu ni nikol konkretno, pa če je še tko naturalistično prikazano, zato ga je vsaj zame toliko bolj resnično od resničnega kolikor  bolj je poetično (enako je s filmsko spolnostjo).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kristusov pasjon
Reply #19 - 20.04.2006 at 14:56:04
 
titud wrote on 20.04.2006 at 13:17:34:
Predvsem se je treba zavedat, da je film itak fikcija in kot tak ni realnost ampak način gledanja podrejen temu, da  mora človeka očarat z neko svojo estetiko, da deluje nanj kot umetniška stvaritev, ki je v tem smislu bolj resnična od resničnosti.  Če je predmet gledanja nasilje, to velja  zanj enako kot za vse drugo(npr. spolnost). Nasilje v filmu ni nikol konkretno, pa če je še tko naturalistično prikazano, zato ga je vsaj zame toliko bolj resnično od resničnega kolikor  bolj je poetično (enako je s filmsko spolnostjo).  



Potemtakem je tudi življenje lahko le fikcija, če vanj polagaš svoja gledišča in pričakovanja, torej če ga ne vzameš kot je, ampak kot bi rad, da je. S takšne drže pa je lahko na drugi strani tudi film ena katarzična izkušnja, če se mu predaš. Saj ni nujno, da izpostavljamo le fizično nasilje. Prav tako pa ne vemo, kaj je Jezus doživljal, medtem ko bil telesno tako mučen in posledično izčrpan; bi lahko rekla, da mnoga "druga" stanja oz. filme.



Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kristusov pasjon
Reply #20 - 20.04.2006 at 14:59:35
 
Quote:
(Komaj zdaj sem si ga ogledala).

Ni mi jasno, zakaj je Jezus kačo ubil, potem ko je odšla sama od njega? To me je "zmotilo".

Anybody?

Sploh bi lahko tukaj kakšno rekli o tem filmu.



kot razumem je s tem hotel pokazat, da se je Jezus uprl skušnjavi in pa da je premagal zlo ...

Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Kristusov pasjon
Reply #21 - 20.04.2006 at 15:17:25
 
titud wrote on 20.04.2006 at 14:35:11:


Predvsem se je treba zavedat, da je film itak fikcija in kot tak ni realnost ampak način gledanja podrejen temu, da  mora človeka očarat z neko svojo estetiko, da deluje nanj kot umetniška stvaritev, ki je v tem smislu bolj resnična od resničnosti.  Če je predmet gledanja nasilje, to velja  zanj enako kot za vse drugo(npr. spolnost). Nasilje v filmu ni nikol konkretno, pa če je še tko naturalistično prikazano, zato ga je vsaj zame toliko bolj resnično od resničnega kolikor  bolj je poetično (enako je s filmsko spolnostjo).  


Gibson po moje s stvaritvijo filma ni imel namena človeka očarat, prej soočit z neko resnico, ki pa jo mi v sedanjem času nismo pripravljeni niti gledat …

Back to top
 
 
IP Logged
 
sumba(Guest)
Guest




Re: Kristusov pasjon
Reply #22 - 20.04.2006 at 16:11:30
 
jaz nevem zakaj se zdaj tukaj kregate, kdo je film gledal, kdo ga ni, pa zakaj ga ni...

pomojem ni prav nič narobe če si pogledaš kakšen takšen film. dejstvo je, da je vse zaigrano, in tud ob takih filmih človek spozna resnico.
tako da Loops of Infinity se strinjam s tabo
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kristusov pasjon
Reply #23 - 20.04.2006 at 16:21:54
 
Quote:
titud wrote on 20.04.2006 at 13:17:34:
Predvsem se je treba zavedat, da je film itak fikcija in kot tak ni realnost ampak način gledanja podrejen temu, da  mora človeka očarat z neko svojo estetiko, da deluje nanj kot umetniška stvaritev, ki je v tem smislu bolj resnična od resničnosti.  Če je predmet gledanja nasilje, to velja  zanj enako kot za vse drugo(npr. spolnost). Nasilje v filmu ni nikol konkretno, pa če je še tko naturalistično prikazano, zato ga je vsaj zame toliko bolj resnično od resničnega kolikor  bolj je poetično (enako je s filmsko spolnostjo).  



Potemtakem je tudi življenje lahko le fikcija, če vanj polagaš svoja gledišča in pričakovanja, torej če ga ne vzameš kot je, ampak kot bi rad, da je. S takšne drže pa je lahko na drugi strani tudi film ena katarzična izkušnja, če se mu predaš. Saj ni nujno, da izpostavljamo le fizično nasilje. Prav tako pa ne vemo, kaj je Jezus doživljal, medtem ko bil telesno tako mučen in posledično izčrpan; bi lahko rekla, da mnoga "druga" stanja oz. filme.



Za katarzo je potrebna emaptija, za empatijo pa še ena znosna doza nasilja. Z nekom, ki po prizadejanih ranah meni nepredstvljivo trpi, ne morem sočustvovat in zato tud ne morem doživet katarze ob njegovem odrešenju/preporodu skoz smrt. Tle je po moje gibson sfalil, ker se enostavno  nism zmogu identificirat z jezusovim notranjim občutjem.

Skoz  tarantinove junake  zato doživim dost večjo katarzo ravno zato, ker se režiser ne trudi, da bi bil jest empatičen z njimi zarad nad njimi prizadejanega nasilja ali da  bil  empatičen z žrtvavami njihovega nasilja. Kljub pretirananemu  nasilju ali prav zarad te pretiranosti nasilje pri tarntinu  izgubi svoj pomen pri empatiji in zato lahko emaptičen odnos z junaki navežem na nivojih, ki preregajo potrebo po nasilju/trpljenju  kot sredstvu za empatijo in katarzo.  

Gibosnov film  po moje te potrebe ne odravllja, ampak na njej gradi in jo vsaj zame neuspešno  predpostavlja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kristusov pasjon
Reply #24 - 20.04.2006 at 16:40:40
 
vida wrote on 20.04.2006 at 15:17:25:
Gibson po moje s stvaritvijo filma ni imel namena človeka očarat, prej soočit z neko resnico, ki pa jo mi v sedanjem času nismo pripravljeni niti gledat …



Film očara al pa ni film. Še dokumetarci se ne morejo več skrivat za iluzijo realnosti in so zmeraj bolj igrani, informativne oddaje pa vedno bolj zaigran šov. Igra je resničnejša od relanosti, zato so tud reality shovi tko resnični samo zato, ker njihovo resničnost jemljemo kot za nas uprizorjeno igro.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kristusov pasjon
Reply #25 - 21.04.2006 at 08:27:13
 
Quote:
Z nekom, ki po prizadejanih ranah meni nepredstvljivo trpi, ne morem sočustvovat in zato tud ne morem doživet katarze ob njegovem odrešenju/preporodu skoz smrt. Tle je po moje gibson sfalil, ker se enostavno  nism zmogu identificirat z jezusovim notranjim občutjem.


No, to je to, kar me v lajfu še zmeraj zaboli - zakaj bi mel gibson sfalil, če se pa ti nisi zmogel z njegovim delom strinjati?

Iz podobnega se sprašujem tudi - zakaj je jezus kačo pohodil - ubil!!! ter se podal na svojo pot, ko se je že odvrnila od njega, ker v njem ni našla drugega kot čistost. Morda sem preveč sfokusirana na kačo, ne pa tudi hudičevko, ki je bila za njo. Undecided

Sem pa se spomnila, da se je lahko moj očiščevalni jok sprožil zaradi posvečenega časa ter najbrž velikega števila človeških duš, ki pa film so gledali; torej kot kakšna kolektivna zavest. Iz sličnega razloga, se je morda tistemu dekletu ulila kri.

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kristusov pasjon
Reply #26 - 21.04.2006 at 09:29:14
 
Quote:
Quote:
Z nekom, ki po prizadejanih ranah meni nepredstvljivo trpi, ne morem sočustvovat in zato tud ne morem doživet katarze ob njegovem odrešenju/preporodu skoz smrt. Tle je po moje gibson sfalil, ker se enostavno  nism zmogu identificirat z jezusovim notranjim občutjem.


No, to je to, kar me v lajfu še zmeraj zaboli - zakaj bi mel gibson sfalil, če se pa ti nisi zmogel z njegovim delom strinjati?

Iz podobnega se sprašujem tudi - zakaj je jezus kačo pohodil - ubil!!! ter se podal na svojo pot, ko se je že odvrnila od njega, ker v njem ni našla drugega kot čistost. Morda sem preveč sfokusirana na kačo, ne pa tudi hudičevko, ki je bila za njo. Undecided

Sem pa se spomnila, da se je lahko moj očiščevalni jok sprožil zaradi posvečenega časa ter najbrž velikega števila človeških duš, ki pa film so gledali; torej kot kakšna kolektivna zavest. Iz sličnega razloga, se je morda tistemu dekletu ulila kri.




Gibson je safalil, če je imel namen s filmom kot umetnišim dogodkom v men prek empatije s človekom, ki  trpi, dosečt očiščenje/katarzo. Zarad men nepredstavljivega trpljenja (boljš povedano:  nisem mogu vživet v občutje trpljenja kot ga preživljal jezus zarad men  nedojemljive  doze nasilja nad njim) bi se bil v filmu tako kot v tarantinovih filmih moral začet nasljat nad samo esteitiko nasilja, kar  gibson kot vernik zaradi moralnih zadržkov pri gledalcu ne dopušča drgač kot v obliki morbidne perverzije.  Ta  razcepljenost med estetskim in moralnim je pri gibsonu res do konca priterana in zablokirana, tko da ni čudn, da se gledalec tud telesno nanjo reagira patološko. Ta prikrita perverzerzija  do uživanja v nasilja  (in spolnosti)  je tkorekoč zakodirana v kršansko občestvo in gibson jo s filmom ni uspel dekodirat, nehal pa jo je nesramželjivo skrivat.  

Po moje je  edini, ki bi se pasijon men ustrezno lotil obdelat in to kodo shekat, tarantino.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kristusov pasjon
Reply #27 - 21.04.2006 at 20:42:02
 
titud wrote on 20.04.2006 at 16:21:54:
Z nekom, ki po prizadejanih ranah meni nepredstvljivo trpi, ne morem sočustvovat

jest rečem - vsaj v kontextu filma - da se ne morem poistovetit ...
s tistim res ne

Quote:
boljš povedano:  nisem mogu vživet v občutje trpljenja kot ga preživljal jezus zarad men  nedojemljive  doze nasilja nad njim

e
to pa sploh ne
da bi se prov vživlju ... v občutja trpljenja ...

izbral sm neki druzga ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2